Ciągłe dyskusje na forum...

Książka skarg i zażaleń.
Miejsce do zgłaszania nieprawidłowości, problemy znalezione przez użytkowników.
Wojciech Kubiak
Posty: 655
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Ciągłe dyskusje na forum...

Post autor: Wojciech Kubiak »

Wydzielone z wątku viewtopic.php?p=143018#p143018 admin


Cześć
A masz może jakieś polskie motyle.
Pozdrawiam
Witas

Re: Motyle oferta!!!

Post autor: Witas »

jelonek pisze:Cześć
A masz może jakieś polskie motyle.
Pozdrawiam
Cudne!!!!!!!!!!!!!!
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Motyle oferta!!!

Post autor: Dispar »

Jelonek - troche to nieetyczne :shock: .
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Motyle oferta!!!

Post autor: CARABUS12 »

Ale nędza to już wymiany na motyle nie ma.
Handel tego typu jakoś mi nie leży.
To tylko moje zdanie, ale potępiam tego typu działalność. :P
Wojciech Kubiak
Posty: 655
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Motyle oferta!!!

Post autor: Wojciech Kubiak »

Jelonek - troche to nieetyczne .
Wybacz ale nie rozumiem. Młody jestem i chyba popełniłem gafe ale zupełnie nie wiem jaką. Przepraszam ale wyjaśnijcie mi to i nie karćcie tak od razu.
:oops:

Pozdr.
admin
Administrator
Posty: 1596
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Ciągłe dyskusje na forum...

Post autor: admin »

Dyskutowanie w Dziale Giełda na tematy etyczne uważam za niepotrzebne. Ale to co piszę poniżej dotyczy całego Forum.

Moim zdaniem forumowicze zbyt często przyjmują role "ławy sędziowskiej" starając się oceniać wszystko co nie jest zgodne z ich profilem zainteresowań, co skutecznie prowadzi do nieporozumień i zniechęca do pisania przed obawą jakiegoś "linczu".

Zacznijmy od "początku".

Na Forum pisują ludzie o skrajnych poglądach:

fotograficy Nie łowią, nie zabijają, są temu przeciwni.
naukowcy zawodowi Zbierają, choć czasami nie posiadają własnych zbiorów. Często kupują za środki firmowe, pewnych rzeczy im nie wypada lub wręcz nie wolno. Do niektorych spraw się nie przyznają. Czasami entomologia jako zawód nie ma nic wspólnego z entomologią w pojęciu grupy nastepnej
entomolodzy czynni Zbierają, mają zbiory, czasami kupują, czasami hodują. Poświęcają wiekszośc swojego czasu na budowanie zbioru, pracę w terenie. Tyrają tak latami. Spora grupa osób o różnej przynależności zawodowej
amatorzy Entomologia dla nich to przygoda, którą uprawiają okazyjnie.
początkujący Pierwsze 1-3 lata z entomologią. Jeszcze nie bardzo wiedzą o co tu chodzi, ale są pewni że mają rację w swoim zamiłowaniu.
leśnicy Wszystkiego po trochu.
handlarze Ponieważ za entomologią stoją pieniądze są tacy którzy kupują generując rynek. W odpowiedzi pojawiają sie osoby zbywające owady a nawet zajmujące się tylko handlem owadami.
hodowcy Nie muszą jeździć w teren, owady kupują na giełdach.


To żartobliwe podejście ma pokazać, że wszystkie te osoby znajdują się w odmiennym położeniu i mają skrajne poglądy - nie do pogodzenia. Nie ma sensu wytykanie handlarzom - że sprzedają, entomologom - że zabijają, amatorom - że się mylą itd na każdym kroku i przy kazdej okazji. Nie da się pisać! Nie da się czytać. Na pewne tematy poglądy tych grup są tak skrajne, że osoby te gotowe byłyby dać głowę w obronie swoich racji.

Wszystkie kwestie natury moralnej, etycznej, prawnej, warsztatowej itd powinny zostać omowione w oddzielnych watkach. Tam każdy mógłby wyrazić swoją opinię co np sądzi o handalrzach, że apollo są chronione, czy wolno lowić w lasach, dlaczego wady się zabija itd itd . Natomiast w normalnych wątkach poświeconym np oznaczeniu owada nie powinno dochodzić do ciągłego poruszania tych kwestii, ktore jak juz pisalem - są nie do pogodzenia przy tak zróżnicowanych poglądach forumowiczów. Dajcie spokój, bo nikogo do niczego nie przekonacie poza wzbudzeniem sensacji i waśni.

To co opisałem z grubsza jest moim zdaniem powodem ciągłych dyskusji, ktore ranią wiele osób i zniechęcają do pisania i czytania.

Przestańmy na każdym kroku uświadamiać innych, co w naszym subiektywnym odczuciu robią źle - bo to nieprawda.
Więcej szacunku dla odmienności innych i więcej miejsca na entomologię.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Ciągłe dyskusje na forum...

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek, chociaż z większością Twoich opinii zupełnie się zgadzam, to powodują one stopniową degradację forum. Ważne staje się pisanie, że widziało się bielinka albo pokrzywnika i aby nie urazić piszących, będziemy milczeć i nie komentować. Wątki o bielinkach i pokrzywnikach zdominują forum a to z kolei uczyni je wyjątkowo mało atrakcyjnym. To jeszcze bardziej je zuboży i ograniczy ilość piszących.
W rezultacie pozostanie większość obserwatorów bielinków i pokrzywników informujących się wzajemnie o kolejnych obserwacjach.
Napisałem to oczywiście przejaskrawiając ale myślę, że sens da się odczytać.

Nie możemy tworzyć wątków sami dla siebie, żeby podnieść jakość forum. Moim zdaniem potrzeba więcej warsztatu, nauki i pracy terenowej a zdecydowanie mniej nic nie wnoszących obserwacji pospolitych gatunków czy opisów ugryzień. Parę lat temu, pamiętam jak cieszyliśmy się witając na forum specjalistów a gdzie oni są teraz i dlaczego tak mało (albo wcale) piszą ?
Odpowiedź na to pytanie uświadomi nas w jakim kierunku zmierzamy.

Taka dyskusja wraca co jakiś czas na forum i zapewne będzie wracała.
admin
Administrator
Posty: 1596
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Ciągłe dyskusje na forum...

Post autor: admin »

Piszemy o dwóch róznych sprawach. Ty o zawartości forum i treści, Ja - o zaprzestaniu komentowania odmiennych poglądów i zachowań, moralizowaniu i pouczaniu innych.

Informacje o pokrzywnikach i bielinkach i robactwie wszeliej maści będą pojawiały się na forum i tego nie da sie powstrzymać, można to tylko lepiej zorganizować (np posty nie pojawiają się w Recent Topics). O kilku ulepszeniach juz pisalismy a ja bedę staral się je wprowadzać.
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ciągłe dyskusje na forum...

Post autor: CARABUS12 »

admin pisze:Piszemy o dwóch róznych sprawach. Ty o zawartości forum i treści, Ja - o zaprzestaniu komentowania odmiennych poglądów i zachowań, moralizowaniu i pouczaniu innych.

Informacje o pokrzywnikach i bielinkach i robactwie wszeliej maści będą pojawiały się na forum i tego nie da sie powstrzymać, można to tylko lepiej zorganizować (np posty nie pojawiają się w Recent Topics). O kilku ulepszeniach juz pisalismy a ja bedę staral się je wprowadzać.
Dobrze Jacku zaprzestane pisania komentarzy w stosunku do innych osób, ale nadal nie będę pochwalał takich zachowań.
Dla mnie owady to pasja a dla innych sposób zarabiania pieniędzy. :P
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Reklamacje, zgłaszanie problemów”