Z lipca

Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Z lipca

Post autor: Almandyn »

Trzy motyle do sprawdzenia. Wydaje mi się, że to:
1.Zygaena cynarae
2.Zygaena lonicerae
3., 4., 5. Zygaena loti
Proszę o poprawki :tup:

Ala
Załączniki
1.
1.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (93.8 KiB)
2.
2.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (100.7 KiB)
3
3
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (85.42 KiB)
4
4
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (95.02 KiB)
5.
5.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (102.78 KiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Z lipca

Post autor: Marek Hołowiński »

ale na fot 2 bardziej pasuje Z angelicae. Układ i wielkość plamek przemawia za tym gatunkiem. Niestety nie widać białego końca czułka. Spód skrzydeł też by coś pomógł. Zatem proponuję pozostawić motyla na tej fotce jako Zygaena sp.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Z lipca

Post autor: Adam Larysz »

Jak dla mnie, to 2 jednak wygląda mi na Z. lonicerae. A jeśli trzy ostanie zdjęcia pokazują tego samego osobnika, to raczej jest to Z. angelicae - ze względu na spód skrzydeł na zdj. nr 3.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Z lipca

Post autor: Marek Hołowiński »

Adam Larysz pisze:Jak dla mnie, to 2 jednak wygląda mi na Z. lonicerae. A jeśli trzy ostanie zdjęcia pokazują tego samego osobnika, to raczej jest to Z. angelicae - ze względu na spód skrzydeł na zdj. nr 3.
Odnośnie fot 3 zbyt mało widać tego spodu by oznaczać.
Adam odnośnie motyla na fot 2 sugeruję wątpliwość i proponuję pozostać przy rodzaju. Jak doskonale wiesz kraśniki są dość trudne do oznaczania, zwłaszcza z fotek i uważam że oznaczanie ich na siłę mija się z celem. Przecież sporo rekordów w oparciu o fotki trafia na stronę "MOTYLE EUROPY" do działu OBSERWACJE.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Z lipca

Post autor: Adam Larysz »

Marku, oczywiście to tylko zdjęcia i w wielu przypadkach oznaczenie jest niepewne. Napisałem tylko jak ja to widzę, a znając Alę już z tej strony, wiem że odpowiednio te fotki podpisze ;)
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Z lipca

Post autor: Almandyn »

Odnośnie fotek 2 i 3-5 to wykadrowałam czułki i wg mnie to nie jest Zygaena angelicae, bo ten motyl ma wyraźnie białe końce, a moje nie mają . Chyba że zdarzają się takie jednolite odmieńce, które są nie do odróżnienia od innych. Po układzie plamek to zdjęcie nr 2 jeszcze by pasowało natomiast 3-5 już nie. Nie wymądrzam się, i na siłę nie będę forsowała mego zdania, ale baza zdjęciowa jest dość obszerna i po analizie porównawczej można sensowne wnioski wyciągnąć. Dlatego też wybrałam zdjęcia raczej charakterystyczne, a mam ich dużo i w większości, tak jak już pisaliście, są one nie do rozpoznania.
Dziękuję za pomoc i serdecznie pozdrawiam.

Alina
Załączniki
Zygaena ad 2 .jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (91.63 KiB)
Zygaena ad 5 .jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (86.84 KiB)
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Z lipca

Post autor: Almandyn »

A teraz obserwacja, która zupełnie zbiła mnie z tropu.
Samica składająca jaja na roślinie żywicielskiej, czyli sprawa uproszczona bo mamy podpowiedź. A guzik ( sorki Wojtek :P ). Rośliną, na której składane są jaja jest Cichorium intybus - Cykoria podróżnik, która to nie jest wymieniana przy którymkolwiek z motyli rodzaju Zygaeninae. Może ktoś miał już takie obserwacje i mógłby chociaż trochę rozjaśnić sytuację, bo ja wymiękłam po przejrzeniu X stron z motylami. ( Tak z "wyglądu" to motylek wydaje się być Zygaena lonicerae/Zygaena trifolii )

:szok: Off top: u mnie teraz jest -6 st C. Ładną zimę mamy tej wiosny :wow: ... Szkoda tylko szpaków, bocianów i żurawi, bo już zlatują... :szok:

Alina

PS. Zdjęcie z 9.07.2012 wykonane na łące porośniętej wszelką możliwą roślinnością, w tym też motylkowatymi.
Załączniki
zygaena sp..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (108.25 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Z lipca

Post autor: Aneta »

Almandyn pisze:Samica składająca jaja na roślinie żywicielskiej, czyli sprawa uproszczona bo mamy podpowiedź.
Może wcale nie składała ich na żywicielskiej. Kiedyś Jarek Wenta pisał o obserwacjach kraśników składających jaja na sosnowych igłach - o, w tym wątku:
viewtopic.php?p=152599#p152599
Być może z cykorią to ten sam przypadek.
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Z lipca

Post autor: Almandyn »

To bardzo ciekawe, dzięki Aneto :brawo:
Jak widać to dobra metoda chroniąca przed zadeptaniem ( zniszczeniem ) jaj. Następnym razem przyjrzę się dokładnie co rośnie niżej. :okok:

Pozdrawiam
Ala
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Z lipca

Post autor: Rafał Celadyn »

Almandyn pisze:  Off top: u mnie teraz jest -6 st C. Ładną zimę mamy tej wiosny   ... Szkoda tylko szpaków, bocianów i żurawi, bo już zlatują...
...no ciekawie nie jest,ja co prawda trochę bardziej na południu :wink: ,a żurawie przyleciały jakieś półtrora tygodnia temu ,ale tak to wyglądało jakieś dwie godziny temu w Puszczy Dulowskiej...
:hi:
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
wiosenne żurawie ;).JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.97 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kraśniki (Zygaenidae)”