Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest poniedziałek, 14 października 2019, 05:44

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels
PostNapisane: czwartek, 3 stycznia 2019, 00:08 

UTM: DC45
Search - zrobione, przechodzę do robienia eksportu.

Załączam dwa szablony, które użytkownik chciałby wyeksportować do CSV, jak to zrobić ?:
- czy eksportować tylko dane, czy wszystko "jak leci" ?
- czy dawać tylko Textbox podlegające edycji ?
- co z grafiką ?
- co z liniami zawierającymi znak nowego wiersza ? Usunąć go/zastąpić spacją i dać w jednej linii ?
- co z ilością ? Eksportować tyle ile jest sztuk w odrębnych liniach ? Jeśli jest pole auto-numerowania # to oczywiście numery okazów będą się automatycznie aktualizować itp.

Szablony bywają bardzo różne od prostych do bardzo złożonych więc taki plik może zawierać dużą mieszaninę danych i bardzo różnej strukturze.
No takie mam dylematy... i może kiedyś chciałbym zrobić import, żeby można było wczytać dane z dowolnego systemu i drukować etykietki.

Każde z poniższych rozwiązań bardzo łatwo wczytać do Excela, nazwę szablonu podaję, żeby można było zorientować się co to za etykieta

"Szablon1","Linia1 Linia2 Linia3 Linia4"

"Slide23x23","ID:","123/2017","Medium:","EUPARAL","Stain:","CHLORAZOL BLACK","Prep:","G. BANASIAK","Coenonymha pamphilus","Linnaeus, 1768","Det:","G. BANASIAK","male.bmp"

"Slide23x23","123/2017","EUPARAL","CHLORAZOL BLACK","G. BANASIAK","Coenonymha pamphilus","Linnaeus, 1768","G. BANASIAK","male.bmp"

Załączam dwa szablony i coś trzeba zdecydować... może ktoś ma już jakieś przemyślenia z innych systemów, pomysły czego potrzebuje ? Chętnie się z nimi zapoznam, żeby zrobić eksport jak najbardziej użytecznym i uniwersalnym. Tygodniowo program pobierany jest średnio około 30 razy (jak napiszę posta na twitterze to bywa, że 50-60 razy dziennie), to dość dużo jak na tak niszową funkcjonalność, fajnie by było, żeby użytkownicy mieli z niego coraz większą frajdę - dlatego zachęcam do dyskusji.

Załączniki:
eksport.jpg
eksport.jpg [ 49.97 KiB | Przeglądane 5380 razy ]
Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

PostNapisane: czwartek, 3 stycznia 2019, 08:25 

UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Grzegorz Banasiak napisał(a):
Załączam dwa szablony, które użytkownik chciałby wyeksportować do CSV, jak to zrobić ?:
1 - czy eksportować tylko dane, czy wszystko "jak leci" ?
2 - czy dawać tylko Textbox podlegające edycji ?
3 - co z grafiką ?
4 - co z liniami zawierającymi znak nowego wiersza ? Usunąć go/zastąpić spacją i dać w jednej linii ?
5 - co z ilością ? Eksportować tyle ile jest sztuk w odrębnych liniach ? Jeśli jest pole auto-numerowania # to oczywiście numery okazów będą się automatycznie aktualizować itp.

Z mojej strony:
ad 1. Dane. Co oznacza "wszystko"?
ad 2. tego nie rozumiem
ad 3. Grafikę pominąć, tworzy się problem. Chodzi przecież o eksport danych czyli znaki ASCI.
ad 4. zastąpić spacją, aby w przyszłości dało się to również zaimportować.
ad 5. eksport informacji o ilości jest niezłym pomysłem.

Wielkie dzięki za search  i wyrazy uznania za pracę nad rozwijaniem tego programu.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: czwartek, 3 stycznia 2019, 09:54 

Tak myślę nad tym eksportem i doszedłem do takiego przemyślenia, że gdyby te pliki np txt dało się importować jakoś sprytnie do Accesa lub Excela, to można się pokusić o przechowywanie wszystkich danych w jednym pliku. Ale tu z kolei przyszedł pomysł, czy nie zrobić tego w Entomolabels czyli zapisywać - jako operacja dodawania  - danych z templatki do zbiorczego repozytorium danych. W ten sposób za pomocą search można byłoby wyszukiwać dane z wielu lat i otwierać etykietkę z danymi.
Zamiast pisać prywatnie umieszczam tu, może komuś jeszcze coś przyjdzie do głowy  w tym temacie.
O pomysłach  możemy też porozmawiać telefonicznie. :tel2:

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: czwartek, 3 stycznia 2019, 13:06 

Jacek Kurzawa napisał(a):
Z mojej strony:
ad 1. Dane. Co oznacza "wszystko"?
ad 2. tego nie rozumiem
ad 3. Grafikę pominąć, tworzy się problem. Chodzi przecież o eksport danych czyli znaki ASCI.
ad 4. zastąpić spacją, aby w przyszłości dało się to również zaimportować.
ad 5. eksport informacji o ilości jest niezłym pomysłem.

Wielkie dzięki za search  i wyrazy uznania za pracę nad rozwijaniem tego programu.

Ad.1 Szablon składa się z pustej etykietki o określonych rozmiarach oraz umieszczonych na niej elementach. Elementy mogą być typu: rectangle, line, label (tekst nie podlegający edycji na szablonie np. "Det."), textbox (ramki tekstowe edytowalne) oraz image. (W kolejnych wersjach dojdzie jeszcze CodeBar, Prefix i SpecimenID)
Mając tyle różnych elementów na szablonie można je eksportować wszystkie - oczywiście bez ramek i linii - albo tylko te, które użytkownik wprowadza.
Ad.2 j.w.
Ad.3 grafika zawiera np. płeć więc może być istotna
Ad.4 sprawdziłem w Excelu, da się zaimportować zarówno ze znakami nowego wiersza jak i bez nich
Ad.5 Ilość jest istotna i w mojej ocenie trzeba eksportować każdą etykietkę np. jeśli zrobisz 5 szt. takich samych etykietek - to należy je wyeksportować do 5 takich samych wierszy - bo to wskazuje na liczbę okazów, to samo jeśli dalejsz autonumerowanie np. #0020 i 3 sztuki to eksport utworzy trzy linie danych z numerami 0020, 0021 i 0022.

PostNapisane: czwartek, 3 stycznia 2019, 13:07 

Tak myślę nad tym eksportem i doszedłem do takiego przemyślenia, że gdyby te pliki np txt dało się importować jakoś sprytnie do Accesa lub Excela, to można się pokusić o przechowywanie wszystkich danych w jednym pliku. Ale tu z kolei przyszedł pomysł, czy nie zrobić tego w Entomolabels czyli zapisywać - jako operacja dodawania  - danych z templatki do zbiorczego repozytorium danych. W ten sposób za pomocą search można byłoby wyszukiwać dane z wielu lat i otwierać etykietkę z danymi.
Zamiast pisać prywatnie umieszczam tu, może komuś jeszcze coś przyjdzie do głowy  w tym temacie.
O pomysłach  możemy też porozmawiać telefonicznie. :tel2:

Dane XML można zaimportować do Access'a ale tu mamy złożoną strukturę i ogarnięcie tego nie jest łatwe. Zrobię odpowiedni plik exportu, który bez problemu "zassie" Access.
Szukanie w samych etykietkach nie do końca dostarcza potrzebnych informacji. Mamy jakieś dane ale nie mamy gatunku, mamy gatunek - nie mamy danych... tu ciągle wraca jak bumerang numerowanie okazów, które jednoznacznie identyfikuje konkretną sztukę, niezależnie czy jest oznaczona czy nie. W mojej ocenie w każdym rozsądnym rozwiązaniu potrzebna jest jakaś baza danych. Projektując zasady eksportu/importu trzeba wybiegać w przyszłość uwzględniając specyfikę stosowaną w bazach danych.

Wieczorem możemy się zdzwonić i pogadać.

PostNapisane: środa, 9 stycznia 2019, 23:51 

Nie wiem czy Was nie zanudzam tymi postami ale jest parę osób, które konsultują ze mną zmiany i forum jest dobrą platformą do komunikacji.

Poza eksportem poniższe zmiany są już ukończone i powinny dość znacznie poprawić funkcjonalność programu:
1 - dodana ikona New w sekcji Template toolbar
   pozwala na zaprojektowanie szablonu od nowa; w poprzedniej wersji trzeba było przerabiać jeden z istniejących szablonów i zapisać go pod nową nazwą
2 - poszerzono listę etykiet oraz dodano kolumnę z ilością (wnioskował o to J.K. ale rzeczywiście jest to sensowne i przydatne)
   daje to swobodę kreowania nazw etykietek a widoczna ilość ułatwia kontrolę nad tym co się robi
3 - dodana opcja Search
   wyszukuje we wprowadzonych etykietkach dowolne informacje ignorując małe i duże litery, uwzględnia autonumerowanie a w znalezionych etykietkach zaznacza pole zawierające szukaną frazę
4 - informacja o łącznej ilości sztuk wprowadzonych etykietek - suma ilości
5 - dodana opcja Export - jeszcze nad nią pracuję, szukając optymalnego rozwiązania
   eksportuje dane z etykietek do pliku CSV - można "zaciągnąć" do Excela
--- zrobiłem od podstaw nową obsługę rysowania linii, bardziej intuicyjną, są to po prostu współrzędne początku i końca linii (x1,y1, x2,y2)

Nowa wersja będzie dostępna w ciągu około 10 dni, po ukończeniu opcji eksportu muszę jeszcze trochę czasu poświęcić na testowanie. Wprawdzie podstawowe testowanie wykonuje komputer automatycznie ale pewnych interakcji użytkownika nie jest w stanie przewidzieć i mam jednak większe zaufanie do siebie niż automatu. W najnowszej wersji będą również dodane poglądowo szablony do Herbarium, kolekcji ptaków (nie wiem czy amatorzy zbierają skórki ptasie ale jest kilku użytkowników z muzeów, które je gromadzą i są zainteresowani) oraz kolekcji minerałów, być może zrobię jeszcze szablony do korespondencji - do naklejania na koperty. Po zwiększeniu pola roboczego do 100 x 100 mm możliwości programu znacząco wzrosły.

Załączniki:
EL_7_4_01_screen.jpg
EL_7_4_01_screen.jpg [ 163.82 KiB | Przeglądane 5255 razy ]

PostNapisane: czwartek, 10 stycznia 2019, 00:59 

Świetnie!    :bravo:  :bravo:  :bravo:  Great, excellent! Dzięki, Grzegorz.

2 - poszerzono listę etykiet oraz dodano kolumnę z ilością (wnioskował o to J.K. ale rzeczywiście jest to sensowne i przydatne)

Zabrzmiało dwuznacznie  :P  Oczywiście, piszę żartem. W sumie wymysliłem wszystkie 5 zmian, o których piszesz wyżej, dlatego czuję się wdzięczny, ze je wszystkie uwzględniłeś i udało Ci się je zrobić. Wygląda na to, że uwagi Twórcom są po prostu przydatne.

Cytuj:
Nowa wersja będzie dostępna w ciągu około 10 dni, po ukończeniu opcji eksportu muszę jeszcze trochę czasu poświęcić na testowanie.

Po prostu umieść wersję BETA na stronie i potestuję chętnie wraz z kilkoma osobami, pewnie są tacy, którzy lubią takie robótki.

Wygląda na to, że wkrótce całkowicie przesiądę się na ten program. A potem jeszcze pomyślimy o jego (być może) dalszej rozbudowie.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: czwartek, 10 stycznia 2019, 10:44 

Jacek, ja się cieszę, że komentujesz, myślisz, podpowiadasz... a pewne rozwiązania najlepiej widać jak się je zrealizuje. Na etapie teoretycznych rozważań czasem trudno je ocenić. Każdy z nas ma jakiś schemat pracy i swoje przyzwyczajenia. Mnie czasem trudno przewidzieć optymalne rozwiązania bo patrzę przez pryzmat swoich metod.

Wersję beta wyślę Ci emailem, zobacz sobie szablony "Bird label" i "Herbarium80x50" i wykorzystaj zoomowanie.
Nie używaj na razie Exportu bo to nie jest zrobione do końca i wygeneruje błędy. Tę opcję powinienem zakończyć do weekendu.
Potem zabieram się za barkody.

Powoli piszę też instrukcję ale tylko część teoretyczną bo grafika jeszcze się zmienia i musiałbym ciągle wszystko zmieniać. Nie uporałem się z niewyraźnym drukiem fontów poniżej 4 pkt. w Windows 7 64 bit. Biblioteki frameworka w systemie są po prostu nie do końca dobre i nawet Microsoft przyznaje, że mają mankamenty. Idealne wydruki są w Win7 32 bit i Windows 10 (każda wersja). Nie będę chyba kopał się z koniem i odpuszczę. Windows 7 będzie jeszcze wspierany tylko przez półtora roku, poza tym można jeszcze za darmo zaktualizować Win7 do Win10.

PostNapisane: piątek, 11 stycznia 2019, 22:20 

W Nota Lepidopterologica ukazał się ciekawy artykuł dotyczące przechowywania motyli w kopertach: https://nl.pensoft.net/article/28654/ - warto przeanalizować zwłaszcza w aspekcie dużych ilości zebranego i trudnego do szybkiego przerobienia materiału z wypraw.
EntomoLabels może drukować niezbędne etykiety do tego celu. Ponieważ ich rozmiar określono na 5x3" zwiększę maksymalną szerokość etykiety do 140 mm.

Załączniki:
NL_pic1.jpg
NL_pic1.jpg [ 216.42 KiB | Przeglądane 5132 razy ]
EL_screen.jpg
EL_screen.jpg [ 185.42 KiB | Przeglądane 5132 razy ]

PostNapisane: sobota, 12 stycznia 2019, 00:06 

:bravo:  Widzisz dalej, widzisz więcej. Jesteś wizjonerem.   :szacun:

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 12 stycznia 2019, 00:27 

:bravo:  Widzisz dalej, widzisz więcej. Jesteś wizjonerem.   :szacun:

Jak zrobię do końca to co teraz zacząłem, czyli w parę najbliższych dni to tę wizję udostępnię  :lol: Jeśli ludzie korzystają z EntomoLabels to tym bardziej mi przyjemnie, w końcu po to siedzę setki godzin, żeby program był przydatny nie tylko dla mnie. Czytam sporo na Twitterze, obserwuję około 200 kuratorów zbiorów i widzę z jakimi problemami się borykają, zaczynam czuć trochę mocniej co jest istotne w dużych zbiorach (w mniejszych zresztą też).
I powiem wszystkim jedno: BEZWZGLĘDNIE numerujcie okazy, jakkolwiek, byle unikalny numer był na każdym okazie !
Nawet jeśli teraz uważacie że nie ma to sensu - to przynajmniej przemyślcie temat.

Przetestowałem właśnie rozmiar 140 x 100 mm. - daje się ogarnąć bez problemu. W najbliższej wersji już to będzie zrobione.

PostNapisane: sobota, 12 stycznia 2019, 00:29 

Mogę zadzwonić? :-)

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 12 stycznia 2019, 00:39 

UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
inne zainteresowania: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Ja korzystam od samego początku istnienia aplikacji.Jak radziłeś Grzegorzu na priva zaktualizowałem Net Framevork do najnowszej wersji pomogło z trzcionkami. Czekam na dalszy rozwój. I z tego programu już chyba nie zrezygnuję bo daje mi bardzo duże możliwości kreacji etykiet, naklejek, wizytówek do gablot i czego tam jeszcze w entomologii potrzeba. Pozdrawiam i życzę sukcesu w rozwoju programu :ok:
PS a jak by się pojawiła jakaś baza danych połączona z etomolabels to było już wszystko co entomolog potrzebuje do szczęścia :hurra

PostNapisane: sobota, 12 stycznia 2019, 01:53 

Andrzej 54 napisał(a):
PS a jak by się pojawiła jakaś baza danych połączona z etomolabels to było już wszystko co entomolog potrzebuje do szczęścia :hurra

Przed chwilą właśnie skończyliśmy o tym rozmawiać  :okok: Własnie taka baza danych jest nam w tej perspektywie potrzebna.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 12 stycznia 2019, 12:58 

UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
inne zainteresowania: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Bardzo to cieszy że taka baza połączona z entomolabels mogłaby powstać.  :bravo:

PostNapisane: sobota, 26 stycznia 2019, 21:31 

Mniej więcej w ciągu dwóch tygodni pojawi się nowa wersja EntomoLabels rozbudowana o nowe funkcjonalności m.in.
- obsługę kodów DataMatrix i QRcode
- skrollowane pole robocze, nowy zoom
- obsługę dużych etykiet aż do 140 x 100 mm
- dodaną kolumną ilość w liście etykiet
- sumą wszystkich etykiet
- opcją wyszukiwania danych
- eksportem danych do Excela (pliki CSV)
...
W następnej kolejności powstanie instrukcja obsługi w wersji polskiej, zabierałem się do jej zrobienia wiele razy ale w końcu trzeba to zrobić  :) Za jakiś czas opiszę też dlaczego nadawanie okazom numerów (w różnej formie) jest ważne, jak to prosto robić oraz jak to się robi w dużych muzeach. Będzie to wstęp do bazy danych oraz zarządzania zbiorem, korzyści z łatwego wyszukiwania danych oraz ogólnej digitalizacji danych ze zbioru na pewno docenicie - niezależnie od jego wielkości.

Załączniki:
EntomoLabels8.jpg
EntomoLabels8.jpg [ 479.24 KiB | Przeglądane 4820 razy ]

PostNapisane: sobota, 9 lutego 2019, 19:05 

Nowa wersja EntomoLabels jest już do pobrania: labels.entomo.pl => Download
Jeśli ktoś chce korzystać z kodów 2D warto przeczytać "How to add 2D barcode to a label": http://www.labels.entomo.pl/2d_barcode.pdf

Miłego użytkowania.

PostNapisane: czwartek, 14 lutego 2019, 23:41 

EntomoLabels news  :mrgreen:

Użytkownik z Włoch poprosił o zrobienie opcji łączenia etykietek z plików. W kontekście eksportu danych wydało mi się, że ma to sens więc tę opcję zrobiłem. Dodałem w pasku narzędzi ikonę "Append labels" po jej kliknięciu można wybrać dowolny plik Labelset (*.ELD) i dołączyć do już wprowadzonych etykietek. W ten sposób można budować dowolnie duże zestawy etykietek. Dodaję też sukcesywnie komunikaty tzw. tooltip wyświetlające się po najechaniu myszką na jakiś element. Pojawiają się one po ok. 3 sekundach, żeby nie przeszkadzały osobom znającym program a pomagały rozpoczynającym pracę. Przykład w załączeniu.

Dużej przebudowie poddałem notatniki. Poza standardowymi funkcjami copy/paste/cut/undo/redo dodałem opcję wyszukiwania wstecz i do przodu. Ponadto pracuję nad możliwością korzystania z dowolnej ilości różnych notatników. Będzie można mieć pod ręką wykazy gatunków np. rodzin, rodzajów, roślin - zamiast dotychczasowych czterech - dowolną ilość z dowolną zawartością.
Dodam też ikonkę informującą o dostępności nowej wersji (jeśli użytkownik ma połączenie z internetem program sprawdzi czy jest nowa wersja i podświetli informację o tym) oraz kliknięciem przeniesie na stronę w celu jej pobrania.

Popracuję jeszcze nad konfiguracją eksportu, nie jest to proste w sytuacji kiedy użytkownik może sam projektować dowolnie skomplikowane szablony i eksportować kilkanaście różnych naraz ale mam już jakąś koncepcję, na razie na wczesnym etapie analiz.

W ciągu ostatniego miesiąca program pobrali użytkownicy z kilkudziesięciu krajów (grafika) - zadziwiająco dużo (bo aż 12) z Arabii Saudyjskiej, nie wiem jak tam funkcjonuje entomologia ale widocznie coś tam się jednak dzieje. Popularność EntomoLabels ciągle mnie zaskakuje. Do teamu dołączył jeszcze jeden programista co przyspiesza pewne prace i weryfikuje już zrobione - w końcu co trzy głowy to nie jedna  :mrgreen: Aktualnie program źródłowy ma prawie 10 tys. linii, kilkadziesiąt klas i setki metod - jest więc co robić.

Myślę, że najpóźniej za miesiąc pojawi się kolejna wersja a za nią już sezon więc do dalszego rozwoju aplikacji wrócimy jesienią... no chyba, że będziemy mieli deszczowe lato  :laugh:

Załączniki:
new1.jpg
new1.jpg [ 22.26 KiB | Przeglądane 4591 razy ]
new2.jpg
new2.jpg [ 112.48 KiB | Przeglądane 4591 razy ]
EL_countries.png
EL_countries.png [ 92.45 KiB | Przeglądane 4591 razy ]

PostNapisane: piątek, 15 lutego 2019, 00:30 

UTM: XS46
Specjalność: Diptera
inne zainteresowania: rymy pogodne i niewygodne
W ciągu ostatniego miesiąca program pobrali użytkownicy z kilkudziesięciu krajów (grafika) - zadziwiająco dużo (bo aż 12) z Arabii Saudyjskiej, nie wiem jak tam funkcjonuje entomologia ale widocznie coś tam się jednak dzieje.

dzieje się, dzieje!
Np. tu: https://www.tandfonline.com/eprint/zm6Qppbv9spCVj7REGmT/full?target=10.1080%2F00222933.2019.1568601&fbclid=IwAR045GIpcQj0YgifzDRguc-lm1vz_oYKvsdgsbKbFHP8AVtOD7J_9PHGjXo
:rotfl:  :rotfl:  :rotfl:

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 15 lutego 2019, 00:40 

Wszyscy użytkownicy (12 różnych IP) byli z Rijadu tak jak dwóch autorów cytowanej pracy. Fajnie, że coś tam się dzieje  :D

PostNapisane: wtorek, 5 marca 2019, 23:20 

Taka sytuacja: instaluję wersję 7.4 a mam już 7.3.

Nie ma instrukcji, jak to zrobić, aby zachować dotychczasowe ustawienia.
Nie ma instalatora.
W aplikacji nie ma "check version" i automatycznego update do najnowszej wersji.

To na tą chwilę wydają mi się najważniejsze potrzebne zmiany w programie.

Nowe funkcje w programie - gratulacje, bajka! Zoom, export, szukaj.....  :brawo:  :bravo:

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: środa, 6 marca 2019, 01:24 

Taka sytuacja: instaluję wersję 7.4 a mam już 7.3.
Nie ma instrukcji, jak to zrobić, aby zachować dotychczasowe ustawienia.
Nie ma instalatora.
W aplikacji nie ma "check version" i automatycznego update do najnowszej wersji.
To na tą chwilę wydają mi się najważniejsze potrzebne zmiany w programie.

Nowe funkcje w programie - gratulacje, bajka! Zoom, export, szukaj.....  :brawo:  :bravo:

- sprawdzanie nowej wersji już zrobiłem
- dodałem też wygodnie powiększanie/zmniejszanie fontu buttonami - podobnie jak w Wordzie
- poprawione będzie jeszcze szukanie, na bardziej optymalne do przodu i wstecz
- dodany progress bar dla sytuacji z dużą ilością etykietek w jednym pliku (liczoną w tysiącach)
- będzie można sobie definiować ile się chce, dowolnie je nazywać i wybierać z listy ostatnio otwartych albo z exploratora (listy gatunków motyli przygotuję i udostępnię rodzinami i jako całość) robiąc etykietki determinacyjne będzie można z notesów szybko skopiować i nie zastanawiać się nad autorem i rokiem - to było zawsze frustrujące
- copy/paste w notesach jest powiązane z systemem, undo/redo zapamiętuje do 50 opcji wstecz
- projektuje się nowy ColorPicker (roboczy załączam), pozwoli na swobodniejsze określanie kolorów + będzie przycisk do ich konfiguracji
- poprawiłem trochę ikonek na ładniejsze i bardziej podobne stylem do siebie
- już można w zasadzie drukować na gotowych arkuszach A4 z naciętymi etykietami, być może przygotuję predefiniowane parametry dla niektórych
- jeszcze parametry programu będą zapisywać się w jednym pliku CFG
- być może zrobię jeszcze możliwość zmiany koloru tekstu
- rozważam jeszcze zapamiętywanie poziomu zoom do etykietki, dzięki temu zmieniając etykietki na liście (które są różnej wielkości) nie będzie trzeba zmieniać zoom'u żeby mieściły się w polu roboczym

Instalator / zachowanie ustawień na pewno wymaga zrobienia ale jest też parę problemów z którymi na razie sobie nie poradziłem. Zamiast instrukcji planuję nagrywać krótkie paru-minutowe filmiki prezentujące określony zakres funkcjonalności wraz z szerszym komentarzem. Fajnie by było wrzucić je potem na youtube, żeby każdy mógł sobie obejrzeć to co go interesuje. Jeszcze nie wiem czym je nagrywać, żeby jakość była dobra i nie zajmowały kilkuset megabajtów. Dotychczas próbowałem aplikacji Captura - nieźle działa ale plik są bardzo duże. Do filmików trzeba przygotować "scenariusze", żeby mieć jakieś ramy i nie "popłynąć" z pokazywaniem wszystkiego i niczego zarazem.

Jak więc widzisz - pracy jest sporo. Kod źródłowy przekroczył już 10 tys. linii kodu, etap testowania zajmuje dużo czasu, mam na myśli testowanie kodu i warstwy logicznej aplikacji. Ale jesteśmy już blisko finalnej wersji w której już tylko rozkapryszony użytkownik  :laugh: będzie potrzebował czegoś więcej  :D  

W dalszej kolejności będę pracował nad bazą danych zbioru - połączoną z EntomoLabels, która będzie prosta a jednocześnie zapewni wszystko co potrzebne do zarządzania zbiorem, zarówno małym, jak i takim z milionami okazów. Z bazą jednak jeszcze się zejdzie, na razie konsultuję pomysły z programistami i szukam optymalnej definicji struktur danych dla zachowania jednocześnie prostoty i uniwersalności.

Załączniki:
el_1.jpg
el_1.jpg [ 67.21 KiB | Przeglądane 4179 razy ]
el_2.jpg
el_2.jpg [ 74.21 KiB | Przeglądane 4179 razy ]
el_4.jpg
el_4.jpg [ 26.55 KiB | Przeglądane 4179 razy ]
el_3.jpg
el_3.jpg [ 27.89 KiB | Przeglądane 4179 razy ]

PostNapisane: środa, 6 marca 2019, 10:00 

:okok:  :okok:  :okok:
1 - dodana ikona New w sekcji Template toolbar
  pozwala na zaprojektowanie szablonu od nowa; w poprzedniej wersji trzeba było przerabiać jeden z istniejących szablonów i zapisać go pod nową nazwą

1. A jak usunąć dodaną template z listy w oknie Label? Użyłem ikonki NEW, dodałem kilka templatek. Jak się ich teraz pozbyć z listy? Nie mogę na to wpaść samodzielnie. Klikanie ikonki delete powoduje otwarcie okna, zamiast usunięcie obiektu. W otwartym oknie do kasowania plików (?) nie da się usunąć templatki umieszczonej na liście.

2. Po zwinięciu okna programu do paska znika on z pola widzenia. Nie ma ikonki w zasobniku, nie widać na liście otwartych okien Windows. Przy uruchomieniu kilku programów uciekają mi okna. Na początku myslałem, że je pozamykałem. One są, ale trzeba użyć Alt+Tab, aby się zorientować, że są otwarte okna Entomolabels i widać ile ich jest. Przydałaby się lepsza widoczność.

3. Jak połączyć ze sobą kilka templatek? Potrafię to zrobić ręcznie, edytując pliki .ELD w notatniku i przekopiowując ręcznie kod między znacznikami  <Element>   </Element>

4. Jak jedną z etykiet z innego dnia pracy przenieść do innego zestawu?  Trochę się namęczyłem, zanim wpadłem na sposób, Sztuczka polega na tym, że zestaw etykiet to  File i same etykiety nie istnieją jako template. Potrzebną etykietę trzeba zapisać jako template a potem załadować ją z listy w polu Label poprzez kliknięciu New. I tu od razu kilka uwag, jednocześnie:
- po zapisaniu template i przeładowaniu File na nowy ta nowa templatka umieszczana jest na koncu listy Inie wg alfabetu). Po restarcie programu jest juz widoczna na liscie templatek alfabetycznie.
- przydałoby się menu z ostatnimi otwieranymi plikami (np ostatnie 8), bo za każdym razem trzeba szukać plików
- ikonka NEW (właściwie jest to biała karteczka z plusikiem)  jest trochę myląca bo w tym miejscu się ładuje (bardziej to przypomina OPEN, PUT lub load. NEW powinno być zarezerwowane do tworzenia nowych obiektów (czystych, pustych). Rozważyłbym tu zmianę ikonki na jakąś np czerwoną strzałkę symbolizującą ładowanie pliku na listę (jakaś taka półokrągła?).

Przyznam, że nie widzę (nie czuję) różnicy między Template a Label. Template to nic innego jak Label z mozliwością zapisania do pliku .ELT Liczba Label jest określana w polu Label zatem Label jest zbiorem etykiet (od 1 do x), które można zapisać jako... Template (a dlaczego nie jako Label, skoro to jest Label?). Co więcej - polu Label jest rozwijana lista... Templatek. I co jeszcze ciekawsze - etykietka stworzona do danej serii może być niewidoczna w późniejszej pracy (za kilka dni) dopóki nie zapiszemy jej jako template.

W programie mamy jakby trzy poziomy obiektów [File | Template | Label]  ja jako użytkownik ciągle widzę dwa: File(zestaw etykiet) i Template=Label (pojedyncza etykieta, tu template).

serdecznie pozdrawiam Twórców życząc wytrwałości i czasu w rozwijaniu programu.
Jakieś "Donate" na tym etapie też mogłoby być, czy to w menu z prawej (about) czy też na stronie w miejscu do pobrania.

PS.
Cytuj:
Użytkownik z Włoch poprosił o zrobienie opcji łączenia etykietek z plików. W kontekście eksportu danych wydało mi się, że ma to sens więc tę opcję zrobiłem. Dodałem w pasku narzędzi ikonę "Append labels" po jej kliknięciu można wybrać dowolny plik Labelset (*.ELD) i dołączyć do już wprowadzonych etykietek. W ten sposób można budować dowolnie duże zestawy etykietek. Dodaję też sukcesywnie komunikaty tzw. tooltip wyświetlające się po najechaniu myszką na jakiś element. Pojawiają się one po ok. 3 sekundach, żeby nie przeszkadzały osobom znającym program a pomagały rozpoczynającym pracę. Przykład w załączeniu.

Dopiero teraz załapałem, że w poście z 14 lutego piszesz w czasie przeszłym,  "Dodałem w pasku narzędzi ikonę "Append labels" " a ja w pierwszej połowie marca szukam opcji łączenia, której nie ma w pobranym przed chwilą programie, bo ... tego jeszcze nie ma! Taka wersja się po prostu jeszce nie ukazała. Dlatego, pisz proszę Grzegorzu "zrobiłem" jak już się to ukaże a teraz ma status "w przygotowaniu", bo czytając te posty potem ma się mętlik od tego co już jest, a czego w rzeczywistości jeszcze nie ma. Pytałem wcześniej, jak łączyć bo nie mogę na to wpaść, bo o łączeniu czytałem już dwa tygodnie temu. Tymczasem tej opcji łączenia jeszcze nie ma. I to samo w dzisiejszym poście, gdzie jest dużo "dodałem, zrobiłem".... Czytelnik to zakoduje a potem będzie w programie tego szukał godzinę i nie znajdzie.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: środa, 6 marca 2019, 14:55 

1. A jak usunąć dodaną template z listy w oknie Label? Użyłem ikonki NEW, dodałem kilka templatek. Jak się ich teraz pozbyć z listy? Nie mogę na to wpaść samodzielnie. Klikanie ikonki delete powoduje otwarcie okna, zamiast usunięcie obiektu. W otwartym oknie do kasowania plików (?) nie da się usunąć templatki umieszczonej na liście.

W otwartym oknie wybierz tę, którą chcesz usunąć, naciśnij otwórz i wtedy zapyta Cię czy chcesz usunąć. To "Otwórz" też mnie wkurza ale Windows jest nieugięte w kwestii redefiniowania buttonów w niektórych oknach dialogowych. Być może popracuję nad jakimś własnym rozwiązaniem. Zapisuję w notatniku "to do".

2. Po zwinięciu okna programu do paska znika on z pola widzenia. Nie ma ikonki w zasobniku, nie widać na liście otwartych okien Windows. Przy uruchomieniu kilku programów uciekają mi okna. Na początku myslałem, że je pozamykałem. One są, ale trzeba użyć Alt+Tab, aby się zorientować, że są otwarte okna Entomolabels i widać ile ich jest. Przydałaby się lepsza widoczność.

Program nie znika z paska, to jest skutek czarnej ikony. Mam już zrobioną żółtą, która będzie dobrze widoczna. Na załączonej grafice pokazuję jak to wygląda w Windows 10 (planowana zmiana w załączonej grafice)

3. Jak połączyć ze sobą kilka templatek? Potrafię to zrobić ręcznie, edytując pliki .ELD w notatniku i przekopiowując ręcznie kod między znacznikami  <Element>   </Element>

Jeśli templatki - to ELT, ELD - to zbiory etykiet, napisz dokładniej co chcesz robić - to podpowiem.

4. Jak jedną z etykiet z innego dnia pracy przenieść do innego zestawu?  Trochę się namęczyłem, zanim wpadłem na sposób, Sztuczka polega na tym, że zestaw etykiet to  File i same etykiety nie istnieją jako template. Potrzebną etykietę trzeba zapisać jako template a potem załadować ją z listy w polu Label poprzez kliknięciu New. I tu od razu kilka uwag, jednocześnie:
- po zapisaniu template i przeładowaniu File na nowy ta nowa templatka umieszczana jest na koncu listy Inie wg alfabetu). Po restarcie programu jest juz widoczna na liscie templatek alfabetycznie.
- przydałoby się menu z ostatnimi otwieranymi plikami (np ostatnie 8), bo za każdym razem trzeba szukać plików
- ikonka NEW (właściwie jest to biała karteczka z plusikiem)  jest trochę myląca bo w tym miejscu się ładuje (bardziej to przypomina OPEN, PUT lub load. NEW powinno być zarezerwowane do tworzenia nowych obiektów (czystych, pustych). Rozważyłbym tu zmianę ikonki na jakąś np czerwoną strzałkę symbolizującą ładowanie pliku na listę (jakaś taka półokrągła?).

Podsuwasz kolejne ciekawe pomysły, rozważę to co napisałeś. Sortowanie templatek na bieżąco, rzeczywiście nie jest obsłużone, spróbuję coś z tym zrobić.

Przyznam, że nie widzę (nie czuję) różnicy między Template a Label. Template to nic innego jak Label z mozliwością zapisania do pliku .ELT Liczba Label jest określana w polu Label zatem Label jest zbiorem etykiet (od 1 do x), które można zapisać jako... Template (a dlaczego nie jako Label, skoro to jest Label?). Co więcej - polu Label jest rozwijana lista... Templatek. I co jeszcze ciekawsze - etykietka stworzona do danej serii może być niewidoczna w późniejszej pracy (za kilka dni) dopóki nie zapiszemy jej jako template.
W programie mamy jakby trzy poziomy obiektów [File | Template | Label]  ja jako użytkownik ciągle widzę dwa: File(zestaw etykiet) i Template=Label (pojedyncza etykieta, tu template).

Pomiędzy Template i Label jest różnica
Template - to definicja/szablon etykiety, pusty nie wypełniony
Label - to wypełniony szablon, tuż po dodaniu może być "pusty"
File/Labels set - to zestaw Label'sów dających się zapisać w pliku ELD (EntomoLabels Data)

Jakieś "Donate" na tym etapie też mogłoby być, czy to w menu z prawej (about) czy też na stronie w miejscu do pobrania.

Na razie jeszcze pozostanę filantropem, wprawdzie przydało by się dokupić biblioteki kodów kreskowych Micro QR code i Code 49, które są używane w kilku muzeach ale liczę jeszcze, że znajdę w sieci darmowe i wykorzystam. Inne udało się zrobić od podstaw lub skorzystać z darmowych. W nieśmiałych planach jest jeszcze wersja dla Mac'a i Linux'a. Miałem już zapytania (z US i Czech) czy takie wersje są planowane.

Dopiero teraz załapałem, że w poście z 14 lutego piszesz w czasie przeszłym,  "Dodałem w pasku narzędzi ikonę "Append labels" " a ja w pierwszej połowie marca szukam opcji łączenia, której nie ma w pobranym przed chwilą programie, bo ... tego jeszcze nie ma! Taka wersja się po prostu jeszce nie ukazała. Dlatego, pisz proszę Grzegorzu "zrobiłem" jak już się to ukaże a teraz ma status "w przygotowaniu", bo czytając te posty potem ma się mętlik od tego co już jest, a czego w rzeczywistości jeszcze nie ma. Pytałem wcześniej, jak łączyć bo nie mogę na to wpaść, bo o łączeniu czytałem już dwa tygodnie temu. Tymczasem tej opcji łączenia jeszcze nie ma. I to samo w dzisiejszym poście, gdzie jest dużo "dodałem, zrobiłem".... Czytelnik to zakoduje a potem będzie w programie tego szukał godzinę i nie znajdzie.

OK, mój błąd, nie pomyślałem o tym, że może to być tak zrozumiane. Rzeczywiście muszę bardziej dobierać słowa. Dzięki za zwrócenie uwagi.

Załączniki:
czarna_ikona.jpg
czarna_ikona.jpg [ 31.2 KiB | Przeglądane 4105 razy ]

PostNapisane: niedziela, 31 marca 2019, 15:13 

W ciągu kilku tygodni zostanie udostępniona nowa wersja EntomoLabels v7.5.01.

Dodałem możliwość zmiany koloru tekstu, możliwość wypełniania kolorem prosotkątów (type labels), zmieniłem wybór kolorów (ColorPicker) na wygodniejszy, dodałem tooltipsy (dymki) z podpowiedziami, została poprawiona obsługa notesów - teraz można tworzyć własne a menu wyświetla ostatnie dziesięć, które były otwierane, dodałem obsługę kodów kreskowych Code 128 i Code 39 (używane w herbariach) i wiele innych drobnych udogodnień.
Chciałbym jeszcze zrobić własne okienko do usuwania plików (labels set, templates i notes'ów) żeby były bardziej intuicyjne niż dotychczas wykorzystywane systemowe. Kilku innych fajnych opcji (m.in. przeszukiwania wszystkich plików labels set i zaczytywania etykietek spełniających kryteria wyszukiwania) nie uda mi się zrobić tak szybko jak myślałem, czekają spokojnie w kolejce na więcej czasu :-)

Gdyby ktoś zechciał się podzielić jakimiś pomysłami to zachęcam, robię ten program dla wszystkich i fajnie by było gdyby użytkownicy byli z niego zadowoleni. Ja sam często nie widzę potrzeb innych bo patrzę przez pryzmat swojej "działki" entomologii.

Załączniki:
el_1.jpg
el_1.jpg [ 86.59 KiB | Przeglądane 3752 razy ]
el_2.jpg
el_2.jpg [ 29.11 KiB | Przeglądane 3752 razy ]
el_3.jpg
el_3.jpg [ 23.6 KiB | Przeglądane 3752 razy ]
el_4.jpg
el_4.jpg [ 39.46 KiB | Przeglądane 3752 razy ]

PostNapisane: niedziela, 31 marca 2019, 15:18 

Czy jest możliwość implementacji skrótów klawiszowych do wybranych funkcji programu?

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: niedziela, 31 marca 2019, 17:06 

Myślę, że tak. Rozważę ten pomysł, dobry pomysł :-)

PostNapisane: czwartek, 18 kwietnia 2019, 22:24 

Nowa wersja EntomoLabels 7.5.01 jest już do pobrania z labels.entomo.pl

Struktura pliku XML została nieznacznie zmieniona, w przypadku szablonów z poprzednich wersji, które mają kolorowe linie trzeba je obejrzeć i ewentualnie ponownie zapisać. Jeśli nie korzystaliście z kolorów - nic nie trzeba robić.
W przypadku aktualizacji - wystarczy wypakować do folderu z programem jedynie EntomoLabels.exe.

W razie pytań jestem do dyspozycji.

Tytuł: Re: EntomoLabels
PostNapisane: piątek, 19 kwietnia 2019, 12:40 

Stronę przebudowałem w ramach wsparcia technicznego projektu, na razie jest trochę lepiej, ale jeszcze do zrobienia jest kolorystyka i szczegóły. Tymczasem wygląda teraz jak na obrazkach.

screenshots/
Załącznik:
site1.jpg
site1.jpg [ 95.17 KiB | Przeglądane 3441 razy ]

download/
Załącznik:
site2.jpg
site2.jpg [ 40.61 KiB | Przeglądane 3441 razy ]

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 19 kwietnia 2019, 13:32 

Generalnie bardzo dużo zmian, które były zgłaszane wcześniej. Duży postęp.

Jest coś do poprawki: Wyszukiwarka szuka tylko w dół. W przypadku gdy zaznaczoną mam niższą etykietkę niż ta, w której jest słowo, wynik nie jest znajdowany.

Przykłąd: zaznaczamy pierwszą etykietę, wpisujemy wyraz i klikamy lupkę. Kursor znajduje wyraz w poszczególnych etykietach i przesuwa się w dół. Potem sięzatrzymuje. Jesli jednak mam zaznaczoną niższą etykietę (bo już czegoś szukałem) wówczas szukajka nie znajdzie wyrazu z etykiet położonych wyżej.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 19 kwietnia 2019, 13:47 

Na stronie głównej wyszukiwanie działa rzeczywiście tylko w dół. Szukanie w obu kierunkach mam w zadaniach "to do". W notesach szuka w obu kierunkach.

W notesach zrobiłem tak, że jeśli utworzymy notes o nazwie notes1 i do folderu ..\Data wkopiujemy plik graficzny notes1.png to zostanie on użyty jako ikona w menu notesów. Rozmiar pliku to optymalnie 16x16px ale większe zostaną zrenderowane do tego rozmiaru. Nie należy przesadzać z wielkością pliku i robić je 1024x1024  :D
Takie rozwiązanie pozwala dodać ikonę charakterystyczną do np. listy gatunków czy jakiejś grupy - oczywiście funkcjonalnie nie ma to znaczenia ale zawsze ładniej wygląda.
Docelowo zapewne przygotuję trochę takich ikon i wstawię do pobrania na stronie, bo nie wszyscy potrafią takie pliki zrobić.

Edit... wygląda to tak jak na załączonej grafice.

Załączniki:
aaaaa.jpg
aaaaa.jpg [ 15.02 KiB | Przeglądane 3389 razy ]

PostNapisane: niedziela, 21 kwietnia 2019, 22:10 

Wrzuciłem pierwszy (testowy) film pokazujący obsługę EntomoLabels. Niemy, zupełnie jak za czasów Chaplina  :laugh:
Chciałem zobaczyć jak to działa od strony youtube, zobaczyć co z jakością itp. Mam nadzieję, że tak pokazana obsługa będzie o wiele przyjemniejsza w odbiorze niż czytanie tekstu z opisem.

https://youtu.be/g_FvDABiVMQ

PostNapisane: poniedziałek, 22 kwietnia 2019, 10:41 

UTM: EC 31
bardzo dobry i pomocny pomysł  :okok:

PostNapisane: poniedziałek, 22 kwietnia 2019, 21:40 

Rozszalałem się z filmami  :D

EntomoLabels - obiekty i projektowanie szablonów.

https://www.youtube.com/watch?v=joXsHJSCugI&t=171s

PostNapisane: poniedziałek, 22 kwietnia 2019, 23:48 

Spróbowałem stworzyć jakąś "grafikę". Zrobiłem nowy template i ... stanąłem w miejscu. Pole Image/barcode jest nieaktywne w programie. Intuicyjnie nie dałem ady dojść do tego, jak spowodować, aby wstawić znak np samca. Obejrzałem film i dokładnie w 39" sekundzie jest ten "magiczny" ruch. Wybieramy z windy "Image" i jeszcze się nic nie dzieje. Dopiero kliknięcie w ikonkę "Nowy", obok z prawej uruchamia możliwośc wstawienia grafiki.
Film zdecydowanie się przyda.

Może to prosta czynność, do tej pory nie wstawiałem żadnych obiektów graficznych w tym programie i wydawało mi się, że będzie to prosta czynność. Dopóki nie spróbowałem....

Załączniki:
nieaktywnepole.png
nieaktywnepole.png [ 83.04 KiB | Przeglądane 3169 razy ]
wstawieniegrafiki.png
wstawieniegrafiki.png [ 85.8 KiB | Przeglądane 3169 razy ]
KLIK.png
KLIK.png [ 274.01 KiB | Przeglądane 3166 razy ]
 Zobacz profil WWW 

PostNapisane: poniedziałek, 22 kwietnia 2019, 23:53 

Jak to jest z tymi barcodami? Mamy: DataMatrix, QRcode, kody paskowe 128 i 39. Co ten program wstawia za obrazek? Jak podstawić treść by wygenerować kod?
Czy to jest tak, że kody generujemy sobie w jakimś zewnętrznym programie a tu wstawiamy tyko grafikę?

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: wtorek, 23 kwietnia 2019, 07:46 

Barcode to "obraz" ale EntomoLabels generuje go w "locie", dynamicznie, żadnych obrazków nie musisz wstawiać. Zrobię o tym filmik ale najpier muszę zrobić o autonumerowaniu bo to zagadnienia, które się łączą.

Barcode koduje kombinację jednego lub dwóch pól (text lub/i textbox). Pole takie można oznaczyć jako "Prefix" lub SpecimenID (są takie dwa checkboxy w pasku narzędzi w sekcji Textbox). Każde z tych oznaczeń może występować tylko raz. Oznaczenie pola sprawdza czy już jakieś inne nie było oznaczone i "pilnuje", żeby nie dyblować oznaczeń.

Prefix - to literowe oznaczenie muzeum np. NHMUK - to Muzeum Historii Naturalnej w Londynie
SpecimenID to nic innego jak numer okazu. Możesz sobie zrobić prefix np. "JK"
Barcode koduje sumę Prefix + SpecimenID. Więszkość muzeów koduje tylko SpecimenID więc zaznacza się tylko jeden element.

Jak wiesz, za pomocą znaku "#" można wymusić autonumerowanie etykietek. Np. wpisując w pole tekstowe "000250" i ustawiając ilość na 5 - EntomoLabels wydrukuje 5 etykietek, ale każda będzie miała inny numer "000250", "000251", "000252", "000253", "000254".
Autonumerowanie może mieć dowolną strukturę np. SPMN-#00123, ENT-LEP-#123000567 #231 itp.

Jak zrobić etykietkę z barcodem (przykład)?
1. utwórz nową
2. dodaj Textbox i wpisz w niego JK, oznacz to pole jako Prefix
3. dodaj Textbox i wpisz w niego #000150
4. dodaj Image i ustal jego rozmiar na 6x6mm, kliknij kod DataMatrix
5. wpisz ulość etykiet np. 30
6. wydrukuj etykietki

Sprawdziłem, że rozmiar barcode 5x5 spokojnie odczytuje telefon, ale im więcej kodowanych informacji np. długi prefix czy jakaś skomplikowania numeracja specimenID powoduje generowanie bardziej skomplikowanego kodu i w rezultacie może być mniej czytelna. Trzeba więc dobrać do eksperymentalnie do posiadanego czytnika.

Mam nadzieję, że załączona grafika i opis wyjaśni co i jak z barcodami.

Załączniki:
screen.jpg
screen.jpg [ 161.84 KiB | Przeglądane 3136 razy ]

PostNapisane: wtorek, 23 kwietnia 2019, 08:39 

A jednak w locie! Świetnie.
Pola wejściowe w takim razie to: pole typu "Text", typu "Textbox" czyli te z prawej strony w sekcji "Object", pole "Label".

Pojawiło mi się kilka pytań:
Jaka jest różnica między polem Text a Textbox? Po co są stworzone takie dwa typy pól?
Czy kod jest generowany ze wszystkich pól znajdujących się na etykiecie? Na załączonym obrazku mamy etykietę, gdzie są trzy pola typu "Text" i dwa pola typu  :ap: "Textbox". Czy do kodu wejdą wszystkie pola? Czy wejdzie także treść etykiety?

Załączniki:
tex_textbox.png
tex_textbox.png [ 135.68 KiB | Przeglądane 3124 razy ]
 Zobacz profil WWW 

PostNapisane: wtorek, 23 kwietnia 2019, 08:54 

Jak zrobić etykietkę z barcodem (przykład)?
1. utwórz nową
2. dodaj Textbox i wpisz w niego JK, oznacz to pole jako Prefix
3. dodaj Textbox i wpisz w niego #000150
4. dodaj Image i ustal jego rozmiar na 6x6mm, kliknij kod DataMatrix

Zrobiłem etykietkę wg instrukcji. Kod QR generowany jest z pierszego pola "JK", drugie jest pomijane. Kod WR zaiwera informację "JK".
W odpowiedzi "dlaczego tak jest" będzie też odpowiedź na moje pytanie z poprzedniego postu.

PS. Spokojnie, ja użdzisiaj nie będę miał czasu, a może jeszcze inni się dołożąz pytaniami.

Załączniki:
probabarcode.png
probabarcode.png [ 87.22 KiB | Przeglądane 3119 razy ]
 Zobacz profil WWW 

PostNapisane: wtorek, 23 kwietnia 2019, 09:20 

JK - zaznacz jako Prefix
#000150 - zaznacz jako SpecimenID

zapewne tylko JK zaznaczyłeś  :)

PostNapisane: piątek, 12 lipca 2019, 22:13 

EntomoLabels ma coraz więcej użytkowników (ponad 3,5 tys. pobrań). W instytucjach, które operują dużą ilością okazów bazy danych są normą. Otrzymałem kilka zapytań o możliwość importu danych do etykietek z plików Excela, baz danych itp. Wprowadzanie wszystkiego z "palca" rzeczywiście może być kłopotliwe jeśli robimy tysiące etykiet. Opcja importu była odłożona na plan dalszy ale chyba musi być zrobiona szybciej.
Po głębszych rozważaniach doszedłem do wniosku, że nie jest to proste do zrobienia za to musi być stosunkowo proste w użytkowaniu.
Wymyśliłem takie rozwiązanie:

- importujemy dane z Excela; każda baza danych ma możliwość eksportu danych do arkusza; robienie importu dla wielu różnych formatów (DBF, mySQL, SQL, CSV...) skomplikuje wszystko do granic możliwości a jednocześnie może zająć tak wiele czasu, że przekroczy moje możliwości
- w każdym szablonie, poszczególne pola Text, TextBox i Image będą miały dodatkowe informacje o imporcie w postaci określenia komórki Excela z której będą "zaciągane" dane np.
<C>
<C>, <D>
<C><Enter><D>
- EntomoLabels będzie mógł wygenerować przykładowy arkusz importu z danymi, żeby pokazać użytkownikowi jak ma wyglądać układ danych w arkuszu odpowiedni do zaimportowania danych do wybranego szablonu etykietki
- import będzie polegał jedynie na wybraniu szablonu oraz wskazaniu pliku Excela w którym znajdują się dane.

Wydaje mi się, że takie rozwiązanie będzie stosunkowo łatwe do zrozumienia oraz pozwoli przygotować bez problemu szablony do dowolnych opcji importu. W przypadku osobnych wierszy arkusza dla każdej etykietki jest łatwo, ewentualnie trzeba wymyślić rozwiązanie dla ilości.

Wyobraźmy sobie arkusz:
A                B                C                        D                        E
Polska        DC45        Skierniewice        12 VI 2018        Leg. G. Banasiak
Polska        DC54        Esterka                27 VI 2017        Leg. G. Banasiak

i najprostszą etykietkę 7x14, w informacjach do importu wpiszemy:
<A>, <B><Enter><C><Enter><D><Enter><E>

Otrzymamy takie etykietki:

Polska, DC45
Skierniewice
12 VI 2018
Leg. G. Banasiak

Polska, DC54
Esterka
27 VI 2017
Leg. G. Banasiak

Jeśli macie jakieś inne pomysły, chętnie się zapoznam. Analizując weźcie proszę pod uwagę to, że stopień zaawansowania użytkowników jest różny więc wszelkie rozwiązania wymagające czegoś więcej niż podstawowa wiedza - bywają nie do przebrnięcia.

PostNapisane: piątek, 12 lipca 2019, 22:50 

To jest bardzo dobry kierunek. Pytanie czysto informatyczne.
Cytuj:
- w każdym szablonie, poszczególne pola Text, TextBox i Image będą miały dodatkowe informacje o imporcie w postaci określenia komórki Excela z której będą "zaciągane" dane np.
Zastanówmy się chwilę... Chcesz przygotować szablony do zaciągania pól o ile dobrze zrozumiałem, czyli takie predefiniowane wzory etykiet. Taka droga wydaje się oczywista. No właśnie.... A może podejść do tego jak w Wordzie.
Importujemy tekst i dopiero formatujemy go porządnie ręcznie lub używając styli? Obrazowo: zaciągamy plik csv który łamie się sam w liniach w zależności od rozmiaru. Dopiero teraz go formatujemy....
Cytuj:
Wydaje mi się, że takie rozwiązanie będzie stosunkowo łatwe do zrozumienia
Obawiam się, że importowanie tekstu do wcześniej ustawionych formularzy może być trudne do pojęcia. Mam wrażenie, że od strony interfejsu użytkownika może być nie lekko. Ale może mi się tylko wydaje.

Z innej strony (próbuję wejść w buty twórcy programu).
Cytuj:
Wyobraźmy sobie arkusz:
A                B                C                        D                        E
Polska        DC45        Skierniewice        12 VI 2018        Leg. G. Banasiak
Polska        DC54        Esterka                27 VI 2017        Leg. G. Banasiak

i najprostszą etykietkę 7x14, w informacjach do importu wpiszemy:
<A>, <B><Enter><C><Enter><D><Enter><E>

Ten ENTER wstawiany z ręki jest niepokojący. Nie lepiej po prostu wlać tekst do prostokąta (obszaru?) i niech się on sam sformatuje tj. podzieli na linie wg. ilości znaków? To takie luźne uwagi, jestem dobrej mysli, że pordzacie sobie od strony programistycznej ze wszystkimi problemami. Jeszcze raz, kończąc - import/export z Excela to jest bardzo dobry kierunek  :okok:

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 12 lipca 2019, 23:07 

Jeśli po imporcie trzeba każdą etykietkę obejrzeć i ręcznie sformatować to import dużych ilości etykiet nie ma sensu. Wyobraź sobie import 10 tys. etykiet i ich ręcznie formatowanie ? Nawet 1000 szt może być koszmarne.

Dopiero rozważam opcje importu, to jeszcze luźne pomysły. Dzięki za uwagi, zostaną przeanalizowane.

PostNapisane: piątek, 12 lipca 2019, 23:20 

A to prawda, jakiś automat musi być. Nie da się zrobić narzędzia "do wszystkiego" :-)

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: wtorek, 3 września 2019, 21:58 

Na prośbę kolegów z jednego z dużych europejskich NHM pracuję nad dodaniem do EntomoLabels opcji importu danych z plików CSV. Wymyśliłem to tak, że można utworzyć szablon importu i zapisać go jak każdy inny. Zawiera on mapowanie (proste) pól z szablonu i kolumn z pliku CSV. Przykład w załączeniu. Na podstawie tej definicji wskazujemy plik do importu, parser sprawdza poprawność mapowania i jeśli jest wszystko ok - to automatycznie dodaje etykietki i wypełnia je danymi z pliku CSV. To otworzy potężne możliwości wykorzystania EL do generowania etykietek z w zasadzie dowolnych baz danych o dowolnej złożoności struktury pól

Dodam też możliwość ustawienia ilości na 0 (zero) co w praktyce będzie oznaczać, że dana etykietka nie będzie drukowana. Okazuje się, że przy etykietowaniu okazów z wypraw - wpisują sobie wszystkie etykietki a potem ilością regulują to które etykietki i ile jest potrzebne. W sumie logiczne.

Gdyby komuś z Was chciało się pomyśleć nad importem - chętnie wysłucham opinii czy uwag. Do rozwiązania mam jeszcze kwestię płci i wyboru odpowiedniego symbolu ale z tym jakoś sobie poradzę.

PS. Jeden z kolegów z innego muzeum wymyślił fajne hasło reklamowe: No labels, no science ! Genialne.

Załączniki:
Import_sample_template.jpg
Import_sample_template.jpg [ 204.7 KiB | Przeglądane 600 razy ]

PostNapisane: środa, 4 września 2019, 23:25 

No labels, no science!
Świetne!
Bardzo dobrze ujęte. Może należałoby to gdzieś umieścić w programie. Takie hasła ożywiają czasami produkty. A jesli nie w programie to przynajmniej na stronie.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: czwartek, 5 września 2019, 00:21 

W nowej wersji na pewno to zrobię... a zaraz potem na stronie.

PostNapisane: czwartek, 12 września 2019, 20:16 

Schemat działania importu danych z plików CSV mam już wstępnie opracowany i skonsultowany. Na załączonej grafice widać jak to będzie wyglądać funkcjonalnie. Okno importu będzie pozwalać na wybór szablonu do importu oraz pliku CSV. Na podstawie tych dwóch plików powstaną dwie kolumny - z lewej pola określone w szablonie, z prawej nazwy kolumn z pliku CSV. Zostaną one automatycznie zmapowane wg nazw a dla elementów których nazwy nie są zgodne użytkownik sam wybierze z listy rozwijanej odpowiednią kolumnę CSV. Każde pole szablonu będzie miało praktycznie nieograniczoną liczbę kolumn, które może zaimportować. Dodatkowo, co jest nowością możliwe będzie wstawianie ich do istniejącego tekstu, oddzielanie przecinkami czy innymi znakami np.
{Kol1}, {Kol7} - Specimen ID: {Kol2}   =>   Polska, DC45 - Specimen ID: 14074/W

Możliwości będą nieograniczone i nie skrępowane nawet najbardziej złożonymi strukturami rozmaitych baz danych. Bez problemu będą też działać kody DataMatrix, QR czy inne zaimplementowane w EntomoLabels. Jeszcze się zastanawiamy jak obsłużyć symbole graficzne płci ale i to jest już prawie opracowane.
Dysponuję przykładowymi plikami CSV jednego z muzeów na których będziemy eksperymentować. Na razie wygląda to dobrze, mam nadzieję, że po zrobieniu okno importu będę to oceniał równie entuzjastycznie.

Załączniki:
import_jpg.jpg
import_jpg.jpg [ 211.14 KiB | Przeglądane 387 razy ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]