Życie w dziupli cz.2

Chrząszcze
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Post autor: Chiffchaff »

Nie wytrzymałem w domu, i szybciutko podjechałem rowerkiem pod osłoną nocy wejść do dwu dziupli dzięcioła czarnego w buku. Niestety, choć wyciągało się materiał świetnie z samego dnia dziupli, żadnych chrząszczy, ani imagines ani larw. W jednej natomiast znalazłem takie oto pokrywy, było ich pięć. Jako, że nie było nic (nic chrząszczarskiego) więcej, przysiadłem z ciekawości nad nimi i wydaje mnie się, że to może być Silpha rugosa. Długość pokryw 7-8 mm. Czy to może być to?
Załączniki
Silpha_rugosa_może1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (118.67 KiB)
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Tak, Thanatophilus rugosus. Skoro bociany wyżerają najbardziej śmierdzące kusaki i czarnuchy, to może i dzięciołowi zdarzy się czasem dziabnąć pospolitą omarlicę.

Paweł
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Post autor: Chiffchaff »

Dzięki,
trafiło się ślepej kurze trafić w gatunek.
A czy ten gatunek nie mógł trafić tam za rozkładająca się padliną i generalnie smrodkiem? Bo w tej dziupli znalazłem dziś bardzo dawno padłe co najmniej 1 pisklę dzięcioła czarnego, a żywe grabarze (wiem, wiem to nie to samo co omarlice) już znajdywałem w dziupli zajadające się martwymi pisklętami sikor. Pytam dlatego, że dzięcioł czarny jest wybitnym specjalistą pokarmowym, odżywiającym się w zasadzie prawie wyłącznie mrówkami gmachówkami i z rodzaju Lasius, oraz larwami kózkowatych. Co prawda taka omarlica to też białko i chrząszcze dorosłe też są podawane z analizy żołądków tego gatunku (z badań m.in w w Japonii) ale to wyjątkowo nieliczne przypadki. Gatunek ten karmi pisklęta przez regurgitację, więc z taką dużą omarlicą miałby problemy. Ale jest to możliwe. Niestety nie mam w domu niczego, gdzie mógłbym poczytać o zwyczajach żywieniowych Thanatophilus rugosus czy jej upodobaniach co do środowiska.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Cały ten wątek już mi się trochę za długo ładuje, może czas zacząć część 2?

Wśród rodzaju Nicrophorus w skali świata jest taka tendencja, że gatunki leśne łatwiej jest odłowić w pułapki ekranowe zawieszone 2-3 metry nad ziemią niż gatunki preferujące życie na otwartej przestrzeni, czyli te pierwsze najwyraźniej lubią sobie polatać. U nas dobrze to widać choćby u N. humator, który masowo wpada do lejków pułapek feromonowych na korniki, co oznacza trafienie w locie w dość mały obiekt zawieszony w pewnej wysokości od powierzchni gruntu (wabi je smród gnijących korników w środku). U niektórych gatunków strategia penetrowania terenu w locie jest na tyle dominująca, że np. w Japonii przez trzy sezony nie udało mi się odłowić do barberówek ani sztuki N. concolor, podczas gdy metr od wkopanych pojemników wisiały na gałęziach drzew pułapki na inne chrząszcze i tam ten gatunek wpadał regularnie. Więc obecność grabarzy w dziuplach nie jest niczym dziwnym, chociaż gdyby trafiały się na jakichś znaczących wysokościach to byłoby to warte odnotowania w literaturze.

Natomiast u większości padlinożernych Silphinae dominującą strategią poszukiwania pokarmu jest uparte i nieustające wędrowanie po powierzchni gruntu. Wprawdzie widuje się omarlice podlatujące do padliny, ale one raczej nie lecą z większych odległości, tylko jak już z ziemi namierzą zapaszek to mogą się poderwać do lotu. Rodzaj Thanatophilus składa jaja w szczeliny wilgotnej gleby pod padliną lub bardzo blisko źródła pożywienia, i larwy niezbyt często mają potrzebę podejmowania dłuższych wędrówek. Imagines T. rugosus mają takie same preferencje jak pozostałe nasze gatunki tego rodzaju, czyli leżąca na ziemi padlina różnej wielkości. Nigdy nie spotkałem się z tym, żeby gatunki z tego rodzaju były wykazywane z dziupli, rzadko też wpadają do jakichkolwiek pułapek zawieszonych nad ziemią. Ale rozwoju w dziupli wykluczyć nie można. Tym niemniej bardziej prawdopodobny wydaje mi się wariant z pożarciem przez dzięcioła.

Swoją drogą, jak to jest z dzięciołami - czy taki np. czarny mógłby zająć dziuplę ze starym gniazdem np. zielonego (który lubi zbierać robale z powierzchni gruntu)?

Paweł
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Post autor: Chiffchaff »

Dzięki za obszerne wyjaśnienia!
Co do N. vespilioides (det. M.A. Mazur), bo ten gatunek wyciągnąłem z dziupli białowieskich, to najwyższa miała 6,5 m, pozostałe 1 i 4 m.
Co do dzięcioła to o ile wymiana lokatora jest jak najbardziej możliwa, to jednak nie w tej dziupli. Znam ja od nowości (ok. 5 lat temu), i nigdy nie zajmował jej dz. zielony. Natomiast przy tej kontroli, znalazłem w dziupli prócz tych szczątków omarlic i szczątków pisklęcia dz. czarnego, mrowie resztek mrówek co wskazuje też na tego lokatora. Jest jeszcze trzeci wariant, z omarlicą wszedł do dziupli jakiś gryzoń by ją w spokoju skonsumować. Scenariuszy kilka, prawdy nie poznamy. Uwzględniając jednak obecność odkawałkowanych pokryw, i tego co pisałeś o omarlicach, to skłaniałbym się jednak do pożarcia jej w dziupli przez coś.

P.S. Ja też baaardzo proszę moderatora o podzielenie postu już na dwie części, bo przy mej wolności internetu w domu, ładuje się mi on o wiele za dłuuugo.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Obserwacje jakichkolwiek naszych grabarzy w dziuplach mogłyby być atrakcyjnym materiałem do publikacji same w sobie. Jest taki nearktyczny gatunek, N. pustulatus Herschel, którego biologia ciągle pozostaje dość tajemnicza, a który był odławiany w FITy wieszane do 15 metrów nad ziemią, i to właśnie na tej wysokości w większej liczbie niż w pułapki wieszane niżej lub na ziemi. Wcześniej było wiadomo, że rozwija się on w norach w ziemi zajmowanych przez węże, i to jest bodaj jedyny grabarz, którego larwy rozwijają się w pewnym stopniu samodzielnie, tzn. opieka rodzicielska nie jest tak ścisła jak w przypadku pozostałych gatunków. Opisywano, że larwy żywią się jajami węży, ale to wszystko są takie trochę mało precyzyjne opisy i obserwacje. W każdym razie N. pustulatus nie był obserwowany przy padlinie. Poławianie tego gatunku w koronach drzew było interpretowane jako wykorzystanie niszy, w której praktycznie nie ma już konkurencji z innymi grabarzami, i bardzo możliwe, że właśnie N. pustulatus preferuje padlinę dziuplową. Ale ciągle nie ma konkretnych danych na ten temat. Gdybyś zebrał więcej obserwacji na temat występowania grabarzy w dziuplach, to warto to osobno opublikować, aczkolwiek rzecz jasna najbardziej pożądane byłyby znaleziska larw, lub co najmniej par osobników rodzicielskich.

Paweł
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Niew szystko złoto co się świeci

Post autor: Chiffchaff »

Na zimowy rozruch poszliśmy dziś z Curculio skontrolować kilka starych dziupli dz. czarnego w bukach. Na pierwszy rzut oka z ziemi, wiele pięknych dziupli, po kilka na jednym drzewie. I na tym podziw się skończył. Pierwsze drzewo, 5 otworów niby-dziupli, a le tylko najniższa okazała się "dobrą" dziuplą. Wszystkie wyższe były to kominy wypróchniałe do dziupli niższej. W tej pierwszej, głębokiej na ponad 60 cm troszkę luźnego materiału na dnie udało się wyciągnąć. Drugie drzewo z jedna dziuplą, w której dwa lata temu był lęg dz. czarnego. Po wejściu na 13 m okazało się, że dziupla jest po brzeg otworu wypełniona zamarzniętą na kamień wodą. Cokolwiek tam zimuje, nie ma łatwo. Trzecie drzewo, z 7 otworami niby dziupli, i tylko najniższa okazała się spełniać kryteria dziupli, pozostałe to otwory prowadzące do "kominów".
Z nielicznych niestety znalezisk wylinka po larwie sprężyka (Melanotus?), kilka larw może Alleculinae (mają bardzo długie uropodia), kilka fragmentów Cossoninae, które Miłosz rozpracowuje i malutka larwa niemożliwej do odgadnięcia dla mnie rodziny.
Załączniki
Tenebrionidae_dupka.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (72.35 KiB)
Tenebrionidae.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (112.65 KiB)
Melanotus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (94.54 KiB)
dziecioleM-5.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (43.52 KiB)
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

osikowa dziupla z cz.1

Post autor: Chiffchaff »

Dzisiaj, jak obiecałem wcześniej a za podpowiedzią Pawła J. wyciągnąłem ponownie materiał z dziupli w osice, którą opisywałem w części 1 wątku. Tym razem starałem się wyciągnąc próbki z samego dna. Włożyłem cały materiał (jakiś 1 litr objętości!) do Tulgrenów, jak się trafi Cryptophagus populi będziesz Pawle ojcem chrzestnym znaleziska :)
A tymczasem znalazłem w materiale takiego kusaka:
Załączniki
kusak.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (93.3 KiB)
Awatar użytkownika
Komosinski K
Posty: 178
Rejestracja: poniedziałek, 19 grudnia 2005, 12:30
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Komosinski K »

Ten kusak to na 99% Bisnius subuliformis (dawniej Philonthus fuscus). Tego typka raczej nie można pomylić z innymi kusakami. Poza tym siedlisko się zgadza - B. subuliformis zamieszkuje dziuple.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Post autor: Chiffchaff »

Karolu, dzięki za sugestie.
Już warto było zajrzeć tam raz jeszcze, właśnie wyszedł kolejny gatunek (5 już) z tej dziupli Histerida. Na 100% rodzaj Plegaderus, wychodzi mi caesus: podłużne listwy przedplecza nieprzerwane, podstawa przedplecza punktowana szeroka rozciągająca się na całej długości pomiędzy podłużnymi listwami, poprzeczna bruzda na wysokości połowy przedplecza, pokrywy bez bruzdki, słabo połyskujący, długość całkowita ok. 1mm długości.
Z satysfakcją można iść spać :)
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Post autor: Chiffchaff »

Wyciągnięta z dziupli w osice. Analizuję klucz Pawła J. do larw kruszczyc ale zauważam braki: szczecin w rastrze (wytarły się?) i opatrzenia z mej strony. Ale zaryzykuję P. cuprea? Czoło nie gładkie, raster krótki a szczeciny rzadko rozmieszczone i długie. Rad bym posłuchać Waszych rad.
Załączniki
Protaetia_glowa.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (87.6 KiB)
Protaetia_dupka2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (80.47 KiB)
Protaetia_dupka1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (79.19 KiB)
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

wyległo się z larwy

Post autor: Chiffchaff »

Kolejny dziuplowy, nowy dla mnie gatunek. Z larwy Tenebrionidae prezentowanej powyżej (z długimi uropodiami) wylęgło się takie cuś. Bez klucza wygląda mnie to na Mycetochara, może linearis?
Załączniki
Cisawka1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.87 KiB)
Cisawka.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (131.19 KiB)
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

to ten gatunek, wg Folia Heyrovskyana Mycetochara (Ernocharis) maura = linearis. Gratuluję hodowli!
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Post autor: Chiffchaff »

Dzięki,
takich larw w typie Alleculinae znajduje dużo, 2 miałem w hodowli i byłem bardzo ciekaw co z nich wyjdzie. Udana hodowla cieszy podwójnie.
Akurat przeglądałem za czymś WE i wpadł mi artykuł, w którym stało że ten gatunek nie jest często wykazywany (brak jego stanowisk jeszcze w kilku krainach) choć raczej rozpowszechniony w całym kraju.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

W przypadku Alleculinae generalnie łatwiej napotkać larwy niż imagines. Larwy Pseudocistela, Prionychus czy Omophlus trafiają się na odpowiednich stanowiskach wręcz masowo, Mycetochara i Allecula zwykle pojedynczo, ale też są stosunkowo łatwe do znalezienia. Natomiast imagines trafiają się dość rzadko. Stąd obraz występowania u nas wielu gatunków jest mocno zafałszowany przez nieadekwatną metodykę.

Paweł
dany561 †
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 21 października 2007, 19:53
Lokalizacja: Sławęcice(XV07)

Post autor: dany561 † »

Ja ostatnio pobrałem ze spróchniałego pniaka dwie larwy,które zabrałem do hodowli.No i właśnie z jednej wylęgł mi się Pseudocistela ceramboides,a druga larwa niestety padła.Oczywiście pniakiem tym był dąb.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Chiffchaff »

Cisza w mym ulubionym temacie, ale oczywiście zbiór tegoroczny się już mocno powiększa. Wydobyłem materiał z około 20 sikorowych dziupli.
W jednej dziupli wskutek zatopienia piskląt sikory ubogiej podczas intensywnych opadów ucztę mają padlinożercy. Niestety Nicrophorusa nie udało mnie się jeszcze z tej dziupli wyciągnąć, więc nie wiem dokładnie co to za gatunek. Ale tam wrócę. Na razie fetor rozkładu piskląt jest tak wielki, że twarz robi się zielona, a żołądek usilnie próbuje pozbyć się balastu. No i jeden z największych kusaków (prócz Quedius brevicornis) znajdywanych przeze mnie w materiale gniazdowym w dziuplach.
Załączniki
Oiceptoma w dziupli.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (108.7 KiB)
Necrophorus_dziupla.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (71.9 KiB)
Nicrophorus_kadr.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (88.29 KiB)
kusak.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (102.11 KiB)
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Chiffchaff »

Po raz pierwszy natrafiłem w mych "sikorowych" dziuplach na imagines kruszczycy. Larwy znajdywałem już kilka razy, ale te są dla mnie zazwyczaj nieoznaczalne. Kilka razy obserwowałem wypatrując aktywności ptaków przy dziupli gdzieś wysoko jakiegoś wielkiego "chrabąszcza" wlatującego do dziupli np. na 30 metrach! Ale do teraz nie udało mnie się złapać na gorącym uczynku lokatora. Osobnik wyjęty z dziupli na 18 metrach w jesionie, siedział trochę zagrzebany pod rozkładającym się już tegorocznym gniazdem szarytki po wylocie.
Protaetiaaffinis/metallica, na razie tyle mogę o nim napisać.
Załączniki
kruszczyca.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (102.12 KiB)
kruszczyca_1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (101.86 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Jarosław Bury »

Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Chiffchaff »

Żeby nie było że mnie temat znudził :)
Praca wre, w tym roku w gniazdach sikor w BPN-ie trafiło mnie się już na pewni kilka nowych dla naszych zbiorów dziuplowych gatunków. Po raz pierwszy Scydmaenidae (na razie tylko w jednej dziupli) i Pselaphinae (już w kilku). Pośród kilku gatunków Histeridae w końcu jakiś nowy, duży Hister? Nota bene teraz w dziuplach znajduje wiele larw Histeridae. Pisałem kiedys o Nicrophorusach potencjalnie penetrujących wysokie dziuple i dzisiaj właśnie przyłapałem na gorącym uczynku N. cf vespilioides objadającego szczątki pisklaków w dziupli na 9 metrach. Prócz tego w jednej z dziupli wiele takich larw jak na tym nędznym przyznaję zdjęciu ale może się coś komuś skojarzy bom bardzo ciekaw co zacz.
Załączniki
IMG_4343.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (104.19 KiB)
IMG_4348.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.97 KiB)
N_vespilioides.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (128.18 KiB)
N_vespilioides2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (131.16 KiB)
larwa.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (97.86 KiB)
larwa3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.51 KiB)
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Chiffchaff »

Pochwalę się potworkiem, choć właściwie trzeba by powiedzieć potworem. Larwę tego Histerida wypreparowałem dziś z gniazda modraszki umieszczonej w dziupli w lipie na 5 metrach. Larwy gnilikowatych znajduję w materiale gniazdowym w dziuplach naturalnych dość często ale ta to prawdziwy gigant - ok. 1,3 cm.
Załączniki
Hi.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.15 KiB)
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Chiffchaff »

Ciekawy gatuneczek. Jak widać Protaetia aeruginosa nie tylko lubi dziuple "nietoperzowe" (vide: Gutowski i Ruczyński w Przeg. zool.) ale i ptasie (tu bogatki). No ale gospodarz jest tu nieważny, a substrat do przerobienia dla larw.
Załączniki
P_aeruginosa.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.76 KiB)
P_aeruginosa2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.13 KiB)
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Chiffchaff »

Zanim okaz będzie oznaczony przez specjalistów, może pozgadujemy. Euplectus? Znaleziony w dziupli w materiale gniazdowym szarytki, w cieńkiej lipce, tym razem nisko 1,5 nad ziemią.
Załączniki
IMG_5098.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (87.7 KiB)
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Nie ma co zgadywać, trzeba mieć okaz w ręku i dobry binokular. Rodzaj się zgadza, cech gatunkowych nawet na ekstra zdjęciach nie dałoby się ocenić.

Paweł
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Chiffchaff »

Tom co złapał to Euplectus sp., i żyje w dziupli. O.K. to na razie zaspokoi mą ciekawość. A jeśli trzeba do tego dobrego binokularu to ja już wiem, że nawet jakbym chciał to z nim nie ruszę. I tak to wszystko co wyduszę z mego aparatu, bo pozostałe 3 Pselaphinae z dziupli są tak o 1/3 jeszcze mniejsze od tego prezentowanego.
Dzięki.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Chiffchaff pisze:żyje w dziupli.
Dziuplę to on może akurat mieć głęboko w odwłoku. Są wśród Euplectini gatunki, które częściej niż inne wysiewa się z dziupli, ale to tylko dlatego, że żyją w środowiskach podkorowych czy w szczelinach drewna, a w całym drzewie tylko materiał z dziur da się dokładnie przetrzepać. Zresztą te przecinkowce polezą wszędzie, gdzie da się jakiegoś małego skoczogonka upolować. Natomiast co do oznaczania tego plemienia na podstawie zdjęć, to ja patrząc na obrazki w ikonografii mniej więcej połowy gatunków nie byłbym w stanie zidentyfikować. Jak ktoś nie ma dużego opatrzenia i dobrego zbioru porównawczego to w przypadku rodzaju Euplectus zdecydowanie powinien oznaczać po fiutach.

Paweł
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Chiffchaff »

Pawel Jaloszynski pisze: w całym drzewie tylko materiał z dziur da się dokładnie przetrzepać. Paweł
Święte słowa. I to pewnie jest trafne do wielu innych grup bezkręgów.
A co do tego, że dziuple ma "głęboko w odwłoku" to się nie zgodzę. Głęboko w odwłoku to już u owadów bardzo blisko serca, a on ma to chyba dość płytko w dupce.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Chiffchaff »

Skoro się powiedziało A, to i trzeba temat dokończyć.
Właśnie od Pawła otrzymałem oznaczone owe Pselaphinae i Scydmaenidae.
Niezmiernie rzadko na nie trafiam w dziuplach ptaków, ale jak już się trafiły to weszły na ma listę z mocnym wykopem:
Euplectus bonvouloiri narentinus - tu się Paweł ucieszył
Euplectus karstenii
Plectophloeus fischeri
Scydmaenus (Cholerus) hellwigii
no i jeden Latridiidae:
Latridius minutus
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Chiffchaff »

Pogoda sprzyja terenowym wyzwaniom. Przez łykend wspólnie ze wsparciem przedstawiciela środowiska poznańskiego kontrolowałem dziuple dzięcioła czarnego. W sumie udało się skontrolować ok. 30 dziupli. Choć te dziuple są (jak na razie) znacznie uboższe w chrząszcze niż dziuple zajmowane przez sikory (brak materiału gniazdowego, inny mikroklimat), to ku uciesze trafiłem na kilka nie łapanych lub bardzo rzadko łapanych w dziuplach ptaków gatunków (przeze mnie).
I tak czarnuch, wychodzi mi że Alphitobius cf. diaperinus.
I po raz pierwszy takiego kusaka, coś z Omaliinae chyba, może Phyllodrepa?
Było też z 5 gatunków różnych Histeridów, drobniejsze kusaczki, pojedyncze Leoididae-Cholevinae, Trox niestety znowu scaber, Cetoninae.
Hitem jednak dla mnie były zgryzy popielicy i resztki czaszki tego gatunku w jednej z dziupli.
Załączniki
Omaliinae.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (84.29 KiB)
Tenebrionid.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.88 KiB)
na drzewie.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.03 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Tenebrionid wygląda mi na Alphitobius sp.
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Witam

Ta konstrukcja nieźle się sprawdza w odłowach chrząszczy rozwijających się w dziuplach :wink:

Pozdrawiam
Załączniki
Netocia.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.66 KiB)
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Chiffchaff »

Dzięki za głos. Netocie znam dobrze, ale to rozwiązanie raczej dnie dla mnie.
Dziuple przed którymi rozwieszają Netocie entomolodzy to w zasadzie duże próchnowiska o zęwnetrznym ujściu. Dla mnie dziupla to coś bardziej "ptasiego". Pisałem o tym szerzej wcześniej. Poza tym wyciągam na ogół materiał gniazdowy gospodarza zaraz po zakończeniu lęgu, więc zastosowanie pułapki jest tu niemożliwe. Netocia łapie owady wlatujące lub wylatujące z dziupli, a co z tymi co po smrodku rozkładających się piskląt czy materiału gniazdowego idą po pniu na piechotę? Wyciagając materiał z dziupli wprost mam też szansę znaleźć wiele larw, a więc potwierdzić rozwój, tego co przynajmniej się da oznaczyć. Ale w zasadzie mogłaby taka Netocia wisieć bez szkody dla ptaków od jesieni do wczesnej wiosny. Może sprawdzająco powieszę przy jakiś niższych dziupelkach.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Chiffchaff »

Kiedyś prezentowałem w tym wątku larwę Mycetochara obscura, a teraz mam okazję zaprezentować poczwarkę. Właśnie się wylęgła (z larwy zebranej 24.10.2011), ale gatunku na 100% pewny nie jestem, choć pracowałem z kluczem.
Załączniki
IMG_7219.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (82.45 KiB)
IMG_7227.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (65.76 KiB)
IMG_7230.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (87.23 KiB)
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Chiffchaff »

Allecula. Kolejny czarnuch z dziupli, o ile to ten, to go jeszcze nie miałem.
Wykluł się przed paroma dniami z larwy zebranej 24.10.2011 z dziupli dzięcioła czarnego umieszczonej w sośnie. No wlasnie w sośnie, a w kluczu stoi, że oba gatunki zasiedlają drzewa liściaste. No ale z klucza mnie wychodzi, że ten, choć opatrzony z grupą to ja jestem słabiuteńko. Czy da radę ktoś z tego słabiutkiego zdjęcia powiedzieć, że to ten rodzaj?
Załączniki
Allecula sp..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.92 KiB)
Allecula sp..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.92 KiB)
Allecula sp.1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.05 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Chiffchaff »

Dzięki Rafale,
jakiś wysyp z tą Allecula sp. Wychodzą mi teraz z prawie z każdego pudełeczka, w którym hodowałem larwy wyciagniete w listopadzie z dziupli czarnego.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Chiffchaff »

Czy to Protaetia metallica? Raczej obrzeżone przednie kąty przedplecza, raster larwy też jakoś taki krótki.
Larwa pochodzi z obszernej dziupli w drzewie owocowym, jakieś 1,5 nad ziemią.
Hodowana od ponad roku.
Załączniki
IMG_6399.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (63.37 KiB)
IMG_6359.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (84.8 KiB)
IMG_6415.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (65.93 KiB)
IMG_6375.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.93 KiB)
IMG_6370_1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (112.65 KiB)
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Chiffchaff »

Ponawiam prośbę,
dodaję kilka ujęć przedplecza tego osobnika. Czy to osławione "kluczowe" obrzeżenie przedicch kątów przedplecza a więc jednak P. metallica?
Załączniki
IMG_6438.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (61.65 KiB)
IMG_6442.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (81.08 KiB)
IMG_6444.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (69.38 KiB)
Awatar użytkownika
Tomasz Krepski
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 6 lutego 2009, 23:25
UTM: VV71
Lokalizacja: Szczecin

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Tomasz Krepski »

Na forum jest klucz do polskich kruszczyc:

viewtopic.php?t=2984

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Chiffchaff »

Dzięki ale ja nie pytam o klucz bo go mam, a o interpretację tezy z klucza:
czy to jest to obrzeżenie przedplecza czy nie.
Jak się nie ma opatrzenia albo zbioru porównawczego, to można takie rzeczy mylnie zinterpretować. Bo coś co dla jednych jest ledwie listewką podkreślającą boki przedplecza dla innych może być wielkim wyraźnym obrzeżeniem.
I tak po literaturze postów na forum zawierających P. metallica i P. marmorata mam kołomyje. Albo są blędy w oznaczeniach, albo ja jednak mylnie interpretuję to obrzeżenie.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Rafał Celadyn »

...problem polega na tym, że każdy pewnie widzi tu marmoratę, a cecha pasuje do metallicy ;-) ,spróbuj jakoś inaczej sfotografować i oświetlić...czasem na przedpleczu u marmoraty ,jak się patrzy i oświetla pod różnymi kątami (patrzyłem przed chwilą ;-) ) mozna "zobaczyć" to obrzeżenie...pstryknij fotę z gory , tak żeby było widać punktowanie przedplecza i pokryw(żarówę jakąś ustaw "face to face" z owadem i ciachhhh z góry ;-) )...u marmoraty tuż za tarczka pokrywy są prawie gładkie a punkciki prawie niewidoczne...
...powodzenia...
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wyjąłem swoje Netocie i Liocole i pooglądałem, żeby uchwycić różnice. Na Twoich zdjęciach jest L.marmorata, ale z takim obrzeżeniem przedplecza, które może być mylące. Ta cecha, chociaż kluczowa, odznacza się pewną zmiennoscią, i ta krawędź niby do przedniego kąta przedplecza nie dochodzi, ale tam jednak jest kant. U Netocia to obrzeżenie jest po całej długości boku przedplecza, chociaż cieńsze jest z przodu to jednak jest to wyraźna listwa.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Chiffchaff »

Rafale, Jacku, dzięki! Chyba załapałem.
Rzeczywiście to taki kant, który...nie jest mocną listwą :) U mnie ewidentnie listwa traci moc w 2/3 długości przedplecza i przechodzi we właśnie słabo zaznaczony kant przedplecza, nie wypukły. No i tak jak Rafał piszesz, za tarczką pokrywy gładkie i punkty bardzo rzadkie i bardzo słabo wciśnięte.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Chiffchaff »

Zagadka, na długie zimowe wieczory :) Co z tego wyjdzie?
Larwa z dziupli w liściastym drzewie, znaleziona w maju 2013 i od tego czasu je i tyje. Dziś odkryłem poczwarkę, więc przychówek tuż tuż.
Załączniki
IMG_4617.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (122.58 KiB)
IMG_6898.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.37 KiB)
IMG_6901.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (110.42 KiB)
Dariusz Twardy
Posty: 118
Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2008, 21:19
Lokalizacja: Brzozów

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Dariusz Twardy »

Ano wyjdzie.............Pseudocistela ceramboides
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Chiffchaff »

Nie tym razem ;)
Prionychus ater jak mniemam. Śliczne dwa osobniki powitały mnie po powrocie do domu.
Załączniki
IMG_7027.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.05 KiB)
IMG_7037.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.2 KiB)
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Bartek Pacuk »

Chiffchaff pisze:Prionychus ater jak mniemam.
Pewnie tak, ale sprawdź czy aby nie P. melanarius.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Chiffchaff »

Nie mając opatrzenia, zbioru porównawczego nie jestem pewien urzeźbienia pokryw, dla jednego to może być błyszczące, dla innego nie.
Ale generalnie jeśli ma mieć listewkę na przednim brzegu przedplecza, to te moje okazy tego na pewno nie mają.
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Bartek Pacuk »

Chiffchaff pisze:Nie mając opatrzenia, zbioru porównawczego nie jestem pewien urzeźbienia pokryw, dla jednego to może być błyszczące, dla innego nie.
Ale generalnie jeśli ma mieć listewkę na przednim brzegu przedplecza, to te moje okazy tego na pewno nie mają.
Nie widziałem okazu P. melanarius, ale jeśli wierzyć zdjęciom z netu, to on faktycznie jest mocno błyszczący. P. ater błyszczy słabo, jest raczej matowy. Jeśli nie ma obrzeżenia, to będzie P. ater.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Życie w dziupli cz.2

Post autor: Chiffchaff »

Wszystkich estetów i amatorów doskonałych zdjęć przepraszam za jakość moich :)
ale to jedyne zdjęcia jakie posiadam. Takie larwy czasem bardzo licznie znajdywałem w materiale gniazdowym w dziuplach.
Czy to mogą być Dermestidae? Te kiepskie pstryknięte na szybko na dywanie przed kilkoma laty, i te jeszcze gorsze spod binokularu należą tak mnie się wydaje do tej samej grupy.
Za jakiekolwiek sugestie będę wdzięczny, bo nie udało mnie się dotąd ich wyhodować.
Załączniki
IMG_8147.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.04 KiB)
IMG_8149.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (114.19 KiB)
20150219_144915.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (52.58 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „COLEOPTERA”