Phyllocnistis labyrinthella ?

Żerowiska w liściach
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Phyllocnistis labyrinthella ?

Post autor: Almandyn »

Wreszcie przestało padać :hurra więc mogłam przejść się wokół osiedla. Na porastającej osikami łączce, na jednym z drzewek, znalazłam takie ślady żerowania. Czy to jest Phyllocnistis labyrinthella, bo tylko to mi pasuje. Bardzo proszę o weryfikację :tup:
Ala
Załączniki
Phyllocnistis.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (86.47 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Phyllocnistis labyrinthella ?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Wygląda na to, że tak. Na południowym wschodzie Polski nie jest to rzadki gatunek.
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Phyllocnistis labyrinthella ?

Post autor: Almandyn »

Dziękuję Grzegorzu :smiech:
Jeżeli nie będzie padać deszcz i trochę łąka obeschnie to spróbuję poszukać więcej min.
Nie wiem tylko czy motyle spotkam w tym roku czy trzeba zaczekać do następnego. Mało jest informacji na temat tego gatunku.
Pozdrawiam :hi:
Ala

PS. Znalazłam fajną "książkę" z maluszkami; można ją przeglądać 'przewracając' kartki http://www.nationalnyckeln.se/sv/bokver ... ronsmalar/
Ostatnio zmieniony sobota, 21 września 2013, 20:47 przez Almandyn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Phyllocnistis labyrinthella ?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Zimuje imago więc się doczekasz ale na imponujący widok się nie nastawiaj. Jest malutki i w hodowli możesz go przeoczyć, trzeba często i dokładnie przeglądać zawartość hodowlarki.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Phyllocnistis labyrinthella ?

Post autor: Marek Hołowiński »

Grzegorz Banasiak pisze:Zimuje imago więc się doczekasz ale na imponujący widok się nie nastawiaj. Jest malutki i w hodowli możesz go przeoczyć, trzeba często i dokładnie przeglądać zawartość hodowlarki.
ponadto okres wylęgu jest dość długi, trwa od sierpnia, a spotykam jeszcze w liściach minujące gąsienice. Część motyli już dawno się wylęgła. Zbieram po kilkadziesiąt zaminowanych liści, a wylęga się po kilka motyli. Zresztą tak samo jest u pozostałych gatunków w tym rodzaju.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Miny”