Chwalę się - mój pierwszy zbiór

Awatar użytkownika
haniballecter123
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 6 sierpnia 2013, 17:02
Gender: women
UTM: 34U 4 2 55 4
Lokalizacja: Kraków/Mielec

Chwalę się - mój pierwszy zbiór

Post autor: haniballecter123 »

Witam wszystkich,

nie dawno, w końcu przełożyłam mój pierwszy zbór (zeszłoroczny) do gablot. :):) Mam nadzieję, że wszystko dobrze rozpoznałam. :) Większość złapanych okazów pochodzi z Podkarpacia, okolice Mielca.

Trochę okazów jest uszkodzonych, za parę już robaki się zabrały (przeleżały na rozpinadłach całą zimę). :-(
Mam nadzieję, że tegoroczny zbiór będzie tak samo owocny :)

Pozdrawiam
Renata
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Chwalę się - mój pierwszy zbiór

Post autor: Brachytron »

Chce Ci się, widzisz co nie tak, :ok: .
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Chwalę się - mój pierwszy zbiór

Post autor: Antek Kwiczala † »

Mam nadzieję, że wszystko dobrze rozpoznałam
Rozdzielczość dołączonej fotki nie pozwala niestety na weryfikację oznaczeń - nie widać napisów pod motylami.
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Re: Chwalę się - mój pierwszy zbiór

Post autor: Wojtek Guzik »

Coś tam widać, niektórych się można domyślać. Interesują mnie dwa modraszki (ostatni w trzecim rzędzie i pierwszy w czwartym) i proszę o zbliżenie :hi: Dobrze widzę, że oznaczyłaś je jako P. bellargus?
Awatar użytkownika
haniballecter123
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 6 sierpnia 2013, 17:02
Gender: women
UTM: 34U 4 2 55 4
Lokalizacja: Kraków/Mielec

Re: Chwalę się - mój pierwszy zbiór

Post autor: haniballecter123 »

Daję większy obrazek :)
Wojtek Guzik pisze:Coś tam widać, niektórych się można domyślać. Interesują mnie dwa modraszki (ostatni w trzecim rzędzie i pierwszy w czwartym) i proszę o zbliżenie :hi: Dobrze widzę, że oznaczyłaś je jako P. bellargus?
Tak oznaczyłam.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Chwalę się - mój pierwszy zbiór

Post autor: Konto_usuniete »

Proponuję, sugeruje... zapoznać się z zasadami preparowania i etykietowania motyli. Albo bowiem ich nie czytałaś, albo trzymasz owady w jakims wilgotnym miejscu i wszystko Ci klaplo.....
ps - warto się też pokusić o lekturę spisu gatunków chronionych.. :jo:
Wojciech Kubiak
Posty: 655
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Chwalę się - mój pierwszy zbiór

Post autor: Wojciech Kubiak »

Pisząc zbliżenie Wojtek miał na myśli fotkę samego motyla, a nie większe zdjęcie całej gabloty. Mi się jednak wydaje, że to zwykłe icarusy.

Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
haniballecter123
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 6 sierpnia 2013, 17:02
Gender: women
UTM: 34U 4 2 55 4
Lokalizacja: Kraków/Mielec

Re: Chwalę się - mój pierwszy zbiór

Post autor: haniballecter123 »

grzegorzb pisze:Proponuję, sugeruje... zapoznać się z zasadami preparowania i etykietowania motyli. Albo bowiem ich nie czytałaś, albo trzymasz owady w jakims wilgotnym miejscu i wszystko Ci klaplo.....
ps - warto się też pokusić o lekturę spisu gatunków chronionych.. :jo:
Tam gdzie je trzymam wydawało się dosyć sucho. Nad preparowaniem muszę jeszcze popracować. To są moje pierwsze zbiory, więc jeszcze sporo muszę się nauczyć. :)
:read: Posiadam książkę z opisem gatunków motyli, jak również z oznaczeniem, które są chronione. A mam jakiegoś, który jest pod ochroną? :ses Może mi umknęło :-( nie łapałabym go, to zrozumiałe.

Bardzo proszę o konkrety, jeżeli chodzi o etykietowanie. Robię to wg. książki i wydawało mi się, że jest dobrze. Czy coś jest nie tak? :coto:

Na razie nie mam zdjęcia zbliżenia na te motyle, ale postaram się wkrótce je umieścić.

Pozdr
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Chwalę się - mój pierwszy zbiór

Post autor: Marek Hołowiński »

Gatunkiem chronionym jest czerwończyk nieparek. Jeżeli nie ma w Twojej książce że jest pod ochroną, to jest ona już nie aktualna.Tu na forum znajdziesz listę gatunków chronionych.
Etykiety zawierające takie dane jak: kraj, miejscowość, lub inna nazwa geograficzna oraz kod UTM określające miejsce złowienia, data i nazwisko, powinny być umieszczone na tej samej szpilce pod owadem. Żeby nie były to zbyt wielkie kartki, pisze się je na ogół czcionką nr4. Na forum znajdziesz coś na ten temat, a nawet gotowe wzory, czy materiały do pobrania.
Awatar użytkownika
haniballecter123
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 6 sierpnia 2013, 17:02
Gender: women
UTM: 34U 4 2 55 4
Lokalizacja: Kraków/Mielec

Re: Chwalę się - mój pierwszy zbiór

Post autor: haniballecter123 »

Marek Hołowiński pisze:Gatunkiem chronionym jest czerwończyk nieparek. Jeżeli nie ma w Twojej książce że jest pod ochroną, to jest ona już nie aktualna.Tu na forum znajdziesz listę gatunków chronionych.
Etykiety zawierające takie dane jak: kraj, miejscowość, lub inna nazwa geograficzna oraz kod UTM określające miejsce złowienia, data i nazwisko, powinny być umieszczone na tej samej szpilce pod owadem. Żeby nie były to zbyt wielkie kartki, pisze się je na ogół czcionką nr4. Na forum znajdziesz coś na ten temat, a nawet gotowe wzory, czy materiały do pobrania.
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Jest mi niezmiernie głupio, że schwytałam motyla chronionego. :oops: Muszę poszukać listy i dopiąć ją do mojej książki z której korzystam.

Co do etykiet, to wszystkie informację są na jednej kartce, ale faktycznie za duże te informacje. Zmienię to.

Jeszcze raz dziękuję za rady.
Pozdrawiam
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Chwalę się - mój pierwszy zbiór

Post autor: Marek Hołowiński »

haniballecter123 pisze:
Wojtek Guzik pisze:Coś tam widać, niektórych się można domyślać. Interesują mnie dwa modraszki (ostatni w trzecim rzędzie i pierwszy w czwartym) i proszę o zbliżenie :hi: Dobrze widzę, że oznaczyłaś je jako P. bellargus?
Tak oznaczyłam.
Uważam jak Wojciech Kubiak:
Wojciech Kubiak pisze: Mi się jednak wydaje, że to zwykłe icarusy.
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Chwalę się - mój pierwszy zbiór

Post autor: Łukasz Buglowski »

haniballecter123, nie wiem, czy znasz tą stronę: http://www.lepidoptera.eu/ , ale jest ona bardzo przydatna, a i lista gatunków chronionych też tam się znajduje. ;-)
A każdy zaczynał, z czasem dojdziesz do wprawy, polecam artykuły dotyczące preparowania i etykietowania :)
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Chwalę się - mój pierwszy zbiór

Post autor: ricosz »

To i ja wrzucę swoją pierwszą i zarazem ostatnią gablotę z owadami. Powstała w czasach, gdy królowały Atari i ZX Spectrum, a z aparatów fotograficznych Smiena (Zenit w marzeniach). Byłem wtedy w szkole średniej, gablotę wykonałem sam, nie posiadałem żadnej książki o owadach i łapałem co wpadło w ręce aż do zapełnienia gabloty. Przez te 30 lat mimo że gablota jest nieszczelna, nie wkładałem do niej żadnych trutek na mrzyki itp., okazy przetrwały w całkiem dobrej formie, motyle jedynie wyblakły. Gablota wisi jako pamiątka z dawnych czasów, szkoda ją ot tak wyrzucić.
Załączniki
gablota.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.96 KiB)
Awatar użytkownika
haniballecter123
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 6 sierpnia 2013, 17:02
Gender: women
UTM: 34U 4 2 55 4
Lokalizacja: Kraków/Mielec

Re: Chwalę się - mój pierwszy zbiór

Post autor: haniballecter123 »

Łukasz Buglowski pisze:haniballecter123, nie wiem, czy znasz tą stronę: http://www.lepidoptera.eu/ , ale jest ona bardzo przydatna, a i lista gatunków chronionych też tam się znajduje.  ;-)
A każdy zaczynał, z czasem dojdziesz do wprawy, polecam artykuły dotyczące preparowania i etykietowania   :)
Dzięki za linka. Przeczytam koniecznie.
ricosz pisze:To i ja wrzucę swoją pierwszą i zarazem ostatnią gablotę z owadami. Powstała w czasach, gdy królowały Atari i ZX Spectrum, a z aparatów fotograficznych Smiena (Zenit w marzeniach). Byłem wtedy w szkole średniej, gablotę wykonałem sam, nie posiadałem żadnej książki o owadach i łapałem co wpadło w ręce aż do zapełnienia gabloty. Przez te 30 lat mimo że gablota jest nieszczelna, nie wkładałem do niej żadnych trutek na mrzyki itp., okazy przetrwały w całkiem dobrej formie, motyle jedynie wyblakły. Gablota wisi jako pamiątka z dawnych czasów, szkoda ją ot tak wyrzucić.
Gablota super :)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Chwalę się - mój pierwszy zbiór

Post autor: Brachytron »

Ciekawe jakby podszedł do tego jakiś Analizator Prawa - machaon był wtedy chroniony, teraz nie :ja wiem:
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Chwalę się - mój pierwszy zbiór

Post autor: Przemek Zięba »

Jakiś Analizator Prawa zapewne się odezwie, bo w ostatnio prezentowanej gablocie coś tam widać .... :mrgreen: :mrgreen:
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Chwalę się - mój pierwszy zbiór

Post autor: Marek Hołowiński »

Przemek Zięba pisze:Jakiś Analizator Prawa zapewne się odezwie, bo w ostatnio prezentowanej gablocie coś tam widać ....  :mrgreen:  :mrgreen:
No powiedzmy że nim jestem :mrgreen:
Otóż 30 lat temu - rok 1984, obowiązywało Rozporządzenie Ministra Leśnictwa z 4 września 1952 roku, o ochronie gatunkowej zwierząt.
cyt:
"Rozporządzenie ministra leśnictwa z 4 listopada 1952 w sprawie wprowadzenia gatunkowej ochrony zwierząt, było pierwszym aktem wykonawczym ustawy o ochronie przyrody z 1949 roku. W rozporządzeniu tym objęto ochroną około 386 gatunków zwierząt, podzielonych na 128 pozycji gatunków lub rodzin. Na liście gatunków znalazły się 22 gatunki ptaków drapieżnych oraz wszystkie biegacze, trzmiele, nadobnica alpejska, niepylak apollo . Wśród ssaków znalazły się m.in. łoś, żubr, kozica, świstak i bóbr."
W cytowanym tekście pominięto chronione gatunki: wszystkie tęczniki, kozioróg dębosz, i niepylak mnemozyna
- nie ma na fotce żadnego z chronionych wówczas gatunków
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Chwalę się - mój pierwszy zbiór

Post autor: Jacek Kurzawa »

A Carabusy... ? :D
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Chwalę się - mój pierwszy zbiór

Post autor: Marek Hołowiński »

A no tak, nie zwróciłem na nie uwagi
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Chwalę się - mój pierwszy zbiór

Post autor: Jacek Kurzawa »

:okok: Fajny zbiór, całkiem dobre gatunki jak na początki, też tak zaczynałem, też było i to i to i tamto... :-) Wyrzucać byłoby szkoda.
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Chwalę się - mój pierwszy zbiór

Post autor: ricosz »

Nie szczycę się tym zbiorem, gdybym miał wówczas obecne podejście do tematu zbiór ten by nie powstał. Faktycznie są w gablocie 4 carabusy i kilka okazów, których nie mogę obecnie spotkać np. wałkarz lipczyk czy zgrzypik twardokrywka.
PS. Kilka dni temu znalazłem martwą oleicę (chyba fioletowa), trochę już "pachniała" i małe chrząszcze się do niej dobrały, ale była w bardzo dobrym stanie. Żal było ją zostawić na podleśnej drodze. Aktualnie się suszy i pewnie dorzucę ją do zbioru.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Chwalę się - mój pierwszy zbiór

Post autor: Brachytron »

Jest też i trzmiel aff. ruderarius...

Ale Marku, jak długo trwała kariera Papilio machaon na liście gatunków chronionych? Oczywiście, mógłbym to sprawdzić sam ale wiedziałbym tylko dla siebie a skoro już temat się pojawił to warto by, żeby ekspert sprawę zakończył. Jakoś po lekturze Krzywickiego miałem przekonanie, że to jeden z gatunków sztandarowych "od zawsze".
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Chwalę się - mój pierwszy zbiór

Post autor: Marek Hołowiński »

Brachytron pisze:Jest też i trzmiel aff. ruderarius...

Ale Marku, jak długo trwała kariera Papilio machaon na liście gatunków chronionych?
Jacku odpowiedź masz tu:
viewtopic.php?f=40&t=28048
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Chwalę się - mój pierwszy zbiór

Post autor: Brachytron »

:szacun:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje o gat.chronionych”