Hodowla Macrothylacia rubi

Hodowla owadów
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Hodowla Macrothylacia rubi

Post autor: GrzegorzGG »

Witajcie.
O hodowli tego motyla było już na forum (choćby tu: http://www.entomo.pl/forum/2011/viewtop ... f=14&t=391). Ogólne informacje o gatunku znalazłem w sieci i na naszym forum. Jednak zarówno w przywołanym wątku, jak i w necie nie znalazłem wskazówek kiedy i jak przygotować gąsienice do zimowania?

W tej chwili ich zachowanie pozwala mi przypuszczać, że to właśnie ich czas na "spanie". Jedzą zdecydowanie mniej niż w poprzednich tygodniach, są mniej ruchliwe, nie linieją.

Zatem pierwsze pytanie kiedy ten gatunek przygotowują się do zimowania?

Wiedząc, że zimują zakopane w jamkach w ziemi zamierzam umieścić je w wiadrze wypełnionym ziemią, samo wiadro zaś umieszczę na balkonie. Czy powinienem jakoś zabezpieczyć samo wiadro? Postawić na styropianie? Owinąć kocem?

O wybudzanie ze snu nie pytam na razie :) Wszak najpierw należałoby je uśpić :)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Hodowla Macrothylacia rubi

Post autor: Antek Kwiczala † »

Gąsienice M.rubi w zasadzie dorastają jesienią. Zimę spędzają już jako dorosłe gąsienice. Z doświadczenia wiem, że przeżywają zimowanie jedynie te dorosłe. Nie są typowymi "śpiochami", więc stwierdzenie że
to właśnie ich czas na "spanie".
jest niefortunne. Żerują gdy tylko jest ciepło, nawet późną jesienią, budzą się nawet zimą (gdy się ociepla). Wiosenne żerowanie jest minimalne - raczej "wałęsają" się po okolicy w poszukiwaniu miejsca na przepoczwarczenie. Hodowla jest więc kłopotliwa - trzeba je trzymać w warunkach zbliżonych do naturalnych i podawać pokarm aż do przymrozków. W czasie zimowania lepiej zachować dużą wilgotność - ale nie można dopuścić do rozwoju pleśni. Niektóre zimujące gąsienice barczatek można skłonić do przepoczwarczenia późną jesienią, z M. rubi mi się to nie udawało - zimowanie więc wydaje się obligatoryjne.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Hodowla Macrothylacia rubi

Post autor: GrzegorzGG »

Dziękuję Antku za wskazówki. Zastosuję się do nich :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hodowla”