Coleophora pulmonariella

"Mikra z wydatnymi głaszczkami" (Gelechiidae, Coleophoridae, Elachistidae, Oecophoridae i inne)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Coleophora pulmonariella

Post autor: Marek Hołowiński »

Jesienią ubiegłego roku zauważyłem liczne koszyczki i okrągłe miny na liściach Pulmonaria officinalis. Na początku kwietnia wybrałem się na to stanowisko i bez trudu zebrałem miodunki z żerującymi gąsienicami. Roślinki pozyskałem z korzeniami i posadziłem w dosyć dużym pojemniku. Po kilkunastu dniach żerowania niektóre zaczęły się rozłazić pozostałe przytwierdziły się do pędów. Powycinałem te fragmenty z koszyczkami i zabrałem do mniejszego pojemnika. Wczoraj pojawiły się pierwsze dwa motyle, dziś wyszło już 10.
Załączniki
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (101.54 KiB)
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (116.77 KiB)
3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.7 KiB)
4.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (63.48 KiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Coleophora pulmonariella

Post autor: Marek Hołowiński »

W tym roku znowu wybrałem się na stanowisko miodunki. Obejrzałem kilkaset roślin i znalazłem tylko dwie z minami Coleophora pulmonariella. Trochę mnie to dziwi bo dwa lata temu bez problemu w ciągu około godziny znalazłem ich 20. Szukałem teraz szerzej na kolejnych stanowiskach roślin i nic. Sądzę że jednak najpierw trzeba być jesienią i zlokalizować gdzie najliczniej żerują gąsienice tego gatunku i wiosną przejrzeć konkretne grupy roślin. Miny jesienne są bardzo charakterystyczne i łatwe do zauważenia, natomiast te wiosenne są tworzone na roślinach które dopiero wychodzą spośród listowia. Dopiero w ostatniej fazie żerowania gąsienice minują liście położone wyżej.
Załączniki
IMG_2624a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.61 KiB)
IMG_2623a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.41 KiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Coleophora pulmonariella

Post autor: Marek Hołowiński »

Dziś znów trafiłem na miny tego gatunku i co ciekawe byłem tu jesienią ubiegłego roku i nie widziałem ani jednej tak przecież charakterystycznej. Być może kiedyś znów trafię na te jesienne i je obfotografuję.
Tymczasem załączam kilka fotek z żerowania wiosennego.
Załączniki
Na roślinie trudno zauważyć zaminowane dolne liście
Na roślinie trudno zauważyć zaminowane dolne liście
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (376.74 KiB)
Jak są świeże miny to powinny być koszyczki gąsienic. Tu żeruje na wierzchu liścia
Jak są świeże miny to powinny być koszyczki gąsienic. Tu żeruje na wierzchu liścia
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (179.45 KiB)
Bywa też pod spodem
Bywa też pod spodem
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (217.7 KiB)
A tu przestała już żerować i przytwierdziła się do pędu
A tu przestała już żerować i przytwierdziła się do pędu
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (367.17 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Coleophora pulmonariella

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Marek, dzięki za info.
W zeszłym roku nie udało mi się znaleźć, kolega szukał w tym - bez efektu, ja jeszcze nie tracę nadziei chociaż trzeba przyznać, że brak efektów działa zniechęcająco.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Coleophora pulmonariella

Post autor: Marek Hołowiński »

Znam to odczucie, miewam przy szukaniu przezierników, ale przełamuję się i jak nie w jednym sezonie to w piątym albo dziesiątym. Jak jest to go w końcu znajdę, a jeśli nawet nie, to spokojnie mogę przyjąć że go tu nie ma :mysl:
Coleophora pulmonariella tworzy jesienią dość duże okrągłe miny o średnicy na oko około 1,5 cm na liściach miodunki. Mam wrażenie że są dużo łatwiejsze do zauważenia niż te wiosenne, ale ostatnio jak widać tych jesiennych nie zauważyłem, a wiosenne tak.
Powodzenia w poszukiwaniach :hi:
ODPOWIEDZ

Wróć do „GELECHIOIDEA”