Kartoniki pod owady z kreskami

Układanie zbiorów, gabloty, szpilki narzędzia i przybory entomologiczne
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Kartoniki pod owady z kreskami

Post autor: Kamil Mazur »

Uzbierało mi się już trochę w zbiorze okazów montowanych na kartonikach, które mam od różnych osób spoza Polski. Nic nadzwyczajnego, ale zastanawia mnie to że te kartoniki są inne niż nasze jednolicie białe, bo mają narysowane trzy kreski - dwie są bliżej siebie, a trzecia mniej więcej dwukrotnie dalej. Może głupie pytanie ale po co są te kreski?

Nasunęło mi się wytłumaczenie, że może mają oddać wielkość okazu bo kreski są mniej więcej milimetr od siebie, albo po prostu ułatwiają jednakowe wbicie szpilki. Czy doszukuję się tu niepotrzebnie kwadratowych jaj czy rzeczywiście jest w tym jakiś inny cel ?
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Kartoniki pod owady z kreskami

Post autor: Przemek Zięba »

Pierwsza kreska wyznacza zasięg odnóży tylnych a dwie kolejne zakres wbicia szpilki (pomiędzy), z tego co pamiętam bo ktoś mi o tym kiedyś opowiadał, chyba nie pokręciłem :-)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kartoniki pod owady z kreskami

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Podzielam zdanie Przemka. Jak dla mnie kreski powodują niepotrzebny "misz-masz" wizualny. Do mniej więcej równego wbijania szpilek w kartoniki używam teksturowego wzornika. Ale jak wiemy... :) o gustach się nie dyskutuje !
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Kartoniki pod owady z kreskami

Post autor: Kamil Mazur »

A więc odnóża, domyślam się że biegającego robactwa, ok, dzięki.
Tylko że ja te kartoniki wszystkie mam z naklejonymi koszyczkami koszówek :laugh:
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Kartoniki pod owady z kreskami

Post autor: Przemek Zięba »

Kamil Mazur pisze:A więc odnóża, domyślam się że biegającego robactwa, ok, dzięki.
Tylko że ja te kartoniki wszystkie mam z naklejonymi koszyczkami koszówek :laugh:
Może się skończyły preparującemu kartoniki bez kreseczek i wykorzystał takie? :mrgreen: Standard miejsca wbicia szpilki jest niezależny od naklejonego okazu bądź jego części. W założeniu pewnie były to takie ,,uniwersalne" kartoniki do wszystkiego :ok:
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Kartoniki pod owady z kreskami

Post autor: Kamil Mazur »

Nie no jasne każdy ma swój "standard" jednemu pasuje wbicie szpilki milimetr od krawędzi innemu dwa, trzeci sugeruje się nogami owada itd. Nie chciałbym rozpoczynać dyskusji na temat standardów wbijania szpilek w kartoniki, bo to śmieszne. Doszło by do tego że trzeba by rozważać standard machania siatką na motyle od lewej do prawej czy lepiej z prawej do lewej, albo standard prędkości biegu za uciekającym osetnikiem na łące.
Pytałem z czystej ciekawości po co te kreski są. Dzięki wszystkim za informację.
Witas

Re: Kartoniki pod owady z kreskami

Post autor: Witas »

Grzegorz Banasiak pisze: Ale jak wiemy... :) o gustach się nie dyskutuje !
To jest taka sama dyskusja, czy kwadraciki, czy paski (mole :mrgreen: ) przy preparacji. Ktoś to wprowadził i ... :okok: który kartonik lepsiejszy :brawo: Kwestja gustu i ... przyzwyczajenia. A :tak: i dochodzi czynnik materialny, co było dostępne... przed laty.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Kartoniki pod owady z kreskami

Post autor: Kamil Mazur »

Witas pisze:Kwestja gustu i ... przyzwyczajenia.  
Wychodzi na to że pewnie to kwestia przyzwyczajenia. Ale wciąż nie daje mi to spokoju bo coś w tym musi być skoro wystarczy wejść na forum włoskie - ile zobaczyłem spreparowanych mikrusów to wszystko na takich pasiastych kartonikach. Więc co - czas się tam zatrzymał? Wszyscy mają zapasy pożółkłych kartoników sprzed lat i jednolicie białe tam jeszcze nie dotarły ? :coto:
A u nas sądząc z tego co na naszym forum - nikt takich nie używa. Więc albo my tacy nowocześni, albo może nasze sklepy ukierunkowały jak i co używać.
Może tak jak piszecie - przyzwyczajenia, może miejsce wbicia szpilki (choć ten powód wydaje mi się śmieszny a wręcz żałosny), a może jak Jacek pisze - granica dla nóg.

Nasuwa mi się prosta konkluzja - my jak widać tutaj, nie widzimy głębszego sensu w pasiastych, tak ? I znowu, to po kiego grzyba oni to stosują ? I kółko się zamyka ...
Witas

Re: Kartoniki pod owady z kreskami

Post autor: Witas »

A czy ktokolwiek w Europie używa kodów UTM? :mysl: To jak widzę tylko domena polskich entomologów :brawo:
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Kartoniki pod owady z kreskami

Post autor: Kamil Mazur »

No nie wiem, to nie to samo. W UTM jest jakiś tam głębszy sens i my to stosujemy chyba od czasów wydania pierwszego atlasu rozmieszczenia dla pokazania lokalizacji. A w paskowanych kartonikach wygląda na to, że nie widać głębszego sensu choć o to czy inni nie widzą trzeba by się ich zapytać :szok:
brakkonta

Re: Kartoniki pod owady z kreskami

Post autor: brakkonta »

Grzegorz Banasiak pisze:Jak dla mnie kreski powodują niepotrzebny "misz-masz" wizualny
A i ja tak twierdzę :tak: . Swego czasu maiłem mnogość chrząszczy na pasiastych kartonikach i wszystkie przepreparowałem. Jeszcze przy dużych okazach to pół biedy, ale maleństwa wszelakie były zakrzykiwane tymi paskami. Aż ćmiło w oczach przy np. setce takich zeberek. Widziałem również na mej byłej Uczelni zbiory ryjkowców mego Promotora - masakra - kropki i kreski, same kreski.
Jednak nadal nie zmieniło to stanu rzeczy - po cholerę te paski :gl: ? Osobiście znam teorię o nóżkach zadnich i szpilce.
Mazep
Hubert Adamek
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 4 listopada 2004, 10:14
Lokalizacja: Oborniki

Re: Kartoniki pod owady z kreskami

Post autor: Hubert Adamek »

Ja natomiast znam nieco inną teorię odnośnie kresek na kartonikach. Kilkanaście lat temu pytałem o to prof. Warchałowskiego, który wyjaśnił, że pojedyncza linia na samym dole to pole, w które należy wbić szpilkę, natomiast dwie linie powyżej rozpoczynają umowne miejsce, po środku którego należy przykleić owada. I oczywiście skoro chodziło tutaj o umowne miejsca, to szybko się okazało, że nikt nikogo do niczego zmuszać nie może i pewnie stąd w Polsce w końcu przyjęły się kartoniki gładkie (o ile tańsze w produkcji niż te z liniaturą).
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kartoniki pod owady z kreskami

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dla mnie to też jest zagadka. Kartoniki z zagranicy napływały kiedyś z kreskami. Jedyne wytłumaczenie, jaki mi się nasuwa, to umieszczenie skali na potrzeby fotografii, zakładając ze między kreskami jest odległość 1 mm. Czy miejsce wbicia szpliki w kartonik jest takie ważne - nie sądzę. "Równo" to też żadne kryterium, bo przecież owady nie zbiera się po to, żeby było "równo", tylko żeby je badać. Ważne jest co się ma na warsztacie a nie to, czy jest to równo ułożone. Ale to tylko taka hipoteza.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Kartoniki pod owady z kreskami

Post autor: Kamil Mazur »

Jacek,
ja tez bym się do takiego wytłumaczenia najbardziej skłaniał co też napisałem w pierwszym poscie - może odległość między kreskami ma być odniesieniem i tym samym oddawać wielkość okazu na zdjęciu. A to już nie byłoby takie idiotyczne jak wyznaczanie miejsca wbicia szpilki. Pozostałe wytumaczenia są bardzo subiektywne i jednemu się podoba tak wbić szpilkę a innemu inaczej, albo wystawić lewą tylną nogę poza linię co w NICZYM nie uwłacza okazowi znajdującemu się na tymże kartoniku. To tak jak Grzesiek napisał, o gustach się nie dyskutuje.

A to czy są fajne i czy się podobają komuś lub nie - to zupełnie nie jest przedmiotem tego wątku i o to nie pytałem :laugh:
Jak widać są już trzy wersje - granica dla nóżek, oddanie skali i miejsce na szpilkę. Ma ktoś jeszcze jakiś inny pomysł ?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kartoniki pod owady z kreskami

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Właściwie wszystkie prezentowane argumenty mają jakieś uzasadnienie i sens. W starszych pracach zdjęcia okazów na kartonikach prawie zawsze prezentują kartoniki liniowane. Jeśli by się chciało "równo" to w każdej grupie trafią się okazy poniżej i powyżej średniej i będzie to wymagało różnych kartoników. Skala "1 mm" niezbyt pasuje, bo trzeba na oko dodać tyle linii, żeby zwymiarować okaz. Tylko to wyrównywanie nóg ma jakiś sens. W naszych koszówkach Kamil, chyba niewiele te linie wniosą. Być może bardziej przydatne byłoby drukowanie na kartoniku całej skali np. tak jak na rysunku ale zabawy byłoby chyba więcej niż korzyści.
Załączniki
test_1.jpg
test_1.jpg (9.25 KiB) Przejrzano 9327 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kartoniki pod owady z kreskami

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Grzegorz Banasiak pisze:... Do mniej więcej równego wbijania szpilek w kartoniki używam tekturowego wzornika. ...
Wymieniłem wzornik do wbijania szpilek w kartoniki z tekturowego na nowy z pleksi, raczej niezniszczalny. Poniżej kilka zdjęć noże ktoś będzie miał "natchnienie" i zechce zrobić podobny. Tekturowy da się zrobić ręcznie, taki z pleksi wymaga bardziej zaawansowanych narzędzi. Zainteresowani moga skorzystać z załączonego zwymiarowanego projektu w Corelu (zapisałem w v.10 to odczytają też starsze wersje Corela).
Załączniki
DSCN8360.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (44.88 KiB)
DSCN8361.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (40.25 KiB)
DSCN8362.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (60.56 KiB)
wzornik_kartoniki.rar
(5.25 KiB) Pobrany 29 razy
Awatar użytkownika
Andrzej 54 †
Posty: 239
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2005, 19:46
UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
profil zainteresowan: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Lokalizacja: Łask

Re: Kartoniki pod owady z kreskami

Post autor: Andrzej 54 † »

Piękna rzecz. Zrobiłbym sobie taki, ale nie wiem gdzie szukać pliku corela z wymiarami. :?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kartoniki pod owady z kreskami

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Andrzej 54 pisze:Piękna rzecz. Zrobiłbym sobie taki, ale nie wiem gdzie szukać pliku corela z wymiarami. :?
Wyślę Ci mailem, bo chyba plik CDR, który załączyłem do postu nie wgrał się...
Spakowałem Rarem i załączyłem do źródłowego postu.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Kartoniki pod owady z kreskami

Post autor: Przemek Zięba »

Ale bajer!! fajne a ja bym zapłacił komus za zrobienie takiego ustrojstwa....Może ktos jest chętny?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kartoniki pod owady z kreskami

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Przemek Zięba pisze:Ale bajer!! fajne a ja bym zapłacił komus za zrobienie takiego ustrojstwa....Może ktos jest chętny?
Czy to wywołanie do tablicy ? ;) Jak laser będzie ciął pleksi to zrobię Ci, no niech stracę... :)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Kartoniki pod owady z kreskami

Post autor: Przemek Zięba »

Byłbym niezmiernie wdzięczny :-)
z góry dziękuję
P/
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Organizacja zbioru - gabloty, etykietowanie, szpilki”