Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Jacek Kurzawa »

Niestety, wiadomość jest smutna, ale prawdziwa.
Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej obejmuje dużą część Puszczy Białowieskiej.

http://www.hajnowka.bialystok.lasy.gov. ... pu-do-la-3
Zarządzenie 65 z dn 18.12.2017 r. http://www.hajnowka.bialystok.lasy.gov. ... b41e6646f3

MAPA

I trochę tu >>>

Żródła są, takie są fakty. Obecnie Policja jeździ po Puszczy tymi właśnie zamknetymi drogami i poruszającym się tam rowerzystom wplepia mandaty. Tak zaczął się rok 2018.
Walka trwa: Ministerstwo walczy z kornikiem, z Komisją Europejską i z turystami. Jak na razie skutecznie niszczy las i niszczy swój PR i latami budowaną dobrą opinię LP i leśników. Końca nie widać, ale jednego można być pewnym - koniec tego musi kiedyś przyjść a władza musi się udławić swoją władzą.

Dobra wiadomość jest taka, że jednak duża część Puszczy jest dostępna, więc może niekoniecznie trzeba jeździć tam gdzie się chce a można poruszać siętam gdzie wolno. Atmosfera jednak nie jest najlepsza, ludzie jacyś nerwowi się podobno zrobili .......
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: PawełB »

Podziękujcie KOMISJI EUROPEJSKIEJ i usłużnie tam donoszącym (dla celów politycznych głównie) oraz różnym "Pracowniom" czy wskakującym pod harvestery i wiążącym się do drzew (a więc dbającym o nieustający szum medialny w prasie polskojęzycznej). Ponieważ Trybunał Sprawiedliwości (!!!!) podtrzymał natychmiastowy zakaz wycinki drzew w LASACH GOSPODARCZYCH PB, władze musza podjąć konkretne kroki.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Jacek Kurzawa »

PawełB pisze:władze musza podjąć konkretne kroki.
W jakim celu "muszą"? Z czego wynika potrzeba zamknięcia części Puszczy dla rowerzystów i ludzi chodzących po lesie?
Nadleśnictwo też tak podaje:
Nadleśnictwo Hajnówka informuje, iż ze względu na orzeczenia Komisji Europejskiej oraz zobowiązania prawne wprowadzono zakaz wstępu do lasu.
Przepraszamy za utrudnienia, jednak mając na uwadze bezpieczeństwo publiczne zmuszeni jesteśmy utrzymać w mocy dotychczasowe zarządzenie (Zarządzenie nr 20 z dnia 24.05.2017 r.)
W Rozporzązeniu jest:
2. Zakaz obejmuje lasy, w których nastąpiło masowe zamieranie drzew i drzewostanów na
skutek gradacji komika drukarza, z dużą liczbą drzew martwych, stanowiących realne
zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz ich mienia
Czyli, jak dobrze rozumiem, z powodu orzeczenia KE i Trybunału Sprawiedliwości, Ministerstwo wprowadza zakaz poruszania się po lesie w celu zapewnienia bezpieczeństwa przebywających tam osób?

PS. Zresztą osobiście wolę taki zakaz nawet na 5 lat, byle potem było do czego wrócić.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: PawełB »

Jacku, jak do takich spraw wchodzi z butami polityka, to tak się kończy. Koniec zabawy i dyskusji. W końcu trybunał UE (wyjątkowo kompetentny w sprawie kornika :-) - czytałem sprawozdanie z rozprawy..... ) wydał konkretne zakazy i zagroził niemałymi karami za każdy dzień, wiążąc legalnemu rządowi ręce. Decyzja ta należy do frontu walki "liberalnej UE" z nie lubianymi "konserwatywnymi nacjonalistami" które to poglądy są "BEEEE" i mają zniknąć z tej krainy szczęśliwości. Nie kijem go to pałą. Nie Komisją Wenecką to Trybunałem Sprawiedliwości.

Wydaje mi się że szyszko ma jakiś plan B dalszej walki i to jest jego realizacja. Może to ludność ma zaprotestować przeciwko decyzji trybunału? Zresztą nie przesadzajmy, większość terenów wokół Białowieży jest dostępna jak widać a w ogóle to wszystko wydaje mi się pewnym problemem ambicjonalnym Szyszki i zwalczających go kręgów, nie sądzę żeby tak naprawdę PIS chciał "umierać za puszczę", ma z UE dużo poważniejsze problemy. Nie to nie, kończymy walkę z kornikiem, "zamykamy puszczę" z powodu niebezpieczeństwa dla postronnych (safety first), niech ją kornik opiernicza, a za parę lat zakładamy trybunałowi sprawę o straty.....przydało by się też włączyć w to "Pracownię na rzecz...." która od 2008 zablokowała zwalczanie kornika......

a tak na marginesie, mapa zakazu wstępu, będąca jednocześnie mapą zniszczeń w lasach jest dosyć przerażająca....
Mnie ten zakaz też bardzo nie pasuje, bo np. lubiłem buszować w okolicach Czerlonki, gdzie są fajne motyle....a jak widać - czerwono...Ale myślę że większość kolegów entomologów załatwi sobie jakieś "papierki" i nie ucierpią na tym zakazie....No i znowu okaże się wyższość entomologii zinstytucjonalizowanej......
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dzięki! Rzeczywiście, gdy zaczyna się polityka kończy się logika i zasady fair play. Dystans do tego zagadnienia jest potrzebny i wygląda na to, że co do wielu spraw mamy jasność.
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: wojtas »

Mnie natomiast śmieszy trochę podejście do tego tematu. Mówię tu o praktycznym zastosowaniu. Są na czerwono zaznaczone wydzielenia objęte zakazem wstępu a wśród nich zielony obszar na którym można przebywać. Tylko problem polega na tym że trzeba przejść przez zakazane wydzielenie żeby się tam znaleźć. Jakaś totalna parodia.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: PawełB »

pewnie dla poprawy budżetu straży leśnej :-)
carabus1
Posty: 657
Rejestracja: sobota, 25 stycznia 2014, 13:50
UTM: CB71
Specjalność: Coleoptera, Carabidae
Podziękowano: 1 time

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: carabus1 »

Minister siedzi w polityce już tak długo, że zapomniał podstaw ekologii i biologii kornika. Pod ekspertyzami podpisali się fachowcy - przyrodnicy. A on swoje! Ja pojadę w Szumawę zamiast do Puszczy. Bez łaski ! Zarobią Czesi pieniądze.
Zrobiono tam kiedyś eksperyment z "plagą" kornika (tylko na odwrót). Wyszło dobrze.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Zgadzam się z PawełB, niestety rozgrywki polityczne spowodowały te pertubracje.

Jeśli zaś chodzi o opinie rzeczonych fachowców - to nie powinni się wypowiadać w temacie ci, którzy robili inwentaryzacje i inne płatne zewnętrzne zabiegi. W takim wypadku opinie mogą być (lub prawie na pewno są) nieobiektywne, wygłaszane przez pryzmat intratnych robótek. W Niemczech tną lasy bez opamiętania pod przemysłowe budownictwo i co ? Słyszał ktoś Timmermansa czy Junckera żeby choć słowo powiedzieli w tej sprawie ? Niemcy mogli dofinansować swoje stocznie, u nas to była niedopuszczalna pomoc publiczna... itd. itp.

Sprawa jest na pewno złożona i my sami do końca nie wiemy o co w tym wszystkim chodzi, media manipulują faktami i przeinaczają rzeczywistość (np. zdjęcia składu pni z puszczy sprzed kilku lat). Nie byłem ostatnio w PB więc nie wiem jak naprawdę jest, natomiast złamanego paznokcia nie dam za informacje prezentowane w mediach, zwłaszcza tych tzw. opozycyjnych czy wojujących ekologów, gdzie stopień zmanipulowania rzeczywistości przypomina serial z Jasiem Fasolą, śmieszny i żałosny jednocześnie.

Wracając do PB spróbuję w tym roku wygospodarować parę dni, żeby przekonać się jak jest naprawdę. Zawsze jednak kibicuję Polsce !
Awatar użytkownika
krzem
Posty: 1196
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 07:42
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: krzem »

carabus1 pisze:Minister siedzi w polityce już tak długo, że zapomniał podstaw ekologii i biologii kornika. Pod ekspertyzami podpisali się fachowcy - przyrodnicy. A on swoje! Ja pojadę w Szumawę zamiast do Puszczy. Bez łaski ! Zarobią Czesi pieniądze.
Zrobiono tam kiedyś eksperyment z "plagą" kornika (tylko na odwrót). Wyszło dobrze.

Mam wrażenie, może mylne, że na leśnictwie uczą nieco inaczej o ekosystemie, niż na wydziałach biologicznych uniwersytetów... Różnica jak między zoologią, a zoologią stosowaną. Dla inż. leśnika las to uprawa, owady dzielimy na szkodniki i pożyteczne, zwierzynę łowną się dokarmia, żeby jej było duuużo - tak by ją później pozyskać*, konkurencyjne zaś drapieżniki najlepiej zabijać, żeby nie czyniły szkód w zwierzostanie.


-----------------------
*zastrzelić i zjeść
Andrzej J. Woźnica

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

krzem pisze:Mam wrażenie, może mylne, że na leśnictwie uczą nieco inaczej o ekosystemie, niż na wydziałach biologicznych uniwersytetów... Różnica jak między zoologią, a zoologią stosowaną. Dla inż. leśnika las to uprawa, owady dzielimy na szkodniki i pożyteczne, zwierzynę łowną się dokarmia, żeby jej było duuużo - tak by ją później pozyskać*, konkurencyjne zaś drapieżniki najlepiej zabijać, żeby nie czyniły szkód w zwierzostanie.
chyba masz rację ...
Zapewne to jest kwestia poziomu troficznego i sieci troficznej .... ;-)
Biolog zapewne jest jej częścią i w różnych ekosystemach bywa na różnym poziomie łańcuchów ...
Leśnik i to w osobie ministra(nta) jest zapewne wyłącznie na samym jego szczycie (przynajmniej tak uważa).
:wow: :wow: :wow: :wow: :wow: :wow: :wow:
carabus1
Posty: 657
Rejestracja: sobota, 25 stycznia 2014, 13:50
UTM: CB71
Specjalność: Coleoptera, Carabidae
Podziękowano: 1 time

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: carabus1 »

Ziemia została nam "dana", dlatego używajmy ile wlezie! Amen!
Awatar użytkownika
krzem
Posty: 1196
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 07:42
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: krzem »

https://www.salon24.pl/video/16038,szys ... ie-poddana

wspomniany ksiądz Tomasz -> Tomasz Duszkiewicz kapelan myśliwych
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: PawełB »

carabus1 pisze:Ziemia została nam "dana", dlatego używajmy ile wlezie! Amen!
i tak słońce kiedyś zgaśnie, przyleci kometa i załatwi nas jak dinozaury, wznowi się aktywność wulkaniczna, itp......mimo że umiemy świetnie niszczyć ziemię, nie mamy wpływu na siły natury i kosmosu......(tzn naukowcy przekonują nas że siedząc po ciemku i w zimnie zmniejszymy tempo wzrostu temperatur.... :) )

Mam niestety wrażenie że całe nasze działanie zmierzające do "ocalenia" ziemi i przyrody przypomina wylewanie naparstkiem wody w dziurawej łodzi...Jeśli spojrzymy na przemiany na ziemi spowodowane przez człowieka przez ostatnie 1000 lat, co będzie za kolejne 1000, nawet jeśli jakiś czesany na jeża dyktatorek nie naciśnie na czerwony guzik? A to jest dopiero odpowiednia skala czasowa do oceny...nie kilkadziesiąt lat, które narzuca nam długość naszego życia. Zresztą, ile lat trwają systematyczne i ścisłe badania naukowe zmian ziemi? 100? 150? Coś tam niby wiemy z wykopalisk, rdzeni lodowych itp...ale to przeszłość, nie przyszłość.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Dark »

Dlatego siedźmy na tyłkach i najlepiej nie próbujmy NIC robić... Samo się zrobi, pewnie nawet nie po naszej myśli, więc po co się trudzić?... Nie edukujmy ludzi, bo nawet jeśli przysłowiowe "masy" zaczną dbać o otoczenie, segregować śmieci, szanować szeroko rozumianą przyrodę, racjonalizować zużycie energii, itp. itd. to zaraz jakiś obcięty na jeża dyktatorek i tak nam włoży patyk w szprychy i Ka-Boom!... :laugh:

PS 1. To było pytanie retoryczne, bo niektóre posty tutaj czyta się z lekkim zażenowaniem. Jednak nasze forum to podobno nie miejsce na dyskusje polityczne, a mam wrażenie jakbym czytał coś zamieszczonego pod pierwszym, lepszym artykułem z portalu Fronda, "Od Rzeczy" czy innego periodyku o podobnej konotacji...

PS 2. Jestem dziś trochę złośliwy, bo wczoraj siedziałem w robocie od 4 rano do 21, więc proszę brać to przez pryzmat tegoż... Za wszelkie swoje złośliwości, z góry przepraszam :D
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: PawełB »

segregacja śmieci nas ocali? Ostatnio słyszałem że wkrótce masa tworzyw sztucznych w oceanach przekroczy biomasę ryb......
Dark, na ziemi jest obecnie 7 mld ludzi, jaki procent z nich walczy aby przetrwać do jutra, a jaki procent walczy o bioróżnorodność :-) Których przybędzie przez następne 100-200 lat? Dla ułatwienia dodam, że za mojego życia populacja ziemi wzrosła dwukrotnie.

Po prostu jestem pesymistą w tych sprawach, na szczęście są też optymiści jak ty zapewne.....

ad PS1 Jeśli idzie o kornika, to sprawa jest polityczna od początku i nie da się udawać że jest inaczej
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Konto_usuniete »

PawełB pisze:Jeśli idzie o kornika, to sprawa jest polityczna od początku i nie da się udawać że jest inaczej
Jak Pawle śmiesz tak pisać??? Przecież tego suweren pragnie a oni pomazańcy to realizują....oj za dużo TVN-u się naoglądałeś i wrogich sprawozdań z łuni naczytałeś :jo: :jo: :jo:
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: PawełB »

Grzesiu, rozumiem że najwięksi spece od leśnictwa, ochrony i urządzania lasu, kornika itp. są w trybunale sprawiedliwości UE :-)
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Konto_usuniete »

PawełB pisze:Grzesiu, rozumiem że najwięksi spece od leśnictwa, ochrony i urządzania lasu, kornika itp. są w trybunale sprawiedliwości UE
Nie no skąd tam same barany i idioci siedzą bo przecież wszyscy wiedzą że największym specem jest Szyszka i jego toruńska tuba :)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Grzegorz Banasiak »

grzegorzb pisze:
PawełB pisze:Grzesiu, rozumiem że najwięksi spece od leśnictwa, ochrony i urządzania lasu, kornika itp. są w trybunale sprawiedliwości UE
Nie no skąd tam same barany i idioci siedzą bo przecież wszyscy wiedzą że największym specem jest Szyszka i jego toruńska tuba :)
Masz rację Grzesiek, siedzą tam sędziowie a więc jeśli chodzi o przyrodę i ekologię - "barany i idioci".
Trybunał zajmuje się wykładnią prawa i o biologii ma takie pojęcie, że Szyszko przy nich niestety jest mega specem.

Gdyby w sprawie kornika działań nie podjęto - byłby krzyk, że nic nie zrobiono, kornik zjada puszczę. Kiedy podjęto - krzyk, że podjęto bo natura sama wie najlepiej co robić i trzeba zostawić wszystko bez działania. Las Bawarski odrósł, puszcza też by odrosła ale jej pierwotny charakter zamienił by się we współczesny młodnik. Też byłby krzyk. Nie ma sprawdzonych rozwiązań, trzeba zaryzykować.

Każdy może mieć swoje zdanie ale decyzje ktoś musi podejmować. Po wyborach padło na PiS (taka już jest demokracja) i tak już zostanie przynajmniej najbliższe dwa lata, chociaż patrząc na poziom opozycji, zostanie tak na co najmniej najbliższe 10 lat. Więc nie ma się co bulwersować tylko - zamiast skakać na murkach, walić w barierki pod sejmem i robić bydło gdzie się da - szykować lepszy program wyborczy, lepsze rozwiązania i przekonać do tego ludzi. Gospodarczo (a na tym się znam) w obecnych warunkach nic lepszego się nie wymyśli, tu opozycja ma zerowe szanse, socjalnie - też jest dobrze, bezpieczeństwo - bardzo dobrze. Opozycja z niczym nowym nie może wystartować. Zostaje krytyka wszystkiego i wszystkich za wszystko, donoszenie gdzie się da, wzbudzanie skrajnych emocji, straszenie oraz robienie (za pomocą mediów) idiotów z każdego kto myśli inaczej. A z takimi działaniami szanse na wygranie wyborów mogą co najwyżej wywołać salwy śmiechu w środkowym Zimbabwe.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Konto_usuniete »

Grzegorz Banasiak pisze:Szyszko przy nich niestety jest mega specem
Od czego ??? bo chyba nie od kornika.
Poza tym sąd - jak każdy sąd ma w d....głęboko specostwo....liczy siędla niego prawo. A szyszka już raz dostała kopa w zadek i wróciła z nosem na kwintę w temacie rozpudy...teraz wg nowych standardów dostałby kwiaty po wylądowaniu :bit: :bit:
Grzegorz Banasiak pisze:Gdyby w sprawie kornika działań nie podjęto - byłby krzyk, że nic nie zrobiono, kornik zjada puszczę.
co Ty Grześ pitolisz???? Byłeś po stronie białoruskiej puszczy??? ja byłem w czerwcu ubiegłego roku - kornik rypie. Więć o jakich działaniach mówisz???
Zeby "coś" zrobić to trzeba było porobić zastawki i zalać Puszczę wiosną by świerk w wodzie postał.....w augustowskiej jest woda i co ????kornik świerka bierze?????
Grzegorz Banasiak pisze:robienie (za pomocą mediów) idiotów z każdego kto myśli inaczej
no faktem jest jest Kurski jak sam powiedział - naród głupi i to kupi - i kupuje....
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: PawełB »

grzegorzb, jako absolwent leśnictwa (tak chyba pamiętam) lepiej napisz jak długo może jeszcze trwać gradacja niezwalczanego kornika w PB i za ile lat martwe drzewa, których nie można wycinać, przewrócą się same i zniknie "niebezpieczeństwo publiczne"....
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Konto_usuniete »

PawełB pisze:grzegorzb, jako absolwent leśnictwa (tak chyba pamiętam) lepiej napisz jak długo może jeszcze trwać gradacja niezwalczanego kornika w PB i za ile lat martwe drzewa, których nie można wycinać, przewrócą się same i zniknie "niebezpieczeństwo publiczne"....
Coź jak sam piszesz Pawle ...skończyłem leśnictwo, a nie wrożkarstwo...więc pytanie "jak długo może trwać" pozostanie bez odpowiedzi. Każdy kto Ci jej udzieli jest po prostu oszustem i kłamie.

Ja wiem, że obecna ekipa usiłuje udowodnić, że da się wybrać wodę z połowy kałuży i w drugiej pozostanie. I przeraża mnie, że część społeczeństwa w to ślepo wierzy i łyka jak bocian żabę. Wiem również, że obszar trzech nadleśnictw cierpi od kilkunastu lat na chroniczny brak wody - zimy bez śniegu i dwa wielkie parowniki - Siemianówka i zalew po stronie bialoruskiej powodują potężne deficyty wody. Osłabia to świerka do którego dobiera się kornik.Wiem również że kornik dostał by w d....gdyby lata były wilgotne i zimne...bo tak na studiach mnie uczono. A jak jest sucho, ciepło, nie ma zimy (pewno wina tuska, ue i masonów no i putnia) - to kornik wlezie i tyle. Bo tak ma....Reasumujac brak czynnika lub jego sinusojda wynikająca z biologii powoduje że jeden organizm namnaża się kosztem drugiego...t
gradacja....???a co to jest ??? przyroda nie zna tego pojęcia...to termin ukuty przez człowieka....tylko wyłącznie. przyroda nie znosi pustki - jedno zastępuje drugim....
"niebezpieczeństwo publiczne" hmmm...ciekawe czemu występuje tylko tam....i czemu ten sam suchy świerk w PN czy rezerwacie może stać a obok za linią oddziałową już nie....???
Poza tym motywem przewodnim przez ostatnie 1,5 roku nie bylo bezpieczeństwo a troska i ratowanie cennych siedlisk N2000...Zapomniałeś o tym...chyba???
a tu masz ładniej wytłumaczone....
https://naukadlaprzyrody.pl/2017/01/23/ ... a-puszczy/
noale te tez pewno jakiś idiota pisał... :ses
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: PawełB »

no ale naturalne upadanie suchych drzew chyba jest obliczone? tak na oko to na 10 lat mamy z głowy.....aż do ostatniego świerka. Potem jakieś 20 lat młodniaków, w sumie fajne bo motyle wola odkryte przestrzenie, może wróci maturna? Wolę maturnę od wszystkich świerków i korników :-)

Czy podpisani naukowcy będą równie konsekwentni wobec pożarów PB ? Taka masa pozostawionego suszu? nie znam się...ale na pewno pożar lasu jest cudowną naturalną metoda odnowienia ....zresztą sprawdzaną przez pasjonatów w Yellowstone. Bardzo piękny tekst mi podlinkowałeś, tylko mam wrażenie ze wszyscy miłośnicy samoregulacji przyrody zapominają o tym, że puszcze nie pokrywają już całego kontynentu...

a co do 2017 to można o nim różne rzeczy mówić, że jest dobra czy zła zmiana, ale na pewno nie to że był suchy,
http://old.imgw.pl/klimat/
trzeba pogrzebać w mapkach IMGW, nie ma bezp. linku, wydaje się że nie było źle , opady pn wsch Polsce sporo wyższe niż średnie wieloletnie
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Konto_usuniete »

PawełB pisze:no ale naturalne upadanie suchych drzew chyba jest obliczone?
tak oczywiście wynosi okolo 9,8m/sek w momencie początkowym a potem jest zależne od kształtu i oporu. :jo:
a w praktyce....zobaczyć można po stronie białoruskiej.....polecam
PawełB pisze:konsekwentni wobec pożarów PB
ale w jakim aspekcie???? skoro w drzewostanach gospodarczych co roku się jara, skoro kilkaset hektarów pozostawiono jako powierzchnie badawcze po rożnych wichurach w całej Polsce i jakoś się nie zjarały to akurat tu będą pożary??? Zresztą wystarczy odpowiednia gospodarka wodą...
PawełB pisze:miłośnicy samoregulacji przyrody zapominają o tym, że puszcze nie pokrywają już całego kontynentu...
i nigdy nie pokrywały.... :hurra :hurra
PawełB pisze:trzeba pogrzebać w mapkach IMGW, nie ma bezp. linku, wydaje się że nie było źle , opady pn wsch Polsce sporo wyższe niż średnie wieloletnie
wiesz jak ze średnimi jest i statystyką....ja opieram się na swoich doświadczeniach i pamięci...i pamiętam z czasów studiów jak na zajęciach z botaniki na żeber żubra nie dało się wiosną zejść, że jak pociąg z hajnówki jechał to wszędzie wzdłuź stała woda - a szczególnie od Grudek, ile było wody na rozlewiskach i wiem jak było w kilku ostatnich latach - w sylweestra kuligi nie na saniach a na bryczkach, w maju 2017 z żeber żubra można było praktycznie wszędzie zejść - woda stała tylko w rowie od drogi i parkingu....
Awatar użytkownika
mg1111
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 14 kwietnia 2008, 21:22
UTM: DD59
Lokalizacja: Białuty
Podziękował(-a): 2 times

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: mg1111 »

Chciałem przypomnieć że póki co w Polsce (w przeciwieństwie do niektórych postępowych krajów) mamy wolny dostęp do państwowych lasów. Należy równocześnie pamiętać że za bezpieczeństwo osób w nim przebywających odpowiada właściwy terytorialnie nadleśniczy. Jeśli nie jest w stanie zapewnić tego bezpieczeństwa może wprowadzić zakaz wstępu do lasu - tak stanowi prawo i nie mnie je oceniać.

Wprowadzenie zakazu jest dla takiego nadleśniczego jedynym sposobem na zdjęcie z siebie tej odpowiedzialności, z czego puszczańscy nadleśniczowie właśnie skorzystali (czemu trudno się dziwić, bo kto chciałby odpowiadać za kogoś kto sam nie potrafi ocenić zagrożenia i pcha się między uschnięte drzewa?).

Zatem jeśli któryś z oburzonych zakazem jednak postanowi wybrać się do obszarów objętych zakazem i za przeproszeniem oberwie spadającą gałęzią w łeb, będzie mógł odpowiadać za swoją lekkomyślność sam, osobiście, w zastępstwie Bogu ducha winnego nadleśniczego. Według mnie fair.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Wujek Adam [†] »

Nie dajmy się zwariować i oszukać tzw. narracją, która opiera się nie na faktach, lecz na subiektywnej, tendencyjnej interpretacji faktów.
A fakty to podstawa.
Spróbujmy się im przyjrzeć:
- Czy są jakieś konkretne dane tyczące się ilości odszkodowań, które musiały płacić nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej osobom poszkodowanym przez walące się drzewa / opadające konary na ich terenie? No czy istnieją jakieś wyliczenia, na podstawie których można obiektywnie stwierdzić, że obecnie w Puszczy poziom tego rodzaju niebezpieczeństwa jest większy, a jeśli tak, to o ile?
- Korzystając ze zlinowanej w tym wątku mapy porównajmy ja z mapą fitocenotyczną Puszczy Białowieskiej. Z takiego porównania, logicznie rzecz biorąc, powinno wynikać że wstęp do lasu dotyczy pokornikowych świerczyn. Czy tak jest w istocie? Przyjrzyjmy się przykładowo otoczeniu Czerlonki. Lasy do których nie można tam wchodzić, to zbiorowiska roślinne w typie grądu świeżego i gradu wilgotnego!
- Faktem jest, że na terenie trzech nadleśnictw Puszczy Białowieskiej od dwóch lat trwa intensywna walka z gradacją kornika drukarza polegająca na masowej wycięcie drzewostanów na skalę nie spotykaną od II Wojny Światowej. Czy te dwuletnie prace są efektywne, skoro obecnie na tak wielkim obszarze obowiązuje zakaz wstępu do lasu?

W obecnych czasach, w dobie szumu informacyjnego, bełkotu ideologicznego, dezinformacji, tzw. "postprawdy" i ścierających się interesów coraz trudniej zrozumieć co tak naprawdę jest grane.
Tymczasem entomologa to nauka.
A naukowcy powinni bazować przede wszystkim na faktach.
Faktach, które trzeba umieć oddzielić o wspomnianej przez mnie na początku narracji.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Konto_usuniete »

mg 1111
zanim zaczniesz bezmyślnie przyklejać cytaty i złote myśli z BILP i innych materiałów pokonferencyjnych z Jedlni to weś sobie coś więcej poczytaj...
tu masz strukturę lasów w Europie:
http://www.forest-monitor.com/pl/strukt ... ow-europa/

cytat:
"Wyniki pokazały, że w Europie znajduje się 376,3 milionów hektarów lasów zlokalizowanych w 47 krajach. W tym około 100,3 mln ha (27%) jest w posiadaniu prywatnych właścicieli, podczas gdy 272 mln ha (72%) jest własnością publiczną. Około 4 mln ha lasów ma strukturę własności, która nie mogła być w tym badaniu jasno rozróżniona."

"W Polsce proporcja lasów prywatnych dla podregionów waha się od 1% w dla podregionów takich jak: katowicki, gorzowski, miasto Szczecin, szczeciński, do 52% dla podregionów: lubelski i tarnowski (mapa poniżej)."
To w kontekście dostępności lasów...
dalej..
mg1111 pisze:Należy równocześnie pamiętać że za bezpieczeństwo osób w nim przebywających odpowiada właściwy terytorialnie nadleśniczy.
czyli co jak złamię sobie nogę to ubezpieczyciel domaga się odszkodowania od N-czego? bzdury piszesz
mg1111 pisze:Jeśli nie jest w stanie zapewnić tego bezpieczeństwa może wprowadzić zakaz wstępu do lasu - tak stanowi prawo i nie mnie je oceniać.
Kłamiesz Nadleśniczy może wprowadzić okresowy zakaz tylko w trzech wypadkach - określa to ustawa w art 26 ust 3
mg1111 pisze:Wprowadzenie zakazu jest dla takiego nadleśniczego jedynym sposobem na zdjęcie z siebie tej odpowiedzialności
No patrz Pan z ponad 460 nadleśnictw tylko 3 sobie nie radzą...to może PN przekazać od problemu się uwolnić??? nie prościej???

No i gdzie w art 35 mówiącym o odpowiedzialności Nadleśniczego jest mowa o odpowiedzialności cywilnej względem osób trzecich???
tyle....poczytaj ustawę masz ją na końcu kalendarza około strony 380 przeważnie się zaczyna...
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: PawełB »

łał, udało ci się napisać post bez przywoływania rydzyka albo dobrej zmiany !!!!!!!!!!!!!
jestem w szoku
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Grzegorz Banasiak »

grzegorzb pisze:mg 1111
zanim zaczniesz bezmyślnie przyklejać cytaty i złote myśli z BILP i innych materiałów pokonferencyjnych z Jedlni to weś sobie coś więcej poczytaj...
mg1111 pisze:Jeśli nie jest w stanie zapewnić tego bezpieczeństwa może wprowadzić zakaz wstępu do lasu - tak stanowi prawo i nie mnie je oceniać.
Kłamiesz Nadleśniczy może wprowadzić okresowy zakaz tylko w trzech wypadkach - określa to ustawa w art 26 ust 3
...
Proszę oto przywołany art. (umyślnie i z premedytacją go wklejam)

3. Nadleśniczy wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasu stanowiącego własność Skarbu Państwa, w razie gdy:
1) wystąpiło zniszczenie albo znaczne uszkodzenie drzewostanów lub degradacja runa leśnego;
2) występuje duże zagrożenie pożarowe;
3) wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna.

Ust. 1 i 3 w tym wypadku zapewnia taką możliwość, w obu tych przypadkach przebywanie na ternie lasu stanowi zagrożenie zdrowia i życia więc mg1111 żadnego kłamstwa tu nie popełnił - jak sugerujesz. Jednocześnie ustawa nie precyzuje co to znaczy "znaczne" uszkodzenie drzewostanu. Decyzja należy do nadleśniczego. I ja się wcale nie dziwię takiej decyzji, chociaż dla entomologów nie jest przyjemna. Trudno żeby pomiędzy upadającymi drzewami spacerowali turyści, grzybiarze, ekolodzy, zbierali owady entomolodzy albo biegała ekipa TVN szukając sensacji i rozkładając puszki po piwie dla podniesienia dramaturgii (jak to już robili przy innej okazji).
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Wujek Adam [†] »

Powolutku.
Gadanie o "upadających drzewach" w nadleśnictwach wchodzących w skład Puszczy Białowieskiej to bajka o żelaznym wilku i typowa narracja - w dodatku narracja o podłożu politycznym, a nie naukowym.

Niestety, tak się jakoś narobiło, że wokół puszczańskich spraw rozpętał się spór o podłożu politycznym, a nie merytorycznym! :cry:
I w tym sporze padają coraz bardziej absurdalne argumenty (a raczej "argumenty") jak choćby obarczanie winą za obecny zakaz wstępu do lasu tych, którzy... o fakcie wycinki Puszczy "donieśli" wrednej i wrogiej nam Europie! Przypomina to sytuację, w której kradzieży winny jest nie złodziej, lecz ten, kto ową kradzież zauważył.

Wydawałoby się, że entomolodzy powinni stać po stronie Przyrody, a więc i dbałości o Puszczę Białowieską.
I że entomologów powinny przekonywać naukowe argumenty merytoryczne, a nie brednie produkowane przez coraz bardziej rozentuzjazmowane strony tego konfliktu, które z szeroko rozumianą przyrodą i ekologią nie mają niczego wspólnego.
Wydawałoby się, lecz poza kilkoma rzeczowymi tegowątkowymi wypowiedziami opartymi na faktach i liczbach, z tego wątku robi się klasyczne polskie piekiełko rozbrzmiewające wrzaskliwie wyrażanymi emocjami zastępującymi rzeczowość i konkrety.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Adam, no jeśli tnie się puszczę to upadają drzewa, gdybym był "drwalem" to bym nie chciał widzieć ludzi w sąsiedztwie prac. Ani polityka ani nauka nie jest tu ważna - tylko rozsądek.
I nie jest to wypowiedź przeciwko przyrodzie. Ja bym nie chciał, żeby PB uległa zniszczeniu ale nie chciałbym też podejmować decyzji co z obecną sytuacją zrobić. Natomiast największy krzyk w dyskusji podnoszą osoby, które nie podejmują decyzji ani nie ponoszą za nią żadnej odpowiedzialności. Na to co zrobić nie ma prostej odpowiedzi, sądzę, że i jedna i druga strona ma swoje racje ale tylko jedna ponosi odpowiedzialność. Nie sposób ocenić teraz jakie będą konsekwencje obecnych decyzji, ufam, że dobre, bo nie mam innego wyjścia i mogę sobie co najwyżej ponarzekać na forum ;-)
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Konto_usuniete »

Grzegorz Banasiak pisze:Proszę oto przywołany art. (umyślnie i z premedytacją go wklejam)

3. Nadleśniczy wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasu stanowiącego własność Skarbu Państwa, w razie gdy:
1) wystąpiło zniszczenie albo znaczne uszkodzenie drzewostanów lub degradacja runa leśnego;
2) występuje duże zagrożenie pożarowe;
3) wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna.
I dlatego kłamie pisząc że wprowadzono go ze względu na spadające gałęzie...
ps. kiedy ostatnio byłeś w PB?
ponadto nie nastąpiło zniszczenie drzewostanu a runo to rozwaliły harvestery...no ale w pistv tego nie pokarzą...
poza tym drewno nie jest przecież pozyskiwane a jedynie usuwane są chore co z pozyskaniem jak sama szyszka wielokrotnie podkreśla nie ma nic wspólnego...
ale coż Ty wierzysz że da się wybrać wodę z połowy kałuży...
ps. ile Twoim zdaniem było wypadków w ciągu ostatnich np 5 lat na drodze H-B? których przyczyną były spadające drzewa???
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Wujek Adam [†] »

Grzegorz Banasiak pisze:Adam, no jeśli tnie się puszczę to upadają drzewa, gdybym był "drwalem" to bym nie chciał widzieć ludzi w sąsiedztwie prac. Ani polityka ani nauka nie jest tu ważna - tylko rozsądek.
I nie jest to wypowiedź przeciwko przyrodzie. Ja bym nie chciał, żeby PB uległa zniszczeniu ale nie chciałbym też podejmować decyzji co z obecną sytuacją zrobić. Natomiast największy krzyk w dyskusji podnoszą osoby, które nie podejmują decyzji ani nie ponoszą za nią żadnej odpowiedzialności. Na to co zrobić nie ma prostej odpowiedzi, sądzę, że i jedna i druga strona ma swoje racje ale tylko jedna ponosi odpowiedzialność. Nie sposób ocenić teraz jakie będą konsekwencje obecnych decyzji, ufam, że dobre, bo nie mam innego wyjścia i mogę sobie co najwyżej ponarzekać na forum ;-)
Okej.
Ale przecież już nie tnie się Puszczy, bo Unia zakazała.
Skąd więc ten obecny zakaz wstępu do lasu? :P

Sytuacja jest trudna, skomplikowana i mało czytelna.
Ja po prostu jestem za naukowym, merytorycznym i profesjonalnym podejściem do spraw Puszczy, i ubolewam nad tym, że między jej drzewa weszła polityka...
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Konto_usuniete »

Grzegorz Banasiak pisze:Nie sposób ocenić teraz jakie będą konsekwencje obecnych decyzji,
Jeśli Ci 100 osób mówi, że skoczenie na łeb do wody to głupi pomysł i się nie uda, a przychodzi jeden i mówi skacz luzik - to mu ufasz i skaczesz??? Gratulacje...
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Skoro lepiej wiesz co ja myślę, w co ja wierzę i co pokaŻą w tv to ja nie mam nic do dodania. Idę się pociąć z tej bezsilności ;-) ;-) ;-)

A w PB i tak zrobią co mają zrobić, co z tego wyniknie zobaczymy za 15-20 lat.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Grzegorz Banasiak »

grzegorzb pisze:
Grzegorz Banasiak pisze:Nie sposób ocenić teraz jakie będą konsekwencje obecnych decyzji,
Jeśli Ci 100 osób mówi, że skoczenie na łeb do wody to głupi pomysł i się nie uda, a przychodzi jeden i mówi skacz luzik - to mu ufasz i skaczesz??? Gratulacje...
Przeczytałem kiedyś na murze napis "Ludzie jedzcie g..no, tysiące much nie może się mylić !" to jest właśnie taki argument.
I jeszcze jeden "Bach nie żyje, Bethoven też... i ja nienajlepiej się czuję." - to o medialnych specjalistach od wszystkiego.

Jeśli sondaż przeprowadzisz w wariatkowie to statystyka będzie kiepsko wyglądać.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Konto_usuniete »

Grzegorz Banasiak pisze:A w PB i tak zrobią co mają zrobić, co z tego wyniknie zobaczymy za 15-20 lat.
Jasne może kolejna ekipa na miejscu Wawelu postawi kolejny pałac kultury a gawiedź mówić będzie że trzeba siedzieć cicho bo przecież wiedzą co robią...dziś medal misiewiczowi jutro wycinka ...
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Wujek Adam [†] »

Grzegorz Banasiak pisze:(...)
A w PB i tak zrobią co mają zrobić, co z tego wyniknie zobaczymy za 15-20 lat.
Dokładnie tak!
I kto (Co) poniesie tego konsekwencje?
Ano - Puszcza Białowieska...

O ile się nie mylę rozmawiamy na Polskim Form Entomologicznym, więc warto by było rozpatrywać tu przede wszystkim entomologiczny (względnie nieco szerzej: przyrodniczy) punkt widzenia. Wszyscy rozumiemy, że Puszcza Białowieska to o wiele szerszy temat, zawierający także aspekty socjologiczne, kulturowe, gospodarcze, a nawet polityczno-ambicjonalne i jeszcze inne. Czy jednak konkretnie tu i teraz o to chodzi, byśmy rozkminiali to wszystko, przy okazji dobrowolnie lub mimowolnie stawiając się po tej lub tamtej stronie barykady politycznej? A gdzie w tym wszystkim jest korzyść Puszczy jako przyrodniczego Dobra Narodowego??? Gdzie dbałość o zachowanie i polepszenie jej zasobów? Gdzie ekologiczna myśl o bioróżnorodności w kontekście zachowania najcenniejszych, puszczańskich reliktowych gatunków?
O czym my mówimy?
O pomysłach rządzących i krytyce wyrażanej przez opozycję?
Może się wychylę i podpadnę, ale moim skromnym zdaniem o puszczańskich działaniach, szczególnie w sytuacji gradacji kornika drukarza, powinni wypowiadać się i decydować właściwi specjaliści, a nie politycy.
Bo politycy i ich partie polityczne powstają, trwają jakiś czas i przemijają, a Puszcza była, jest i - miejmy nadzieję! - przetrwa ich wszystkich. A my, jeśli uważamy się za przyrodników, w pierwszej kolejności powinniśmy myśleć o Niej i działać dla Niej.
Awatar użytkownika
mg1111
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 14 kwietnia 2008, 21:22
UTM: DD59
Lokalizacja: Białuty
Podziękował(-a): 2 times

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: mg1111 »

Adamie, piszesz że wokół puszczy krążą brednie produkowane przez coraz bardziej rozentuzjazmowane strony tego konfliktu, a sam, ledwie post wcześniej je powtarzasz. O jakiej masowej wycince drzewostanów na skalę nie spotykaną od II Wojny Światowej mówisz? Przecież to właśnie są te brednie o których piszesz. Pozyskano tam mniej drewna niż rocznie pozyskuje się w dowolnym nadleśnictwie w kraju. Masową skalę to można przypisać zamieraniu świerka...

Chcesz narracji opierającej się na faktach (mam nadzieję że nie masz na myśli programu telewizyjnego pod takim tytułem)? Fakty są takie że w puszczy stoją tysiące martwych, suchych drzew - świerków z bardzo płytkim systemem korzeniowym, które nawet żywe są niezwykle podatne na szkody od wiatru. Naprawdę potrzebujesz przeprowadzać badania żeby przewidzieć, że drzewa te będą się łamać i przewracać? Uwierz mi na słowo - będą.
Pytasz czy poziom tego rodzaju niebezpieczeństwa jest większy i o ile? Właśnie o te tysiące suchych świerków których wcześniej tam nie było. No chyba że ich tam nie ma? Ktoś je sobie wymyślił?

Piszesz
Okej.
Ale przecież już nie tnie się Puszczy, bo Unia zakazała.
Skąd więc ten obecny zakaz wstępu do lasu? :P
No pomyśl logicznie... Suche drzewa nie zostały obalone, bo "unia zakazała" i stoją sobie tak czekając na mocniejszy podmuch wiatru. Właśnie stąd zakaz :)

Natomiast jeśli chodzi o kolegę który próbuje dowodzić swoich racji słownymi zaczepkami i ogólnym brakiem kultury wypowiedzi... No cóż... Serdecznie go pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Grzegorz Banasiak »

:brawo: :brawo:
Awatar użytkownika
Andrzej Matusiak
Posty: 205
Rejestracja: niedziela, 10 stycznia 2010, 13:15
Specjalność: Scarabaeoidea
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Andrzej Matusiak »

mg1111 pisze:Chcesz narracji opierającej się na faktach (mam nadzieję że nie masz na myśli programu telewizyjnego pod takim tytułem)? Fakty są takie że w puszczy stoją tysiące martwych, suchych drzew - świerków z bardzo płytkim systemem korzeniowym, które nawet żywe są niezwykle podatne na szkody od wiatru. Naprawdę potrzebujesz przeprowadzać badania żeby przewidzieć, że drzewa te będą się łamać i przewracać? Uwierz mi na słowo - będą.
Na wszelki wypadek powinni zakazać też wstępu do Lasku Bielańskiego (w Warszawie)... :mysl: Te suche dęby to potencjalni zabójcy... :wow: :ap:
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Wujek Adam [†] »

Grzegorz Banasiak pisze: :brawo: :brawo:
Netykieta - załącznik do Regulaminu
"(...)
4. Nie zamieszczaj postów składających się wyłącznie z emotikonów i nic nie wnoszących do tematu wtrąceń typu: „Aha, też tak myślę”, „Ok”, ”No właśnie!”, „Ja też”.
(...)"
http://www.entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=879&t=7563

Trochę słabo jak na forumowego moderatora, Grzegorzu. :-(
Miałem nadzieję na bardziej konstruktywną polemikę z Twojej strony.
;-)
Narracją Kolegi o nicku mg1111 obiecuję zająć się na początku tygodnia.
:hi:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Piekiełko o którym pisałeś parę postów wyżej, właśnie sam tworzysz i jeszcze zapowiadasz kolejne gotowanie smoły na początku tygodnia. Co to wniesie do dyskusji - z góry wiadomo !

Gdybym ja miał decydować o forum to takich dyskusji jak ta w ogóle by nie było. Zresztą od zawsze byłem zwolennikiem zmiany konwencji forum na wyłącznie merytoryczne, tylko owady, żadnej polityki i gdybania typu golono/strzyżono jakie bardzo często mamy, żadnych hide parków itp. to czyni z forum zwykły śmietnik. Nie dziwię się też, że wiele cennych merytorycznie osób odeszło bo nie miało ochoty przedzierać się przez setki bezwartościowych postów i przepychanek, nie dziwię się, że ci, którzy jeszcze nie odeszli - nic nie piszą. Wplątywanie się w jakieś spory - co mnie się również zdarza i ubolewam nad tym - powiększa tylko ogólny śmietnik i zniechęca do pisania czegokolwiek. Wspominam stare czasy, kiedy mniej było takich dyskusji jak ta a prawie wszystkie toczyły się wokół konkretniejszych tematów, fajnych metodycznie i bardzo przydatnych, bez wycieczek personalnych, zarzucania kłamstw, ustalania kto ile chodzi w teren i co widział a co nie, jaki jest głupi czy naiwny itp. Póki co mamy entomologiczny pasztet częściowo z pleśnią, która go trawi powoli i skutecznie zniechęca coraz więcej osób. Jeśli to nie zostanie zmienione to za parę lat będziemy głównie identyfikować bielinki, oglądać robaczki w łazienkach i mące oraz wrzucać tu polityczne wymiociny.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Konto_usuniete »

tusiak pisze:Na wszelki wypadek powinni zakazać też wstępu do Lasku Bielańskiego (w Warszawie)..
Lasu nie lasku :)
no i trzeba wyrżnąć cały las kabacki....tam do dopiero suchego stoi..i lasy w N-ctwie Drewnica, Brynek, Krynki...pół puszczy Romickiej...
mg1111 pisze:O jakiej masowej wycince drzewostanów na skalę nie spotykaną od II Wojny Światowej mówisz?
A jaki skok pozyskania nastąpił od zatwierdzonego w ostatnim PUL? jak zmienił się układ pozyskiwanych sortymentów i udział gatunkowy?
No z ciekawością się od Ciebie dowiem...a i inni pewno też zaczną w rączki klaskać z radości kiedy udowodnisz że się mylimy...
mg1111 pisze:Pozyskano tam mniej drewna niż rocznie pozyskuje się w dowolnym nadleśnictwie w kraju.
Tak ??? pewny jesteś ? a do której klasy wieku odnosisz pozyskanie? Tylko konkretnie podaj...
Ile stanowią rezerwaty w LP? w procentach? powierzchni????
Do "przeciętnego" wrzucasz n-ctwa tzw. towarowe? czy jako średnia ważona z całości pozyskania??
mg1111 pisze:są niezwykle podatne na szkody od wiatru
tak...to rozwiń to stwierdzenie...bo są dwa kluczowe elementy związane z podatnością świerka na wiatr...inaczej żaden huragan go nie ruszy...no....skoro napisałeś to wymień - zapewne nie bedzie to dla Ciebie problem....
mg1111 pisze:Suche drzewa nie zostały obalone, bo "unia zakazała" i stoją sobie tak czekając na mocniejszy podmuch wiatru.
Ciekawe jak ma się do tego mapa...poza tym UE zakazała ciąć suchego ...o ciekawe ciekawe....bo jak od kilku lat wycinali - wzdłuż drogi H-B, jak przecinano inne drogi to jakoś nikt się nie czepiał ani UE ani łekolodzy...
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Konto_usuniete »

Grzegorz Banasiak pisze:co mnie się również zdarza i ubolewam nad tym -
Również prowokować i samemu inicjować tego typu zdarzenia - zapomniałeś dodać....
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Jacek Kurzawa »

:brawo:
Więcej zdjęc! Spróbujmy uwiecznić Puszczę w 2018 na zdjęciach. Przyszłe pokolenia będą nam za to wdzięczne.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Konto_usuniete »

Jacku może ogłosić konkurs kto osobiście zrobi pierwsze zdjęcie z PB w roku 2018...? Czyli w praktyce kto pierwszy ruszy zadek i pojedzie w teren :)
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: PawełB »

i kto zapłaci pierwszy mandat :-)
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Konto_usuniete »

PawełB pisze:i kto zapłaci pierwszy mandat :-)
dobra to fota z PB i scan mandatu :jo: :jo:
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Wujek Adam [†] »

Mamy początek tygodnia, więc zgodnie z obietnicą dodaję swój komentarz, przy okazji starając się zadowolić Grzesia Banasiaka, któremu na forum tak brakuje merytoryki.

Jako ów komentarz niech posłuży tekst znanego i poważanego na forum prof. dr hab. Lecha Borowca z innego wątku, który tyczy się odczarowywania "narracji wycinkowej" mającej ponoć służyć ochronie zasobów przyrodniczej Puszczy:
L. Borowiec pisze:Dobór gatunków do monitoringu jest manipulacją już na wejściu. Obok Rhysodes wybrano gatunki, które z reguły wybierają siedliska poza Parkiem Narodowym więc można było z góry przewidywać, że będą liczniejsze w użytkowych nadleśnictwach. To taka sama manipulacja jak z dąbrowami na Dolnym Śląsku, wybiera się jelonka jako wskaźnik wartości drzewostanu ale każdy biolog wie, że jelonek unika starodrzewia dębowego, a jego udział wzrasta w młodych drągowinach. I tak drzewiarze mogą twierdzić, że wyrąb starodrzewia dębowego i zastępowanie go młodymi drągowinami jest korzystny z punktu widzenia ochrony przyrody, bo wzrasta udział sztandarowego gatunku będącego symbolem tej ochrony. A tymczasem zarówno w Białowieskim Parku Narodowym jak i w starych dąbrowach na Dolnym Śląsku wartością są gatunki, które nie należą do tych rzekomych wskaźników jakości lasu naturalnego (zgniotek np. to obecnie gatunek w dużej ekspansji i można go znaleźć w wielu chłamowych drzewostanach). Te najcenniejsze gatunki to drobne chrząszcze z takich grup jak Staphylinidae, Leiodidae, Mycetophagidae, Melandryidae, Ciidae i wiele, wiele innych. Tych gatunków próżno szukać w nadleśnictwach, bo one występują w unikalnych mikroekosystemach związanych z różnymi fazami zamierania drewna, przy udziale różnych mikroorganozmów i grzybów, też unikalnych dla lasu o charakterze naturalnym. Cała koncepcja tych sztandarowych gatunków wskaźnikowych, mimo dobrych intencji, jest szkodliwa i służy manipulacjom, co w BPN jest skrzętnie wykorzystywane.
Dodatkowo wszystkich chętnych odsyłam do dwóch dokumentów:

Pierwszy z nich to "List otwarty środowiska naukowego w sprawie Puszczy Białowieskiej"
Tekst sygnowany jest przez 20 profesorów, w tym przez kilku wybitnych krajowych entomologów:
https://www.mos.gov.pl/fileadmin/user_u ... kowego.pdf

Drugi to artykuł pt. "Spór o przyszłość Puszczy Białowieskiej: mity i fakty. Głos w dyskusji"
Pod tym tekstem podpisało się 14 przyrodników, w tym także znani entomolodzy.
https://www.researchgate.net/publicatio ... w_dyskusji

Czy ci wszyscy przyrodnicy się mylą?
Czy reprezentują sobą tzw. "totalną opozycję", której celem i zamysłem jest przeszkadzanie obecnemu rządowi w dbałości o Polską Przyrodę?

Zastanawiając się nad tym przyjrzyjmy się obecnej rzeczywistości.
Rzeczywistości, w której właśnie dziś Minister Środowiska stracił swe stanowisko, co miejmy nadzieję, równa się upadkowi jego koncepcji i zaniechaniu dewastacji Puszczy Białowieskiej.
Zapamiętajmy jednak dobrze wszystkich, którzy z uporem godnej lepszej sprawy, gardłowali za jego rozwiązaniami.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Jacek Kurzawa »

Podrzucam świeży link do
Sprawozdanie z konferencji „Managing bark beetle outbreak in Białowieża Primeval Forest”, Warszawa, 4 grudnia 2017 r.
https://naukadlaprzyrody.pl/2018/01/12/ ... nferencji/
wraz z komentarzem.
Co ważne, jest FILM z tej konferencji: https://www.youtube.com/watch?time_cont ... FCDbAp24sk
Awatar użytkownika
krzem
Posty: 1196
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 07:42
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: krzem »

;)

"konferencja po raz kolejny ukazała głęboki rozdźwięk podejścia – umownie rzecz ujmując – „biologicznego” i „leśniczego”"
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: PawełB »

krzem pisze:;)

"konferencja po raz kolejny ukazała głęboki rozdźwięk podejścia – umownie rzecz ujmując – „biologicznego” i „leśniczego”"
Nie mam teraz czasu na obejrzenie filmu z konferencji, ale na pewno to zrobię. jak się można domyślać, obie strony maja ugruntowany pogląd. W sumie nie bardzo sobie wyobrażam "przekonanie" na konferencji jakiegoś naukowca stojącego na pewnej linii przez lata i mającej takie oparcie w jego badaniach czy publikacjach, czy tez polityków prowadzących swoja koncepcje działania od dłuższego czasu. Chyba nawet z politykami może być łatwiej....bo ich łatwiej się zmienia :-)

Natomiast warto zapoznać się poszczególnymi głosami.......
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Wujek Adam [†] »

A podobno tylko krowa nie zmienia poglądów. ;)

Cóż to za naukowiec, którego nie przekonują fakty, ścisłe dane i argumenty natury merytorycznej?

Czy jednak chodzi tu o autentyczną dyskusję naukową, czy o coś innego?

"(...)
Na konferencji zebrano i przypomniano większość argumentów przeciwko cięciom sanitarnym, wysuwanych już wcześniej przez wielu naukowców i gremia akademickie. Poza „praktyką leśną” – nie zweryfikowaną jednak przez metodologicznie rygorystyczne badania – żaden z uczestników nie przedstawił także przesłanek przemawiających za skutecznością „aktywnego zarządzania” Puszczą, prowadzonego przez Lasy Państwowe. Ponadto, spotkanie pokazało wyraźnie, iż w sporze o Puszczę kwestie merytoryczne (czy cięcia sanitarne mogą powstrzymać gradację kornika? jaki wpływ na bioróżnorodność w lasach mają gradacje i inne zaburzenia naturalne, a jaki gospodarka leśna, w tym cięcia sanitarne? etc.) znajdują się na drugim miejscu w stosunku do konfliktu o wartości, czyli pytania: co dokładnie chcemy chronić?
(...)"
(Cytat z Wniosków ze Sprawozdania zlinkowanego powyżej przez Jacka).

I tak baj de łej, warto zajrzeć również tutaj:
https://naukadlaprzyrody.pl/2017/12/11/ ... owieskiej/
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Konto_usuniete »

PawełB pisze:jakiegoś naukowca stojącego na pewnej linii przez lata i mającej takie oparcie w jego badaniach czy publikacjach,
Tylko nalezy odróżniać naukowców którzy prowadzą badania i publikuja wyniki niezaleznie od tego czy to się podoba danej partii od tych którzy siedzą w kieszeni polityków czy sprzedali się za garść srebrników...i próbują udowadniać że ziemia jest plaska, ze kornik szkodzi, ze bomba termobaryczna itp...
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: PawełB »

Grzesiek,
skąd wiesz kto siedzi w czyjejś kieszeni ? ogłasza to?

zdziwił byś się wiedząc kto naprawdę finansuje pewne badania (nie mówię tu akurat o puszczy)


ADAM
"Cóż to za naukowiec, którego nie przekonują fakty, ścisłe dane i argumenty natury merytorycznej?"
chyba jednak jest trochę inaczej, zawsze masz przysłowiową "szkołę krakowską" i "szkołę warszawską" , zresztą nauka była by nudna, gdyby wszystkim wychodziło to samo.....
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Wujek Adam [†] »

Zgoda, Pawle!
Niemniej ciągle naiwnie uważam, że ze wszech miar rozsądnie i pożytecznie by było, gdyby naukowcy (a konkretnie: przyrodnicy) stanęli po stronie Przyrody i Puszczy Białowieskiej, a nie jakichś innych interesów.
Bo choć zgniotek cynobrowy ma kolor czerwony, to nie jest on przecież jakimś komuchem czy lewakiem, lecz jednym z wielu organizmów, który ma prawo żyć w Puszczy bez względu na to, co o nim myślą i jak chcą nim pogrywać decydenci polityczni.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: PawełB »

wszystko pięknie , ale czasem mam wrażenie, że wielu naukowców najchętniej stworzyło by kolejny "las bawarski", gdzie wśród suchych i butwiejących świerków zgniotek cynobrowy i rozmiazg kolweński wreszcie uzyskają odpowiedni biotop, a wokół będą latać same dzięcioły trójpalczaste.....a już za 30 lat las się odnowi

to tak trochę o skrajnościach :-) nie przekonuje mnie ta wizja mimo że za nią opowiadają się różne autorytety
Awatar użytkownika
Andrzej Matusiak
Posty: 205
Rejestracja: niedziela, 10 stycznia 2010, 13:15
Specjalność: Scarabaeoidea
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Andrzej Matusiak »

PawełB pisze:wszystko pięknie , ale czasem mam wrażenie, że  wielu naukowców  najchętniej stworzyło by kolejny "las bawarski", gdzie wśród suchych i butwiejących świerków zgniotek cynobrowy i rozmiazg kolweński wreszcie uzyskają odpowiedni biotop, a wokół będą latać same dzięcioły trójpalczaste.....a już za 30 lat las się odnowi

to tak trochę o skrajnościach nie przekonuje mnie ta wizja mimo że za nią opowiadają się różne autorytety
A co Cię Pawle przekonuje ??? Wycięcie i wywiezienie tych butwiejących świerków (z jednoczesnym pozbyciem się dzięciołów) i przy okazji paru stuletnich dębów ( a co tam... ) i sztuczne odnowienie... Proponuję od razu sosnę i brzozę, bo przy takiej "zrównaoważonej" gospodarce PB nie przestanie wysychać... (poza tym sosna dobrze się sprzedaje ).
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Wujek Adam [†] »

I na tym właśnie rzecz polega: na odpowiedzi na podstawowe pytanie czym jest, a właściwie czy ma być Puszcza Białowieska???
Dwie skrajności polegają na widzeniu jej jako szczególnie chronionego kompleksu leśnego, który jako całość powinien być traktowany na specjalnych zasadach i na postrzeganiu 3 puszczańskich nadleśnictw jako standardowych lasów gospodarczych.
Chyba w większości zgodzimy się co do tego, że jednak Puszcza Białowieska (a nie tylko wchodzący w jej skład Białowieski Park Narodowy) jest unikalnym, bezcennym w skali kraju i Europy obiektem przyrodniczym, a to chyba coś znaczy i do czegoś zobowiązuje.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Przemek Zięba »

Czytając cały wątek nasuwa m się jedynie...
Załączniki
1369076404_lvrfrq_600.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (36.38 KiB)
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: PawełB »

Wujek Adam pisze:I na tym właśnie rzecz polega: na odpowiedzi na podstawowe pytanie czym jest, a właściwie czy ma być Puszcza Białowieska???
Dwie skrajności polegają na widzeniu jej jako szczególnie chronionego kompleksu leśnego, który jako całość powinien być traktowany na specjalnych zasadach i na postrzeganiu 3 puszczańskich nadleśnictw jako standardowych lasów gospodarczych.
Chyba w większości zgodzimy się co do tego, że jednak Puszcza Białowieska (a nie tylko wchodzący w jej skład Białowieski Park Narodowy) jest unikalnym, bezcennym w skali kraju i Europy obiektem przyrodniczym, a to chyba coś znaczy i do czegoś zobowiązuje.
no cóż, powiększenie białowieskiego PN to temat dyskutowany od bardzo dawna...póki co nadleśnictwa z puszczy podlegają ustawie o lasach, która zobowiązuje do określnych działań i z tego wynikają "ochronne" działania rządu....

Tak na marginesie, Minister Szyszko zajmował się puszczą, gdy nie było jeszcze modne.....
https://www.mos.gov.pl/fileadmin/user_u ... dla_PB.pdf

ktoś wie dlaczego właściwie z tych planów nic do dzisiaj nie wyszło? W 2006 były już projekty odp ustaw powiększających BPN.....Czy to efekt zmian rzadów? tak się jakoś pokrywa.....
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Wujek Adam [†] »

Nie do końca, Pawle.

Należy zauważyć, że Puszcza Białowieska to wciąż Obszar Natura 2000, oraz Światowe Dziedzictwo Przyrodnicze spełniające Kryterium IX UNESCO, w myśl którego "ochrona procesów ekologicznych i biologicznych istotnych w ewolucji i rozwoju ekosystemów oraz zespołów zwierzęcych i roślinnych" jest kluczowa dla zachowania wyjątkowego charakteru PB.

No ale co tam przepisy wrednej Unii, która chce się panoszyć w naszym lesie! ;-)
Ważniejsze są przecież krajowe przepisy... które traktują Puszczę jako Leśny Kompleks Promocyjny. A co to oznacza? Ano to, że:

"Puszcza Białowieska stanowi dobro ogólnonarodowe o wybitnym znaczeniu przyrodniczym i podlega szczególnej ochronie. Ochrona substancji i walorów Puszczy polega na zachowaniu procesów ekologicznych. Z tego względu obszar Puszczy Białowieskiej, w części poza granicami Białowieskiego Parku Narodowego, podlega ochronie i zagospodarowaniu leśnemu w sposób specjalny, tworząc wzorcowy kompleks promocyjny dla tego typu obiektów w Polsce"
Dokładniejsze info tutaj:
http://www.bialystok.lasy.gov.pl/lesny- ... TANCE_kCS6

Jeśli zaś chodzi o wcześniejsze zajmowanie się przez ministra Szyszko Puszczą, to najwyraźniej na przestrzeni lat zmienił on swoje stanowisko. Obecnie promuje koncepcję że "bez leśników nie byłoby Puszczy". A wcześniej, w linkowanym przez Ciebie dokumencie sygnowanym jego nazwiskiem, czytamy, że: "Puszcza Białowieska jest najbardziej znanym naturalnym obszarem leśnym Niżu Europejskiego."


To wszystko jednak traci sens wobec pojawiających się pogłosek (krążącym m. in. w TV Trwam), że nadzór nad Lasami Państwowymi ma przejąć Ministerstwo Rolnictwa.
Może to fake news, a może zamysł na najbliższą przyszłość?
Nie wiedząc tego trudno sprawę komentować, lecz a propos takiej koncepcji wnioski nasuwają się same...
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Przemek Zięba »

Jadę za 2 tygodnie do Białowieży na konferencję to się rozeznam jak to wygląda na miejscu :-)
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Konto_usuniete »

PawełB pisze:póki co nadleśnictwa z puszczy podlegają ustawie o lasach, która zobowiązuje do określnych działań
Można załatwić to w jeden dzień - powiękrzyć park i zdjąc jakże wielki ciężar z barek LP....szybko bezstresowo.... :jo:
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: PawełB »

Wujek Adam pisze: To wszystko jednak traci sens wobec pojawiających się pogłosek (krążącym m. in. w TV Trwam), że nadzór nad Lasami Państwowymi ma przejąć Ministerstwo Rolnictwa.
Może to fake news, a może zamysł na najbliższą przyszłość?
Nie wiedząc tego trudno sprawę komentować, lecz a propos takiej koncepcji wnioski nasuwają się same...
to by było niefajnie, bo to ministerstwo jest totalnie niewydolne (w sensie obsady personalnej która ma wykonywać zlecone badania, decyzyjności oraz totalnej biurokracji tam panującej). A przejęcie nowej dużej "działki" wymagało by chyba sporej restrukturyzacji i stworzenia całego nowego pionu i zatrudnienia nowych specjalistów (przejętych z min . środowiska ???? bo skąd niby). Chyba w sumie mało realne..........
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Jacek Kurzawa »

PawełB pisze: wymagało by chyba sporej restrukturyzacji i stworzenia całego nowego pionu i zatrudnienia nowych specjalistów (przejętych z min . środowiska ???? bo skąd niby). Chyba w sumie mało realne..........
Oooo... dobrze dobrze... jak w "Misiu". Dobry Mis to drogi Miś. Zatrudnianie nowych specjalistów i tworzenie nowych struktur to prawdziwa wyżerka dla ludu (tego na stołkach). :laugh:
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: PawełB »

Jacek, wbrew pozorom to wcale tak nie wygląda, akurat znam to od poszewki, uzyskanie nowych etatów (czyli zwiększenie personelu) jest trudne i długotrwałe (budżet), zapełnienie luki po odchodzących specjalistach z wieloletnim doświadczeniem - również. Łatwo jest krytykować i obśmiewać "urzędasów" ale poznanie procedur i prawodawstwa (w tym również unijnego) jest naprawdę trudne i długotrwałe. Zmiany o których mówisz raczej dotyczą stanowisk politycznych, bo takie też przecież są w ministerstwach. Ale stworzenie całego "departamentu lasów" od zera??????

GDZIE WŁAŚCIWIE WPASOWAĆ LASY? w który departament? Ministerstwo Rolnictwa ma zupełnie inne obowiązki
https://bip.minrol.gov.pl/Ministerstwo/ ... ty-i-Biura

bo tak to jest w ministerstwie środowiska...
https://www.mos.gov.pl/o-ministerstwie/ ... nizacyjna/

chyba ze cały istniejący pion zostanie po prosty podporządkowany Min Rol.......
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: PawełB »

grzegorzb pisze: Można załatwić to w jeden dzień - powiękrzyć park i zdjąc jakże wielki ciężar z barek LP....szybko bezstresowo.... :jo:
projekty odp ustaw były już w 2006. co się działo przez następne lata? Kto był za a kto przeciw? pytam serio, bo tego nie śledziłem.....
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ja to tak bardziej żartem. Może nie powinienem, bo temat jest w sumie poważny, ale ciężko mi się coraz bardziej w TYM świeci odnaleźć. W moim wszystko wydaje się prostsze.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Konto_usuniete »

PawełB pisze:
grzegorzb pisze: Można załatwić to w jeden dzień - powiękrzyć park i zdjąc jakże wielki ciężar z barek LP....szybko bezstresowo....
projekty odp ustaw były już w 2006. co się działo przez następne lata? Kto był za a kto przeciw? pytam serio, bo tego nie śledziłem.....
PIS jakos tak ma pamiec wybiorcza i zapomnialo ze inicjatorem by powiekszyc park byl Lech Kaczynski....a poniewaz to niewygodne to pomijaja to wielkim lukiem...
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: PawełB »

no dobra to jak już włazisz na PiS to przypomnę ci kto rządził w latach 2007-2015 :-)
No i właśnie ciekawi mnie dlaczego nic nie zrobiono w tym kierunku, skoro to był taki świetny pomysł i teraz cała opozycja jest za jednym wielkim parkiem białowieszczańskim :-)
ech ta hipokryzja.........
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: rysiaty »

A co myślisz że Lasy Państwowe kiedyś miały słabą pozycję?

teraz po prostu mają trochę mocniejszą niż zwykle, co nie znaczy, że w czasach PO miała słabą
Kafelan
Posty: 143
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 00:26
Lokalizacja: Głubczyce

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Kafelan »

Puszcza jest otwarta dla turystów (aktualizacja) 05 I 2018.
http://www.lasy.gov.pl/pl/pro/informacj ... a-turystow
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Jacek Kurzawa »

PUSZCZA JEST OTWARTA DLA TURYSTÓW [AKTUALIZACJA]
:D
Bardzo dobry ruch :brawo:
Andrzej J. Woźnica

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

no, no :okok: ale zimą ruch turystyczno-entomologiczny chyba jest minimalny?
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: PawełB »

a na Chiony kolega się nie wybiera?
Andrzej J. Woźnica

Re: Zakaz wstępu do Puszczy Białowieskiej

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Ach limonidki, fajne są ale ostatnio siedzę w "Afryce" ...

https://afrotropicalmanual.org/chapter-contributors/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Puszcza Białowieska”