czarny kusak ponad 10 mm

Staphylinidae, Silphidae, Hydraenidae, Leiodidae, Ptiliidae i Agyrtidae
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

czarny kusak ponad 10 mm

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Czy ten kusak jest z tej samej grupy co S. fossor? Ma takie same przednie łapki, dobrze dzięki nim się wspinają po szkle.
Załączniki
czarny kusak
czarny kusak
100_7182b.JPG (26.72 KiB) Przejrzano 2334 razy
Tomasz Kościelny
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 4 lutego 2006, 18:54

Re: czarny kusak ponad 10 mm

Post autor: Tomasz Kościelny »

sowa pisze:Czy ten kusak jest z tej samej grupy co S. fossor? Ma takie same przednie łapki, dobrze dzięki nim się wspinają po szkle.

Wg. mnie jest to gat. z rodzaju Ocypus (Pseudocypus). Oznaczenie do gat. na podst. zdjęcia-bardzo trudne.
Pozdrawiam - Tomek.
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

dla porównania

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Wstawiam dla porównania drugiego tej samej długości, tylko szerszego. Jak sie uda wstawić fotkę, to wstawie, a jak nie to dam linka do zdjęcia i do strony, może da się jeszcze coś skorygować w moich oznaczeniach, http://www.efotogaleria.pl/zdjecia/767.jpeg , http://www.efotogaleria.pl/index.php?m=488 . Nie udało się wstawić, w tej chwili coś nie działa.
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

foto

Post autor: Andrzej Kurzawa »

dziś forum działa, to dodaje zdjęcie, o którym mowa wyżej. Ten na zdjęciu wyżej, też ma w przybliżeniu tą samą długość. Tylko ten wyżej jest cieńszy i wygląda mi na Quedius mesomelinus, aczkolwiek może Ocypus, bo nie jestem fachowcem, tylko oceniam na podstawie znalezionych w internecie zdjęć, a niżej typowany jest jako Philonthus. Czy ktoś może się do tego ustosunkować?
Załączniki
kusak 10 mm, szeroki
kusak 10 mm, szeroki
767.jpeg (10.74 KiB) Przejrzano 2317 razy
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Tak ten to Philonthus sp. Ten pierwszy też wg mnie Ocypus sp. Quedius ma inną głowę i inne większe oczy.
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

Quedius

Post autor: Andrzej Kurzawa »

No to jak Quedius ma duże oczy to i ten też nim nie będzie. Dużo się jeszcze muszę pouczyć, dzięki za rady i oznaczanie. Jak dwóch fachowców mówi, że Ocypus, to na pewno tak jest. Pozdrawiam.
Załączniki
nie Quedius?
nie Quedius?
100_7567b.JPG (21.36 KiB) Przejrzano 2326 razy
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

To nie jest Quedius Ja bym stawiał na Xantholinus sp. albo przynajmniej Xantholinini plemię bo akurat na rodzajach z tego plemienia się nie bardzo orientuję i mogę się mocno mylić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „STAPHYLINOIDEA”