Mikroskop

Sprzęt jest podstawą do sprawnej pracy. Im lepszy, tym efekty będą lepsze. Kompletując sprzęt warto brać pod uwagę pracę w terenie, preparowanie w hotelach i kwaterach gdzie nie zawsze są idealne warunki a przęt trzeba jakoś transportować. Jeśli mamy do dyspozycji samochód to w zasadzie nie ma ograniczeń ale jeśli plecak lub walizkę to wielkość i waga mają znaczenie.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Mikroskop

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Temat trudny ale spróbuję.

Używam trzech mikroskopów, każdy ma dodatkowy tor do zdjęć:

1. biologiczny do oglądania i analizy preparatów mikroskopowych oraz innych drobnych obiektów wymagających dużych powiększeń (Zeiss, Jenamed 2), robienia zdjęć. Jest to stara konkstrukcja ale optycznie bardzo dobra - koszt używek około 2-3 tys. Wyposażony jest w głowicę z pięcioma obiektywami co zapewnia duży zakres powiększeń od 32x - 1000x przy okularach 10x

2. stereoskopowy do wykonywania preparatów i prac wymagających mniejszych powiększeń i dobrego oświetlenia (Zeiss Stemi-508) - koszt od kilku do kilkunastu tys. Zakres powiększeń od 7x - 45x przy okularach 10x, płynny zoom, jakość optyki rewelacyjna.

3. stereoskopowy do preparowania z dużym dystansem roboczym (20cm!)i dodatkowym oświetleniem (chińczyk ale naprawdę dobrej jakości, marka Eakins ale na wiadomym portalu występuje pod wieloma nazwami), używam do bieżącego preparowania oraz na wyjazdy. Koszt około 800 zł.

Przy ograniczonym budżecie chińczyka można wyposażyć tak, że spokojnie będzie nadawał się do wszystkiego. Ma tanie obiektywy (0.3x, 0.5x, 0.7x, 1x, 1.5x, 2x) od 28 zł. do 80 zł., dostępne i również niedrogie okulary (5x, 10x, 15x, 20x, 25x, 30x). Bez problemu można uzyskać zakres powiększeń od 3.5x do 200x, wprawdzie nie ma dolnego oświetlenia ale to też można dokupić albo zrobić samodzielnie. Ja kupiłem gotowe oświetlenie górno-boczne, dorobiłem tylko prowadnice bo oryginalne mocowanie było niezadawalające, można zasilać z sieci lub z powerbanku (jest to ważne na wyjazdach bo czasem trudno o bliski dostęp do gniazdka a w hotelach zwykle jest umiejscowione wyjątkowo niekorzystnie). W komplecie jest oświetlenie pierścieniowe ale ono nie nadaje się do preparowania ponieważ światło z góry oświetlając papier do przypinania powoduje, że staje się nieprzezroczysty, jedynie oświetlenie górno-boczne jest odpowiednie do preparowania.
Podstawa jest wystarczająco duża do operowania małymi rozpinadłami.

Bez mikroskopu trudno preparować najmniejsze mikra (z wiekiem to nawet te większe :-)) a o genitaliach można zapomnieć. Jest to sprzęt absolutnie konieczny.

Zdjęcia z internetu (dokładnie to czego używam), jak ktoś jest zainteresowany jakimś detalem to zrobię fotki szczegółowe. W razie dodatkowych pytań proszę pytać.
Załączniki
jenamed2.jpg
jenamed2.jpg (73.07 KiB) Przejrzano 944 razy
stemi-508.jpg
stemi-508.jpg (79.01 KiB) Przejrzano 944 razy
eakins.jpg
eakins.jpg (54.93 KiB) Przejrzano 944 razy
oswietlenie.jpg
oswietlenie.jpg (56.01 KiB) Przejrzano 944 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Na prośbę Eakin (chińskiego producenta) i wielu obserwujących mój profil na X, Insta i FB wkrótce powstanie szerszy opis możliwości mikroskopu z trzeciego zdjęcia. Obejmie on parametry techniczne, wyposażenie, trzeci tor z kamerą. Nie będzie to nic profesjonalnego ale raczej praktyczna ocena sprzętu z entomologicznego punktu widzenia. Ponieważ jest on wielokrotnie tańszy od dostępnych w Polsce odpowiedników myślę, że przyda się osobom z ograniczonym budżetem. Zamówiłem jeszcze dwie pary okularów 5x i 15x, jak dojdą to uzupełnię test o opinie z ich użycia.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9504
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop

Post autor: Jacek Kurzawa »

Widziałem, wygląda to interesująco. Na FB trudno pytać. Warto byłoby dowiedzieć się, np. jakiej to kamerki 48MP użyłeś, o sam mikroskop też ktoś pytał. Warto wiedzieć i bardzo dziękuję z góry w imieniu swoim i czytelników, którzy chętnie przeczytają test i opinię użytkownika, który chętnie podzieli się z innymi swoją wiedzą pro publico bono.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jak wybierałem ten mikroskop to dużo korespondowałem z Chińczykiem, który mi to sprzedawał, pytałem o rozmiar stolika, dystans roboczy i masę innych kwestii. Jak już kupiłem to bałem się że obraz będzie kiepski, słaba jasność itp. ale okazało się, że nie jest źle.
Na forum test napiszę po naszemu :-) na social mediach po angielsku. Tutaj będziemy mogli jeszcze doprecyzować szczegóły i zwyczajnie zapytać o dowolną kwestię.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt Microlepidopterologa”