Chamaesphecia leucopsiformis

Omówienie poszczególnych gatunków przezierników, metod poszukiwań, pozyskiwania, hodowli i in.
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Chamaesphecia leucopsiformis

Post autor: Marek Hołowiński »

Późno letni gatunek przeziernika. Motyle pojawiają się w drugiej połowie sierpnia. Obecnie jest najlepsza pora na szukanie żerowisk. Gąsienice budują z trocinek domki podobne do tych jakie tworzy Synanthedon stomoxyformis. Są jednak znacznie mniejsze i na ogół nie wystają nad ziemię. Można je zauważyć po wyrwaniu rośliny.
Załączniki
Tu następuje przepoczwarczenie
Tu następuje przepoczwarczenie
P8084391a.jpg (138.18 KiB) Przejrzano 3463 razy
Obecnie zaatakowane rośliny zamierają, a po ich wyrwaniu widać rurkowaty twór - domek.
Obecnie zaatakowane rośliny zamierają, a po ich wyrwaniu widać rurkowaty twór - domek.
P8084390a.jpg (143.79 KiB) Przejrzano 3467 razy
Przeziernik zasiedla kłącza wilczomlecza sosnka Euphorbia cyparissias rosnącego na luźnych piaskach.
Przeziernik zasiedla kłącza wilczomlecza sosnka Euphorbia cyparissias rosnącego na luźnych piaskach.
P8084389a.jpg (141.73 KiB) Przejrzano 3467 razy
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7269
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Marku ,wrzuć jeśli możesz fotke biotopu,taki ogólny wyglad stanowiska :wink: ,pozdrowki Rafał.
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Niestety nie uwieczniłem tego biotopu. Byłem zbyt zajęty szukaniem żerowisk. Są to typowe piachy, porośnięte z luźna szczotlichą. Miejscami bardziej zadarnione. Teren to mozaika takich powierzchni pośród suchych borów, pocięty linią kolejową i siecią piaszczystych dróg.
W najbliższych dniach zrobię fotkę czegoś podobnego.
Marek Miłkowski
Posty: 814
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Post autor: Marek Miłkowski »

Marku, załączam zdjęcie biotopu Chamaesphecia leucopsiformis (Radom-Krzewień). Kadr z maja, gdy wilczomlecz jest w pełni kwitnienia. Pojawia się wtedy pospolity krewniak naszego bohatera - Ch. empiformis.
Załączniki
biotop Ch. leucopsiformis .jpg
biotop Ch. leucopsiformis .jpg (141.35 KiB) Przejrzano 3456 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

O to chodziło :grin:. Dzięki Marku
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Minęło 20 dni i dziś pojawił się pierwszy motyl. Jest to samiczka.
Załączniki
samica Chamaesphecia leucopsiformis
samica Chamaesphecia leucopsiformis
P8284488a.jpg (148.7 KiB) Przejrzano 3456 razy
Fragment żerowiska z egzugwium
Fragment żerowiska z egzugwium
P8284489a.jpg (146.62 KiB) Przejrzano 3448 razy
Marek Miłkowski
Posty: 814
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Post autor: Marek Miłkowski »

W dniu dzisiejszym motyle te były bardzo aktywne. Samice siedziały na łodyżkach wilczomleczy tuz przy piasku, natomiast samce siadały na wierzchołkach suchych źdźbeł traw i na innych zielskach. Niestety wiał dość silny wiatr skutecznie przeszkadzając w fotografowaniu...
Załączniki
Ch_leucopsiformis.jpg
Ch_leucopsiformis.jpg (112.08 KiB) Przejrzano 3452 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Chamaesphecia leucopsiformis

Post autor: Marek Hołowiński »

Chamaesphecia leucopsiformis znany był dotychczas z kilku województw w centralnej i zachodniej części Polski. Szukałem go wprawdzie u siebie, ale trochę bez przekonania. Przeważnie po kilkanaście minut czerpakowania, czy poszukiwanie żerowisk w charakterystycznych dla gatunku biotopach.
Tymczasem dzisiaj penetrowałem znane sobie kserotermy w okolicach Woli Uhruskiej. Kiedy po kilkukilometrowej trasie wracałem już do samochodu, wstąpiłem na teren kopalni piasku. Na luźnych piachach występował rachityczny Euphorbia cyparissias. Teren wprost wymarzony dla tego przeziernika. Po kilku minutach miałem już pierwszego motyla. Jest to 24 gatunek z moich okolic
Załączniki
1.jpg
1.jpg (106.28 KiB) Przejrzano 3304 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Chamaesphecia leucopsiformis

Post autor: Marek Hołowiński »

Nadchodzi ponoć zima, więc na pożegnanie sezonu wybrałem się podpatrzeć jak się mają przezierniki.
Kiedy zacząłem szukać wilczomleczy z objawami żerowania gąsienic, pojawili się jacyś goście. Krótka rozmowa, co robię, myśleli że jestem z geodezji. Okazuje się że cały ten obiekt jest przeznaczony pod zabudowę i wkrótce zostanie zniwelowany. Trochę mi szkoda, bo jest to świetne miejsce do obserwacji Chamaespchecia leucopsiformis, ale trudno. Gatunek na pewno występuje szerzej, tylko w większym rozproszeniu i znacznie trudniej będzie znaleźć żerowiska.
Tym razem bez trudu odnalazłem porażoną roślinę. Młoda gąsieniczka (ok 5 mm długości), jesienią żeruje w pędzie nadziemnym od góry do kłącza. Pozostawia w chodniku brunatne trocinki.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (133.2 KiB) Przejrzano 3202 razy
2.jpg
2.jpg (147.66 KiB) Przejrzano 3202 razy
4.jpg
4.jpg (148.83 KiB) Przejrzano 3202 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lista gatunków (Przezierniki, Sesiidae)”