Obserwowaliscie gdzieś h lucina-jak wygląda ich biotop?

Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1156
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Obserwowaliscie gdzieś h lucina-jak wygląda ich biotop?

Post autor: Marcin Kutera »

widzieliście gdzies tego motyla? bo ja tylko w książkach ponoć występuje na południu kraju.......
Awatar użytkownika
aesacus
Posty: 104
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 07:40
Lokalizacja: Mogilany
Kontakt:

Post autor: aesacus »

Znam pewne stanowisko w B.Wyspowym
Przy granicy lasu, wzdłuz małego potoku
Problem jest w tym,że motyl lata dośc krótko na wiosnę i mozna przegapić jego pojaw
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9515
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Droga, nieopodal woda, zakola na brzegach lasów i małe łączki czyli świetliste miejsca. Dużo różnych kwiatków, ogólnie kolorowy i bogaty teren. Lata szybko, nieco wolniej niż powszelatki, raczej nisko przy ziemi i chętnie się wygrzewa siadając na liściach. Aktywny z rana. Tam, gdzie go obserwowałem, teren ogólnie nie należał do wilgotnych, ale ogólnie było bogato, zielono, puszczańsko. To tylko moje odczucia, być może ogólnie gatunek zachowuje się w różny sposób :-)))
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

Podłoże kredowe, skraj lasu, słoneczne dni lata "po skraju" w miejscach gdzie nie wieje. las graniczy z kwiecista łąka. inne miejsce ta sama okolica - las przecina pas linii energetycznej raczej niezbyt wilgotno ale i nie sucho
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1156
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Obserwowaliscie gdzieś h lucina-jak wygląda ich biotop?

Post autor: Marcin Kutera »

no proszę, czyli jet ten motyl........dzięki za info, bedę miał na uwadze Wasze spostrzeżenia....zawsze mi się wydawało że on lubi lasy grądowe bo tam występuje primula sp. a tu jednak niekoniecznie.......jeszcze raz dzięki...
Bartek Gałązka
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 6 lipca 2004, 21:05
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Post autor: Bartek Gałązka »

Według moich obserwacji samce H.lucina żyją nie dłużej niż tydzień, samice pojawiają się z reguły kilka dni później i żyją nieco dłużej. Pojaw gatunku uzależniony jest od przebiegu temperatur wiosennych, w tym roku samice obserwowałem jeszcze 5 czerwca (jedna z nich znalazła się na zdjęciu obok mego nazwiska), w roku ubiegłym nie było po nich śladu już 20 maja... Zresztą jest to motyl bardzo lokalny i pojedynczy, więc rzeczywiście trudno na niego trafić. Wykazuje silne przywiązanie terytorialne, pojawia się na małej powierzchni. Z mojego doświadczenia wynika, iż motyl ten szczególnie upodobał sobie przeręby i skraje lasu bukowego, zawsze w pobliżu strumyka.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1156
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Obserwowaliscie gdzieś h lucina-jak wygląda ich biotop?

Post autor: Marcin Kutera »

No to Bartku obserwuj co roku to stanowisko i pilnuj, by nie uległo degradacji, Wam wszystkim kolegom również proponuję obserwować te stanowiska co się na nich dzieje, bo to naprawde rzadki motyl. Szkoda żeby zanikł. Ja pilnuję l helle, p bellargus, m teleius, p thersites, p argyrognomon, h semele, p dorylas, a laodice, m cinxia, m didyma, imphiclides podalirius. Dla mnie to ważne motyle badanego mojego regionu, gdzie sie wychowałem i jestem szczęśliwy a zarazem dumny, że u mnie te gatunki występują. Bym był strasznie wkurzony, gdyby cos złego zaczęło się z nimi dziać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”