Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - http://www.entomo.pl/forum/
Teraz jest piątek, 17 lis 2017, 22:22

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Kilka pytan do fachowcow
PostNapisane: środa, 24 wrz 2014, 18:21 

Specjalność:
Mam  kilka  pytan  do  fachowcow  z tego forum albo porosze o odnośniki  jeśli  już na tym forum  
były podobnie sformuowane pytania .

- Czy legalne jest (w Polsce   i  w ogole  ) poławianie  owadow  w szegolnosci   chrząszczy  ,które mnie  najbardziej  interesują  
tzn   biegaczowate  ,  jelonkowate   ,zukowate      i inne   najbardziej   efektowne  
za pomocą  pułapek  feromonowych  ,które  podobno  oznaczają  się  wielka  skutecznoscia  .
Znalazlem  przypadkowo  w lesie  taka  3metrowa ,wiszaca   z drzewa    pulapke    ale bez   oznaczen    ...i  co  ?  
legalna  czy nie   ,tzn   można   to we własnym zakresie   robic -zawiesić   na wlasna   odpowiedzialność      czy nie wolno   ?

- Czy istnieja  i gdzies  można  nabyc   takie   substancje  feromonowe   na  określone   gatunki   chrząszczy  ?
Gdzies  cos  pobieznie  czytałem  , ale  absolutnie  nie znam tematu  -może ktoś  wytłumaczy  co i jak   - albo  podesle  odnośnik  .  
Wczoraj  zlapaly  mi  się w jednej  pułapce    bez  substancji   typu   feromonów     az  4  dorodne   biegacze
a w czterech    innych  pułapkach   niedaleko   ,jeszcze kilka  tych samych   po jednym  
Moja  teoria  to ,może  jeden  zwabial   drugiego  lub  to ich   "czas "  albo  az tyle ich  wystepuje w  pobliskim lesie  ?  
Co na to   fachowcy   ?  

P.S.  Jak długo  przeciętnie  zyje   biegacz  z tych  dużych  gatunkow   ?   Zimuje   ?  

pozdr  Irianl

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: Kilka pytan do fachowcow
PostNapisane: środa, 24 wrz 2014, 18:58 
:ap: ....no nic. Poczytaj Irianlu (dziwne imię ;-) ) sobie tutaj
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0112371419
....ściągnij pdf (tekst ogłoszony) i będziesz wiedział wszystko na temat"
irianl napisał(a):
Czy legalne jest (w Polsce i w ogole) poławianie  owadow  w szegolnosci   chrząszczy  ,które mnie  najbardziej  interesują tzn   biegaczowate  ,  jelonkowate   ,zukowate      i inne   najbardziej   efektowne........Wczoraj  zlapaly  mi  się w jednej  pułapce bez  substancji typu feromonów     az  4  dorodne   biegacze..... a w czterech innych pułapkach niedaleko, jeszcze kilka  tych samych   po jednym

"Duże biegacze" - mniemam, że o rodzaj Carabus chodzi  :ups: ....poczytaj wspomniany pdf. Jelonki...uczyń to samo.
Na razie tyle  :hurra
Mazep

PostNapisane: środa, 24 wrz 2014, 20:02 

Specjalność:
Nie  możesz  mi wprost  powiedzieć  ,ze  to  czy to  jest  nielegalne   . Nie bardzo  zdaje sobie z tego  sprawę   .
kiedyś więcej niż   40 lat  temu   w Polsce   zbierałem  wszystko  co tylko   udało się   zlapac  i chyba większość   z moich  kolegow robila  to samo  .
Mieszkam  ponad  28  lat  poza ganicami kraju  nie miałem do "wczoraj  "  nic  wspólnego   z owadami    ale  z braku  zajecia    i tu na miejscu  od  ponad miasiaca  stosuje   stare  pułapki , które  tak samo  stosowałem   jak  kiedyś   w Polsce   w mlodosci   całkowicie   amatorsko  
czy to co  stosuje   i robie  jest   nie w porządku  w stosunku   do polskiego   prawa  -możliwe    ?  
Może do tutejszego  prawa  nie  .Wiem ze  ,w niektórych  rejonach  Francji  czy Hiszpanii     np.   Jelonek rogacz    nie podlega  zadnej   ochronie     .
.... a moje  wlasne  biegaczowate    z pobliskiego   lasu   sa   z  zachodniej  Europy    
Jak to  pogodzić   ?  =pomoz -podpowiedz   
Co jest  z tymi  biegaczami  ,sa  wszystkie pod ochrona  w  Polsce  ?    Przespalem   na waszym forum    ostatnie    30  lat    
Odswiez  i zresetuj   mnie  , ale   wpisem   zrozumiałym  dla   50+       

pozdr    Irianl      (  Iria  -to czyjes    imie     a  nl   - to kraj  w którym  mieszkam   )

PostNapisane: środa, 24 wrz 2014, 20:30 
W Polsce wszystkie gatunki z rodzaju Carabus są pod ochroną. Wszystkie gatunki z rodzaju Calosoma są pod ochroną.
Z jelonków pod ochroną jest:
Dorcus parallelipipedus
Aesalus scarabaeoides
Lucanus cervus
Ceruchus chrysomelinus
Z Buprestidae pod ochroną są:
Buprestis splendens
Dicerca moesta
Eurythyrea austriaca
Eurythyrea quercus
Chronione są jeszcze i inne gatunki (sporo kózek). Są one właśnie wymienione we wspomnianym pdf'ie
Pozdrawiam - Jacek

PostNapisane: środa, 24 wrz 2014, 22:38 

UTM: DC30
poziom: zaawansowany
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyk (akordeon, piano, jazz), DJ.
To co jest chronione w Polsce nie bedzie w innym kraju, więc w NL będzie to inny zestaw gatunków. W PL zabronione jest ustawowo, nie tylko łowienie ale także np sprzedaż. Nawet przywieziony z zagranicy do Polski owad należący do gatunku chronionego staje się już w Polsce chroniony. Tak jest skonstruowana ustawa, że wszsytkie okazy są chronione, zywe i martwe i bez względu na pochodzenie. Co oznacza w praktyce ta ochrona? Jak jest egzekwowana? To już całkiem inny temat do dyskusji.

Co do fermonów sytuacja wygląda tak, że na rózne gatunki stosuje się rózne feromony, znanych jest niewiele w tej chwili par "feromon-gatunek", dotarcie do wiekszości z nich jest bardzo trudne no i nie są tanio. Dlatego w feromony można siębawić tylko w wybranych grupach, pod kątem kilku gatunków, bardziej mozna eksperymentować niż łowić owady. Pułapki feromonowe dziąłają jakby na dwa sposoby:
1. łowią nam te gatunki ktore chcemy (np Osmoderma Przezierniki)
2. łowią się przypadkowe gatunki z pewnych grup, które są dla nas zaskoczeniem

Z tego widać, że feromony to bardziej eksperyment niż polowanie, ale trzeba przyznać, że na feromony łowią się czasami  gatunki, które w naturze spotyka się bardzo rzadko.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: czwartek, 25 wrz 2014, 08:31 

UTM: CA08
Poprzedni(e) login(y): Curculio
Specjalność: Curculionoidea
inne zainteresowania: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Nie znam żadnego przepisu, który zabraniał by wystawienia pułapki w lesie. Jednak należy pamiętać, że zarządcą większości lasów są Lasy Państwowe i podejrzewam, że jak leśnik zobaczy jakąś pułapkę na "swoim" terenie to nie będzie zachwycony. Może warto zadbać o zezwolenie od nadleśniczego.
Feromony na chrząszcze są głównie skierowane na szkodniki (głównie korniki) i nie widzę sensu odławiania jakiejś dużej liczby okazów na feromony.
No chyba, że jakieś badania powazniejsze lub monitoring (np. pachnicy).

Jako ciekawostkę podam, że niedawno dostałem nowy projekt rozporządzenia o gatunkach chronionych i nie ma w nim większości owadów, jakie były chronione wcześniej. Chronione sa głównie gatunki "naturowe". Nie ma też już na liście Carabusów i np trzmieli. Jeżeli to zatwierdzą to Carabusy będzie można zbierać do woli.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: czwartek, 25 wrz 2014, 10:34 

Specjalność:
Też się wtrącę, poruszony odręczną listą gatunków chrząszczy wymienionych przez Jacka. Pdf rozporządzenia ministerialnego to rzecz podstawowa. Ale są też inne źródła - przydatne, chociaż wtórne :-), np. wykazy gatunków chronionych w Mapie Bioróżnorodności (poprzez filtry):

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: czwartek, 25 wrz 2014, 15:07 
....przydatne urządzenie. Klika się "dodaj filtr", potem "ochrona gatunkowa i mamy:
http://baza.biomap.pl/pl/taxon/order-co ... /checklist"
...Mazep

PostNapisane: wtorek, 30 wrz 2014, 18:59 

Specjalność:
Dziekuje za  fachowe  odpowiedzi  . Może niektórych  zbulwersuje  ale    w moim terrarium   gdzie   od lat mieszka   zolw  grecki     zamieszkal   również  potężny  ponad  4 cm   złapany  w  pulapke  w ubiegla niedziele   biegacz  skórzasty  i ma się dobrze   -zauwazylem  ,bo  kontroluje   ,ze w nocy   konsumowal  np. truskawke .
Mam w terrarium  dość pokarmu  dla  chrząszczy   w   postaci   wielu  organizmow    nawet dzdzownice   się w terrarium rozmnazaja  nie licząc innych  bezkregowcow  i mniejszych  owadow    
W tym samym terrarium  zyje   również   przywieziony przez wnuka  z Toscanii   Scarites (Parallelomorphus) laevigatus   już  sporo  ponad 4 tygodnie.
Wszystkie  wrzucane do terrarium   znalezione    "zuki gnojowe '   zostały   przez niego w ciągu ostatnich  tygodni    dosłownie  zfiletowane    na części  pierwsze  
Dlatego  czesc  mojego  pytania  na początku  tego  watku  -  jak długo  zyja /mogą przezyc  biegacze   ?  sezon   czy   może więcej .Nie mam pojęcia i nie zetknalem się  z żadna  informacja  na ten temat   .Bardzo  proszę  o informacje .
Nie wiem  również  jak długo  przezyja  moje biegacze  w terrarium   ale  widze regularnie  jak  się pozywiaja   ,wiec to chyba nie tak zle  
pozdrawiam
Irianl  

P.S. Jak uda  się nagrac    wysle  jak najszybciej    kilkanaście  sekund   filmu   z   terrarium  albo kilka zdjęć

PostNapisane: środa, 1 paź 2014, 08:34 

UTM: DC98
Carabus spp. są znane z długowieczności (w porównaniu do innych chrząszcz), bo imagines przeżywają kilka lat. Niektóre z nich jednak, aby prawidłowo funkcjonowały, wymagają zimowego stanu diapauzy.

PostNapisane: czwartek, 2 paź 2014, 19:47 

Specjalność:
Może wlasnie   ,skoro dysponuje   pokaznym   terrarium    dla zolwia    mam  jeszcze  miejsce dla zywych  i odżywiających się chrząszczy .
Może  swoista  forma ogrodu  ZOO . Nie chce  lowic  okazow   i momentalnie   zatruwać  aby je sobie wypreparować .Jeśli zgina w terrarium -zostaną wypreparowane .Wiem ,ze znajda się zwolennicy i przeciwnicy takiej formuly  ale ja mam taka zasade  i będę się tego trzymal .
W moim terrarium  zauwazylem nawet  kopulacje  biegaczowatych  ....zdjęcia   niedługo .

P.S. Dostaje  prywatne posty  na temat mojej pisowni   tzn  "za duze  spacje miedzy wyrazami  " i często  robie bledy ortograficzne
Sorry ,pisze spontanicznie i czasami  nadużywam  tego przycisku (SPACE ) ale czy to az tak utrudnia zrozumienie  tego co chce napisac ?  
i zamiast skupic się nad tym co w watku , trzeba się odezwac ,żeby dac do zrozumienia ,ze  jest się  kims  na tym forum ,aby  zaliczyć  swój  następny wpis  ?
Jeśli sa jakies  konkretne uwagi,co do mojej pisowni   ,proszę o kontakt na priv  e-mail  tak  będzie bardziej normalnie .

PostNapisane: czwartek, 2 paź 2014, 20:32 

Specjalność:
Jeszcze dygresja do   Jacka  Kurzawa   ,Jeśli  twierdzisz  ,ze chronione  w Polsce  ale sprowadzone z jakiejś  "Moldawii" czy innych  Czeczenii   jelonki  sa nie sprzedawalne to chyba nie znasz i nie widzisz  ,tego co dzieje się na  Allegro. Cala moja kolekcja biegaczowatych kupionych oficjalnie na allegro  pochodzi ze Slowacji  ,Slowenii ,Ukrainy   i innych   tego typu  krajów-tak przynajmniej   jest to  opisywane   i to  wszystko   kupuje  legalnie w Polsce  a które  być może sa w Polsce chronione ,wiec  co znaczy taki czy inny chroniony gatunek skoro ma nalepke   "jestem z Bulgarii"

PostNapisane: czwartek, 2 paź 2014, 22:09 

UTM: CA25
Specjalność:
irianl napisał(a):
Jeszcze dygresja do   Jacka  Kurzawa   ,Jeśli  twierdzisz  ,ze chronione  w Polsce  ale sprowadzone z jakiejś  "Moldawii" czy innych  Czeczenii   jelonki  sa nie sprzedawalne to chyba nie znasz i nie widzisz  ,tego co dzieje się na  Allegro. Cala moja kolekcja biegaczowatych kupionych oficjalnie na allegro  pochodzi ze Slowacji  ,Slowenii ,Ukrainy   i innych   tego typu  krajów-tak przynajmniej   jest to  opisywane   i to  wszystko   kupuje  legalnie w Polsce  a które  być może sa w Polsce chronione ,wiec  co znaczy taki czy inny chroniony gatunek skoro ma nalepke   "jestem z Bulgarii"

Ano to, że owad może sobie być z Bułgarii, Grecji, czy innego Zimbabwe ale w Polsce jest chroniony i wg polskiego prawa na terenie RP nie można go posiadać w zbiorze ani hodować. Bez znaczenia jest jego pochodzenie. Bzdura (wg mnie) ale takie jest w Polsce prawo.

PostNapisane: piątek, 3 paź 2014, 02:13 

irianl napisał(a):

Mam nadzieję, że Administracja forum tym razem nie zastosuje wobec mnie restrykcji związanych z łamaniem pkt 7 załącznika do Regulaminu forum, odpowiadam bowiem na konkretne pytanie Usera (choć nie jest ono skierowane personalnie do mnie) dotyczące bardzo drażliwego - i wciąż bardzo istotnego - na tym portalu zagadnienia.  ;-)

Prawodawstwo różnych krajów jest różne, a w niektórych kwestiach niekiedy odmienne.
Przykładowo: w Niemczech na autostradach można rozwijać dowolne prędkości, a w naszym kraju nie.
Przyłapani w Polsce na jeździe po autostradzie z szybkością 300 km/h nie możemy się tłumaczyć, że gdzieś indziej jest to dozwolone.
I to samo tyczy przepisów ochrony przyrody: gdzieś tam w świecie przedstawiciele rodzaju biegacz mogą nie być chronieni, jednak w naszym kraju ich zbiór, hodowla i posiadanie bez odpowiednich zezwoleń jest prawnie zakazane - przynajmniej jeśli chodzi o gatunki krajowe + Carabus olimpiae.
I nie ma przy tym żadnego znaczenia skąd pochodzi okaz. Grunt, że na terenie Rzeczpospolitej Polskiej posiadać go nie wolno, obojętnie: żywego czy nie, łowionego u nas, przywiezionego, kupionego, dostanego w prezencie, czy odziedziczonego po dziadku. Bo tako właśnie rzecze nasze prawodawstwo, nie pozostawiając w tym względzie miejsca na dyskusje, dywagacje, kłótnie czy sprzeciwy.
Osobną kwestią jest proceder łamania tego prawa, np. w postaci handlu gatunkami chronionymi. Istnienie i skala owego procederu nie zmienia jednak faktu, że są to działania nielegalne, które czasami skutkują prawnymi konsekwencjami.
Naszą indywidulaną sprawą jest, czy w tego typu procederze weźmiemy udział? Lecz tak czy owak, świadomość (lub jej brak) tego, że popełniamy czyn karalny nie zwalnia nas od odpowiedzialności, jeśli zostaniemy na tym przyłapani.

I wobec powyższego po raz kolejny przestrzegam przed beztroskim i wyluzowanym chwaleniem się ostentacyjnym łamaniem krajowych praw ochrony przyrody  :!:
Nie wiadomo kto zagląda na forum, i jakie mogą być skutki nieprzemyślanych wypowiedzi, w których ten i ów dobrowolnie publicznie przyznaje się do czynów karalnych.
;-)

PostNapisane: piątek, 3 paź 2014, 11:01 

irianl napisał(a):

Już odpowiadam. Najpierw upewnię się co do tego co ja pisałem. Pisałem tak:
Cytuj:
W PL zabronione jest ustawowo, nie tylko łowienie ale także np sprzedaż. Nawet przywieziony z zagranicy do Polski owad należący do gatunku chronionego staje się już w Polsce chroniony. Tak jest skonstruowana ustawa, że wszystkie okazy są chronione, zywe i martwe i bez względu na pochodzenie.

Twoja teza mówi, że:
Cytuj:
to chyba nie znasz i nie widzisz  ,tego co dzieje się na  Allegro

To nie ta logika. Sprzedaż na Allegro nie sankcjonuje prawa.
Ustawa mówi jasno i wyraźnie, jakie są zakazy względem gatunku chronionego. Nie mówi nic o jego pochodzeniu co oznacza dokładnie to, że nie ma znaczenia skąd pochodzi. Wiele razy na ten temat pisaliśmy na Forum. A to, że na Allegro są sprzedawane gatunki chronione w Polsce to nie oznacza że nie są chronione, albo że je wolno sprzedwać, albo posiadać, bo zostały legalnie (? no właśnie nie legalnie!) kupione w Polsce. Właściwie ten zakup na allegro może być ścigany prawem, bo handel owadami chronionymi na terenie RP jest również zabroniony. Tu sprzedaż jak i nabycie odbyły się na terenie RP, chociaż same "przedmioty" mogły zostać wysłane za granicę (tu bym się jednak zastanawiał, mozę jednak nie, trzebaby dokładnie sprawdzić czy nabycie na allegro.pl z IP z zagranicy to "nabycie na terenie RP" czy też nie). Jeśli tak, to też zgodnie z Ustawą jest to przestepstwo. Tyle że mnie (nas tutaj raczej też, regulamin forum) te sprawy interesują tylko teoretycznie i tak sobie o nich dyskutujemy  ;)

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 3 paź 2014, 11:55 

Jacek Kurzawa napisał(a):
(...) Tu sprzedaż jak i nabycie odbyły się na terenie RP, chociaż same "przedmioty" mogły zostać wysłane za granicę (tu bym się jednak zastanawiał, mozę jednak nie, trzebaby dokładnie sprawdzić czy nabycie na allegro.pl z IP z zagranicy to "nabycie na terenie RP" czy też nie).  (...)

Sprawa jest prosta:
Jeżeli rzecz odbywa się na terenie Polski (okaz jest wysyłany bądź dostarczany w kraju) to jest to nielegalne.
IP allegrowicza nie ma tu żadnego znaczenia, bo liczy się sam czyn, a konkretnie: miejsce nadania/odebrania przesyłki z chronionym gatunkiem.

Oczywiście możemy założyć hipotetyczną sytuację, w której np. Anglik złapał w polskich Bieszczadach nadobnicę, wywiózł ją (nielegalnie) do Anglii, i z owej Anglii sprzedaje ją kolekcjonerowi w Brazylii. W takim przypadku raczej ścigany przez polskie prawo nie będzie, mimo że je złamał wywożąc osobnika/okaz z terenu naszego kraju.

Lecz jak już wspomniał Jacek, to są teorie i dywagacje, na temat których rozmawiamy tu sobie dość swobodnie.
A kto to wszystko czyta i co z tym uczyni, to już nie nasze zmartwienie.  ;-)

PostNapisane: piątek, 3 paź 2014, 12:02 

Uzupełniająco: nie karze się za kupowanie lecz za posiadanie. Wolno zatem posiadać gatunki (chronione w Polsce) za granicą.

Czym jest nabycie na terenie kraju? Ustawa o podatku VAT reguluje to tak:
Cytuj:
Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług
Art. 2. Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o:
23) sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju - rozumie się przez to dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od towarów i usług lub na jego rzecz z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem że dostawa dokonywana jest na rzecz:

a) podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9, lub

b) innego niż wymieniony w lit. a podmiotu niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej;

24) sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju - rozumie się przez to dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem że dostawa jest dokonywana na rzecz:

a) podatnika lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem w rozumieniu art. 15, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9, lub

b) innego niż wymieniony w lit. a podmiotu, niebędącego podatnikiem w rozumieniu art. 15 i niemającego obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9;

Zawiłe są te tłumaczenia..... ale są jedyne jakie tak na szybko znalazłem.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 3 paź 2014, 12:09 

Dokładnie tak, Jacku.  :ok:

Obywatel Polski może legalnie, bez jakichkolwiek pozwoleń, posiadać gatunki owadów chronionych w Polsce, pod warunkiem, że jego zbiór nie znajduje się na terenie Polski.  ;-)

PostNapisane: piątek, 3 paź 2014, 12:11 

No jasne jest, że zakaz dotyczy posiadania na terenie kraju a nie obywatelstwa posiadacza. Obcokrajowcowi w Polsce również nie wolno posiadać gat. chronionych.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 3 paź 2014, 12:14 

Racja.  :brawo:

Miejmy więc nadzieję, że w tych sprawach wszystko jest już jasne dla Autora wątku.  :cap:

PostNapisane: piątek, 3 paź 2014, 20:39 

Specjalność:
Wouw ale   wywolalem   burze  ...albo  szambo  .Na pewno  nie  powie mi nikt szczerze  z tego   forum ,ze nie ma choć  jednego  nielegalnego /chronionego   owada  w swojej  kolekcji  -wlacznie z  moderatorami   .
Dzieki za wszystkie   reakcje ale da się odczuc   ,ze to temat z serii   TA-BU .
W załączniku  moje  fotki z terrarium

PostNapisane: piątek, 3 paź 2014, 21:23 

Specjalność:
Zdjecia nie   weszly   za pierwszym razem  , teraz  dopiero  widze ograniczenie w  wadze   zdjęć  -można wklejać  do tylko  ....malej ilości  .Może się uda tym razem   ....zmniejszyłem fotki w  Photoshop

Załączniki:
P1180035.jpg
P1180035.jpg [ 73.17 KiB | Przeglądane 4067 razy ]
P1180037.jpg
P1180037.jpg [ 70.9 KiB | Przeglądane 4067 razy ]
P1180038.jpg
P1180038.jpg [ 127.99 KiB | Przeglądane 4067 razy ]

PostNapisane: sobota, 4 paź 2014, 03:06 

irianl napisał(a):
Wouw ale   wywolalem   burze  ...albo  szambo  .Na pewno  nie  powie mi nikt szczerze  z tego   forum ,ze nie ma choć  jednego  nielegalnego /chronionego   owada  w swojej  kolekcji  -wlacznie z  moderatorami   .
Dzieki za wszystkie   reakcje ale da się odczuc   ,ze to temat z serii   TA-BU .
W załączniku  moje  fotki z terrarium

Iranl - powie Ci szczerze każdy, tylko po co pisać o wszystkim publicznie? Chyba nie oczekujesz od nikogo, żeby Ci na Forum pisał o swoich prywatnych sprawach, albo że np. w piwnicy pędzi bimber.... ? Twoja teza sama się wyklucza. Nikt normalny nie będzie się przecież tym chwalił, a chyba do normalnych ludzi skierowałeś pytanie :-))))

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 10 paź 2014, 20:35 

Specjalność:
Znalazlem  liste  chronionych  ustawowo   chrząszczy   w  Holandii   ,może kogos  zainteresuje    
Pokrywa się to częściowo   z  chonionymi w Polsce    ale  lista  jest wg mnie   dużo   krotsza   ,może  
ze względu   na to ze   wystepuje mniej  gatunkow

Vligende hert-  Lucanuc cervus    -Jelonek rogacz  
Heldenbok -Cerambyx cerdo  -  Koziorog  debosz  
Vermiljoenkever -Cucujus cinnaberinus - Zgniotek  cynobrowy  
Gestreepte waterroofkever -Graphoderus bilineatus -Kreslinek  nizinny
Juchtleerkever- Osmoderma eremita -Pachnica  debowa  
Brede geelrandwaterroofkever -Dytiscus latissimus  -Plywak  szerokobrzezek   

Nie ma w  holenderskich przepisach   Fauny i Flory    zadnych   wzmianek na temat   
chrzaszczy   z rodziny   biegaczowatych  
dla zaawansowanych     sktot do strony  

http://www.regelink.net/kenniscentrum/b ... et/#tabel1

PostNapisane: piątek, 10 paź 2014, 21:12 

Specjalność:
Chciałbym dodac   ,ze  zakupione legalnie  egzemplarze   na krajowym   Allegro  ,które   podobno   sa   sprowadzone  z jkiejs Moldawii  ,Czeczenii  czy innego "Zimbabwe" .
Dotarly  na terytorim   królestwa  Holandii   ,gdzie nie sa   objęte  ochrona  gatunkowa   -   no to  chyba  wolno  mi je posiadac ?  .Zreszta  chyba nie o to tylko chodzi .
Nie wysle  do  Polski  ani jednego   legalnie   złapanego  biegacza   stad  z Holandii     -   niestety   nawet jeśli jest to   całkowicie   legalne.
Ale   może  opowiem na forum   jakie jeszcze   okazy   trafiają  się   niedaleko  mojego   domu  .
Może  wy Tez   napiszecie   co udało się   zlowic  obok  waszego   domu    ,to byłoby   bardzo   excytujace  

pozdrawiam

PostNapisane: wtorek, 28 paź 2014, 19:09 

Specjalność:
proszę   bardzo   ,jeden z gatunkow   szykoni  (  biegaczy   )    został  złapany   do fotki

Załączniki:
P1180062.jpg
P1180062.jpg [ 113.11 KiB | Przeglądane 3747 razy ]
P1180063.jpg
P1180063.jpg [ 129.2 KiB | Przeglądane 3747 razy ]

PostNapisane: wtorek, 28 paź 2014, 19:37 

UTM: CA-95
Specjalność:
...niewiele widać ,ale ten "szykoń" bardziej wygląda mi na rodzaj Nebria...możesz zrobic lepsze fotki?
:papa:
Rafał

Zobacz profil WWW 

Strefa czasowa: UTC + 1