Nowy gatunek koszówki dla Polski [Dahlica charlottae]

Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Nowy gatunek koszówki dla Polski [Dahlica charlottae]

Post autor: Kamil Mazur »

No !
Wreszcie mogę podać to oficjalnie bo moje domysły zostały już potwierdzone i porównane z paratypami, że mamy nowy gatunek dla Polski - Dahlica charlottae (Meier, 1957).

Wedle obecnego stanu wiedzy można uznać, że okazy które łapię corocznie u siebie w okolicach Rzeszowa należą do tego właśnie gatunku. Jest to pierwsza koszówka jaką w ogóle łapię na terenie na którym działam (podkarpacie), gąsienice wychodzą do przepoczwarczania już końcem lutego gdy dookoła leży jeszcze śnieg.

Oznaczalny głównie po indeksie genitalnym i klasie łusek na skrzydłach, które akurat ma dość charakterystyczne bo bardzo wąskie.

P.S. Pozostała jeszcze jedna nieoznaczona Dahlica sp. z Bieszczadów, ale tu jeszcze nie mam jakichś mocniej sprecyzowanych podejrzeń. Czas pokaże.
Załączniki
Dahlica charlottae - Tajęcina-Bór, 07.03.2010.jpg
Dahlica charlottae - Tajęcina-Bór, 07.03.2010.jpg (96.09 KiB) Przejrzano 3478 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5059
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Gratulacje
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1156
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

no to teraz - krótkie doniesienie w formie publikacji do WE (lub do innego periodyka) No i oczywiscie gratulacje :!: :mrgreen:
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

Z wcześniejszych wypowiedzi ( o koszówkach ) wyczuwałem, że coś wisi w powietrzu. Piękna sprawa - gratuluję :!: :smile:
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Marcin Kutera pisze:no to teraz - krótkie doniesienie w formie publikacji do WE (lub do innego periodyka) No i oczywiscie gratulacje :!: :mrgreen:
To tylko kwestia czasu :)
Damian Bruder pisze:Z wcześniejszych wypowiedzi ( o koszówkach ) wyczuwałem, że coś wisi w powietrzu. Piękna sprawa - gratuluję :!: :smile:
Oj wisi, wisi ;) ale to wszystko trzeba potwierdzić. Do takich spraw staram się najpierw podchodzić raczej z nieufnością niż przesadną euforią.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Gratulacje Kamil, ja właśnie przeczesuję Londyn w poszukiwaniu Luffia lapidella - na razie bez powodzenia, nie tracę jednak nadziei :)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7281
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Gratulacje;)
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

Kamil to świetna wiadomość Gratuluję :)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re:

Post autor: Kamil Mazur »

Kamil Mazur pisze:
Marcin Kutera pisze:no to teraz - krótkie doniesienie w formie publikacji do WE (lub do innego periodyka) No i oczywiscie gratulacje :!:  :mrgreen:
To tylko kwestia czasu :)
No i ten czas nastąpił:
Mazur, 2010 - Dahlica charlottae (Meier, 1957) - nowy dla fauny Polski gatunek koszówki (Lepidoptera: Psychidae). Acta Ent. Siles. 18:65-66

BTW, w przygotowaniu kolejny nowy gatunek Dahlica...
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowy gatunek koszówki dla Polski

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Dahlica to trudny rodzaj, do tego brak jednoznacznych cech odróżniających gatunki, wiele cech metrycznych "zazębia" się na kilka gatunków. Ciekawe będzie przerobienie DNA i zbadanie cech larwalnych, to powinno nieco rozjaśnić sytuację i zrewidować rodzaj.
Wato też dokładniej przyjrzeć się poczwarkom. Póki co trzymamy się tego co jest, na pewno jest co robić i jest to bardzo ciekawe.

Publikuj Kamil, może rozjaśni się nam wszystkim, chociaż trochę :)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Nowy gatunek koszówki dla Polski

Post autor: Kamil Mazur »

Obecna systematyka wśród plemienia Dahlicini End. opiera się na oględzinach genitaliów, łusek, nóg i wielu innych wśród imagines. Jest to na ogół wystarczające zakładając równoczesne porównanie wielu cech dla serii okazów. Co więcej nawet najnowsze opisy gatunków z ostatnich lat zawierają wyłącznie takie cechy.
Odrębność D.chrlottae od reszty z tego rodzaju można stwierdzić już na podstawie równoczesnego zbadania łusek i indeksu genitalnego, bo jest na tyle charakterystycznym gatunkiem. Stąd jest w miarę łatwa do odróżnienia.

Trudno powiedzieć co ktoś kiedyś odkryje przydatnego do oznaczania. Poczwarki już zostały dość dobrze zbadane zarówno płytka głowowa jak i mikroskopijne kolce na grzbiecie - opisane w pracach z lat 1956-77.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowy gatunek koszówki dla Polski

Post autor: Grzegorz Banasiak »

U samców - tak, ale u samic już nie.
Żebyśmy się dobrze zrozumieli, ja niczego nie podważam, daleki jestem od tego. Obecne cechy, chociaż się nimi posługuję, nie przekonują mnie do końca w zakresie odrębności gatunków.
Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że moja wiedza nie jest wystarczająca, po prostu zadaję pytania i szukam odpowiedzi.
W żadnym znanym mi źródle nie znalazłem dobrych i kompletnych rysunków genitalnych samic, samce zresztą są też niekompletne. Wiedza jest więc fragmentaryczna, niekomletna i kiepsko "podana".
Z drugiej strony takie publikacje jak Twoje, są bardzo potrzebne bo syntetyzują wiedzą dostępną w wielu źródłach i stanowią nieoceniony przyczynek do poznania koszówek. Pokazują też drogę dotarcia do wiedzy. Jak sam wiesz - wiedza o polskich koszówkach jest bardzo słaba i dużo robisz, żeby to zmienić.
Awatar użytkownika
Jerzy Zięba
Posty: 1166
Rejestracja: sobota, 16 czerwca 2007, 22:56
Lokalizacja: Pieniny
Kontakt:

Re: Nowy gatunek koszówki dla Polski

Post autor: Jerzy Zięba »

Gratulacje.
Pozdrawiam
JZ
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Koszówki (Psychidae)”