Świetliki w okolicach Poznania - prośba o pomoc

Awatar użytkownika
JanFoto7
Posty: 199
Rejestracja: środa, 22 marca 2017, 18:45
profil zainteresowan: Amator fotografii przyrodniczej i entomologii
Lokalizacja: Poznań

Świetliki w okolicach Poznania - prośba o pomoc

Post autor: JanFoto7 »

Jako że mamy właśnie przełom czerwca i lipca, razem z moją lepszą połówką zamierzamy "zapolować" na świetliki lub iskrzyki... Poczytałem na ich temat różne artykuły, z których wnioskuję, że sezon na iskrzyki dobiega już końca, ale rzadsze Lampyris noctiluca będą jeszcze latać w lipcu... I właśnie - czy to prawda, że jedynie nielotne samice świetlików mają zdolność bioluminescencji? Pamiętam, jak parę lat temu widziałem latające, świecące na zielono owady w połowie lipca, w ogrodzie u kuzyna :?

I najważniejsze - czy ktoś na forum jest z Poznania lub okolic i mógłby wskazać najlepsze miejsca do poszukiwań świetlików? Czasu na te poszukiwania jest niewiele, więc najlepiej byłoby udać się w jakieś sprawdzone już miejsce...
Póki co wiem tyle, że gatunek preferuje podmokłe łąki i silnie zakrzewione skraje lasów mieszanych, a obserwacje powinno się prowadzić w ciepłe wieczory przy bezwietrznej pogodzie, najlepiej po deszczu.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc i wskazówki ;)
tomek rutkowski
Posty: 90
Rejestracja: sobota, 13 czerwca 2015, 20:20
UTM: XU 10
Specjalność: Araneae

Re: Świetliki w okolicach Poznania - prośba o pomoc

Post autor: tomek rutkowski »

Yo :-) U mnie siedzą na ogródku w Dąbrówce pod Poznaniem. Kluczem do świetlików jest przebywanie na dworze nocą-ja często odławiam nietoperze, a jak nie to palę papierochy nocą na zewnątrz, więc obserwacji mam mnóstwo :-0)
Polecam park w Dąbrówce, ale pewnie znajdziesz je w wielu liściastych, niezbyt suchych miejscach w samym Poznaniu. Lubia ślimaki(larwy), więc jak masz miejsce ślimakowe, to idź tam w nocy i popatrz bez światła, będą na bank :-)
Awatar użytkownika
JanFoto7
Posty: 199
Rejestracja: środa, 22 marca 2017, 18:45
profil zainteresowan: Amator fotografii przyrodniczej i entomologii
Lokalizacja: Poznań

Re: Świetliki w okolicach Poznania - prośba o pomoc

Post autor: JanFoto7 »

tomek rutkowski pisze:Yo :-) U mnie siedzą na ogródku w Dąbrówce pod Poznaniem. Kluczem do świetlików jest przebywanie na dworze nocą-ja często odławiam nietoperze, a jak nie to palę papierochy nocą na zewnątrz, więc obserwacji mam mnóstwo :-0)
Polecam park w Dąbrówce, ale pewnie znajdziesz je w wielu liściastych, niezbyt suchych miejscach w samym Poznaniu. Lubia ślimaki(larwy), więc jak masz miejsce ślimakowe, to idź tam w nocy i popatrz bez światła, będą na bank :-)
Dzięki! :) Dąbrówka trochę daleko, ale bardzo ślimakowy las mam parę kilometrów od domu (jezioro Rusałka), więc może i tam spróbuję... Głównie dąb, olsza i sosna, bogaty podszyt :)
tomek rutkowski
Posty: 90
Rejestracja: sobota, 13 czerwca 2015, 20:20
UTM: XU 10
Specjalność: Araneae

Re: Świetliki w okolicach Poznania - prośba o pomoc

Post autor: tomek rutkowski »

na Rusłace masz 100% szans :-) Powodzenia!
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Świetliki w okolicach Poznania - prośba o pomoc

Post autor: Jacek Kurzawa »

Czy udało się spotakć świetliki? Czy jeszcze latają? Potrzebuję 1 żywy okaz.
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Re: Świetliki w okolicach Poznania - prośba o pomoc

Post autor: Marek Wełnicki »

Dużo świetlików widziałem ok. 10-14 dni temu, w zeszły weekend było już mniej (ale jeszcze latały). Mogę zerknąć w sobotę, czy jeszcze są. Z żywym okazem będzie jednak kłopot - szybko padają, nawet w lodówce, więc mogą nie przetrzymać transportu...
Samczyki przylatują nocą do lampy.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Świetliki w okolicach Poznania - prośba o pomoc

Post autor: Jacek Kurzawa »

Pojadę dzisiaj do lasu w miejsce, gdzie jest dużo ślimaków. Może jeszcze będą.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Lycidae, Lampyridae”