Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Pluskwiaki różnoskrzydłe
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Przeanalizowałem wszystkie Aradusy pod kątem dublujących się cech i tam gdzie występowała wskazana przez Rafała "nieścisłość" zmieniłem wskazówki tak, że nieścisłości już nie ma.

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: avidal »

Grzegorz, kolejna wątpliwość. Jedna z cech diagnostycznych Polymerus unifasciatus to brak zaczerwienienia na nogach i czułkach. Rozumiem, że tak jest w kluczu - lecz czy to pewna cecha? W sieci ewidentnie widać fotki osobników przeczących tej tezie. W niedzielę fotografowałem ten gatunek na Ponidziu i również zdecydowanie ma zaczerwienione tylne nogi.
Spójrz tutaj np:
http://www.britishbugs.org.uk/heteropte ... iatus.html
I pytanie, na które nie znalazłem wyjaśnienia - niektóre osobniki wyróżniają się zauważalnie bardziej zwarta budową ciała, może przez to, że ich pokrywy wydają się być krótsze. Domyślam się, że to samice. Czy mam rację?
Awatar użytkownika
Artur Taszakowski
Posty: 170
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2008, 13:08
UTM: CA56
Specjalność: Pluskwiaki różnoskrzydłe (Heteroptera)
profil zainteresowan: Muzyka, gitara, fantastyka
Lokalizacja: Katowice

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: Artur Taszakowski »

Podrodzaj Polymerus (Poeciloscytus) jest bardzo trudny do oznaczania, już pomijając kolory (które są zmienne) nawet cechy morfometryczne nie zawsze dają jednoznaczną odpowiedź. Być może osobniki różnych gatunków krzyżują się, bądź w ogóle nie są to "dobre gatunki". Jak dotąd nikt nie podjął się rewizji tego podrodzaju.

Avidal, a skąd pewność, że w sieci są poprawnie oznaczone zdjęcia? Skoro specjaliści od Miridae, z dobrym mikroskopem i opatrzeniem mają problem z poprawnym oznaczeniem....
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: avidal »

Pewności nie mam. Niemniej strona, którą zalinkowałem wygląda na profesjonalną.
Z Twojej wypowiedzi wynika, że cecha z ubarwieniem nóg i czułków nie jest niepodważalna. I takiego wyjaśnienia oczekiwałem. Dziękuję.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: Chiffchaff »

Jak się chcecie zagłębić w ten podrodzaj, polecam dwie prace:
Review of the European Polymerus subgenus Poeciloscytus (Heteroptera: Miridae), with two new species and special reference to the Finish fauna. Annales Entomologici Fennici. 1989.
THE FIRST NEARCTIC RECORDS OF TWO HOLARCTIC SPECIES OF POLYMERUS HAHN, WITH REMARKS ON A MONOPHYLETIC SPECIES-GROUP (HETEROPTERA: MIRIDAE: MIRINAE). Canadian Entomologist. 1991.

Jakby co obie mam, mogę wysłać pdfa.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

avidal pisze:Pewności nie mam. Niemniej strona, którą zalinkowałem wygląda na profesjonalną.
Z Twojej wypowiedzi wynika, że cecha z ubarwieniem nóg i czułków nie jest niepodważalna. I takiego wyjaśnienia oczekiwałem. Dziękuję.
Ostatnia cecha opisująca zabarwienie (a właściwie jego brak) dla odnóży i czułków jest już z części końcowej klucza i prowadzi do dwóch gatunków: P. palustris i P. unifasciatus. W oryginale idzie tak: "Pattes et antennes sans teinte rouge.".

W części opisowej jest natomiast cała masa wariacji:
VARIATION
1 (2) Corie en grande partie noire (fig. 141, e), var. lateralis IbN.
2 (1) Corie en grande partie jaune.
3 (4) Corie, dans la partie apicale, seulement avec une tache dans l'angle
interne (fig. 141, el, var. transita STICH.
4 (3) En plus une tache dans la partie externe de la corie.
5 (6) Ces 2 taches réunies et formant une bande transverse (fig. 141, b),
var. typica.
6 (5) Ces taches séparées l'une de l'autre (fig. 141, dl, var. disjuncta
E. WAGN.
Na stronie jest natomiast osobnik, który owo zabarwienie posiada (wg mnie).

Myślę, że oznaczanie jakiejkolwiek grupy na dłuższą metę sprowadza się nie tyle do opatrzenia co do sztuki rozwiewania wątpliwości. :) Dzisiaj złowiłem Eysarcorisa. Pomyślałem o ventralis. Jednak mój ma policzki dłuższe od nadustka i znów muszę dociekać czy to aby na pewno on ... Jednak czy nie to jest najciekawsze? Gdyby już nic nas nie mogło zaskoczyć albo zdziwić, powiałoby nudą :)

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Dodałem podstronę dotyczącą programu MapaUTM: http://heteroptera.entomo.pl/mapautm.html.
Na niej będzie zawsze dostępna aktualna wersja oraz informacje o ewentualnych, nowych funkcjonalnościach.

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Dzięki uprzejmości Adama Woźniaka (Wujek Adam) w galerii pojawiła się fotka z natury zajadka domowego (Reduvius personatus)
http://heteroptera.entomo.pl/graphkeys/ ... natus.html

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Ze strony można już pobierać najnowszą, udoskonaloną wersję EntomoLabels 6.

http://heteroptera.entomo.pl/prg/EntomoLabels6.rar

Dyskusja o nowej wersji toczy się wprawdzie w innym wątku, powyższa informacja służy jedynie zachowaniu spójności w meldunkach o rozwoju strony.

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Dzięki uprzejmości Artura Taszakowskiego w ikonografii pojawiły się trzy nowe gatunki: Dictyla rotundata, Megalotomus junceus, Ochetostethus opacus.

Pozdrawiam
Grzegorz
Goldinka
Posty: 117
Rejestracja: środa, 30 kwietnia 2014, 19:26
Gender: women
UTM: vv62

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: Goldinka »

Dzień dobry.
Zaglądam na tę stronkę dosyć często dla określania moich okazów na fotkach. Jest mi bardzo pomocna (jestem osobą początkującą w identyfikacji owadów). Podziwiam wkład pracy i zaangażowanie! Poza tym bardzo podoba mi się to, że można coś ciekawego i dobrego zrobić ot tak (znaczy: nie dla pieniędzy). To już takie rzadkie w dzisiejszych czasach :-(

Teraz czekam z utęsknieniem aż zakładka ANTHOCORIDAE zostanie uruchomiona.

Serdecznie pozdrawiam
Iwona
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Goldinka pisze: Teraz czekam z utęsknieniem aż zakładka ANTHOCORIDAE zostanie uruchomiona.
To trudna grupa (przynajmniej dla mnie). Mam już trochę klucza przetłumaczone, niemniej to wciąż za mało żeby cokolwiek pokazać.
A gatunków też mało w kolekcji ....

Ale kiedyś ... :)

pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Witam,

dzięki uprzejmości dr Grzegorza Hebdy na stronie pojawiły się kolejne zdjęcia z natury: Amblytylus nasutus, Gonocerus acuteangulatus, Phytocoris ulmi oraz Piesma maculata.

pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Witam,

dziś na stronie, dzięki uprzejmości S. Szafrańca, pojawiły się zdjęcia rzadkiego pluskwiaka (A. pulcher) :)
Link: http://www.heteroptera.entomo.pl/graphk ... lcher.html

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Witam,

dzięki uprzejmości Eugeniusza Markiewicza w galerii pojawiły się zdjęcia teneralnego osobnika Dolycoris baccarum: http://www.heteroptera.entomo.pl/graphk ... carum.html

Przy okazji pozwolę sobie na apel: jeśli ktoś chciałby zobaczyć swoje zdjęcia na stronie heteroptera.entomo.pl i w ten sposób wzbogacić galerię to zapraszam do współpracy :)

pozdrawiam
Grzegorz

PS. A już za jakiś czas kolejny wielki update zdjęć w ikonografii :)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Świeże zdjęcia Rafała ze spotkania C. tristriatusa są już w ikonografii :)

http://www.heteroptera.entomo.pl/graphk ... iatus.html

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Witam,

na stronie pojawiły się mapki rozmieszczenia dla wszystkich gatunków pluskwiaków różnoskrzydłych
http://www.heteroptera.entomo.pl/records.html

Pod każdą mapką znajduje się lista publikacji, z których pochodzą dane o rekordach. Wciąż jeszcze sporo pracy przede mną, niemniej wszystkie całościowe opracowania i monografie dla wielu rodzin są w bazie. Blisko 60000 rekordów pozwala mi wierzyć, że już w obecnym stanie mapy zobrazują rozmieszczenie gatunków w Polsce.

Krytyczne uwagi mile widziane :) Zawsze bowiem można coś ulepszyć.

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: Przemek Żurawlew »

Grzesiek
"Czapki z głów"
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: Chiffchaff »

No może być ;)
Zobaczysz jak po dodaniu mapek zaglądalność na stronę wzrośnie. Może teraz liczba publikowanych doniesień o Heteroptera gwałtownie wzrośnie?
A jak sie mają mapki gatunków/rodzin, do których w ostatnich latach opublikowano przeglądy faunistyczne z podobnymi mapami, vide: Heteroptera Poloniae?
No i bym zapomniał, KAWAŁ OLBRZYMIEJ ROBOTY!! :)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Chiffchaff pisze:No może być ;)
Też tak myślę :)
Chiffchaff pisze:Zobaczysz jak po dodaniu mapek zaglądalność na stronę wzrośnie. Może teraz liczba publikowanych doniesień o Heteroptera gwałtownie wzrośnie?
Temu ma służyć ta strona.
Chiffchaff pisze:A jak sie mają mapki gatunków/rodzin, do których w ostatnich latach opublikowano przeglądy faunistyczne z podobnymi mapami, vide: Heteroptera Poloniae?
Szczerze mówiąc nie porównywałem. Jednak dane z tych prac zostały wprowadzone do bazy, a dzięki wbudowanym w programie filtrom udało mi się wychwycić kilka drobnym nieścisłości. Dlatego jestem przekonany, że moje mapki są zgodne z publikowanymi wcześniej.
Chiffchaff pisze:No i bym zapomniał, KAWAŁ OLBRZYMIEJ ROBOTY!! :)
Ale do końca jeszcze daleko. Szacuję, że to co jest wprowadzone do bazy to jakieś 60 może 70 procent całości.

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: Chiffchaff »

Ważne, żeby nikt nie brał tych mapek jako ostateczne, prezentujące rozmieszczenie na dany dzień.
Wydaje mnie się, że można uwzględnić dwie sprawy.
Skoro dla niektórych gatunków są prezentowane mapki sporządzone na podstawie stosunkowo świeżych przeglądów faunistycznych rodzin uaktualnione o późniejsze publikacje, to chyba można przyjąć, że są to mapki AKTUALNE. Można wtedy dać jakąś datę modyfikacji mapki w stopce. Bo dla rodzin: Tingidae, Pentatomidae, Acanthosomatidae, Cydnidae, Scutelleridae, Coreidae, Alydidae, Rhopalidae, Plataspidae, część podrodzin w Miridae skoro wprowadziłeś rekordy z ich przeglądów faunistycznych i późniejszych publikacji (te wspólnymi siłami zebraliśmy chyba wszystkie) to mapki są aktualne?
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Dokładnie tak jest jak piszesz.
Co do Miridae to brakuje mi do wprowadzenia mniej niż 10 prac.
Natomiast te rodziny, które nie mają do tej pory całościowego opracowania (Nabidae, Berytidae, Cimicidae, Pyrrhocoridae, Saldidae, Lygaeidae w dawnym rozumieniu, Microphysidae, Reduviidae) mają mapki niekompletne.
Informacja o tym jak powstają mapy i o tym, że dane są jeszcze niekompletne jest na stronie. Link do strony z mapkami jest celowo tylko w kilku miejscach tak aby nie ominąć informacji o tym, że czegoś jeszcze brak. Jeśli ktoś będzie chciał korzystać z map i zada sobie trudu aby przejrzeć listę publikacji pod mapką to świadczyć może tylko o jego rzetelności. Strona w założeniu ma dać jak najwięcej, ale daleko jeszcze aby dawała wszystko.

pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: Jacek Kalisiak »

Świetna robota Grzegorz :) Gratuluję :okok:

I pytanie. Zaglądam na stronę http://www.heteroptera.entomo.pl/mapy/a ... tatus.html, wiem jakie dane są wprowadzone na mapę (lista artykułów). Czy i jak mogę się dowiedzieć, że dane ma mapie są niekompletne (są nie wprowadzone dane z innych artykułów)? Czy muszę sam zrobić kwerendę w poszukiwaniu artykułów z tym gatunkiem?
Czy można dodać info: "Uwzględniono wszystkie opublikowane dane wg. wiedzy autora na dzień: rrrr-mm-dd. Lista znanych i nie uwzględnionych publikacji: link." lub info, że być może są inne dane w nie podanych w bibliografii publikacjach.
Awatar użytkownika
Artur Taszakowski
Posty: 170
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2008, 13:08
UTM: CA56
Specjalność: Pluskwiaki różnoskrzydłe (Heteroptera)
profil zainteresowan: Muzyka, gitara, fantastyka
Lokalizacja: Katowice

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: Artur Taszakowski »

:ok: :brawo: :bravo: :hurra
Po wprowadzeniu 100% rekordów czas przygotowania publikacji skróci bardzo bardzo znacznie.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Jacku, pisałem, że pod mapką są podane prace z których dane zaczerpnięto.
Nie można dać zdania, że dane są aktualne na dzień.... bo żeby to stwierdzić muszę mieć wszystkie prace.
Nie da się też powiedzieć z ilu prac danych nie ma, bo trzeba mieć je wszystkie.

Zawsze można jednak napisać do autora a ten dla każdego gatunku odniesie się indywidualnie i być może da radę powiedzieć więcej.

Każdy może też pomóc, jeśli posiada jakieś entomologiczne pozycje warto zerknąć czy nie ma tam aby jakiegoś artykułu o Heteroptera. Ja sprawdzę czy go mam. Jeśli nie, uczynimy kolejny krok do przodu.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

PS. Akurat Miridae są wprowadzone w 99 procentach (brak mi niespełna 10 prac).

Postaram się jednak dodać jakąś notkę przed listą gatunków, co jest kompletne a co nie.

W najbliższej przyszłości walczymy o to:

2007. Mrówczyński M., Pruszyński G., Wachowiak H., Bereś P. Nowe zagrożenia upraw rolniczych przez szkodniki ze szczególnym uwzględnieniem kukurydzy. Postępy w Ochronie Roślin. 47

2007. Wrzesińska D. Szkodliwe pluskwiaki (Hemiptera) zasiedlające barszcz sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden). Postępy w Ochronie Roślin. 47

2008. Burski M., Herczek A. Zgrupowania tasznikowatych (Heteroptera, Miridae) wzdłuż ciągów komunikacyjnych. Fauna miast, Ochronić różnorodność biotyczną w miastach.

2008. Wrzesińska D., Wawrzyniak M. Występowanie pluskwiaków różnoskrzydłych Heteroptera na żywotnikach Thuja i cyprysikach Chamaecyparis w ogrodach przydomowych. Fauna miast, Ochronić różnorodność biotyczną w miastach.

2010. Tończyk G., Soszyńska-Maj A., Jażdżewska T., Klasa A., Jaskuła R. Materiały do znajomości owadów Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Jętki (Ephemeroptera), prostoskrzydle (Orthoptera), pluskwiaki (Hemiptera), wielkoskrzydle (Megaloptera), gryzki (Psocoptera) i błonkówki (Hymenoptera). Owady (Insecta) Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.

1979. Herczek A. Heterotoma silesiaca sp. n., a new Miridae species from Europe. Acta Biol. 7

1977. Więckowski S.K., Chłodny J., Tomków M., Witrylak M.. Studies on entomofauna of larch, alder and birch in different environmental conditions and its ecological relationships with insect pest of more important forest tree species. Warszawa. (tu są dwa artykuły o Heteroptera)

2003. Celary W.. Fauna zwierząt bezkręgowych (Invertebrata) masywu Babiej Góry nie objętych szczegółowymi opracowaniami. Monografia Fauny Babiej Góry.

1968. Niemczyk E. Występowanie pluskwiaków różnoskrzydłych w opryskiwanych i nieopryskiwanych sadach jabłoniowych. Prace Inst. Sad. 12

1963. Koślińska M. Badania nad fauną zimującą pod korą i w korze jabłoni. Cz. I. Badania nad owadami. Prace Inst. Sad. 7
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: Chiffchaff »

Pracę o Heterotoma mam, nie wiem jak to się stało, że jej ci dotąd nie przekazałem.
Pracki w Post. Ochr Roslin a może i w Prace Inst Sad. zdobędę jak wrócę do ojczyzny.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Chiffchaff pisze:Pracę o Heterotoma mam, nie wiem jak to się stało, że jej ci dotąd nie przekazałem.
Pracki w Post. Ochr Roslin a może i w Prace Inst Sad. zdobędę jak wrócę do ojczyzny.
Fantastyczne to wieści :)

PS. pracę 2008 Burski et Herczek już mam, dzięki Arturowi Taszakowskiemu (Taszak88)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Witam,

chciałbym poinformować iż strona z pluskwiakami jest również dostępna pod adresem http://www.heteroptera.pl.
Właściwie to tylko przekierowanie na heteroptera.entomo.pl. Domenę heteroptera.pl otrzymałem jako prezent, więc aby odłogiem nie stała wykorzystałem możliwość przekierowania.

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: Jacek Kurzawa »

Utrzymanie domeny .pl w nazwa.pl to najdroższy z mozliwych sposób na .pl (123 zł rocznie). Dla porównania utrzymanie domeny u mnie (tittle.pl) to koszt prawie o połowę niższy. To tak na przyszłość, bo płacenie za .pl 123 jest wyrzucaniem dość sporej sumy w błoto.

Samo przekierowanie w sumie Ci nic nie da, albo da bardzo niewiele natomiast samą domenę może warto mieć, na przyszłość.
Możemy się zastanowić wspólnie czy lepiej będzie heteroptera.pl czy heteroptera.entomo.pl ale to już na priva.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Na razie niech jest jak jest. Tak jak pisałem to prezent i myślę podobnie jak Ty: może i dobrze, że teraz ta domena jest moja, w przyszłości może się przydać. A co do opłat, cóż, nie ja wybierałem serwis :)

pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: Jacek Kurzawa »

GrzegorzGG pisze: A co do opłat, cóż, nie ja wybierałem serwis :)
Decyzja o tym, komu powierzamy opłaty za domenę należy do nas (właścicieli domen). Skoro domena jest Twoja (piszesz, że dostałeś) to oznacza, że masz prawa do rozporządzania jej losami, tu - wybór rejestratora i przez to wysokość opłat należą do Ciebie! Właściciele domen często nie zdają sobie sprawy z tego, że mogą w każdej chwili zmienić rejestratora domeny (zrobić transfer domeny) i trzymają ją w najdroższym miejscu w Polsce latami. A że taka jest częsta praktyka to akurat wiem dobrze.

W każdym razie służę radą i ewentualnie utrzymaniem domen(y) taniej.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Dziękuję za wyjaśnienia. Nie wiedziałem o tym. Na razie jest opłacona na rok, zatem w przyszłym roku o tej porze będzie można wrócić do tematu :)

pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: Jacek Kurzawa »

GrzegorzGG pisze:Nie wiedziałem o tym.
... tak przeczuwałem.... ;) Domeny można transferować w każdej chwili, opłaty za niewykorzystany okres nie są zwracane, natomiast warte odnotowania są nieuczciwe praktyki firmy, która robi wszystko, aby utrudnić transfer domeny (i stratę zysków wynikających z dużej marży). Wahlarz jest dość rozbudowany a repertuar dość stały. Ostatnio, aby uzyskać kod authinfo trzeba drukować i słać list, po czym Oni to odsyłają z opóźnieniem, albo kody nie działają "przypadkiem" albo itd.... a czas ucieka i dochodzimy do terminu 24 dni przed końcem okresu odnowienia. Więcej tutaj >> Dlatego lepiej jest przenieść domenę od razu, bo z przetrzymywania jej u rejestratora, od którego chcemy się wynieść i tak nic nie wynika.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Witam,

jesienny czas i padający śnieg za oknem sprzyja pracy przy komputerze :)
Na stronie pojawiły się, dzięki uprzejmości forumowego Taszaka, ikony rzadkich gatunków:
http://heteroptera.entomo.pl/graphkeys/ ... eolus.html
http://heteroptera.entomo.pl/graphkeys/ ... oreti.html

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Ponadto w sekcji Rozmieszczenie zaktualizowano wszystkie mapy. Obecnie dostępna jest również dla każdego gatunku szczegółowa lista z miejscowościami i kwadratami UTM, podzielona według krain zoogeograficznych.
http://heteroptera.entomo.pl/records.html

Tytułem wyjaśnienia zacytuję jeszcze fragment ze strony:
Zbiór danych zawiera obecnie blisko 65000 rekordów z ponad 540 prac o Heteroptera Polski. Uzyskanie dostępu do brakujących publikacji umożliwi powiększenie zbioru rekordów i jeszcze pełniejsze zilustrowanie rozmieszczenia pluskwiaków różnoskrzydłych w kraju (niektóre rekordy oparte są jedynie na całościowych opracowaniach i przeglądach rodzin). Współczesne prace dodawane są na bieżąco, a aktualizacja map na stronie odbywa się dwa razy w roku.

Rozmieszczenie gatunków z rodzin Acanthosomatidae, Alydidae, Aradidae, Coreidae, Cydnidae, Miridae, Plataspidae, Rhopalidae, Scutelleridae, Stenocephalidae, Thyreocoridae, Tingidae zostało opracowane w całości; mapy dla pozostałych rodzin natomiast w mniejszym stopniu.

W zbiorze rekordów położono nacisk na jednoznaczność wektora danych (kraina - miejsce - UTM). Aby zrealizować takie założenie, w przypadku niektórych miejscowości po ich nazwie figuruje liczba rzymska. Dla przykładu Zwierzyniec znajduje się zarówno na Roztoczu, jak i w Puszczy Białowieskiej; w zbiorze występują jako Zwierzyniec, I oraz Zwierzyniec, II. Podobna sytuacja dotyczy miast leżących na kilku kwadratach UTM oraz obszarów, którym trudno przyporządkować jeden kwadrat (np. Karkonosze, Tatry, Bory Tucholskie).
Na stronie dostępna jest również listy wszystkich publikacji, z których w bazie pojawił się choćby jeden rekord lub które dotyczą Heteroptera Polski.

Życzę miłego korzystania i zachęcam do współtworzenia strony. Mile widziane zdjęcia z natury, brakujące pliki prac (około 70 wciąż nie mam), a także okazy rzadkich gatunków, których wciąż nie ma w ikonografii :)

pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Dziś kolejna wrzutka zdjęć z natury. Za sprawą Krzysztofa Przondziono i Pawła Niemca na stronie pojawiły się nowe zdjęcia kilkunastu gatunków.

Pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Wkrótce na stronie pojawią się statystyki dotyczące ilości stanowisk wykazanych w literaturze.
Jak myślicie co znajduje się w pierwszej 10-ce?

pozdrawiam
Grzegorz
rysiaty
Posty: 2015
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: rysiaty »

:gun:
Coreus marginatus
Rhyparochromus vulgaris
Dolycoris baccarum
Palomena prasina
Pyrrhocoris apterus
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Trafiłeś trzy :)

2 - Dolycoris baccarum
5 - Coreus marginatus
10 - Palomena prasina
Awatar użytkownika
Artur Taszakowski
Posty: 170
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2008, 13:08
UTM: CA56
Specjalność: Pluskwiaki różnoskrzydłe (Heteroptera)
profil zainteresowan: Muzyka, gitara, fantastyka
Lokalizacja: Katowice

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: Artur Taszakowski »

Hmm,

Lygus pratensis ,
Lygus rugulipennis,
Carpocoris purpureipennis,
Aelia acuminata,
Eysarcoris aeneus.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Oto pierwsza dziesiątka:

272 - Aelia acuminata
258 - Dolycoris baccarum
243 - Lygus pratensis
241 - Eurydema oleracea
235 - Coreus marginatus
231 - Lygus rugulipennis
207 - Eurygaster maura
202 - Rhopalus parumpunctatus
199 - Stenodema laevigata
193 - Palomena prasina
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Na stronie dostępne są już statystyki, o których pisałem wyżej.
Link: http://heteroptera.entomo.pl/statystyki.html

Najciekawsze wg mnie są mapki :)
Pozdrawiam
Grzegorz

PS. W bazie jest już prawie 570 prac :)
rysiaty
Posty: 2015
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: rysiaty »

Grzegorz ... szacun :szacun: :szacun: :szacun:
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Witam,

na stronie ze statystykami trochę zmieniłem wygląd i dodałem szczegółowe zestawienia dotyczące poszczególnych krain (wygląda to mniej więcej jak na zdjęciu)
Dostępne jest również zestawienie pokazujące ile, jak dotąd, wykazano gatunków z każdej z krain:

Kod: Zaznacz cały

Beskid Zachodni - 430
Beskid Wschodni - 369
Bieszczady - 192
Góry Świętokrzyskie - 199
Kotlina Nowotarska - 164
Nizina Mazowiecka - 349
Nizina Sandomierska - 292
Nizina Wielkopolsko-Kujawska - 444
Pieniny - 230
Pobrzeże Bałtyku - 402
Podlasie - 267
Pojezierze Mazurskie - 274
Pojezierze Pomorskie - 408
Puszcza Białowieska - 318
Roztocze - 437
Sudety Wschodnie - 266
Sudety Zachodnie - 317
Śląsk Dolny - 489
Śląsk Górny - 448
Tatry - 216
Wyżyna Krakowsko-Wieluńska - 465
Wyżyna Lubelska - 450
Wyżyna Małopolska - 362
Wzgórza Trzebnickie - 233
Link do statystyk: http://heteroptera.entomo.pl/statystyki.html

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Witam,

dziś w sekcji Rozmieszczenie zostały po raz ostatni w tym roku zaktualizowane mapy dla wszystkich gatunków.
W bazie mamy już dodane 592 publikacje (co daje nieco ponad 65500 rekordów).

Ponadto, zgodnie z obietnicą daną jakiś czas temu (i trochę za namową Artura), wszystkie miniaturki są w pionie :)

http://www.heteroptera.entomo.pl/records.html

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: PawełB »

super praca !! Kiedyś trochę bliżej interesowałem się pluskwiakami, ale w czasach przedinternetowych brakowało ikonografii i kluczy....
Zastanawiam się tylko, dlaczego z poziomu danego gatunku (czyli z zakładki "Ikonografia i wskazówki") nie można wejść w "twoje" mapy rozmieszczenia jak w zakładce "rozmieszczenie" tylko od razu w "zewnętrzna" Biomape ?
nie powinny być obie opcje dostępne na stronie danego gatunku? I podobnie "na odwrót" czyli z rozmieszczenia w ikonografię/oznaczanie
czy po prostu czegoś nie umiem :-)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Pawle,

będzie i to :) Rozmieszczenie to stosunkowo nowa część projektu i jeszcze nie zastanawiałem się jak to "bezboleśnie" scalić.

Strony z mapkami są generowane automatycznie, więc umieszczenie tam linku chyba nie będzie takie trudne. W drugą stronę już nie tak łatwo - ale ogarnę i to :)

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Z ikonografii można już przechodzić płynnie do rozmieszczenia :)
A przejście w drugą stronę zrobię wkrótce :)

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Na zakończenie roku w ikonografii pojawił się między innymi nowy w faunie Polski gatunek:
http://www.heteroptera.entomo.pl/graphk ... ratus.html

i mapka:
http://www.heteroptera.entomo.pl/mapy/e ... ratus.html

pozdrawiam i życzę szampańskiej zabawy :)
Grzegorz
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Może Wam się przyda ? Ładne zdjęcia tam są. Heteroptera of the British Isles.

https://www.flickr.com/photos/132540299 ... 9622182364
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Takich stron jest więcej (choć tej akurat nie znałem).
Poniżej link do jednej z ciekawszych:
http://alsphotopage.com/gallery/index/id/9385

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Witam,

na stronie zaktualizowany został wykaz publikacji o Heteroptera Polski, zawiera obecnie 814 pozycji ułożonych chrolonogicznie.
http://www.heteroptera.entomo.pl/mapy/publikacje.html

pozdrawiam
Grzegorz
Andrzej J. Woźnica

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Grzegorzu,

mam nadzieje, że wykaz Schwenckfelda (1604) traktujesz wyłącznie w aspekcie wyłącznie historycznym ale nienaukowym (tzn. jako ciekawostka).
Piszę o tym, bowiem w myśl zasad systematyki i nazewnictwa zoologicznego dopiero prace od Linneusza (1758) mają charakter publikacji naukowych
i po tym roku dopiero nabierają wartości naukowej aby je uwzględniać np.w wykazach fauny krajowej.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: Jacek Kurzawa »

W aspekcie taksonomicznym nie można, ale już faunistycznym jak najbardziej da się. Są przecież tak charakterystyczne gatunki, że na podstawie rycin można bez problemu uznać doniesienie o wystepowaniu niektórych taksonów. Taki przypadek miał miejsce w Cerambycidae cytat z Gutowski, 1995 str 5.:
Najstarsze informacje o kózkowatych z terenu wschodniej Polski pochodzą
z rękopisu C. PERTHEES'A (żył w latach 1739-1815), który w drugiej połowie
XVIII wieku podaje z południa kraju m.in. nie występujący w Polsce, ciepłolubny
gatunek Purpuricenus budensis (Gotz) (patrz też PAWŁOWSKI 1991).
Andrzej J. Woźnica

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

a pod jaką nazwą ? wernakularrną i to polską? :mysl: :D :wow: ...
Ja bym nie podawał nie mając tych materiałów pod ręką...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: Jacek Kurzawa »

Kojarzę (jesli dobrze), że to było na podstawie rysunku, a wzór u P.budensis jest bardzo charakterystyczny. Nie ma jednak pewności w tym przypadku co do lokalizacji. Chciałem tylko zasygnalizować, że nauka to pojemny termin. Coś może nie spełniać wymogów taksonomii ale już w faunistyce da się to zastosować. W odeniesieniu do wzmiankowanego wykazu Schwenckfelda (1604) może być taka sytuacja, że do czegoś da się go wykorzystać w nauce.
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: Robert Rozwałka »

Andrzej Woźnica pisze:Piszę o tym, bowiem w myśl zasad systematyki i nazewnictwa zoologicznego dopiero prace od Linneusza (1758) mają charakter publikacji naukowych i po tym roku dopiero nabierają wartości naukowej aby je uwzględniać np.w wykazach fauny krajowej.
Tutaj nieco sprostuję, jest jeden wyjątek, mianowicie jest priorytet nazw Clercka, przed
Linneuszem jeśli chodzi o pająki.
Wprawdzie wg "targów i ustaleń Kodeksu" jego publikację powinno się cytować z datą 1758, ale większość arachnologów gatunki opisane przez
Clercka cytuje obecnie z datą 1757, czyli z faktyczną datą wydania.

Clerck C. 1757. Svenska spindlar, uti sina hufvud-slågter indelte samt under några och sextio särskildte arter beskrefne och med illuminerade figurer uplyste. Stockholmiae, 154 pp.
Andrzej J. Woźnica

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

dzięki za info. Zauważ jednak, że często data publikacji była nieco wcześniejsza, bo wydruk i kolportacja trochę trwała w czasie.
Wydanie dzieła Linneusza nosi numer 10 (to z 1758) stąd dobrze, że istnieje "priorytet nazw Clercka".
Wyjątek potwierdza regułę!

:okok: :okok: :okok:
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: Robert Rozwałka »

Publikacja Clercka naprawdę ukazała się pod koniec 1757, a X edycja Systema Naturae
jest, o ile moje informacje są poprawne - z kwietnia, Raczej wydruk i kolportaż nie mają tutaj
nic do rzeczy. Widocznie arachnolodzy mieli dobrą siłę przebicia na Kongresie w 1961;-),
choć tak jak napisałem, drogą "targów" przesunięto datę wydania Aranei Svecici na 1758;-).

Tak tylko, dla porządku i przypomnienia przytoczyłem ten wyjątek, bo bardzo wielu (bez urazy)
entomologów czy zoologów o nim nie pamięta. :tak:
Andrzej J. Woźnica

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Znalazłem na Wiki info o argumentacji ... i słuszności Twoich słów: https://en.wikipedia.org/wiki/Carl_Alexander_Clerck spokojne łykendu :hahaha: .
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Strona o pluskwiakach - heteroptera.entomo.pl

Post autor: GrzegorzGG »

Andrzej J. Woźnica pisze:Grzegorzu,

mam nadzieje, że wykaz  Schwenckfelda  (1604) traktujesz wyłącznie w aspekcie wyłącznie historycznym ale nienaukowym (tzn. jako ciekawostka).
Piszę o tym, bowiem w myśl zasad systematyki i nazewnictwa zoologicznego dopiero prace od Linneusza (1758) mają charakter publikacji naukowych
i po tym roku dopiero nabierają wartości naukowej aby je uwzględniać np.w wykazach fauny krajowej.
Dane faunistyczne istotnie zaczynają się na stronie dopiero od Weigel 1806. Jednak czy powinienem usunąć ją z listy? W pracy Lis 1994 jest podana, a wykaz dotyczy prac o charakterze rozmieszczeniowym Heteroptera Polski.

Może ewentualnie dodam jakiś komentarz w stylu tego co wyżej napisano? Tylko, że musiałoby być jakoś "mądrze" bo moja wiedza w tej materii nie pozwala na coś takiego :P

pozdrawiam
Grzegorz

PS. Jeśli jest na forum ktoś, kto posiada jakieś numery Polskiego Pisma Entomologicznego czy np Roczników Ochrony Roślin to mogę podesłać listę tego czego mi jeszcze brakuje. W większości to prace o charakterze "rolniczym" (dotyczące szkodników i ich zwalczania) niemniej ukazały się w naszych czasopismach :) Łącznie brakuje niecałe 200 (z ponad 800) publikacji aby baza była kompletna :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „HETEROPTERA”