Hodowla i preparowanie modliszek

Modliszki
gslowikowski
Posty: 62
Rejestracja: wtorek, 10 sierpnia 2004, 15:53
UTM: EA64
Lokalizacja: Rzeszów

Hodowla i preparowanie modliszek

Post autor: gslowikowski »

Witam kolegów.

Złapałem ostatnio kilka modliszek. Nigdy wcześniej nie miałem z nimi do czynienia.
Podpowiedzcie dwie rzeczy:
- czym najlepiej je karmić w hodowli
- jak preparować, żeby zachowały oryginalny wygląd i kolory (czy np. usunąć wnętrzności)

Pozdrawiam

Grzesiek
lotr
Posty: 269
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2005, 22:41
Lokalizacja: Bydgoszcz obecnie
Kontakt:

Post autor: lotr »

Ja bym proponował zajrzeć tutaj -> http://www.iop.krakow.pl/pckz/opis.asp?id=26&je=pl
I już wszystko jasne, prawda?

Polecam też lekturę prawa ochrony przyrody i rozporządzeń nt. gatunków chronionych.
gslowikowski
Posty: 62
Rejestracja: wtorek, 10 sierpnia 2004, 15:53
UTM: EA64
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: gslowikowski »

Dzięki

Modliszki przywiozłem z Chorwacji. Nie wiedziałem, że są u nas chronione. Tam nie są rzadkością. Czy w takiej sytuacji wystarczy je wypuścić?
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Post autor: L. Borowiec »

W żadnym wypadku nie wolno wypuszczać chorwackich okazów w Polsce. Mantis religiosa (jeżeli to jest ten gatunek) tworzy wiele form geograficznych i te z południa Europy były opisywane jako odrębne podgatunki. Faktem jest, że nasze prawo nie rozróżnia podgatunków i hodowla nawet chorwackich okazów bez zezwolenia jest wykroczeniem.
lotr
Posty: 269
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2005, 22:41
Lokalizacja: Bydgoszcz obecnie
Kontakt:

Post autor: lotr »

Zgadzam się. Nie wypuszczaj. To już lepiej pohoduj, informacji poszukaj na jakimś forum terrarystycznym. Preparuje się tak samo, jak większe prostoskrzydłe (tu znajdziesz informacje - http://pte.au.poznan.pl/ - Wydawnictwa - Część IX-X Blattodea, Mantodea).
Na przyszłość jednak proponuję bardziej uważać, co się wwozi i łapie.
gslowikowski
Posty: 62
Rejestracja: wtorek, 10 sierpnia 2004, 15:53
UTM: EA64
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: gslowikowski »

Dzięki za szybkie odpowiedzi.

Zaraz po tym, jak napisałem posta też pomyślałem, że wypuszczenie byłoby bardzo złym rozwiązaniem. Można wprowadzić do naszego środowiska jakieś nowe choroby, itp.
A może mozna by je legalnie oddać jakiejś organizacji, zoo, czy coś tego rodzaju.

Zawsze oglądając zdjęcia modliszek były one w kolorze zielonym. Te chorwackie są słomkowe i brązowe. Myślałem, że to inny gatunek.

Wiecie może, gdzie można znaleźć listy owadów chronionych w innych krajach europejskich? Interesuje mnie głównie południe Europy: Chorwacja, Grecja, Bułgaria.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

gslowikowski pisze:A może mozna by je legalnie oddać jakiejś organizacji, zoo, czy coś tego rodzaju.
raczej nikt tego nie przyjmie - a jak trafisz na " niewłaściwą" organizację to jeszcze doniosą na Policję. no ale....
gslowikowski pisze:Wiecie może, gdzie można znaleźć listy owadów chronionych
polecam stronę - www.google.pl - wklepać chronione i nazwę kraju - wyskakuje na bank :wink:
Awatar użytkownika
Krzysztof Szumlak
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 4 kwietnia 2004, 21:42
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: Krzysztof Szumlak »

Jak juz jestesmy przy Mantis religiosa...Wczoraj odnotowalem kilkanascie sztuk w okolicy Ostrowca Świetokrzyskiego,gdzie dokladnie nie powiem..sami wiecie...Obserwowal moze juz ktos z was ten gatunek w swojej okolicy?
Awatar użytkownika
Krzysztof Szumlak
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 4 kwietnia 2004, 21:42
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: Krzysztof Szumlak »

Wybaczcie,nie widzialem wczesniejszych postów..tam juz jest o tym wzmianka,zatem sam znalazlem w waszych postach odpowiedz na moje pytanie...
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

Krzysztof Szumlak pisze:Jak juz jestesmy przy Mantis religiosa...Wczoraj odnotowalem kilkanascie sztuk w okolicy Ostrowca Świetokrzyskiego,gdzie dokladnie nie powiem..sami wiecie...Obserwowal moze juz ktos z was ten gatunek w swojej okolicy?
Nie podawaj Krzysztofie, a nawiasem mówiąc to gatunek stwierdził w okolicy Ostrowca Św (członek TBOP Bogusła Sępioł). Publikacja znajdujes ię w Kulonie
gslowikowski
Posty: 62
Rejestracja: wtorek, 10 sierpnia 2004, 15:53
UTM: EA64
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: gslowikowski »

Widzę mój wątek :smile:
Dodam, że moje ubiegłoroczne modliszki wróciły do Chorwacji ze znajomymi turystami wybierającymi się w tamte rejony. Nie będą się mieszać z naszym podgatunkiem.

W tym roku widziałem ciekawą scenę. Było to już po zmroku. Modliszka siedziała na środku asfaltowej drogi cała nastroszona. Co jakiś czas przejeżdżał nad nią jakiś samochód. Zamiast zwiać jak najszybciej ona się "nastroszyła". Widoczna była już z daleka.
Awatar użytkownika
Krzysztof Szumlak
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 4 kwietnia 2004, 21:42
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: Krzysztof Szumlak »

Marcin,słyszalem o Boguslawie...mam znajomego sokolnika co go dosc dobrze zna,od jakiegos czasu podobno nawet robi film na temat Mantis,co z tego wyjdzie zobaczymy niebawem:)),Niestety nie mialem jeszcze okazji osobiscie poznac wyżej wymienionego Bogusława...Pozodro:)
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

Krzysztof Szumlak pisze:Marcin,słyszalem o Boguslawie...mam znajomego sokolnika co go dosc dobrze zna,od jakiegos czasu podobno nawet robi film na temat Mantis,co z tego wyjdzie zobaczymy niebawem:)),Niestety nie mialem jeszcze okazji osobiscie poznac wyżej wymienionego Bogusława...Pozodro:)
widziałem jego film o żołnie w świetle pogórzy lessowych i muraw kserotermicznych Kunowa i okolic - Bogus nawet nakręcił fragmenty o diecie tego rzadkiego ptaka i jego młodych m.in. owady, przy okazji na filmie jednym z aktorów jest modraszek aleksis Glaucopsyche alexis i paź żeglarz Iphiclides podalirius. Fajne wykonanie, fajna narracja, wogóle fajny pomysł (pomijam ujęcie niesamoite - kraska izołan an jednym drzewie) - tylko Bogusiowi by się zdała lepsza kamera i fil nadawał by się do sprzedazy i do emisji w publicznej telewizji.
Mimo to dobry film, co do modliszki to nic mi nie wiadomo, by Bogus film jakis kręcił...
ODPOWIEDZ

Wróć do „MANTODEA”