Modliszka z Oławy XS-64

Modliszki
Awatar użytkownika
kiczy
Posty: 103
Rejestracja: piątek, 10 lutego 2012, 14:53
UTM: XS64
Lokalizacja: Oława

Modliszka z Oławy XS-64

Post autor: kiczy »

W trakcie koszenia trawnika zauważyłem uciekające przed kosiarką owady,zaciekawiły mnie owady które spłoszone leciały dosyć wolnym nieporadnym lotem około 6-7metrów po czym przysiadały w trawie,po schwytaniu jednego z nich okazało się że to modliszka,nigdy dotychczas nie słyszałem o występowaniu u nas modliszek,ciekawe co to za gatunek i czy pojawienie się modliszek w tym rejonie to jakaś ciekawostka entomologiczna ,to nie moja półka więc pytam.
Załączniki
F1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (116.55 KiB)
F5.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (50.72 KiB)
Awatar użytkownika
kiczy
Posty: 103
Rejestracja: piątek, 10 lutego 2012, 14:53
UTM: XS64
Lokalizacja: Oława

Re: Modliszka z Oławy XS-64

Post autor: kiczy »

W związku z brakiem zainteresowania tematem postanowiłem poszperać trochę w internecie, wychodzi na to że jest to samiec Mantis religioza ,
- czyli modliszka zwyczajna, jest to pierwsze udokumentowane doniesienie o występowaniu tego gatunku w tym rejonie.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Modliszka z Oławy XS-64

Post autor: Dark »

Tak, to Mantis religiosa. Widać charakterystyczne czarne plamki na przednich odnóżach.

Tu masz temat zbiorczy o występowaniu tego gatunku. Jest w ostatnim czasie bardzo ekspansywny. Sam w tym roku miałem pierwszy raz okazję oglądać go w warunkach naturalnych i to w swojej okolicy.
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=880&t=15804
Awatar użytkownika
kiczy
Posty: 103
Rejestracja: piątek, 10 lutego 2012, 14:53
UTM: XS64
Lokalizacja: Oława

Re: Modliszka z Oławy XS-64

Post autor: kiczy »

Spenetruję teren dokładniej może trafię na samicę , zamieszczę wtedy foty.Dark dzięki za odpowiedź.
ODPOWIEDZ

Wróć do „MANTODEA”