Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - http://www.entomo.pl/forum/
Teraz jest poniedziałek, 11 gru 2017, 22:08

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Malacosoma castrensis
PostNapisane: piątek, 2 lip 2010, 09:25 

Specjalność:
O ile się ne mylę, przedstawiony motyl to samiec barczatki Malacosoma castrensis (pojawił się 1 lipca br.). Podobno motyl ten nie występuje w chłodniejszych regionach Polski północnej, a jednak, jeśli go dobrze oznaczyłem, mamy go w Gdyni. Siedlisko pewnie ugory, bo tu nie ma w pobliżu kserotermicznych muraw.

Załączniki:
PICT1716a Malacosoma castrensis 2.7.10 Gdy-Chw CF34.JPG
PICT1716a Malacosoma castrensis 2.7.10 Gdy-Chw CF34.JPG [ 81.41 KiB | Przeglądane 2052 razy ]
Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: Malacosoma castrensis
PostNapisane: piątek, 2 lip 2010, 09:27 

Specjalność:
To ten gatunek. Ciekawa obserwacja, ja spotkałem M.castrensis tylko raz, na murawkach w okolicach Zawiercia.
Pozdrawiam

PostNapisane: piątek, 2 lip 2010, 11:50 

Specjalność:
W Bełchatowie ma status "liczny". Obserwacje coroczne mam. Wczoraj przyleciały 2 samce

PostNapisane: piątek, 2 lip 2010, 11:57 

UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
W P. Aug. nie jest zbyt rzadki, łowiłem go też nad Zalewem Zegrzyńskim. Jednakże stwierdzenie go na Pomorzu jest ciekawe. Widocznie gatunek jest w ekspansji.

PostNapisane: wtorek, 16 lis 2010, 22:37 

Specjalność:
Dispar napisał(a):
W P. Aug. nie jest zbyt rzadki, łowiłem go też nad Zalewem Zegrzyńskim. Jednakże stwierdzenie go na Pomorzu jest ciekawe. Widocznie gatunek jest w ekspansji.

W Wielkopolsce współcześnie na wielu stanowiskach zanika.Preferuje suche,wygrzane tereny.Są to słabe bonitacyjnie grunty,na których najbardzej uwidacznia się postęp cywilzacyjny - budownictwo itp.Z Pomorza Urbahn wykazywał go z szeregu stanowisk.

PostNapisane: wtorek, 16 lis 2010, 23:22 

Specjalność: Depressariidae
W moich stronach gatunek jest rzadki i lokalny, przypuszczam że może być w regresji. Do lat 70-tych XX wieku był regularnie łowiony w Ligocie Dolnej, o czym pisał Bielewicz (1966) i na co wskazują długie serie w zbiorze bytomskim. Obecnie nie potwierdzony na tym stanowisku. Z Opolszczyzny znam tylko 3 stanowiska, jedno w Kamieniu Śląskim wydaje się być stabilne. Wszystkie są zlokalizowane na niewielkim obszarze, w obrębie Chełmu, tj. zachodniego cypla Wyżyny Sląskiej. Środowisko to kiepskie murawy kserotermiczne na obszarach (po)eksploatacyjnych skał wapiennych.

PostNapisane: środa, 17 lis 2010, 09:23 
Ciekawe jest rozmieszczenie tego gatunku w okolicach Krakowa. W tak "kultowym" miejscu jak Tyniec jest go brak. Także na innych stanowiskach w granicach Krakowa (Bodzów, Las Wolski, Krzemionki, Bonarka) go nie spotkałem. Ale już w tzw dolinkach podkrakowskich jest go sporo. Nie wiem jak w okolicach Trzebini i Młoszowej. Motyl (samce) przylatuje do ekranu, jak tylko zajdzie słońce i trwa to tak mniej więcej ok 2 godzin. Nigdy nie złapałem samca po 22.30. Takie same obserwacje mam z okolic Częstochowy czy Puszczy Augustowskiej. Samice przylatywały mi o różnych porach, więc nie zauważyłem tu jakiejś reguły.
W okolicach Częstochowy spotykałem gąsienice od miejsc zacienionych w głębi lasu do totalnie wypalonych słońcem skałek. A jest tam M.castrensis super liczny w stadium gąsienicy.

Ostatnio edytowano środa, 17 lis 2010, 09:31 przez Witas, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: środa, 17 lis 2010, 09:31 

UTM: CA-95
Specjalność:
Cytuj:
Nie wiem jak w okolicach Trzebini i Młoszowej

Cytuj:
Środowisko to kiepskie murawy kserotermiczne na obszarach (po)eksploatacyjnych skał wapiennych.

To ciekawe, bo u siebie często widuję  wiosną larwy i to nieraz w dużych ilościach,w dwóch kwadratach UTM-CA 95,CA 96,ale są to raczej nieużytki ,tereny ruderalne a także  obrzeża podmokłych łąk,do światła przylatują sporadycznie.Malcosma neustria  do tej pory nie spotkałem .
Pozdrawiam Rafał.

Ostatnio edytowano środa, 17 lis 2010, 09:36 przez Rafał Celadyn, łącznie edytowano 1 raz

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: środa, 17 lis 2010, 09:35 
Rafał Celadyn napisał(a):
Malcosma neustria do tej pory nie spotkałem .
Generalnie łapię ją pojedynczo. Ale w 2009 w Puszczy Niepołomickiej przeżyłem dwa naloty. Zaczęły się między 0,30 a 1. Po godzinie ekran był zasłany samcami. Parę dni później, sytuacja się powtórzyła. Po tygodniu już nic nie przyszło :?:

PostNapisane: środa, 17 lis 2010, 11:00 

Specjalność: Depressariidae
Z kolei na Równinie Opolskiej i Chełmie M. neustria jest rozpowszechniony. Z obu mezoregionów udało się go dotychczas wykazać w 11 kwadratach UTM.

PostNapisane: środa, 17 lis 2010, 16:24 

Specjalność:
Spotykałem go w okolicach Olkusza...chyba CA96.

PostNapisane: środa, 17 lis 2010, 16:34 

Specjalność:
Peter Senn napisał(a):
mamy go w Gdyni

Mamy go Piotrze również w Gdańsku. Na początku lipca tego roku M.castrensis wleciała mi do mieszkania.
Pozdrawiam.

PostNapisane: środa, 17 lis 2010, 17:27 

UTM: DA68
Specjalność:
Piotrze,

wykazywaliśmy go w Borach Tucholskich z 3 stanowisk w okolicach Chojnic, Miastka i jeszcze jednym nad Brdą.

Kazimierczak, J. i in., 2006. Motyle (Lepidoptera) Zaborskiego Parku Krajobrazowego i okolic – wyniki badań wstępnych

Artykuł chyba znasz, bo cytowałeś go kiedyś :)

Pozdrawiam
Jacek

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: środa, 17 lis 2010, 19:27 

Specjalność:
Malacosoma castrensis też udało mi się złapać w tym roku, CE35 Bukowiny-woj pomorskie

PostNapisane: niedziela, 21 lis 2010, 11:46 

Specjalność:
U mnie Malacosoma castrensis w tym roku występowała bardzo licznie.Zatrzęsienie samców było przy ekranie.A z zebranych gąsienic uzyskałem 2 samice.UTM XV07 Sławęcice woj.zachodniopomorskie.

Strefa czasowa: UTC + 1