Oligostomis reticulata (LINNAEUS, 1767)

Chruściki
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Oligostomis reticulata (LINNAEUS, 1767)

Post autor: rysiaty »

Chruścik rzuca się w oczy, bo (pozornie) bardzo charakterystycznie ubarwiony. Pierwszy raz spotkałem 16 IV 2011 r. (Witków WT32), ale okazało się, że bez widoku tylnych skrzydeł nie do odróżnienia od Hagenella clathrata, jedynie siedlisko (strumień) sugerowało ten pierwszy gatunek.

Gatunek wcale nieczęsty - znany z ok. 50 stanowisk. Mapkę i trochę info można znaleźć tutaj.
larwy O. reticulata rozwijają się w drobnych strumieniach śródleśnych lub rowach związanych z torfowiskami wysokimi bądź niskimi oraz terenami bagiennymi. Siedliska związane z torfowiskami wydają się być pierwotne dla tego gatunku.
Biorąc pod uwagę niewielką liczbę stanowisk i małą populację krajową, jak również zanikanie siedlisk najbardziej odpowiednich dla larw, można uznać O. reticulata za gatunek zagrożony wyginięciem. Dla skutecznej ochrony niezbędna jest inwentaryzacja gatunku wraz z oceną jego liczebności oraz ochrona znanych i potencjalnych stanowisk.
CZACHOROWSKI S., SERAFIN E. 2002. Ocena wielkości populacji i zagrożenia chruścika Oligostomis reticulata (L.)

Imagines najliczniejsze w kwietniu, ale widziane do czerwca.

W tym roku odłowiłem 19 IV 2014, Piaski WT24, przy rowie melioracyjnym.

Zachęcam do dodawania obserwacji :smiech: bo puki co aktualne rozmieszczenie
wiąże się to z obecnością ośrodków akademickich, zajmujących się badaniami nad Trichoptera
:papa:
Załączniki
Witków WT32, 16 IV 2011
Witków WT32, 16 IV 2011
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (122.26 KiB)
Witków
Witków
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.03 KiB)
Piaski WT24, 19 IV 2014
Piaski WT24, 19 IV 2014
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (129.83 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Oligostomis reticulata (LINNAEUS, 1767)

Post autor: Rafał Celadyn »

...u mnie na dwóch stanowiskach jest liczna (przełom kwietnia /maja) do teraz widuje pojedyncze egzemplarze...mam nawet parę sztuk w zamrażarce z 23.O4.2011 ,biotop to dwa torfowiska (przejsciowe) (Młoszowa CA 95,Trzebinia CA 86)
:papa:
Rafał
Załączniki
na kolanie ;).JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (66.58 KiB)
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Oligostomis reticulata (LINNAEUS, 1767)

Post autor: João M da Costa »

Nie jestem pewien który gatunek, ale jeden :) jest liczny tutaj w Kurowie. W tym roku, jeszcze nie obserwowałem, ale jak zobaczę, postaram się sfotografować tylne skrzydła.
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Oligostomis reticulata (LINNAEUS, 1767)

Post autor: rysiaty »

rysiaty pisze:okazało się, że bez widoku tylnych skrzydeł nie do odróżnienia od Hagenella clathrata
Właśnie doczytałem zalinkowany niedawno blog prof. Czachorowskiego, że te dwa gatunki różnią się kolorem nóg :mrgreen: także oznaczanie ze zdjęć może być znacznie prostsze.

czarne odnóża :gun: Oligostomis reticulata
brązowe odnóża :gun: Hagenella clathrata

W tym roku Oligostomis reticulata
17 IV --> WT17
25 IV --> Łęknica VT80
zdaje się, że w Lubuskim nierzadki gatunek :tancze:
Załączniki
Oligostomis_reticulata_7701_Zaskorz_WT17.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.51 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „TRICHOPTERA”