Mierzenie zmienności osobniczej motyli

Jurek b. [†]
Posty: 144
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2004, 21:28
Lokalizacja: Wrocław

Mierzenie zmienności osobniczej motyli

Post autor: Jurek b. [†] »

Witam uprzejmie.
Powoli realizuję swą wymyśloną kiedyś-tam ideę, zapytam.
Idea jest taka, aby policzyć współczynnik FW/HW (powierzchnia skrzydła przedniego/tylnego) u osobników motyli z różnych populacji. Bo intryguje mnie fakt, że jest "na oko" on różny i chciałbym sprawdzić korelację wspomnianego wskaźnika z ssp./f.loc..
Akurat mi chodzi o Ornithoptera, szczególnie o zmienność osobniczą różnej lokalizacji O.priamus poseidon.
Póki co, mam pomysł prostacki: skaner, dwa pomiary powierzchni oparte na wzorze Herona, iloraz. Pierwsze pomiary, prymitywne, wskazały na zmienność wskaźnika FW/HW.
Może ktoś podpowie? Może są jakieś publikacje dotyczące pomiarów zmienności powierzchni skrzydeł motyli.
Pzdr Jurek
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mierzenie zmienności osobniczej motyli

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Nie wiem czy ten pomysł nie wyprowadzi Cię na manowce. Wielkość osobników a co za tym idzie powierzchnia ich skrzydeł jest wypadkową "jakości" populacji i warunków środowiskowych. Nie neguję pomysłu ale sądzę, że warto dokonać testu na jakimś rodzimym gatunku i zobaczyć czy cokolwiek sensownego z tego wyniknie zanim zabierzesz się za egzotyczne gatunki.
Jurek b. [†]
Posty: 144
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2004, 21:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mierzenie zmienności osobniczej motyli

Post autor: Jurek b. [†] »

Grzegorz Banasiak pisze:warto dokonać testu na jakimś rodzimym gatunku
A podpowiedzi odnośnie metodyki? Bo gabloty z "materiałem badawczym", to mam, ino mnie zmniennosć osobnicza intryguje ;) Rodzimych łowić w tym celu nie zamierzam :mrgreen:
Pzdr Jurek
Jurek b. [†]
Posty: 144
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2004, 21:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mierzenie zmienności osobniczej motyli

Post autor: Jurek b. [†] »

Grzegorz Banasiak pisze:Wielkość osobników a co za tym idzie powierzchnia ich skrzydeł jest wypadkową "jakości" populacji i warunków środowiskowych.
'
Aaaa... właśnie, dlatego myślę o analizie zmienności współczynnika FW/HW, a nie wielkości motyli, słuszna uwaga, ale "nie dotyczy", Grzegorzu.
Pzdr Jurek
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mierzenie zmienności osobniczej motyli

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Nie spotkałem pracy na taki temat więc nic nie mogę podpowiedzieć. Natomiast chętnie bym poznał cel takich badań czy założenia ogólne. Skoro masz pomysł to zapewne chcesz zbadać tezę badawczą ?!
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Mierzenie zmienności osobniczej motyli

Post autor: Kamil Mazur »

Podobne współczynniki już zostały opisane i z powodzeniem stosuje sie w systematyce koszowek u plemienia Oreopsychini. Podawany jest stosunek L:B.
Na dobrą sprawę mierzenie pola powierzchni o którym piszesz jest czymś podobnym.
Załączniki
IMG_20121013_082359.jpg
IMG_20121013_082359.jpg (106.41 KiB) Przejrzano 3854 razy
Jurek b. [†]
Posty: 144
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2004, 21:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mierzenie zmienności osobniczej motyli

Post autor: Jurek b. [†] »

Grzegorz Banasiak pisze:chętnie bym poznał cel takich badań czy założenia ogólne. Skoro masz pomysł to zapewne chcesz zbadać tezę badawczą ?!
Aż tak naukowo do tego nie podchodzę :laugh: Po prostu nikt tego (chyba :?: ) dla Ornithoptera nie robił, genetyka wchodzi powoli, a wciąż cechami determinującymi podgatunki i "formy lokalne" są szczegóły ubarwienia.
Pewnie częściową odpowiedzią na Twoje pytanie jest wskazówka Kamila:
Kamil Mazur pisze:Podobne współczynniki już zostały opisane i z powodzeniem stosuje sie w systematyce koszowek u plemienia Oreopsychini. Podawany jest stosunek L:B.
Na dobrą sprawę mierzenie pola powierzchni o którym piszesz jest czymś podobnym.
Przy czym nie bardzo zróżnicowanie wymiarów przednich skrzydeł to to samo, co zróżnicowanie wskaźnika powierzchni przedniego do tylnego :-?
Pzdr Jurek
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mierzenie zmienności osobniczej motyli

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jurek b. pisze:Aż tak naukowo do tego nie podchodzę :laugh: Po prostu nikt tego (chyba :?: ) dla Ornithoptera nie robił, genetyka wchodzi powoli, a wciąż cechami determinującymi podgatunki i "formy lokalne" są szczegóły ubarwienia.
Pewnie częściową odpowiedzią na Twoje pytanie jest wskazówka Kamila:
Kamil Mazur pisze:Podobne współczynniki już zostały opisane i z powodzeniem stosuje sie w systematyce koszowek u plemienia Oreopsychini. Podawany jest stosunek L:B.
Na dobrą sprawę mierzenie pola powierzchni o którym piszesz jest czymś podobnym.
Przy czym nie bardzo zróżnicowanie wymiarów przednich skrzydeł to to samo, co zróżnicowanie wskaźnika powierzchni przedniego do tylnego :-?
Pzdr Jurek
Ornithoptera to dość odległa grupa i w kontekście naszych zainteresować wyjątkowo egzotyczna. Co więcej bardzo dobrze poznana i opisana, bez problemów z oznaczaniem. Dla mnie istotą tego typu badań byłaby próba znalezienia nowych cech determinacyjnych czy próba znalezienia zmian morfologicznych w ujęciu terytorialnym i to chyba wszystko co dałoby się tu zrobić.

Odmiennie w koszówkach, które bywają wściekle trudne do oznaczenia, szukano rozmaitych metod - stąd dziesiątki rozmaitych indeksów, których interpretacja wraz z wieloma innymi cechami morfologicznymi, okresami występowania, budową koszyków itp. pozwala z dużym prawdopodobieństwem oznaczyć gatunek. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich gatunków bo większość jest dużo łatwiej oznaczalna.

W przypadku Ornithoptera problemów z oznaczaniem nie ma, tym nie mniej jestem ciekaw co wyjdzie z Twoich badań. Z całą pewnością metodycznie pomiar powierzchni skrzydeł o nieregularnych kształtach może stanowić problem i dobranie odpowiedniej metodyki będzie istotną częścią tych prac.
Piszesz, że aż tak naukowo do tego nie podchodzisz, ale stawianie pytania i szukanie eksperymentu który na nie odpowie jest w istocie nauką. Przy tego typu analizach trzeba jednak wykonać - w mojej opinii - tysiące takich pomiarów, żeby zminimalizować błąd statystyczny. Może się mylę ale jest mało prawdopodobne, żebyś miał dostęp swobodny do takiej ilości okazów. Życzę jednak powodzenia.
Jak coś Ci wyjdzie - napisz proszę.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Mierzenie zmienności osobniczej motyli

Post autor: Kamil Mazur »

Jurek b. pisze:
Kamil Mazur pisze:Podobne współczynniki już zostały opisane i z powodzeniem stosuje sie w systematyce koszowek u plemienia Oreopsychini. Podawany jest stosunek L:B.
Na dobrą sprawę mierzenie pola powierzchni o którym piszesz jest czymś podobnym.
Przy czym nie bardzo zróżnicowanie wymiarów przednich skrzydeł to to samo, co zróżnicowanie wskaźnika powierzchni przedniego do tylnego :-?
Pzdr Jurek
Pokazałem Ci, że podobne wskaźniki, indeksy, różnice, ilorazy i inne funkcje matematyczne w odniesieniu do skrzydeł są stosowane (podobne są także dla nóg, czułków, genitaliów). Nie musisz mnie uświadamiać, że stosunek powierzchni przedniego skrzydła do tylnego to nie to samo co wymiary przedniego skrzydła o których pisałem (notabene pozwalające też w jakimś stopniu obliczyć pole powierzchni tegoż skrzydła). Wiesz, podstawy matematyki opanowałem, jak również potrafię odróżnić, że pytasz o oba skrzydła, a ja piszę o przednim.
Jurek b. [†]
Posty: 144
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2004, 21:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mierzenie zmienności osobniczej motyli

Post autor: Jurek b. [†] »

Kamil Mazur pisze:Nie musisz mnie uświadamiać, że...
Kamil, nie miałem zamiaru Cię krytykować, jeśli tak to odebrałeś, przepraszam. Rzeczywiście, nie podziękowałem za Twoją odpowiedź, teraz dziękuję.
Grzegorz Banasiak pisze:Dla mnie istotą tego typu badań byłaby próba znalezienia nowych  cech determinacyjnych czy próba znalezienia zmian morfologicznych w ujęciu terytorialnym i to chyba wszystko co dałoby się tu zrobić.
Raczej chodzi mi o dodatkowe opisanie zbioru cechą FW/HW, czy potwierdzą się intuicje, się zobaczy :?:
Grzegorz Banasiak pisze:Z całą pewnością metodycznie pomiar powierzchni skrzydeł o nieregularnych kształtach może stanowić problem i dobranie odpowiedniej metodyki będzie istotną częścią tych prac.
Pomysł zaświtał, kiedy obliczałem jakąś powierzchnie na geoportal.gov.pl, przy okazji narysowałem dwie działki o kształcie połówki motyla i zmierzyłem je :laugh: (załączam kawałek screena, ten "motyl" ma np. współczynnik FW/HW 3,90ha/2,83ha, czyli 1,378 :mrgreen: ) Oczywiście, taki pomiar jest przybliżony, opiera się na wyborze pewnej liczby punktów i sumowaniu powierzchni trójkątów. Syn coś mi wymyślił innego, na bazie PS, to nowy pomysł, z dzisiaj.
Grzegorz Banasiak pisze:Przy tego typu analizach trzeba jednak wykonać - w mojej opinii - tysiące takich pomiarów, żeby zminimalizować błąd statystyczny. Może się mylę ale jest mało prawdopodobne, żebyś miał dostęp swobodny do takiej ilości okazów.
Oczywiście masz rację, zawodowo pracuję w epidemiologii nowotworów z bazą prawie 300 tys. rekordów, i to bywa mało dla statystyki. Ale opisać bez mądrego wnioskowania można i bazę 500 razy mniejszą. Gdzieś to wrzucę w sieć, powiadomię.
Dzięki za zainteresowanie.
Pzdr Jurek
Załączniki
motyl.jpg
motyl.jpg (109.12 KiB) Przejrzano 3683 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mierzenie zmienności osobniczej motyli

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Epidemiologii nowotworów powiadasz ?! To może przy okazji zapytam czy robiłeś kiedyś statystykę porównawczą szczepień z zachorowalnością na nowotwory ? Analizowałem kiedyś to zagadnienie zwłaszcza w odniesieniu do szczepionek uzyskiwanych z materiału zwierzęcego (np. polio) zawierających poza nadmiarem rtęci również szereg wirusów pochodzenia zwierzęcego.
Ale to tak off-topic... :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”