BioMap - spostrzeżenia

Projekty zbiorowe - faunistyka, bazy danych. Współpraca.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

BioMap - spostrzeżenia

Post autor: GrzegorzGG »

Witam,

zakładam ten wątek, ponieważ korzystam często z projektu, a chciałem w jednym miejscu pisać o spostrzeżeniach.

W publikacji "Pluskwiaki (Insecta: Hemiptera) rezerwatu „Skałka Rogoźnicka"." (http://baza.biomap.pl/pl/data/publicati ... 06/default) mowa jest o rezerwacie położonym w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, która jest wg KFP częścią regionu Kotlina Nowotarska.

W samej publikacji czytamy:
Pentatomidae: Dolycoris baccarum (Linnaeus), 21 VI 2005, murawa kserotermiczna,
2 exx.
Tym samym rekord 821190 w bazie (http://baza.biomap.pl/pl/data/record/821190/default) powiązany dla D. baccarum Beskidem Zachodnim jest chyba błędny.

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: BioMap - spotrzeżenia

Post autor: GrzegorzGG »

Praca "Stan poznania lądowych pluskwiaków różnoskrzydłych (Hemiptera: Heteroptera) Ojcowskiego Parku Narodowego" (link w bazie: http://baza.biomap.pl/pl/data/publicati ... /taxa/cf/y) przedstawia natomiast prace nad heteropterofauną Ojcowskiego Parku Narodowego w ujęciu historycznym. Nie wnosi żadnego nowego rekordu. Tymczasem w bazie znajdujemy aż 7 rekordów:
Mapa Bioróżnorodności
455493 ⊡ Miridae: Capsus ater, PL, Kotlina Nowotarska, rezerwat przyrody Skałka Rogoźnicka (Chłond D. et Gorczyca J. 2006)
455934 ⊡ Miridae: Closterotomus fulvomaculatus, PL, Kotlina Nowotarska, rezerwat przyrody Skałka Rogoźnicka (Chłond D. et Gorczyca J. 2006)
460200 ⊡ Miridae: Leptopterna dolabrata, PL, Kotlina Nowotarska, rezerwat przyrody Skałka Rogoźnicka (Chłond D. et Gorczyca J. 2006)
460136 × Miridae: Leptopterna dolabrata, PL, Wyżyna Krakowsko-Wieluńska (Chłond D. et Gorczyca J. 2006)
459843 × Miridae: Rhabdomiris striatellus striatellus, PL, Wyżyna Krakowsko-Wieluńska (Chłond D. et Gorczyca J. 2006)
461509 ⊡ Miridae: Stenodema laevigata, PL, Kotlina Nowotarska, rezerwat przyrody Skałka Rogoźnicka (Chłond D. et Gorczyca J. 2006)
461968 ⊡ Miridae: Trigonotylus caelestialium, PL, Kotlina Nowotarska, rezerwat przyrody Skałka Rogoźnicka (Chłond D. et Gorczyca J. 2006)
Zastanowiła mnie obecność Skałki Rogoźnickiej. Być może rekordy z dwóch przytoczonych przeze mnie publikacji zostały wymieszane?
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: BioMap - spotrzeżenia

Post autor: GrzegorzGG »

Kolejna uwaga dotyczy powiązania rekordów z publikacją. Otóż z publikacją Gorczycy i Herczka "Psallus confusus Rieger and Psallus mollis (Mul.) in Poland (Heteroptera, Miridae)." (http://baza.biomap.pl/pl/data/publicati ... /taxa/cf/y) powiązanych jest 46 rekordów, z których żaden nie dotyczy P. confusus ani P. mollis. Myślę, że wspomniane 46 rekordów jest omyłkowo podpiętych z innej publikacji

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: BioMap - spotrzeżenia

Post autor: Piotr Tykarski »

Dziękuję za spostrzeżenia - to oczywiście błędy; każdy miał inną przyczynę. Wszystkie już usunięte. Po kolei:

ad viewtopic.php?p=227675#p227675

Ten rekord pochodzi od autorów planowanej do wydania drugiej części katalogu Heteroptera Poloniae (obejmującej Pentatomidae). W przekazanych danych był wpis "Beskid Zachodni" i w takiej formie weszło to do bazy (UTM był OK).

ad viewtopic.php?p=227676#p227676

Rekordy te dotyczą oczywiście innej pracy z tego samego roku - Chłonda i in. 2006 - http://baza.biomap.pl/pl/data/publicati ... et_al_2006.

ad viewtopic.php?p=227824#p227824

Podobnie jak powyżej, ale tym razem autorzy i rok się zgadzali. Rekordy przerzucone z http://baza.biomap.pl/pl/data/publicati ... ek_a_1991a do http://baza.biomap.pl/pl/data/publicati ... ek_a_1991b.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: BioMap - spotrzeżenia

Post autor: Wujek Adam [†] »

Znalazłem kolejny błąd w zasobach "BioMap":
Poniższa strona:
http://baza.biomap.pl/pl/data/publicati ... 6a/default
Nie zawiera zapowiadanego klucza Bazyluka pt. "Część IX-X. Karaczany – Blattodea, Modliszki – Mantodea" w PDF-ie, lecz zamiast niego jest klucz "Część XII. Skorki – Dermaptera."
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: BioMap - spotrzeżenia

Post autor: Piotr Tykarski »

Dzięki, naprawione.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: BioMap - spotrzeżenia

Post autor: Wujek Adam [†] »

Błyskawiczna reakcja! :okok:
To ja dziękuję. :birra:
Polowałem na ten klucz.
Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: BioMap - spotrzeżenia

Post autor: Jurek Szypuła »

Myślałem że to jakiś koszmar senny ale nie... Uszczypnąłem się i wiem że to widzę w realu:

http://baza.biomap.pl/pl/taxon/species- ... /tr/y/cf/y

Jakim cudem GENUS zamienił się w Trudy Russkago Entomologičeskago Obščestva v S.-Peterburge, a PPE w Förhandl. Skand. Naturf.???
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: BioMap - spotrzeżenia

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nie moja sprawa, tak tylko patrzę, jak to wygląda, jak to działa......
Trzy prace zostały podpięte pod to wydawnictwo
http://baza.biomap.pl/pl/list/publicati ... k_ent_obsc
ale to trzeba dokładniej sprawdzić w bazie wraz z przyczyną, bo to może być sygnał, że coś się w tabelach rozjechało.
Te trzy prace należą do jednego autora, więc może tam coś: http://baza.biomap.pl/pl/data/person/wanat_m/default
Czasami sam mechanizm baz danych potrafi płatać jakieś tam figle.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: BioMap - spotrzeżenia

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek Kurzawa pisze:Nie moja sprawa, tak tylko patrzę, jak to wygląda, jak to działa......
...
Czasami sam mechanizm baz danych potrafi płatać jakieś tam figle.
Takie rozjeżdżanie powoduje zbyt duża liczba relacji. Każdy system bazodanowy, zwłaszcza z większą ilością rekordów, ma swoją wytrzymałość w tym zakresie, która jest wprost proporcjonalna do szybkości łącza i serwera. Tu prawdopodobnie relacja tytuł->artykuł, nie jest ona w ogóle potrzebna bo przecież jest stała i nigdy się nie powinna zmienić. BioMap to duży zestaw danych i baz więc o błędy łatwo, poza tym wszelkie zmiany przy takiej ilości połączeń mogą generować błędy w warstwie logicznej, trudnej do przeanalizowania na szybko i pod presją czasu.
Awatar użytkownika
Komosinski K
Posty: 178
Rejestracja: poniedziałek, 19 grudnia 2005, 12:30
Lokalizacja: Olsztyn

Re: BioMap - spotrzeżenia

Post autor: Komosinski K »

To i ja się podepnę.
Zdjęcie (ale nie to z Ikonografii Lecha Borowca) podpisane jako Anthicus axillaris (autor Marek Kozłowski) to w rzeczywistości A. antherinus.
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: BioMap - spotrzeżenia

Post autor: Piotr Tykarski »

Dziękuję za odkrycie usterek. Obie sprawy załatwione.
Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: BioMap - spotrzeżenia

Post autor: Jurek Szypuła »

Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: BioMap - spotrzeżenia

Post autor: GrzegorzGG »

Dodam jeszcze takie dwa ostatnio znalezione:

rekord 894000. Lygus maritimus w Polsce nie występuje. Praca Gorczyca i Wolski 2011 weryfikuję tę daną. Powinien być L. pratensis.
Podobne uwagi dotyczą jeszcze kilku błędnych gatunków z pracy Burdajewicz 1993

457600 Miridae: Lygus rugulipennis, PL, Wyżyna Małopolska, Łęczna ad Kielce, UTM WV16 (Strawiński K. 1966b, Gorczyca J. et Wolski A. 2011)

W pracy Strawińskiego podano wykaz miejscowości, chodzi istotnie o Łęczną z powiatu kieleckiego. Zatem Łęczna z kwadratu WV16 jest błędna (to Pojezierze Pomorskie).
Właściwy kwadrat jest trudny do zdefiniowania.
W okolicy Kielc nie znalazłem żadnej Łęcznej. Jest natomiast taka miejscowość na wschód od Lublina (co pokrywałoby się w sumie z terenem badań tego autora). Jednak wówczas napisano by raczej Łęczna pow. Lublin ...

Nie działa u mnie moduł wyszukiwania nazw na gis.biomap.pl co jeszcze bardziej utrudnia szukanie zaginionej Łęcznej.

pozdrawiam
Grzegorz
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: BioMap - spotrzeżenia

Post autor: Piątek Wojciech »

GrzegorzGG pisze:W okolicy Kielc nie znalazłem żadnej
być może to literówka w nazwie miejscowości
LINK

Kod: Zaznacz cały

https://www.google.pl/maps/place/Łączna/@51.005264,20.6800038,12z/data=!4m5!3m4!1s0x47183b2ee39776e5:0xe025
coś poszło nie tak
http://mapa.edu.pl/dojazd/laczna_4770_kielce_7936.htm

edit: naprawiłem linki [jk]
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: BioMap - spotrzeżenia

Post autor: GrzegorzGG »

Myślę, że to dobry trop :)

pozdrawiam
Grzegorz
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: BioMap - spotrzeżenia

Post autor: Robert Rozwałka »

Łączna/Łęczna to pewnie dobry trop jedna litera a miejscowości zupełnie
gdzie indziej leżące;-).
Gorzej jak niektóre miejscowości zmieniły i to całkiem niedawno nazwy,
i ciężko je czasem zlokalizować.
Wereszczyca (k/Tomaszowa Lubelskiego) była w spisie miejscowości PRL
i jeszcze jakieś 5 lat temu na mapach regionu. Ale obecnie to Wierszczyca...
wg Biomap też i w Wikipedii też;-).
Że tak podam z historii stron mi znajomych.

Gorzej bywa gdy różne "Nowiny" czy inne "Piaski" potrafią być z 2 x
w tym samym powiecie... I bądź tu mądry z lokalizacją takich danych,
zwłaszcza jak mają ze 100 lat....

A co jest z Biomap, bo u mnie moduł wyszukiwania też nie działa....
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: BioMap - spotrzeżenia

Post autor: GrzegorzGG »

Robert Rozwałka pisze: Gorzej bywa gdy różne "Nowiny" czy inne "Piaski" potrafią być z  2 x
w tym samym powiecie... I bądź tu mądry z lokalizacją takich danych,
zwłaszcza jak mają ze 100 lat....
Krytyczny przypadek znalazłem wprowadzając rekordy z publikacji do bazy. Jest taka miejscowość (choć jej nie potrafię teraz znaleźć), która ma dwa wystąpienia w tym samym kwadracie :)

pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: BioMap - spotrzeżenia

Post autor: Piotr Tykarski »

Jurek Szypuła pisze:Kolejny do poprawy:
http://baza.biomap.pl/pl/data/publicati ... fault/cf/y
Dziękuję ponownie za namierzenie buga. Sprawy dziwnych czasopism już chyba nie ma.
Robert Rozwałka pisze:A co jest z Biomap, bo u mnie moduł wyszukiwania też nie działa....
Błąd w działaniu wyszukiwarki miejscowości usunąłem. Zmieniłem parę liter w kodzie i zapomniałem o aktualizacji aplikacji produkcyjnej, a na testowej wszystko działa.
GrzegorzGG pisze:457600 Miridae: Lygus rugulipennis, PL, Wyżyna Małopolska, Łęczna ad Kielce, UTM WV16 (Strawiński K. 1966b, Gorczyca J. et Wolski A. 2011)
(...)
Nie działa u mnie moduł wyszukiwania nazw na gis.biomap.pl co jeszcze bardziej utrudnia szukanie zaginionej Łęcznej.
Gdy zbadam sprawę Łęcznej, dam znać.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: BioMap - spotrzeżenia

Post autor: GrzegorzGG »

U mnie teraz gis.biomap.pl działa, jeśli chodzi o wyszukiwanie. gistest.biomap niestety nie. A jak jest u innych użytkowników ?

pozdrawiam
G.
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: BioMap - spotrzeżenia

Post autor: Robert Rozwałka »

Fakt, już działa. Dobrze.

Natomiast nasunął mi się pewien pomysł.
Jest wielka cegła "Spis miejscowości Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" 1967
waży jak cegła z 5 kg, a każdym razie dużo...
Rzecz bardzo przydatna jak ktoś chce sprawdzić jakieś dane przedwojenne/powojenne.
bo obejmuje mnóstwo miejscowości które obecnie zanikły.
Przydałaby się wersja elektroniczna do szybszego wyszukiwania, bo taki biały kruk
jest niemal nieosiągalny.
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: BioMap - spotrzeżenia

Post autor: Piotr Tykarski »

GrzegorzGG pisze:W pracy Strawińskiego podano wykaz miejscowości, chodzi istotnie o Łęczną z powiatu kieleckiego. Zatem Łęczna z kwadratu WV16 jest błędna (to Pojezierze Pomorskie).
Właściwy kwadrat jest trudny do zdefiniowania.
W okolicy Kielc nie znalazłem żadnej Łęcznej.
Jest oczywiście Łączna i niemal na pewno o nią chodzi. Nie ma chyba znaczenia, skąd wzięła się różnica - z błędu w nazwie, dwóch jej wersji w użyciu czy zmianie w ciągu ostatniego wieku. Zmieniłem nazwę w rekordzie (zachowując informację o nazwie pierwotnej).

Co do "Spisu miejscowości Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej", to zgadzam się, że przydałoby się mieć do tego szybki dostęp (myślałem swego czasu o digitalizacji Rosponda). Ale po pierwsze, zanim ktokolwiek się za to weźmie, należy sprawdzić, czy inny już tego nie zrobił. Nie mam w tej chwili czasu na takie rzeczy. Ale chętnie przyjąłbym pomoc i powiązał to z bazą miejscowości.

Tylko że jest jeszcze druga rzecz - sam spis niewiele da. Konieczne byłyby jeszcze współrzędne, aby dało się to powiązać z mapą. Chyba że w "Spisie" współrzędne są... A to znacznie większa robota niż samo przerobienie wykazu z papieru na bazę.
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: BioMap - spotrzeżenia

Post autor: Robert Rozwałka »

Z Twojej wypowiedzi Piotrze wynika, że "Spisu miejscowości PRL" w ręku nie miałeś.

Współrzędnych tam oczywiście nie ma, ale są inne dane przypisane do miejscowości
gromada (osiedle); siedziba PRN; województwo; poczta; stacja PKP; urząd stanu cywilnego.
1383 strony formatu > niż A4.
Zastanawiam się jak w owym czasie takie dzieło powstało, nie chodzi o nakład pracy nawet,
ale o znaczenie tego dla "obronności kraju";-).

Nie widziałem tego "w sieci", przy przeszukiwaniach, ale też za zbyt mocno nie szukałem.
Vutris
Posty: 237
Rejestracja: piątek, 25 listopada 2011, 21:43

Re: BioMap - spotrzeżenia

Post autor: Vutris »

W sieci może i nie istnieje "spis miejscowości PRL", ale jest coś co może przydać się każdemu nie tylko zainteresowanemu entomologią. Jest to "Mapster" - jak to jest zdefiniowane przez twórców "zbiór linków do historycznych map Polski, Europy Środkowo-wschodniej, przeznaczonych do celów niekomercyjnych. Skany map i planów pochodzą z kolekcji prywatnych, archiwów, muzeów i bibliotek. Materiały są udostępnione w sposób wygodny do pobrania, w wysokiej rozdzielczości i w niskiej kompresji jpg".
Wystarczy raz skorzystać, by mieć już ten link na stałe w swoich zakładkach - http://igrek.amzp.pl.

Dostępne jest natomiast Rozporządzenie z 15 grudnia 1998 roku w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia, stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału
terytorialnego kraju oraz związanych z tym obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego wraz z załącznikiem zawierającym m.in. nazwy wszystkich miejscowości - http://bip.stat.gov.pl/gfx/bip/userfile ... 103101.pdf.

Innym wygodnym i według mnie najprostszym sposobem sprawdzenia nazwy czy też ustalenia położenia miejscowości lub jej części jest wykorzystanie "bazy miejscowości i kodów pocztowych" - http://bazy.hoga.pl/kody.asp

Istnieje również strona "Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych", gdzie np. na bieżąco umieszczone są wszelkie zmiany podziału administracyjnego Polski m.in. z wymienionego wyżej rozporządzenia.
Jednakże dla wielu osób piszących prace związane z koniecznością określenia nazewnictwa i położenia wód czy to płynących czy też stojących przydatnym może być umieszczony tamże "Narodowy gazeter Polski".
Wystarczy, że zacytuję część opisową "Wykaz nazw wodnych składa się z dwóch części. Tom I. Hydronimy - część 1. Wody płynące, źródła, wodospady zawiera wykaz 8100 nazw cieków: rzek, potoków, strug, strumieni, starych koryt, kanałów i rowów, a także wykazy 136 nazw źródeł i 16 nazw wodospadów. Część druga wykazu hydronimów pt. Wody stojące zawiera 7761 nazw obiektów wód stojących: jezior, stawów, sztucznych zbiorników wodnych, zatok, cieśnin oraz głębi i mielizn."
Reszta dostępna pod adresem - http://ksng.gugik.gov.pl/narodowy_gazet ... i_t_01.php
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: BioMap - spotrzeżenia

Post autor: Piotr Tykarski »

Robert Rozwałka pisze:Z Twojej wypowiedzi Piotrze wynika, że "Spisu miejscowości PRL" w ręku nie miałeś. (...) Zastanawiam się jak w owym czasie takie dzieło powstało, nie chodzi o nakład pracy nawet, ale o znaczenie tego dla "obronności kraju";-).
W ręku nie miałem, ale właśnie dziś zobaczyłem skan na Chomiku. Monstrualna tabela, zgodnie z oczekiwaniami. W tamtych czasach znakomita rzecz, a i dziś mogłaby się przydać - wystarczy solidna dłuższa awaria prądu (pdf wtedy też na nic).

Vutris poruszył temat znacznie wykraczający poza ramy tego wątku. Wolałbym tu zbytnio go nie rozwijać, żeby nie rozmydlić celu dyskusji. Gazeterów mamy niby dostatek, ale każdemu można coś zarzucić - że nieaktualny albo że właśnie brak danych starych albo nie pokazuje wyższych jednostek po wybraniu obiektu, albo nie takie, jakie by się chciało itp.

Sam też kiedyś udostępniłem takie narzędzie - http://www.ksib.pl/szukacz/szukacz.php, bazujące na "50-tkach" wojskowych, ożenionych z kilkoma innymi źródłami. Czy przydatne, to zależy od potrzeb.

Ale mówimy o BioMapie i możliwościach zwiększenia jej funkcjonalności przez rozszerzenie bazy lokalizacji - nie o używaniu innych stron, tylko o działaniu tej konkretnej. Ad rem więc. Możliwości są dwie:
  • rozbudowa bazy lokalizacji
  • To jest najpewniejsza rzecz - uniezależnia od źródeł zewnętrznych i pozwala na dostosowanie i uzupełnienia. Nie bardzo wyobrażam sobie istnienie takiej bazy bez powiązania z mapą (dodanie współrzędnych). Gdybym dostał taką tabelę jak wykaz wspomniany przez Roberta w wersji cyfrowej, od razu pewnie 80-90% nazw otrzymałoby współrzędne na podstawie danych już istniejących w bazie. Pozostałaby orka z tymi pozostałymi i pewnie stopniowo dałoby się uzupełnić całość.
  • zaciąganie danych z serwisów typu WFS
  • To z kolei jest wygodne, bo kto inny dba o aktualizacje. Minusy - brak wpływu na zawartość, ograniczone możliwości powiązania z serwisami lokalnymi.
Będę starał się zwiększać zakres danych BM, zarówno miejscowości, jak i podkładów. Gdyby ktoś chciał się włączyć, będzie szybciej.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: BioMap - spostrzeżenia

Post autor: Aneta »

Na stronie Plodia interpunctella jest zdjęcie Cydia pomonella:
https://baza.biomap.pl/pl/taxon/species ... C_5962.jpg
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: BioMap - spostrzeżenia

Post autor: Robert Rozwałka »

Czy ktoś wie czemu od kilku dni Biomap nie działa [http://gis.biomap.pl]? Jak na złość ma człowiek potrzebę skorzystania z mapy,
a tutaj od kilku dni nieodmiennie komunikat "Ta witryna jest nieosiągalna"...
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: BioMap - spostrzeżenia

Post autor: GrzegorzGG »

Jest przekierowanie na serwery nazwa.pl
To tak jakby się abonament skończył ...

G.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: BioMap - spostrzeżenia

Post autor: GrzegorzGG »

Podobnie jest z baza.biomap.pl ....

G.
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: BioMap - spostrzeżenia

Post autor: Marek Wanat »

Nie będę wyręczał Piotra T. w odpowiedzi, ale przyszło mi do głowy pytanie, czy to aby nie ma związku z przyczyną niedawnej zmiany podkładu mapy na portalu K. Jonki. Choć trudno uwierzyć, by największy polski uniwersytet nie był skłonny do pokrywania jakichś roboczych opłat związanych z korzystaniem z map Googla w firmowanych przez siebie projektach. Poczekajmy na wyjaśnienia Piotra, może to czysto techniczna sprawa, a skoro przypadło na "nieustające" święta, to się przeciąga.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: BioMap - spostrzeżenia

Post autor: Jacek Kurzawa »

Marek Wanat pisze:... przyszło mi do głowy pytanie, czy to aby nie ma związku z przyczyną niedawnej zmiany podkładu mapy na portalu K. Jonki.
:D To teoria spiskowa. Domena ksib.pl nie została przedłużona i domena znikła z sieci. Biomapl.pl delegowany jest na hosty ns1.ksib.pl przez co brak opłaty i ZANIK domeny w sieci spowodował kompletny zanik wszystkiego.
Nazwa.pl "nagradza" opłatami karnymi podwajając i tak już najwyższą opłatę za domenę .pl w kraju (146x2). Ktoś, kto obsługuje email domeny ksib.pl (właściciel domeny) przespał święta, przegapił przychodzące powiadomienia z nazwy.pl.
DOMAIN NAME: ksib.pl
registrant type: organization
nameservers: ns.ksib.pl. [212.87.6.65]
ns1.net.icm.edu.pl.
ns2.net.icm.edu.pl.
created: 2005.12.31 06:30:21
last modified: 2021.01.05 10:16:52
renewal date: 2021.12.30 13:00:00
Domena wygasa w rocznicę po rejestracji, a ta była w Sylwestra. Nazwa.pl wykorzystuje takie zaniki do przekierowania ruchu na swoje serwery, co opisałem w artykule https://tittle.pl/praktyki-nazwa-pl-w-s ... ia-domeny/
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: BioMap - spostrzeżenia

Post autor: Marek Wanat »

Tym bardziej warto poczekać na odpowiedź Piotra ;)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: BioMap - spostrzeżenia

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ja nie czekam ;-) , sprawa jest oczywista, domena ksib.pl wygasła i znikła z sieci, to jest normalne, a nazwa.pl ją zaparkowała na okres grace period na swoje serwery. Pracuję z tym codziennie i pilnuję kilka domen dziennie, aby Klientom nie pouciekały. A że własciciele domen nie pilnują swoich domen, to jest co robić i takie przypadki mam na porzadku dziennym. Wczoraj miałem taki jeden i dzisiaj też. :laugh: Napisałem post ze wzgl. na przypuszczenia, że może to mieć związek ze stroną Krzyśka Jonko. A ponieważ strona biomap.pl działa to jest "po sprawie". :hi:
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: BioMap - spostrzeżenia

Post autor: Marek Wanat »

Jacku, zdumiewająco niezborny bywa twój sposób myślenia, a ten konkretny przykład jest jednym z kilku doskonale potwierdzających tą regułę. Nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, albo szybciej odpowiadasz niż doczytasz :rotfl: Wyraziłem jedynie nieśmiałe przypuszczenie, że przyczyna chwilowego zaniku BioMap może być taka sama, jak w przypadku strony lepidoptera.eu K. Jonki, czyli wprowadzone opłaty za podkład mapowy, który w obu był przecież do niedawna ten sam. I to wszystko!. Natychmiast dodałeś do tego jakąś rzekomą teorię spiskową i dorobiłeś rozbudowany podkład teoretyczny, z wyraźnym wydźwiękiem, że ktoś na UW odpowiedzialny za BioMap "dał dupy" i "przegapił święta". Pracuję w uniwersytecie co prawda trochę mniejszym niż warszawski, ale i tak jest to największy pracodawca w województwie dolnośląskim i zdążyłem się już dawno przyzwyczaić do pewnych ujemnych stron gigantyzmu i towarzyszącej temu bezwładności administracyjnej. Nie porównuj się do tego, bo ze swoją firmą informatyczną działasz w zupełnie innej skali, choćby pod względem obsługi, procedur i tempa księgowania płatności. To, że małe firmy działają szybciej i sprawniej niż molochy, stwierdzono w ekonomii już wieki temu. Ale i równie dawno nauczono się oceniać potencjał klienta i ze strony kogoś handlującego domenami twoja firma nie może nawet marzyć o tym, by być pod tym względem oceniana na równi z uniwersytetem. Ze swej strony cieszę się, że działająca ponownie w 2021 strona BioMap, która i mnie się często przydaje, pozwala zamknąć ten wątek pozytywną konkluzją, a moje wstępne obawy okazały się chybione.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: BioMap - spostrzeżenia

Post autor: Jacek Kurzawa »

A to ja Cię Marku źle zrozumiałem. Pisałeś, że zmiana mapy u K.Jonko " czy to aby nie ma związku z przyczyną", więc odebrałem, że chodzi ci o związek bezpośredni skutkowo-przyczynowy a rzeczywiście nie doczytałem ze zrozumieniem. Jasne są dla mnie przyczyny, więc nie wiązalem tego z mapą, bo wtedy nastąpiłaby tylko wywrotka jednej strony z mapą a nie całego ksib.pl i biomap.pl Pomyślalem wiec, że snujesz jakies teorie spiskowe, po prostu źle Cię zrozumialem, przepraszam, masz rację.

Natomiast to, że ktoś przegapił platność, to nie miał być podkład z wydźwiękiem, tylko po prostu nie ma innej możliwości. Wygasła domena to znaczy, że nie została opłacona na kolejny okres. Piszę o tym wprost i jasno, bo takie rzeczy się po prostu zdarzają, wszystkim, a powodów są dziesiątki od prozaicznych do bardzo poważnych. Pisząc że "ktoś przespał święta" chciałem nadac ton żartobliwy, a jak działają molochy to jest dla mnie oczywiste. Nie staram się tu szukać winnych ani dorabaić temu żadnego sensacyjnego wydźwięku. Wręcz przeciwnie, jak pisałem, to jest codzienność i sprawa jest zamknięta w momencie opłacenia. Wszystko działa i o to w tym wszystkim chodzi. Przy okazji chciałem uczulić innych posiadaczy domen na to, by pamiętali o ich opłacaniu, bo konsekwencje bywają bolesne w przypadku takich frm jak nazwa.pl czy home.pl.
Przedostatnie Twoje zdanie prawdopodnie źle rozumiem "Ale i równie dawno nauczono się oceniać potencjał klienta i ze strony kogoś handlującego domenami twoja firma nie może nawet marzyć o tym, by być pod tym względem oceniana na równi z uniwersytetem." Klientem jest Uniwersytet i to on może porównywać dwie firmy. Przedłużanie domen po 146 zł rocznie, kiedy można po 70 czy brak opłat za gapiostwo, większa ilość powiadomień, przypomnień i szybkośc reakcji itd to są elementy przemaiwające za mniejszą firmą. Nie widzę zalet nazwy.pl W druga stronę - ze strony kogoś handlującego domenami patrząc na Klienta nazwa.pl zachowuje się jak tygrys, ktory pożera tłuste dzieci (domeny urzędów), bo przecież nikt w instytucjach nie przejmuje się finansami, ekonomią oplat czy odpowiedzialnością. Wybiera nazwe az czy home bo ? ... nawet nie potrafię tego hipotetycznie uargumentować, co kieruje ludźmi wspólpracującymi z najgorszymi firmami pod tym wzgl na rynku (sposób tych rynkowych graczy woła o pomstę, to nie jest wątek na omawianie tych spraw, ale są fora gdzie jest to dokładnie omowione (webhostingtalk - niestety nazwa wykupiła forum i zrobiła je pod siebie NA ZBÓJECKICH ZASADACH, jak to mają w zwyczaju:
TUTAJ>>.
Afera z DNS Anycast tutaj
Afera z SSL tu
komentarze też są ciekawe... .
Napiszę krótko - jak tylko ktoś trochę orientuje się w tym biznesie to nie korzysta z usług firm nadroższych i tych największych w szczególności tych, ktore od lat prowadzą agresywną nieczuciwa politykę wzgl swoich Klientow (trzeba poczytac co zalinkowalem wcześniej). To w takiej nazwie czyha na nich najwięcej problemów i prawdziwych pułapek. Mój punkt widzenia na to jest wynikiem współpracy z nazwa.pl od lutego 2003 r. kiedy rejestracja domeny trwała dwa tygodnie pisania emaili. Obserwowałem ich rozwój od niemal ich samego początku i nigdy nie było inaczej :-) a w ostatnich latach jest jeszcze gorzej niż było zawsze.
Myślę, że temat "domen" najlepiej sobie kiedyś omówić przy spotkaniu, bo to są tematy na dłuższe rozmowy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlasy rozmieszczenia, Bazy danych - projekty zbiorowe”