Prosze o oznaczenie/potwierdzenie:)

HETEROPTERA. HOMOPTERA. Pluskwiaki różnoskrzydłe, równoskrzydłe, piewiki (Auchenorrhyncha).
broda
Posty: 59
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2010, 11:46
Lokalizacja: Wrocław

Prosze o oznaczenie/potwierdzenie:)

Post autor: broda »

Witam! Bardzo prosze o potwierdzenie moich oznaczeń (troszke na czuja) oraz oznaczenie dwóch ostanich. Zdjęcia z końca maja 2009, 1-3: północna część Równiny Kąckiej (okolice Wrocławia), UTM XS35, przydrożny pas łaki świeżej z roslinnością ruderalną i termofilna, 4-5: Ostrzeszów, UTM YT00, w zaniedbanym ogrodzie. Z góry dziękuje:)
Załączniki
1. Gonocerus acuteangulatus, XS35.JPG
1. Gonocerus acuteangulatus, XS35.JPG (91.74 KiB) Przejrzano 3210 razy
2. Graphosoma lineatum, XS35.JPG
2. Graphosoma lineatum, XS35.JPG (49.36 KiB) Przejrzano 3210 razy
3. Tritomegas bicolor, XS35.JPG
3. Tritomegas bicolor, XS35.JPG (78.77 KiB) Przejrzano 3210 razy
4.JPG
4.JPG (104.22 KiB) Przejrzano 3210 razy
5.JPG
5.JPG (70.56 KiB) Przejrzano 3210 razy
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Prosze o oznaczenie/potwierdzenie:)

Post autor: Chiffchaff »

Oznaczenia poprawne.
Pozostałe to Eurydema oleraceum i E. ornata.
broda
Posty: 59
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2010, 11:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prosze o oznaczenie/potwierdzenie:)

Post autor: broda »

Dziękuje bardzo!
broda
Posty: 59
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2010, 11:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prosze o oznaczenie/potwierdzenie:)

Post autor: broda »

Dorzucam jeszcze dwa (Izbica nad jeziorem Łebsko, sierpiń 2010), bardzo prosze o weryfikacje:

Jeśli można chiałbym tez poprosic o informacje/weryfikacje info na temat występowania tych gatunków. Carpocoris fuscispinus, Dolycoris baccarum i Tritomegas bicolor to z tego co wiem gatunki pospolite. Graphosoma to gatunek południowy, kiedys rzadki, dziś częsty (jak wygląda rozmieszczenie tego gatunku na północy Polski?). Gonocerus acuteangulatus to gatunek rzadki, notowany z 3 stanowisk na Dolnym Śląsku. W sprawie Eurydema oleraceum i E. ornata niebardzo się orientuje. Z góry dzięki i pozdrawiam!
Załączniki
Carpocoris.fuscispinus.JPG
Carpocoris.fuscispinus.JPG (140.29 KiB) Przejrzano 3099 razy
Dolycoris baccarum.JPG
Dolycoris baccarum.JPG (143.16 KiB) Przejrzano 3099 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16319
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Re: Prosze o oznaczenie/potwierdzenie:)

Post autor: Aneta »

Oznaczenia poprawne. Co do info: C. fuscispinus i D. baccarum to gatunki bardzo pospolite, T. bicolor - pospolity, choć z moich obserwacji nie aż tak częsty, jak dwa poprzednie. G. lineatum - obecnie zaryzykowałabym nawet określenie "pospolity" (przynajmniej tak do okolic centralnej Polski, nie wiem jak na północy). Eurydemy - również pospoliciuchy, zwłaszcza E. oleraceum. G. acuteangulatus - nieliczny, ale nie aż tak; w HetPol poświęconym Coreoidea jest wymienione więcej niż kilkanaście stanowisk (ja też mam dwa okazy tego gatunku, odłowione w Kutnie).
karaczandjz
Posty: 57
Rejestracja: piątek, 7 stycznia 2011, 19:33
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Prosze o oznaczenie/potwierdzenie:)

Post autor: karaczandjz »

Co do trzeciego zdjęcia to nie widać przedplecza i trudno wyrokować czy to Tritomegas bicolor czy T. sexmaculatus.
T. sexmaculatus jest ostatnio częściej odławiany niż T. bicolor. Latem 2010 odławiałem go przy ul. Avicenny we Wrocławiu.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Prosze o oznaczenie/potwierdzenie:)

Post autor: Chiffchaff »

Ze zdjęcia najczęściej wyrokować czyli z całą pewnością oznaczać ta grupę jest bardzo ciężko.
Ostatni post skłonił mnie do ponownego spojrzenia na tego Tritomegasa. Cechą pozwalającą odróżnić Tritomegasy jest prócz zasięgu plam na przedpleczu, układ białych plam na mesocorium. Tak stoi w kluczu do oznaczania, tak widzę w moim okazach, jest też to łatwo dostrzegalne w profesjonalnych galeriach. Mnie się na szybko wydawało, że ja tam widzę 3 plamy, ale jak sobie dobrze to zdjęcie jeszcze raz teraz powiększyłem, to takiego wrażenia już nie mam. Ja się nie upieram, bo perspektywa zdjęcia nie jest najlepsza do oznaczania tego rodzaju. Może autor ma ujęcie bardziej z góry, dużo by pomógł, bo jak pisze karaczandjz faktycznie może być rzadszy, choć ostatnio coraz częstszy T. sexmaculatus.
broda
Posty: 59
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2010, 11:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prosze o oznaczenie/potwierdzenie:)

Post autor: broda »

Bardzo dziekuje za odpowiedzi! Innego ujęcia Tritomega sp. niestety nie posiadam, ale bede na tym stanowisku w tym sezonie na pewno wielokrotnie więc postaram się go odnależć i zebrać okaz do oznaczenia. Zdjęcie było robione około 6 kilometrów od wspomnianego stanowiska T. sexmaculatus przy ul. Avicenny na dość ciepłym stanowisku. Pozdrawiam!:)
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Prosze o oznaczenie/potwierdzenie:)

Post autor: palipa »

Aneta pisze:G. lineatum - obecnie zaryzykowałabym nawet określenie "pospolity" (przynajmniej tak do okolic centralnej Polski, nie wiem jak na północy).
Trójmiasto i okolice ten gatunek nazwał bym pospolitym obok Coreus marginatus to najczęściej spotykany przeze mnie pluskwiak z tą różnicą, że G. lineatum na kwiatach typu baldach, baldachogrono, a C. marginatus na krzewach i młodych drzewach no i C. marginatus ma o wiele dłuższy okres występowania postaci dorosłej (może wielopokoleniowość z zachodzącymi na siebie pokoleniami)

Paweł
Jurek b. [†]
Posty: 144
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2004, 21:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prosze o oznaczenie/potwierdzenie:)

Post autor: Jurek b. [†] »

Chiffchaff pisze:Cechą pozwalającą odróżnić Tritomegasy jest prócz zasięgu plam na przedpleczu, układ białych plam na mesocorium. Tak stoi w kluczu do oznaczania, tak widzę w moim okazach, jest też to łatwo dostrzegalne w profesjonalnych galeriach.
Jakimś cudem dotarłem, że to Tritomegas sexmaculatus, ale widzę, że może być bicolor?
Wrocław, 2012-08-24 (kolejny delikwent w mojej łazience :wink: )
Pzdr Jurek
Załączniki
Pluskwiak Tritomegas sexmaculatus.jpg
Pluskwiak Tritomegas sexmaculatus.jpg (92.76 KiB) Przejrzano 2721 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16319
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Re: Prosze o oznaczenie/potwierdzenie:)

Post autor: Aneta »

Ok, sexmaculatus.
Jurek b. [†]
Posty: 144
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2004, 21:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prosze o oznaczenie/potwierdzenie:)

Post autor: Jurek b. [†] »

Aneta pisze:Ok, sexmaculatus.
Dziękuję za potwierdzenie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „HEMIPTERA”