Cosmopterix zieglerella i inne gat.

"Mikra z wydatnymi głaszczkami" (Gelechiidae, Coleophoridae, Elachistidae, Oecophoridae i inne)
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Cosmopterix zieglerella i inne gat.

Post autor: Adam Larysz »

Kilka dni temu udało mi się chyba w końcu znaleźć u mnie minę Cosmopterix zieglerella, niestety już pustą. Od kilku lat szukając min Caloptilia fidella, zawsze zerkałem na liście chmielu szukając min tego ładnego Cosmopterigidae. Poniżej fotki tej miny.

Poza żerowiskami Caloptilia fidella, znalazłem też żerowiska jakichś zwójek jak mniemam, być może z rodzaju Grapholita, których kilka żeruje na chmielu. Jak widać na zdjęciach, gąsienica szkieletuje liść chmielu żyjąc w sklejonej przez siebie fałdzie liścia.
Załączniki
a tak wygląda gąsienica
a tak wygląda gąsienica
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (121.3 KiB)
spód tego samego liścia, widac ślady żerowania gąsienicy
spód tego samego liścia, widac ślady żerowania gąsienicy
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.01 KiB)
żerowisko zwójki, wierzch liścia
żerowisko zwójki, wierzch liścia
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.69 KiB)
c.zieglerella_mina2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (120.46 KiB)
Mysłowice CA66, 7 IX 2008, mina na chmielu
Mysłowice CA66, 7 IX 2008, mina na chmielu
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (128.76 KiB)
Ostatnio zmieniony sobota, 20 lutego 2010, 18:08 przez Adam Larysz, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz Jaworski
Posty: 201
Rejestracja: piątek, 14 stycznia 2005, 14:54
Lokalizacja: Łask/Warszawa

Post autor: Tomasz Jaworski »

Skoro mowa o C. ziglerella, to dołączam jego zdjęcie.

p.s. Adamie, czy udało Ci się wyhodować inne Cosmopterigidae (no może poza C. scribaiella)?
Załączniki
Cosmopterix zieglerella-imago.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (81.77 KiB)
Witas

Post autor: Witas »

Podrzucam innego Cosmoptrixa z szałwii. Miny z pierwszej połowy czerwca. Niestety tylko na razie znalazłem nad Nidą. W okolicach Krakowa go nie znalazłem, ogólnie na Jurze aż do Częstochowy też nie.
Załączniki
Vulcaniella extremella..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.01 KiB)
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Piękny okaz Tomku.

Niestety, jeszcze nic nie hodowałem z Cosmopterigidae. "Rozminowywaniem" zajmuję się w sumie krótko i właściwie to jeszcze w minach raczkuję. Ale się staram :wink:
Tomasz Jaworski
Posty: 201
Rejestracja: piątek, 14 stycznia 2005, 14:54
Lokalizacja: Łask/Warszawa

Post autor: Tomasz Jaworski »

Cosmopterigidae to bardzo ciekawa rodzina. Najbardziej frapujące jest występowanie łusek refrakcyjnych na skrzydłach tych maleństw. Na zdjęciu poniżej chwalę się okazem C. scribaiella - larwy minują liście trzciny (Phragmites communis) i tutaj zimują. Bardzo łatwy w hodowli. Niestety, żadnych innych Cosmopterixów nie udało mi się jeszcze znaleźć.
Załączniki
Cosmopterix scribaiella-imago.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (83.18 KiB)
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Wczoraj rano znalazłem kolejną minę Cosmopterix zieglerella na chmielu i dziś wyszła z niej gąsienica :wink:
Poszedłem tam znów dziś po południu i znalazłem kilka następnych.
Co najlepiej dać na spód pojemnika do przepoczwarczenia się gąsienicy?
Załączniki
c.zieglerella_mina3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (93.3 KiB)
c.zieglerella_mina2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (83.23 KiB)
i dzisiejsze miny
i dzisiejsze miny
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (88.58 KiB)
c.zieglerella_larva2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (89.95 KiB)
larwa, Mysłowice CA66, 4 VIII 2009
larwa, Mysłowice CA66, 4 VIII 2009
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.7 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Trzeba dać centymetr piasku, nie ziemi, tylko piasku. Dobrze byłoby go wyprażyć, żeby nie rozwijała się pleśń.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Dzięki Grzesiek, też myślałem o piasku, tak też zrobię :wink:
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Motylki właśnie się lęgną :grin:
Załączniki
c.zieglerella2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.95 KiB)
Cosmopterix zieglerella e.l.
Cosmopterix zieglerella e.l.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.01 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Ładne. Cieszę się, że hodowla się udała.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Też się cieszę :grin:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Tomasz Jaworski pisze:Na zdjęciu poniżej chwalę się okazem C. scribaiella - larwy minują liście trzciny (Phragmites communis) i tutaj zimują. Bardzo łatwy w hodowli. Niestety, żadnych innych Cosmopterixów nie udało mi się jeszcze znaleźć
Gratulując Adamowi :wink: ,dodaję fotkę innego Cosmopterixa z trzciny -Cosmopterix lienigiella.Niestety okaz z pod lampy ,a nie z hodowli ,ale pooglądać zawsze można :wink: .Pozdrawiam Rafał.
Załączniki
Cosmopterix lienigiella.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (128.76 KiB)
Witas

Post autor: Witas »

Rafał Celadyn pisze:Niestety okaz z pod lampy ,a nie z hodowli
Na światło też mam to coś ze Strzegocina CC-88. Naszukałem się min w trzcinowiskach nieopodal i nic :cry: Co ciekawe C. scribaiella też nie było
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Dzięki Rafał :grin:
Ten z trzciny też ładniutki, zresztą jak wszystkie Cosmopterixy :wink: Mnie się przy lampie jeszcze nie trafił, ale wiem od Grześka Chowańca, że go złowił do światła w Bijasowicach, zaś C. zieglerella żadnego, a chmielu tam jest na potęgę, bo to przecie nad Wisłą samą...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Witas pisze:Naszukałem się min w trzcinowiskach nieopodal i nic
U siebie łowiłem go na łące nieopodal domu, a trzciny dookoła jest dużo ,więc trzeba tylko poszukać :wink: .
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Post autor: Marek Hołowiński »

A czy potraficie udzielić wskazówek jak odróżnić miny Cosmopterix lienigiella od C. scribaiella.
Witas

Post autor: Witas »

Marek Hołowiński pisze:A czy potraficie udzielić wskazówek jak odróżnić miny Cosmopterix lienigiella od C. scribaiella.
:sad: Myślę, że C. lienigiella jest na mniej wilgotnych miejscach.
Miny C. scribaiella zbierałem nad kilkoma jeziorami, w pasie 1m od wody. Na roślinach stojących w wodzie i dalej od brzegu już ich nie było. W Strzegocinie są tylko podmokłe łąki.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Cosmopterix lienigiella, jak wynika z literatury, zyje w bardzo wilgotnych środowiskach. Sam złowiłem go tylko raz koło Giżycka - zdjęcie w załączeniu. Min nie znalazłem nigdy, natomiast miny C. scribaiella znajdowłem często i mam go przynajmniej z 30 stanowisk.

Tak pisze o nim Schuetze (1931) w bardzo pożytecznej książęczce: Die Biologie der Kleinschmewtterlinge (tłumaczenie):

Gąsienica: IX - do wiosny. Motyl: VI
Mina w liściu duża i płaska, wydłużona, szarozielona lub biaława, szczególnie w początkowym okresie minowania. Miejscami jasniejsza. Odchody brunatne, skupione w dolnej części miny, czasami są z niej usuwane. Gąsienica przepoczwarcza się dopiero na wiosnę dość zwartym kokonie w dolnej części miny. Występuje tylko na bardzo bagnistych terenach wśród zarośli Salix caprea (JB - chyba S. cinerea, która rośnie własnie w takich miejsach i miejsce znalezienia mego okazu to potwierdza).
Odnośnie miny C. scribaiella pisze, że jest taka sama jak u C. lienigiella. Byc może więc powyższy opis dotyczy C. scribaiella, co wynika pośrednio z późniejszych prac np.:

w kluczu do min M. Beiger, 2004 (przepsane z M. Heringa, 1957) jest rozróżnienie min:

5. Larwa powiększa minę, drążąc wąskie, równoległe korytarze. Przepoczwarcza się w dolnej części miny. Poczwarka skierowana głową ku dołowi.
Mina biaława lub szarozielonkawa, dośc przezroczysta. Odchody są częściowo usuwane z miny, częściowo odkładane w dolnej części chodnika. Tam też larwa zimuje, a wiosną przeobraża się. Larwa zielonobiała. IX-IV (m), w miejscach bardziej przesuszonych, na nizu i pogórzu.
- Larwa powiększa minę, przekraczając unerwienie, a nie przez równolegle drążone korytarze. Przepoczwarczenie w górnej części miny. Poczwarka skierowana głową ku górze.
Mina jest krótka i szeroka. Od IX-IV (M), w miejscach podmokłych, Rzadko w północnej części niżu i na Lubelszczyźnie.
Załączniki
Cosmopterix lienigiella.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (61.6 KiB)
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Myślę, że przu okazji warto wspomnieć o jeszcze jednym gatunku z rodzaju Cosmopterix, którego można, wprawdzie rzadko, jeszcze spotkać w Polsce.
Jest to Cosmopterix orichalcea. Spotykałem ten gatunek w kilku miejscach w okolicach Giżycka i w Puszczy Boreckiej. Wystepuje na podmokłych łąkach graniczących z lasem. Jak sie trafi na dobre miejsce, to można bez trudu złowić kilkanaście okazów delikatnie czerpakując siatką po ziołach. Można też szukać min. W miejscach, gdzie łowiłem motyle znajdowalem liczne opuszczone miny na trzęślicy modrej (Molinia caerulea). Raz znalazłem gąsienicę w minie na trzcinniku leśnym (Calamagrostis arundinacea) rosnącym w lesie. Udało się z niej wyhodować motyla. W odróżnieniu od C. scribaiella i C. lienigiella - gasienica omawianego gatunku opuszcza minę. Przepoczwarcza się w piasku, tak jak C. zieglerella. Hoduje się łatwo. Jedyny problem to znaleźć miny z gasienicami.

Jest jeszcze jeden gatunek Cosmopterix wykazany z Polski z okolic Szczecina w końcu XIX wieku - C. schmidiella. Gąsienica tego gatunku żyje na groszku czerniejącym (Lathyrus niger) i wyce płotowej (Vicia sepium). Gasienica opuszcza minę podobnie jak C. zieglerella. Jak dotąd nie udało mi się go znaleźć.

Życzę udanych poszukiwań i hodowli
Załączniki
Cosmopterix orichalcea.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (61.36 KiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Bardzo dziękuję. Hodowałem Cosmopterix scribaiella, natomiast C lienigiella złowiłwem na ekran w Zawadówce. Niestety nie bardzo wiedziałem jak wyglądają miny i gdzie ich szukać.
Cosmopterix zieglerella miewałem na ekranie, obserwowałem latające przy liściach chmielu, ale hodowla tym razem się nie udała.
Witas

Post autor: Witas »

Marek Hołowiński pisze:Cosmopterix zieglerella miewałem na ekranie, obserwowałem latające przy liściach chmielu
farciarz :mrgreen:
Marek Hołowiński pisze:ale hodowla tym razem się nie udała.
Cóś tam wyhodowałem :razz:
Ostatnio zmieniony wtorek, 16 marca 2010, 18:01 przez Witas, łącznie zmieniany 1 raz.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Cosmopterix zieglerella

Post autor: Marek Hołowiński »

Szukałem, szukałem i w końcu trafiłem na miny Cosmopterix lienigella.
Biotop to nakredowe torfowisko niskie z bardzo luźno porastającą je trzciną. Trzcina jest raczej niska nie przekraczająca 1,5m, stosunkowo wątła o niewielkich liściach. Torfowisko jest przez znaczną część roku zalane.
Zasiedlone trzciny występują na otwartej powierzchni i obecnie już wszystkie są zaschnięte po przymrozkach.
Miny są usytuowane na wyżej położonych liściach, często na ostatnich przed wiechą. Są one położone w nasadowej części liści w odległości kilku centymetrów od pędu. Mają dosyć regularnie owalny kształt, nieraz na całą szerokość liścia. Od spodu jest widoczny niewielki fałd. Liście w miejscu miny załamują się i to bardzo ułatwia ich wyszukiwanie, zwłaszcza kiedy są już suche i często pozwijane w rurki.
Na początku dzisiejszych poszukiwań znalazłem kilka min w ciągu 2 godzin, a kiedy zauważyłem tę prawidłowość przez kolejną godzinę - kilkadziesiąt.
Gasienice są czerwonawe z czarną głową.
Na obrzeżach tego torfowiska, pośród zarośli, na dużych dorodnych trzcinach rozwija się Cosmopterix scribaiella. Gatunek ten występuje na stanowiskach trzcin pośród wilgotnych lasów i zarośli. Tu trzciny są jeszcze zielone.
Miny mają kształt nieregularny, o przebiegu wzdłuż nerwów, w górnej części rozszerzają się.
Gąsienice białe z brunatną głową
Załączniki
gąsienica Cosmopterix lienigella
gąsienica Cosmopterix lienigella
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (103.53 KiB)
gąsienica Cosmopterix lienigella
gąsienica Cosmopterix lienigella
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.03 KiB)
prawy liść jest z miną i dlatego opada w dół
prawy liść jest z miną i dlatego opada w dół
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.96 KiB)
górny liść jest również zaminowany i dlatego się załamuje
górny liść jest również zaminowany i dlatego się załamuje
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (119 KiB)
mina C lienigella od spodu
mina C lienigella od spodu
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (78.7 KiB)
miny C lienigella
miny C lienigella
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (111.73 KiB)
dla porównania po prawej stronie miny Cosmopterix scribaiella
dla porównania po prawej stronie miny Cosmopterix scribaiella
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.26 KiB)
gąsienica Cosmopterix scribaiella
gąsienica Cosmopterix scribaiella
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.92 KiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Cosmopterix zieglerella i inne gat.

Post autor: Marek Hołowiński »

Już zaczynałem wątpić. Kilka dni temu wyszły ostatnie okazy C scribaiella, a wszystkie miny trzymałem w identycznych warunkach.
Dziś pojawił się pierwszy motyl Cosmopterix lienigiella. Miny przyniosłem do domu na początku stycznia.
Załączniki
3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.11 KiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Cosmopterix zieglerella i inne gat.

Post autor: Marek Hołowiński »

Gąsienice Cosmopterix lienigiella przed przeobrażeniem przygotowują komorę poczwarkową. Jest to stosunkowo wąski wydłużony fragment miny biegnący w górę liścia, zakończony półkolistym nacięciem po jego spodniej stronie. Komora wewnątrz jest usłana jedwabistym oprzędem. W minie poniżej komory, najczęściej po jednej stronie zgrupowane są odchody
Załączniki
półkoliste nacięcie jest otworem wylotowym motyla
półkoliste nacięcie jest otworem wylotowym motyla
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.32 KiB)
komora poczwarkowa z widocznym fragmentem egzugwium
komora poczwarkowa z widocznym fragmentem egzugwium
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.63 KiB)
otwory wylotowe pasożytów. Ponad 90% gąsienic było spasożytowanych
otwory wylotowe pasożytów. Ponad 90% gąsienic było spasożytowanych
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.34 KiB)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „GELECHIOIDEA”