Proszę o pomoc w identyfikacji pająka

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
Niepająk
Posty: 2
Rejestracja: środa, 13 kwietnia 2022, 09:00

Proszę o pomoc w identyfikacji pająka

Post autor: Niepająk »

Dzień dobry,
W ramach przedstawienia siebie: mieszkam przy lesie co powoduje, że w domu lub jego okolicach często pojawiają się niepożądani goście. Z częścią współegzystujemy, część wzbudza przerażenie u żony i córki więc staramy się nie wchodzić sobie w drogę.
Ostatniej nocy na łóżkiem córki pojawił się spory (czyt. ogromny) pająk. Długość jego ciała (głowa i odwłok) to około 1,5 cm. Średnica całości stwora jakieś 4-5 cm.
Zrobiłem mu pośmiertne (niestety) zdjęcie, które nie do końca oddają jego wielkość. Kolorystycznie jest jednak w miarę zbliżone.
Czy możecie mi podpowiedzieć co to za gość i jak ewentualnie odstraszać jego kolegów. Ja nie za bardzo potrafię dopasować do zdjęć w internecie. Szczególnie mylące są te kolce na końcu odwłoka.
Sprawa o tyle pilna, że córka odmawia korzystania ze swojego pokoju a ja muszę spać na starej kanapie.

Z góry dziękuję za pomoc.
Załączniki
Zrobione 12.04.2022 Warszawa przy Mazowieckim Parku Krajobrazowym
Zrobione 12.04.2022 Warszawa przy Mazowieckim Parku Krajobrazowym
BFEA3136-432C-47D8-8912-872C2CB9764B.jpeg (325.99 KiB) Przejrzano 1212 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16319
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Re: Proszę o pomoc w identyfikacji pająka

Post autor: Aneta »

Eratigena atrica. Synantrop, pospolity w domach wolnostojących, domkach na działkach itp. Nie jest groźny (przeciwnie, jest bardzo płochliwy), acz rozmiarowo faktycznie robi wrażenie. Niestety nie ma chyba niczego skutecznego do odstraszania pająków (w marketach budowlanych widuję jakieś tam preparaty, ale nie wiem czy są cokolwiek warte) - pozostaje tylko założyć moskitiery w oknach i drzwiach, chociaż te i tak nie zabezpieczą przed gośćmi już mieszkającymi w domu - i, cóż, przyzwyczaić się, zwłaszcza przy takiej lokalizacji jak wasza.
A te "kolce" to tak naprawdę kądziołki przędne, przy ich pomocy pająk snuje pajęczynę.
Niepająk
Posty: 2
Rejestracja: środa, 13 kwietnia 2022, 09:00

Re: Proszę o pomoc w identyfikacji pająka

Post autor: Niepająk »

Bardzo dziękuję i pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”