Puszcza Białowieska i jej przyszłosć

Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Puszcza Białowieska i jej przyszłosć

Post autor: Ścinek »

Zakończyły się konsultacje społeczne dokumentów, które określać będą, w jaki sposób prowadzona będzie wycinka drzew na obszarze Puszczy Białowieskiej w latach 2012-2021. Wg organizacji pozarządowych przedstawione przez Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku zmiany proponują przekształcenie Puszczy w zwykłą plantację drzew.
Reszta artykułu:
http://www.greenpeace.org/poland/pl/wyd ... cje-drzew/

Nie wiem jak mam to skomentować, a tym bardziej nie wiem czy mam w to wierzyć?
Uważacie, że jest taka możliwość żeby dobrali się do Puszczy i zamienili ją w las gospodarczy? Mowa tu o samym terenie parku narodowego czy też lasów graniczących z parkiem?
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Puszcza Białowieska i jej przyszłosć

Post autor: Radek W. »

Puszcza poza obszarem Parku Narodowego zmieni się w zwykły las gospodarczy
W samym tekście WWF jest odpowiedź.
Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku
raczej Regionalną Dyrekcję LP.
wycięcie wszystkich drzew na określonej powierzchni, mechaniczne usuwanie pniaków, a następnie zaoranie i ponowne zagospodarowanie danego terenu.
Z tym usuwaniem pniaków to przesadzili trochę. No i szkoda, że nie rozwinęli "zagospodarowanie danego terenu", przez co należy rozumieć odnowienie lasu.
Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Re: Puszcza Białowieska i jej przyszłosć

Post autor: Ścinek »

Dziękuje bardzo za sprostowanie choć w części pewnych spraw :okok:
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Puszcza Białowieska i jej przyszłosć

Post autor: Konto_usuniete »

Scinku - w uzupełnieniu tego co napisał Radek - poza PN cały czas jest to LAS GOSPODARCZY, w ktorym prowadzi się gospodarkę w ograniczonym zakresie.
Co do rzetelności samego artykułu:
"wycięcie wszystkich drzew na określonej powierzchni, mechaniczne usuwanie pniaków, a następnie zaoranie i ponowne zagospodarowanie danego terenu."
autor chyba pomylił wycinkę w lesie z wycinką pod pas drogowy bo - zwiększenie dotyczy świerka a nie wszystkich drzew, pniakó nie usuwa się już od dobrych kilkunastu lat, wyoruje się owszem ale bruzdy pod nowe nasadzenia a nie orze calą powierzchnię...
Niestety, uczestnicy nie zostali poinformowani, czy i w jakim zakresie nadesłane wcześniej uwagi zostaną uwzględnione.
oczywiście ze nie zostali poinformowani bo w tego typu rozporawach NIGDY nie informuje się na rozprawie a odnosi się w uzasadnieniu pisanym po rozprawie.
Puszcza to termin umowny - używany do całego kompleksu leśnego - zarówno lasów gospodarczych sadzonych 20,50,czy 70 lat lemu jak i PN.

A co do samego kornika hmmm...inna bajka bo jedni twierdzą, że ma to sens inni, że to walka z wiartakami i świerka szlak trafi bo kornik i tak się do niego dobierze ze względu na zmiany kilmatyczne jak i zmiany które zaszły i mają wpły na cały drzewostan - m.in budowa zalewu na Siemianówce i osuszenie bagien po stronie białoruskiej
i ilu profesorwo tyle opinii...
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Puszcza Białowieska i jej przyszłosć

Post autor: Radek W. »

W zupełności zgadzam się z przedmówcą. Mamy też "Puszczę Zielonkę", "Puszczę Notecką" itd. i z lasami o charakterze pierwotnym to one zbyt wiele wspólnego nie mają.
Ostatnio śledziłem poczynania WWF Polska i niestety, ale dobrego słowa o nich powiedzieć nie mogę. Wolontariusze to często dobrzy ludzie, ale jeszcze częściej nie znający problematyki, którą zajmuje się ich organizacja i przesiąknięci propagandą, którą sieje WWF.
Przez ostatnie pół roku nasunął mi się tylko jeden wniosek na temat tej organizacji: "manipulatorzy czerpiący korzyści materialne igrając na uczuciach wrażliwych i hojnych ludzi".
Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Re: Puszcza Białowieska i jej przyszłosć

Post autor: Ścinek »

Zawsze na tą organizacje z przymrużeniem oka stąd też moje pytanie "czy w ogóle w to wierzyć". Miło uzyskać rzetelne informacje od osób, które "siedzą" w temacie, mają poukładane w głowach i potrafią to racjonalnie wytłumaczyć nie siejąc zbędnej paniki :birra:
Jeszcze raz dziękuje za informacje ;) Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Puszcza Białowieska i jej przyszłosć

Post autor: Wujek Adam [†] »

Informacja z ostatniej (no, powiedzmy sprzed paru dni) chwili:

http://puszcza-bialowieska.blogspot.com ... dalej.html
http://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/ ... rects=true

Co dalej będzie z Puszczą?
Jaki zamysł na ten kompleks leśny będą miały nowe władze?
Czas pokaże... ;-)
kubu01
Posty: 60
Rejestracja: niedziela, 12 września 2010, 14:32

Re: Puszcza Białowieska i jej przyszłosć

Post autor: kubu01 »

WWF jest jaki jest i przy tym wątku także to pokazuje....

z tego co ja się orientuję cała sprawa odnosi się do różnic odnośnie Planu Zadań Ochronnych dla N2000 Puszcza Białowieska a Planu Urządzenia Lasu dla nadleśnictwa Białowieża. Sama natura jest większa niż BPN i obejmuje sam park i lasy na około parku więc zapisy ograniczające cięcia świerka wewnątrz natury w PZO są rozbieżne z zapisami w PUL (cięcie świerka) i o to chyba cały ambaras....
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Puszcza Białowieska i jej przyszłosć

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Kilka wczorajszych ujęć mieszkańców białowieskich świerków przeznaczonych do wycinki...
Załączniki
Lacon.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.97 KiB)
Lacon lepidopterus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.69 KiB)
Dendrophagus crenatus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.62 KiB)
Cucujus cinnaberinus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.8 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Puszcza Białowieska”