Skoczek uszaty Ledra aurita

Piewiki (Cicadomorpha i Fulgoromorpha)
saga
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 29 czerwca 2009, 20:31
Lokalizacja: Polska

Skoczek uszaty Ledra aurita

Post autor: saga »

29 czerwca 2009r. Kaminsko gmina Murowana Goślina. Puszcza Zielonka, działki letniskowe. Skoczek uszaty Ledra aurita. Duży spokojny piewik. Na forum jest na zdjęciu zrobionym we Warszawie, ale to nie pluskwiak tylko piewik. Widzialam go drugi raz w zyciu. Pierwszy raz ponad 20 lat temu tez w Wielkopolsce.
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Re: Skoczek uszaty Ledra aurita

Post autor: Tomek Klejdysz »

saga pisze:ale to nie pluskwiak tylko piewik.
I pluskwiak i piewiki, i owad nawet :wink:

Dorosłego nigdy w terenie nie widziałem. Trafiały się tylko nimfy. Wydaje się, że nie jest to specjalnie rzadkie stworzenie, tylko bardzo dobrze się kamufluje...
saga
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 29 czerwca 2009, 20:31
Lokalizacja: Polska

Post autor: saga »

Tak pluskwiak. Moj bląd. Zadowolony?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Saga, bez nerwów. Tomek słusznie wytknął Ci błąd, a w dodatku zrobił to w delikatny sposób, więc nie masz się co unosić.
Awatar użytkownika
Robert M.
Posty: 377
Rejestracja: poniedziałek, 26 września 2005, 17:07
Lokalizacja: Opole / Branice
Kontakt:

Post autor: Robert M. »

Znalazłem dzisiaj tego owada więc chyba nie jest to jakis rzadki gatunek. Siedział na liściu dębu przy potoku, a na zielonym tle kamuflaż się za bardzo nie sprawdzał. Nawet go złapałem ale teraz przeszukując zatruwaczki nigdzie go nie znalazłem, musiał gdzieś wypaść.
Ostatnio zmieniony wtorek, 25 sierpnia 2009, 21:08 przez Robert M., łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Post autor: Tomasz Blaik »

Gatunek bywa lokalnie liczny. Trzeba go szukać w ciepłych, świetlistych dąbrowach. Owady aktywnie lecą do światła. W czerwcu i lipcu w Bielinku n/Odrą, przylatywało do ekranu średnio od kilku do kilkanastu okazów. W dzień ściągałem go siatką z liśći dębów, raz także z buka.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Do wcześniejszej wypowiedzi Anety dodałbym, że Tomek niczego nie wytykał, tylko sprostował błąd. Forum jest czytane i nie powinno pozostawiać się wypowiedzi wprowadzających w błąd bez komentarza.

Ja natomiast łapałem tego owada na torfowisku na jakiejś brzezince. Wokół zero dąbrowy. A później jeszcze kilkukrotnie w różnych środowiskach, również w podmokłych lasach.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Post autor: Chiffchaff »

Ja znalazłem larwę pod korą dębu w alei niezbyt starych i z rzadka rozmieszczonych dębów w monokulturze sosnowej. Wrzucałem kiedyś jej foto na forum.
ODPOWIEDZ

Wróć do „AUCHENORRHYNCHA - Piewiki”