Strona 1 z 1

Stare czasopismo po nowemu [Fragmenta Naturae]

: czwartek, 27 kwietnia 2017, 11:51
autor: Miłosz Mazur
Drodzy Forumowicze!

Pisałem i zachęcałem kiedyś do składania swoich artykułów, notek itp. do naszego opolskiego Nature Journal.
Z liczbą artykułów bywało różnie więc czasopismo zrobiło krok w przód i przeszło na wersję w pełni angielskojęzyczną chcąc trafić na szersze wody, starać się o wyższą liczbę punktów MNiSW itd.

Niestety życie nas przerosło - zmiany przepisów, kompletny brak wsparcia finansowego dla takich wydawnictw i generalnie marazm na rynku "naukowym", gdzie najważniejsze obecnie są punkty, impacty, Hirsche i inne tego rodzaju wskaźniki sprawiło, że czasopismo stanęło na rozdrożu.

Padła nawet propozycja zamknięcia tytułu.

No ale daliśmy sobie jeszcze jedną szansę. Generalnie zmieniło się prawie wszystko.
Nowa nazwa (od zeszłego roku funkcjonujemy jako Fragmenta Naturae), nowa strona internetowa, nieco odświeżona szata graficzna (choć wciąż planujemy pewien progress w tym zakresie), przejście w pełni na język polski z opcją pisania po angielsku dla chętnych, powiększenie rady redakcyjnej, zmiana redaktora naczelnego, zmiana nieco profilu publikowanych prac i inne.

No więc wychodzę do Was wszystkich z propozycją nadsyłania prac do tegorocznego wydania. Piszemy po polsku, publikujemy kolorowe zdjęcia, ukazujemy się online jako open access, publikujemy za free. Prace ukazują się na bieżąco, a nie pod koniec roku. Mamy oczywiście wszelkie numery ISSN itp, jesteśmy indeksowani przez bibliotekę narodową, chcemy wejść z naszymi danymi (zbieranymi już ponad 50 lat) do systemu Biomap.
Przyjmujemy wszelkie prace o tematyce szeroko pojętych nauk o życiu.

Chcemy, aby było to czasopismo dla wszystkich miłośników przyrody. Na polskim rynku brak jest, moim zdaniem, czasopisma które miało by szeroki zakres tematyczny w doborze artykułów, także o charakterze krótkich doniesień. Są oczywiście takie czasopisma, ale albo czeka się bardzo długo na publikacje, albo ukazują się drukiem, co ogranicza liczbę zeszytów w roku i wydłuża jeszcze kolejkę oraz trochę wpływa na charakter samych prac.
My ukazujemy się online, więc nie mamy tego rodzaju ograniczeń.
Doskonałym przykładem na świetne czasopismo, przystające do obecnych czasów, jest Ecta Entomologica Silesiana. Tyle, że to czasopismo stricte entomologiczne, a FN ma szerszy zakres. Nie chcemy konkurować, zresztą trudno teraz konkurować z AES, chcemy się uzupełniać i korzystać z dobrych, bytomskich wzorców.

Prace są oczywiście recenzowane, trzymamy poziom i nie przyjmujemy prac w rodzaju 37 stanowisko Ips typographus w okolicy Chędożewa.

Dla osób z objawami punktozy informuję, że mamy 4 punkty na liście MNiSW, czyli tyle ile przez długie lata miały WE, tyle, że u nas poczekasz na publikacje 2-3 m-ce, a nie 2-3 lata ;)
Będziemy się starać o zwiększenie liczby punktów, ale do algorytmu liczy się liczba prac ukazujących się rocznie, więc wszystko w waszych/naszych rękach.

Nasza wizją było, aby pojawiło się czasopismo dla wszystkich - profesjonalistów, amatorów, studentów, doktorantów, każdego kto chce się podzielić swoimi odkryciami i stawić przy okazji czoła procesowi recenzji i weryfikacji własnych umiejętności pisania tego rodzaju prac. Pomagamy, doradzamy, jesteśmy do Waszej dyspozycji.

Powiem jeszcze od siebie coś. Nie traktujcie tego jako błaganie o zmiłowanie nad czasopismem. Jest ono czymś, czemu każdy z członków rady redakcyjnej poświęcił jakąś część swojego życia prywatnego i zawodowego na zasadzie pełnego wolontariatu.
Więc nam zależy. Ale jeśli życie pokaże, że nie ma zainteresowania taka niszą? Trudno, my naprawdę mamy co robić ;)

Tak więc ślijcie wici gdzie popadnie i mówcie znajomym przyrodnikom o nowej odsłonie Nature Journal, teraz już jako Fragmenta Naturae. Będę wdzięczny za udostępnienie informacji na innych forach internetowych, moja aktywność ogranicza się jedynie do tego, a nie chce nigdzie spamować. Wy pewnie macie szersze kontakty.

Nasza strona internetowa
http://nature-journal.uni.opole.pl/

Instrukcja dla Autorów
http://nature-journal.uni.opole.pl/inst ... r-authors/

Tegoroczny numer będzie jubileuszowy, pięćdziesiąty, więc pewnie znajdzie się tam trochę podsumowań i prac o historycznym charakterze :ok:

Re: Stare czasopismo po nowemu

: czwartek, 27 kwietnia 2017, 11:55
autor: Andrzej J. Woźnica
a macie ISSN? . Pytam, bo to jest podstawą aby rozwój czasopismu zapewnić.

Re: Stare czasopismo po nowemu

: czwartek, 27 kwietnia 2017, 11:58
autor: Miłosz Mazur
Miłosz Mazur pisze: Mamy oczywiście wszelkie numery ISSN itp,
;)

O e-ISSN właśnie występujemy ;)

Re: Stare czasopismo po nowemu

: czwartek, 27 kwietnia 2017, 16:30
autor: Andrzej J. Woźnica
:ok:

Fragmenta Naturae

: środa, 14 marca 2018, 16:41
autor: Miłosz Mazur
Nasze czasopismo po "liftingu" i zmianie zasad redagowania od zeszłego roku funkcjonuje w sieci.
http://fragmenta-naturae.wpt.uni.opole.pl/

W zeszłorocznym tomie pojawiło się kilka prac entomologicznych, w tym roku również zaczyna się owadziarsko.

Zachęcam do nadsyłania swoich doniesień. Przemiła redakcja i pomocny naczelny są do waszej dyspozycji ;)

2017
Tomasz Biwo: Występowanie błonkówek z rodzaju Scolia (Hymenoptera: Scoliidae) na Opolszczyźnie: 1-5.
Grzegorz Hebda, Jerzy M. Gutowski: Elasmostethus brevis Lindberg, 1934 (Heteroptera: Acanthosomatidae) – gatunek nowy dla fauny Polski: 6-9.
Katarzyna Szczepaniak: Type specimens of arthropods in fossil resins from collections of the PAS Museum of the Earth in Warsaw: 32-45

2018
Tomasz Biwo, Karolina Olszanowska-Kuńka: Potwierdzenie występowania zadrzechni fioletowej Xylocopa violacea (Linnaeus, 1758) (Hymenoptera: Apidae) na Opolszczyźnie: 1-5.

O kolejnych entomologicznych pracach będę informował w tym wątku.

Re: Stare czasopismo po nowemu

: środa, 14 marca 2018, 16:43
autor: Miłosz Mazur
Odświeżam wątek, bo nie chcę go likwidować ani przeklejać.

W osobnym wątku będę umieszczał informacje o nowych pracach entomologicznych w naszym czasopiśmie.

Re: Fragmenta Naturae

: środa, 14 marca 2018, 20:08
autor: Przemek Zięba
A prace poza entomologiczne np o tasiemcach można wysyłać? Albo z zakresu patologii ptaków a raczej infekcji u bielika. Mam takie dwa artykuły w zasadzie nie wiem gdzie ich wsadzić, nadają się?

Re: Fragmenta Naturae

: czwartek, 15 marca 2018, 13:45
autor: Miłosz Mazur
Publikujemy, zgodnie z instrukcją dla autorów, prace z szeroko pojętych nauk przyrodniczych.
Jakby to była jakaś biochemia czy coś to może niespecjalnie. Ale takie pasożytnicze w kontekście gatunków zwierząt jak najbardziej ;)