O trzmielach Dylewskiej

Literatura traktująca o błonkówkach (Hymenoptera)
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

O trzmielach Dylewskiej

Post autor: Justyna »

Czy ktoś posiada 'Barwny klucz do rozpoznawania w warunkach polowych krajowych gatunków trzmieli" Dylewskiej? Jest ta pozycja gdziekolwiek dostępna? Trafiłam na nią w jakiejś bibliografii, chciałam zajrzeć, i okazuje się, ze nie ma jej nawet w bibliotekach narodowych w Warszawie i Krakowie :? Podobnie z "Naszymi trzmielami", które znalazłam w katalogu Biblioteki Jagiellońskiej, i to nawet nie w głównej tylko w jakiejś filii, do korzystania na miejscu. A przecież ten klucz jest z 2000, to nie są zamierzchłe czasy.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: O trzmielach Dylewskiej

Post autor: Brachytron »

Barwnego na oczy nie widziałem, drugie gdzieś mam. Barwny przewodnik terenowy w formie zeszyciku wydał Pawlikowski w 1999, kolory i schematy są dobrze odwzorowane, może to będzie łatwiej dopaść np. w wydawnictwie uniwersyteckim w Toruniu.
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: O trzmielach Dylewskiej

Post autor: Justyna »

Pawlikowskiego mam, nawet w kilku wersjach, ale sam pisałeś w wątku red'a, że różni autorzy mają różne podejście do kluczy, więc zainteresowałam się alternatywami ;) Wtedy dyskusja była na temat możliwości oznaczania trzmieli na żywo w terenie, wydaje mi się, że z samego klucza Pawlikowskiego w połączeniu z tymi kolorowymi rysuneczkami to trochę ciężko się tej sztuki nauczyć, dlatego chciałam zerknąć, co tam Dylewska pisze. W "Naszych trzmielach" też jest część o oznaczaniu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura - błonkówki”