Prośba o informację - Velleius dilatatus

Staphylinidae, Silphidae, Hydraenidae, Leiodidae, Ptiliidae i Agyrtidae
Awatar użytkownika
Jaszulin
Posty: 74
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2008, 09:12
UTM: XA33
Lokalizacja: Słupsk

Prośba o informację - Velleius dilatatus

Post autor: Jaszulin »

Witam!
W tym roku znalazłem kusaka przy przynęcie na motyle - jak się okazało rzadki gatunek. Teraz piszę notatkę do Przeglądu Przyrodniczego związaną z tym znaleziskiem. Zwracam się do Forumowiczów z prośbą o sugestie dot. ekologi V. dilatatus oraz występowania na terenie Pomorza i Pobrzeża Bałtyku.
Podobno w kluczu Szujeckiego z 2008 r. są takie informacje, jednak w w bibliotece Akademii Pomorskiej brak tej pozycji.

Pozdrawiam,
Janek
Ostatnio zmieniony środa, 18 listopada 2009, 21:50 przez Jaszulin, łącznie zmieniany 1 raz.
Bartek Pacuk
Posty: 3282
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Nie dilitatus, tylko dilatatus. Informacje są w kluczu Szujeckiego, ale nie w tym z 2008 roku, bo on dotyczy innych podrodzin. Szukaj w kluczu do podrodziny Staphylininae z 1980 r., zeszyt 24e.
Awatar użytkownika
Jaszulin
Posty: 74
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2008, 09:12
UTM: XA33
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Jaszulin »

Pytałem o klucz z 2008r. ponieważ w komentarzu umieściło go recenzent. Zeszyt 24e mam. Największy problem to informacje o występowaniu V. dilatatus na Pomorzu. Podobno są dane z XIXw. a z nowszych to z roku 1959.
Dzięki za odpowiedź.
Bartek Pacuk
Posty: 3282
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Jaszulin pisze:Pytałem o klucz z 2008r. ponieważ w komentarzu umieściło go recenzent.
A to ciekawe... Akurat z tym z 2008 miałem do czynienia więcej niż z którymkolwiek z pozostałych kluczy do kusaków i nie przypominam sobie, aby V. dilatatus był tam wymieniony w jakimkolwiek kontekście. Chyba, że gdzieś we wstępie, ale wątpię. Nie mam teraz pod ręką tego klucza, ale w piątek dla pewności rzucę okiem.
Jaszulin pisze:Zeszyt 24e mam.
Za dużo to tam nie ma, ale zawsze coś. Pamiętam jedną notatkę z WE o tym gatunku, autorstwa bodajże Rafała Ruty (ale mogę się mylić), sprawdzę w piątek dokładne namiary - tam były chyba podane jakieś stanowiska, ale raczej nie z Pomorza.
Jaszulin pisze:Podobno są dane z XIXw. a z nowszych to z roku 1959.
Jeśli tak, to powinno to być w odpowiednim tomie KFP.
Awatar użytkownika
Jaszulin
Posty: 74
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2008, 09:12
UTM: XA33
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Jaszulin »

Informacje te znalazłem w KFP cz.XXIII t.7. Szukając literatury zauważyłem, że w WE jest sporo interesujących artykułów o kusakach.
Dzięki Bartek za sugestię.
Bartek Pacuk
Posty: 3282
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Jednak dziś udało mi się zajrzeć na wydział i sprawdzić wspomniane wyżej informacje. We wspomnianym kluczu z 2008 faktycznie nie ma nic o V. dilatatus, we wstępie jest tylko rysunek jego czułka, jako, że to wstępny klucz do całej rodziny i można tam znaleźć np. właśnie informacje o rodzajach czułków u kusaków.
Jaszulin pisze:Szukając literatury zauważyłem, że w WE jest sporo interesujących artykułów o kusakach.
Ano jest, jak tak dokładnie poszukać. Autorem artykułu (notatki właściwie), o którym wspominałem wyżej, jest jednak Przemysław Szwałko, a nie Rafał Ruta. Tytuł jej brzmi "Zniszczone bądź potencjalnie zagrożone stanowiska Velleius dilatatus w pólnocno-wschodniej i południowej Polsce". WE t.11 nr.2/1992, s.123. Są tam podane 3 stanowiska: okolice Olsztyna, Krakowa i Puszcza Niepołomicka. Ale jak WE przeglądałeś, to pewnie na to już trafiłeś.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „STAPHYLINOIDEA”