Coleophora fuscociliella – słów kilka

"Mikra z wydatnymi głaszczkami" (Gelechiidae, Coleophoridae, Elachistidae, Oecophoridae i inne)
Sebastian Łuczkowski
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 19:47
Lokalizacja: Starogard Gdański

Coleophora fuscociliella – słów kilka

Post autor: Sebastian Łuczkowski »

Z uwagi, że motyl nie należy do najczęściej notowanych gatunków w kraju (podawany dotychczas tylko z dwóch województw) a jest nowym gatunkiem dla woj. pomorskiego, pozwolę sobie opisać kilka spostrzeżeń z nieregularnych obserwacji przeprowadzonych w tym roku.
Pod koniec kwietnia wybrałem się na pobliskie, obecnie nieużytkowane i zarastające tereny po byłych polach uprawnych, które na początku lat 90-tych XX wieku, zostały podzielone na działki budowlane i częściowo zabudowane. Na jednej z nich znajdują się płaty dziczejącej lucerny siewnej (na początku myślałem, że jest to koniczyna polna), na której żerowały gąsienice Coleophora sp. Po kontakcie z Tomkiem Rynarzewskim wszystko się szybko wyjaśniło co do gatunku.
Gąsienice z uwagi na miejsce żerowania (wierzchnia strona liścia) jak i kolor samego koszyka (żółtawy z niewielkim dodatkiem koloru brunatnego) są bardzo łatwe do wypatrzenia, żer po przezimowaniu gąsienicy trwa do przełomu maj/czerwiec. Pierwsze motyle zauważyłem pod koniec czerwca a lot trwał do połowy lipca (potem nie sprawdzałem).
W dniu 12.07.2015 udało się zrobić zdjęcie samicy, na którym widać jak umiejscawia jajo na liściu. Ze zrobionych zdjęć, wynika że umieszczane są pojedynczo na wierzchniej jego stronie, w górnej jego części oraz prawie zawsze centralnie na żyłce głównej liścia.
W dniu 22.08.2015r. ponownie odwiedziłem miejsce, obserwując już młode gąsienice pokolenia 2015/2016. Kształtem koszyki są prawie takie same jak form dorosłych jednak różnią się kolorem. Koszyki młodych gąsienic są koloru szarego natomiast u trochę starszych poprzecznie bruzdowane żółtawo-szare. Obserwacje prowadziłem w tym miejscu też 29.08 i 08.09.2015, żer gąsienic trwał nadal. W dniu 29.08.2015 sprawdziłem również inne miejsce (pobocze drogi gruntowej) gdzie rośnie lucerna sierpowata, udało mi się tam też zaobserwować gąsienice opisywanego gatunku.
Co do hodowli gatunku, to proponuję zbieranie już dorosłych gąsienic z końca maja, te z kwietnia padły mi wszystkie.
Do krótkiego opisu załączam zdjęcia, fotka okazu pojawi się po zdjęciu z rozpinadła. Przepraszam za słabą jakość zdjęć.
Załączniki
koszyki C. fuscociliella sezon 2014-2015.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (76.79 KiB)
23 08 2015 Kleszczewo Kościerskie, młode gąsienice C. fuscociliella ok 3mm.jpg
23 08 2015 Kleszczewo Kościerskie, młode gąsienice C. fuscociliella ok 3mm.jpg (28.6 KiB) Przejrzano 3027 razy
12.07.2015 Kleszczewo Kościerskie CE28, samica znosząca jaja na lucernie siewnej.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (107.95 KiB)
29 08 2015 Kleszczewo Kościerskie lucerna siewna mł g 2..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.79 KiB)
29 08  2015 Kleszczewo Kościerskie - młoda gasiennica C. fuscociliellana  na lucernie sierpowatej.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (108.68 KiB)
29 08 2015 Kleszczewo Kościerskie Lucerna siewna.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (71.44 KiB)
skutki żerowania  C. fuscociliella na lucernie siewnej.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.73 KiB)
Stanowisko motyla.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (118.38 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Coleophora fuscociliella – słów kilka

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Fajna informacja.
W mojej ocenie rzadkość wielu Microlepidoptera nie wynika z rzeczywistej "rzadkości" ale dlatego, że bardzo mało osób je zbiera. Większość gatunków szuka się zgodnie ze specyfiką gatunku i tu trzeba już dedykowanych poszukiwań, żeby je znaleźć. Byłoby dobrze, gdyby na najbliższym sympozjum Sekcji Lepidopterologicznej wrócić do technik zbierania, hodowli i preparowania drobnych motyli (ostatnio chyba było o tym w Karpaczu, około 10 lat temu).
Być może to spowoduje większe nimi zainteresowanie i pełniejsze zbadanie rozmieszczenia i składu gatunkowego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „GELECHIOIDEA”