Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Dział dla ogłoszeń o poszukiwanej literaturze
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Bartek Pacuk »

Poszukuję prac, w których znajdę coś na temat rozmieszczenia w Polsce Tanyptera nigricornis (Tipulidae). Trafiłem na jedną: KOWALCZYK J.K., KURZAC T. 2006. Zagrożone, rzadkie i interesujące gatunki owadów w Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich. Przyroda Polski Środkowej, 8: 32–39. Ale to tylko tytuł, samej pracy nie mam, a coś w niej o T. nigricornis jest.
Jeśli ktoś zna takie prace, proszę o wskazanie tytułów lub ewentualne podzielenie się (formica22@o2.pl).
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

Spotykam ten gatunek tak regularnie, że uważam go wręcz za jeden z liczniejszych przedstawicieli tej rodziny. Ale to może dlatego, że chodzę dużo po starodrzewiach....
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Bartek Pacuk »

Jacek Kurzawa pisze:Spotykam ten gatunek tak regularnie, że uważam go wręcz za jeden z liczniejszych przedstawicieli tej rodziny. Ale to może  dlatego, że chodzę dużo po starodrzewiach....
A w jedynej pracy, do której póki co dotarłem (Owady Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, skąd jest odnośnik do pracy wymienionej w moim poprzednim poście) jest ogólne stwierdzenie, że to gatunek w Polsce rzadki. Ale mnie to nie dziwi, bo często publikacje a stan faktyczny to zupełnie inna bajka. Sam nie mogę tego ocenić, bo gatunek spotkałem niedawno pierwszy raz (świadomie, bo kto wie, może nieświadomie już mi się to wcześniej przytrafiło), a literatury nie znam i pogrzebawszy trochę widzę, że może jej nie być za wiele. A czy Ty Jacku znasz jakieś literaturowe wzmianki o T. nigricornis?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

No nie, własnie problem w tym, że muchówki są na tyle słabo rozpracowane, że nie wiadomo, co na ile jest rzadkie - możemy spotykać coś często a może to być wielka rzadkość w skali Europy. W muchówkach to całkiem częsta sytuacja. Faunistyka w każdym bądź razie leży.

A jaka jest różnica?
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Bartek Pacuk »

Jacek Kurzawa pisze:No nie, własnie problem w tym, że muchówki są na tyle słabo rozpracowane, że nie wiadomo, co na ile jest rzadkie - możemy spotykać coś często a może to być wielka rzadkość w skali Europy. W muchówkach to całkiem częsta sytuacja. Faunistyka w każdym bądź razie leży.
Ano właśnie, trochę jestem zaskoczony tą sytuacją. Ten sam problem mam z Temnostoma meridionale - też duża i względnie łatwa do rozpoznania mucha, a literatury na temat rozmieszczenia nie ma...
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: avidal »

Jacku, czy czasem nie spotykasz Tanyptera atrata? Ja staram się dokładnie oglądać spotykane Tanyptery, ale nigricornis dotąd nie widziałem...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

A przepraszam :okok: czerwona, myslałem, że jest jeden gatunek. W tej sytuacji nie ma tematu, trzeba będzie zacząć od klucza i na przyszłość sprawdzać. W Tipulidae nigdy się nie zagłębiałem :P
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: avidal »

Ano właśnie. Szkoda, że nie możesz potwierdzić - już planowałem poszukiwania w Spale w przyszłym sezonie.
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Bartek Pacuk »

avidal pisze:Ja staram się dokładnie oglądać spotykane Tanyptery, ale nigricornis dotąd nie widziałem...
Ja dotąd też widywałem tylko T. atrata, a i to niezbyt często. Czyli tam gdzie bywam T. nigricornis jest prawdopodobnie rzadsza...
Jacek Kurzawa pisze:A przepraszam  :okok:  czerwona, myslałem, że jest jeden gatunek. W tej sytuacji nie ma tematu, trzeba zacząć od klucza i na przyszłość sprawdzać. W Tipulidae nigdy się nie zagłębiałem  :P
W Polsce są 2 gatunki, a temat jak najbardziej wciąż jest aktualny, bo z publikacjami jest problem. A żeby nie było wątpliwości, o czym my tu sobie rozmawiamy, wstawiam zdjęcie bohaterki tematu: rez. Dębice, 5.05.15.
Załączniki
IMG_5487.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.65 KiB)
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: avidal »

Na fotce T.nigricornis?
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Bartek Pacuk »

avidal pisze:Na fotce T.nigricornis?
Tak oznaczyłem. Cechy kluczowe (wg. tego co podaje praca Oosterbroek i in. 2006) pasują: czarne krętarze i czarne wierzchołki ud u samicy.
Markus
Posty: 120
Rejestracja: sobota, 7 maja 2005, 18:23
Lokalizacja: Łódź

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Markus »

Według cytowanej wyżej pracy (Kowalczyk, Kurzac, 206) Tanyptera nigricornis była złowiona jeden raz, w dniu 3.V.2005 w miejscowości Niecki na skraju lasu dębowego, na kwiatach tarniny.
Pozdrawiam,
Markus
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Bartek Pacuk »

Markus pisze:Według cytowanej wyżej pracy (Kowalczyk, Kurzac, 206) Tanyptera nigricornis była złowiona jeden raz, w dniu 3.V.2005 w miejscowości Niecki na skraju lasu dębowego, na kwiatach tarniny.
Super, bardzo Ci dziękuję. Rozumiem, że żadnego dodatkowego komentarza przy tym gatunku nie było?
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: avidal »

Wygląda na to, że na starych fotkach też mam T.nigricornis.
Markus
Posty: 120
Rejestracja: sobota, 7 maja 2005, 18:23
Lokalizacja: Łódź

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Markus »

Był tylko komentarz, że jest to pierwsze stwierdzenie w Polsce.
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Bartek Pacuk »

avidal pisze:Wygląda na to, że na starych fotkach też mam T.nigricornis.
Musisz zobaczyć na oryginalnych zdjęciach, bo na tych na Twojej stronie miejscami trudno ocenić. Wstawiam 2 zdjęcia (samicy i samca), gdzie na zbliżeniach zaznaczyłem czerwonymi strzałkami to, co wg. mnie jest krętarzem. W przypadku samicy strzałkami niebieskimi zaznaczyłem coś, co krętarzem raczej nie jest, ale wygląda dość podobnie. Niestety przy takiej jakości zdjęć jak moje trudno miejscami ocenić, gdzie się kończy jedna część nogi, a zaczyna kolejna :-? No chyba że się mylę i wtedy te niebieskie strzałki jednak wskazują krętarze...Ale u samca chyba widać to lepiej, krętarze są jednak czarne, nie pomarańczowe. Z tego co pamiętam ta parka w terenie wydała mi się jakby mniejsza niż te Tanyptery, które dotąd widywałem. Na zdjęciu nie ma do czego odnieść wielkości osobników, ale mniejszy rozmiar to coś, co zapamiętałem, więc to chyba też przemawia za T. nigricornis.
Markus pisze:Był tylko komentarz, że jest to pierwsze stwierdzenie w Polsce.
Ło matko, toż to najistotniejsza informacja w tej pracy :jupi: Wcześniej nie łapana? Ciekawe...W nowszych pracach (Wiadomości Entomologiczne, Polish Journal of Entomology, Dipteron, Acta Entomologica Silesiana, Parki Narodowe i Rezerwaty Przyrody) nie natrafiłem na żadne dane o tym gatunku. Czyżby drugie stanowisko w Polsce? :mysl: Wydaje się to nieprawdopodobne, ale może jednak...Ciekawe :mysl: Sprawdzę jeszcze Fragmenta Faunistica. Chrońmy Przyrodę Ojczystą swego czasu przeszukiwałem, chyba nie było nic o muchach, ale może się jeszcze upewnię. Może jeszcze Przegląd Zoologiczny? :mysl:
Gdyby ktoś jednak znał jakąś pracę wymieniającą ten gatunek z Polski, proszę o informację.
Załączniki
IMG_5487.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.87 KiB)
IMG_5487 (2).JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.12 KiB)
Markus
Posty: 120
Rejestracja: sobota, 7 maja 2005, 18:23
Lokalizacja: Łódź

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Markus »

Tyle, że autorzy nie cytują żadnego opracowania dotyczącego Tipulidae, same klucze i inne prace dotyczące innych grup... Chyba, że opierali się na Czerwonej Księdze i Czerwonej Liście, bo te cytują, ale w nich z kolei raczej nie ma gatunków nie stwierdzonych w Polsce :D Nie wiem, skąd to się wzięło... Kontakt mam z Tadkiem Kurzacem, ale muszę z tym poczekać do poniedziałku.

Pozdrawiam,
Markus
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Rafał Celadyn »

...fota jest strzelona "naj-nieszczęśliwiej" :mrgreen: , jak można ,ale na moje oko to najzwyklejsza parka Ctenophora pectinicornis...do tanyptery ,to przecież nic tu nie pasuje...
:papa:
Rafał
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Bartek Pacuk »

Markus pisze:Tyle, że autorzy nie cytują żadnego opracowania dotyczącego Tipulidae, same klucze i inne prace dotyczące innych grup... Chyba, że opierali się na Czerwonej Księdze i Czerwonej Liście, bo te cytują, ale w nich z kolei raczej nie ma gatunków nie stwierdzonych w Polsce  :D  Nie wiem, skąd to się wzięło...
Klucza polskiego do Tipulidae nie ma, nie wiem czy jest odpowiedni tom Katalogu Fauny Polski - sprawdzę. T. nigricornis nie ma ani w Czerwonej Księdze, ani na Czerwonej liście, więc na tym też się nie mogli opierać. Zagadka...
Markus pisze:Kontakt mam z Tadkiem Kurzacem, ale muszę z tym poczekać do poniedziałku.
Ano tak, piątek nam się akurat trafił na rozwiązywanie takiego problemu...W porządku, czekamy do poniedziałku - będę wdzięczny za informacje, jeśli uda Ci się czegoś dowiedzieć.
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze:...fota jest strzelona "naj-nieszczęśliwiej" :mrgreen: , jak można ,ale na moje oko to najzwyklejsza parka Ctenophora pectinicornis...do tanyptery ,to przecież nic tu nie pasuje...
No jak nie pasuje jak pasuje :?: Na Tipulidach się specjalnie nie znam, ale na C. pectinicornis to mi ni cholery nie wygląda :coto: Rafał, weź no spojrzyj jeszcze raz...Fota jak fota, zrobiłem taką, jaką się dało (jedną tylko), aby parce nie przeszkadzać...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Rafał Celadyn »

...Bartek chodzi mi o to, że na fotce w tym ujęciu są zachwiane proporcje...rozumiesz?
Miałem kontakt z tą rodzina(okazy też mam), jakiś czas temu i pewne rzeczy po prostu sie zapamiętuje ,żadna tanyptera tak n ie wygląda...
Czekaj, albo napisz do Łukasza Mielczarka dla mnie to samica Ctenophora pectinicornis i odwłok samca tego gatunku,ale możesz mieć inne zdanie ... :birra:
Bartek Pacuk pisze:ale na C. pectinicornis to mi ni cholery nie wygląda
..one są bardzo zmienne w ubarwieniu w przeciwieństwie do tanyptery.
:papa:
Rafał
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze:...Bartek chodzi mi o to, że na fotce w tym ujęciu są zachwiane proporcje...rozumiesz?
Miałem kontakt z tą rodzina(okazy też mam), jakiś czas temu i pewne rzeczy po prostu sie zapamiętuje ,żadna tanyptera tak n ie wygląda...
A gdzie żółty pasek na boku tułowia, który wg. klucza ma mieć C. pectinicornis?
Rafał Celadyn pisze:Czekaj, albo napisz do Łukasza Mielczarka dla mnie to samica Ctenophora pectinicornis i odwłok samca tego gatunku,ale możesz mieć inne zdanie ... :birra:
Zdecydowanie mam inne zdanie, ale pomysł by napisać do Łukasza jest zdecydowanie dobry :tak: Będziemy mieli jasność, a przy okazji może coś w kwestii literatury się dowiemy :) Ale to później, teraz już nie zdążę bo zaraz idę córkę ze żłobka odebrać.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Rafał Celadyn »

Bartek Pacuk pisze:A gdzie żółty pasek na boku tułowia, który wg. klucza ma mieć C. pectinicornis?
...klucz czytałem 3 lata temu i nawet nie wiem gdzie jest w kompie, ale "żółty pasek", to przy zmienności C.pectinicornis moze być bardzo śliski ;-) .https://www.google.pl/search?q=tanypter ... bIlge7M%3A -zerknij na koleżankę ;-)

Jeszcze z tą zmiennościa u tanyptery, to poprawię sie sam ,samce moga być całe czarne ,albo z duzą ilościa pomarańczowego u samic T.atrata takiej zmienności nie widziałem (ani na żywca ani w necie)...
:papa:
Rafał
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Bartek Pacuk »

Rafał Celadyn pisze:...klucz czytałem 3 lata temu i nawet nie wiem gdzie jest w kompie, ale "żółty pasek", to przy zmienności C.pectinicornis moze być bardzo śliski  ;-) .https://www.google.pl/search?q=tanypter ... bIlge7M%3A -zerknij na koleżankę  ;-)
Jeszcze z tą zmiennościa u tanyptery, to poprawię sie sam ,samce moga być całe czarne ,albo z duzą ilościa pomarańczowego u samic T.atrata takiej zmienności nie widziałem (ani na żywca ani w necie)...
Tak, ta zalinkowana samica rzeczywiście jest dość nietypowa i ten pasek jest słabo widoczny (i słabo żółty). Ale np. pod linkiem poniższym wydaje się być stałym elementem "wyposażenia" prezentowanych tam samic, które poza tym rzeczywiście są dość zmienne.
http://aramel.free.fr/INSECTES15%27-2.shtml
Ale jedna część ciała moim zdaniem wyraźnie różni od siebie samice tych 2 gatunków, a mianowicie ovipositor (czyli zdaje się po prostu pokładełko?). Ta na moim zdjęciu ma ovipositor zdecydowanie inny niż Ctenophory, a bardzo pasujący do takich, jaki na zdjęciach w necie mają Tanyptery. No więc moim zdaniem jednak to jest Tanyptera. Łukasz rozsądzi, zdążyłem do niego napisać maila jeszcze przed wyjściem do żłobka.
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: rysiaty »

W Fauna Polski. Charakterystyka i wykaz gatunków. Tom II. 2007 jest wymieniona tylko T. atrata :hi:
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Bartek Pacuk »

rysiaty pisze:W Fauna Polski. Charakterystyka i wykaz gatunków. Tom II. 2007 jest wymieniona tylko T. atrata  :hi:
Bardzo ciekawa informacja, dobrze że sprawdziłeś, bo niestety Fauny Polski nie mam pod ręką :ok: Myślę jednak, że można to stosunkowo łatwo wytłumaczyć długością cyklu wydawniczego. Czyli Fauna Polski mogła być złożona do druku zanim ukazała się praca Kowalczyka i Kurzaca, o powstaniu której autorzy FP mogli nie wiedzieć. Potem praca dwóch panów "K" ukazała się szybciej, a FP później w postaci niezmienionej, stąd może tam nie być wzmianki o T. nigricornis. Aczkolwiek to by potwierdzało, że gatunek ten przed rokiem 2006 nie był podawany z Polski - to już sporo, bo jest mniej roczników czasopism do przejrzenia :mrgreen:
Chciałem sprawdzić co mówi Fauna Europaea na temat tych 2 gatunków, ale jak na złość cały dzień dziś nie działa :-x
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Rafał Celadyn »

Bartek Pacuk pisze:Łukasz rozsądzi
:ok:
..
Bartek Pacuk pisze:Ale jedna część ciała moim zdaniem wyraźnie różni od siebie samice tych 2 gatunków, a mianowicie ovipositor (czyli zdaje się po prostu pokładełko?). Ta na moim zdjęciu ma ovipositor zdecydowanie inny niż Ctenophory, a bardzo pasujący do takich, jaki na zdjęciach w necie mają Tanyptery.

...dlatego min. napisałem "naj-nieszczęśliwsze ujęcie" ;-) ,samca nie widać a perspektywa i odblaski robią z samicy tanypterę...ale to tylko IMHO .
;-)

:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: avidal »

Ciekaw jestem rozstrzygnięcia. Tymczasem dodaję swoją fotkę sprzed lat - i to chyba będzie T.nigricornis. Oraz link do doskonalej strony z Tipulidae, gdyby ktoś nie znał.
http://ccw.naturalis.nl/
Załączniki
Tanyptera.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (121.49 KiB)
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Bartek Pacuk »

avidal pisze:Ciekaw jestem rozstrzygnięcia.
Miejmy nadzieję, że Łukasz nie jest akurat na jakiejś zagranicznej wyprawie, bo przyjdzie nam czekać kawał czasu...
avidal pisze:Tymczasem dodaję swoją fotkę sprzed lat - i to chyba będzie T.nigricornis.
Moim zdaniem nie mylisz się :okok:
avidal pisze:Oraz link do doskonalej strony z Tipulidae, gdyby ktoś nie znał.
http://ccw.naturalis.nl/
Ja nie znam :D Strona faktycznie kapitalna - myślę że załatwia nam sprawę literatury dotyczącej T. nigricornis w Polsce. Wygląda na to, że faktycznie jest tylko doniesienie panów Kowalczyka i Kurzaca, zacytowane później w pracy zbiorczej poświęconej PK Wzniesień Łódzkich. I nic ponadto.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: avidal »

Przejrzałem sporo fotek i jest jeszcze jedna cecha różnicująca, jak mi się wydaje. Samice Tanyptera mają zauważalnie, stosunkowo dłuższe czułki od samic Ctenophora pectinicornis.
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Robert Zoralski »

Kowalczyk miał zawsze rękę do dobrych owadów. Okaz T. nigricornis z pracy Kowalczyk i Kurzac (2006) znajduje się w Muzeum Przyrodniczym w Łodzi. Literka "R" (rzadki) w tej pracy przy nazwie gatunku w tabelce w połączeniu z narracją w treści pracy, że nie był dotąd podawany z Polski niefortunna. Rekord prawdopodobnie był potem cytowany w pracy Soszyński i in (2010) "Owady Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich", ale nie mam możliwości sprawdzić. Okazów w zbiorach krajowych powinno być więcej niż ten jeden opublikowany.

Klucz do oznaczania najlepiej ten: Oosterbroek i in. (2006). Są tam notatki o rozmieszczeniu w Europie. Krętacz zaznaczony na rysunku poglądowym. Jest też więcej cech. Rys. 48 (T. atrata) z tej pracy przydałoby się zweryfikować. Na jednym okazie samca T. atrata, który mam w zbiorze widzę coś lekko innego - może to kwestia podgatunków.

Samce Tanyptera i Ctenophora pictinicornis można bardzo łatwo pomylić oznaczając ze zdjęć. Z okazem w ręku nie do pomylenia, ze względu na zupełnie inny kształt czułków. Załączam zdjęcie z mojego zbioru (wszystkie własnoręcznie hodowane): parka T. atrata i parka C. pictinicornis. Różnica w długości czułków u samic o której pisze Rafał powinna być dostrzegalna na zdjęciu z boku - jak mi się naładuje aparat (wieczorem) to wrzucę dodatkowe fotki. Nie sugerujcie się wielkością okazów ze zdjęć bo to akurat jest zmienne.

Gdyby ktoś zdecydował się pisać pracę o krajowych Ctenophoridae to chętnie służę informacjami i danymi.
Gatunków ze zdjęć wolałbym nie rozstrzygać bo zwyczajnie nie studiowałem nigdy okazów T. nigricornis.

Pozdrawiam
Robert
Załączniki
C. pectinicornis
C. pectinicornis
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.05 KiB)
T. atrata
T. atrata
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.47 KiB)
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Robert Zoralski »

Przepraszam za literowki. Oczywiście C. pectinicornis a nie "pictninicornis". Już nie mam możliwości edycji postu.

Pozdrawiam
Robert
Markus
Posty: 120
Rejestracja: sobota, 7 maja 2005, 18:23
Lokalizacja: Łódź

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Markus »

Postaram się dotrzeć do okazu przechowywanego u mnie w Muzeum. Nie wiem, czy w poniedziałek będę w pracy - chyba będę miał dziecko na głowie ;-) Jeśli mimo wszystko pojadę do pracy, zajrzę do zbiorów Kowalczyka.

Pozdrawiam,
Markus
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Bartek Pacuk »

avidal pisze:Przejrzałem sporo fotek i jest jeszcze jedna cecha różnicująca, jak mi się wydaje. Samice Tanyptera mają zauważalnie, stosunkowo dłuższe czułki od samic Ctenophora pectinicornis.
Możliwe, sprawdzę później czy też będę miał takie wrażenie.
Robert Zoralski pisze:Kowalczyk miał zawsze rękę do dobrych owadów. Okaz T. nigricornis z pracy Kowalczyk i Kurzac (2006) znajduje się w Muzeum Przyrodniczym w Łodzi. Literka "R" (rzadki) w tej pracy przy nazwie gatunku w tabelce w połączeniu z narracją w treści pracy, że nie był dotąd podawany z Polski niefortunna. Rekord prawdopodobnie był potem cytowany w pracy Soszyński i in (2010) "Owady Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich", ale nie mam możliwości sprawdzić. Okazów w zbiorach krajowych powinno być więcej niż ten jeden opublikowany.
Tak, ten rekord trafił później do pracy o której wspominasz:
http://www.researchgate.net/publication ... _SYRPHIDAE
Okazów zaś pewnie rzeczywiście jest więcej, jak to zwykle bywa w takich sytuacjach.
Robert Zoralski pisze:Klucz do oznaczania najlepiej ten: Oosterbroek i in. (2006). Są tam notatki o rozmieszczeniu w Europie. Krętacz zaznaczony na rysunku poglądowym. Jest też więcej cech. Rys. 48 (T. atrata) z tej pracy przydałoby się zweryfikować. Na jednym okazie samca T. atrata, który mam w zbiorze widzę coś lekko innego - może to kwestia podgatunków.
Cechy sprawdzałem właśnie w tym kluczu, który podajesz. Jak już pisałem - pasują :)
Robert Zoralski pisze:Samce Tanyptera i Ctenophora pictinicornis można bardzo łatwo pomylić oznaczając ze zdjęć. Z okazem w ręku nie do pomylenia, ze względu na zupełnie inny kształt czułków. Załączam zdjęcie z mojego zbioru (wszystkie własnoręcznie hodowane): parka T. atrata i parka C. pictinicornis. Różnica w długości czułków u samic o której pisze Rafał powinna być dostrzegalna na zdjęciu z boku - jak mi się naładuje aparat (wieczorem) to wrzucę dodatkowe fotki. Nie sugerujcie się wielkością okazów ze zdjęć bo to akurat jest zmienne.
Samce rzeczywiście są dość podobne, ale samice moim zdaniem nie bardzo. Szczęśliwie mi się udało uchwycić na zdjęciu głównie samicę :) A zdjęcia z boku wrzuć, jak najbardziej - przyda się takie porównanie :tak:
Robert Zoralski pisze:Gdyby ktoś zdecydował się pisać pracę o krajowych Ctenophoridae to chętnie służę informacjami i danymi.
Gatunków ze zdjęć wolałbym nie rozstrzygać bo zwyczajnie nie studiowałem nigdy okazów T. nigricornis.
Nie musisz rozstrzygać, Łukasz M. już to zrobił - ale o tym za chwilę ;) Co do pisania pracy - ja nie mam żadnych okazów, oprócz tego zdjęcia T. nigricornis mam jeszcze na zdjęciach T. atrata z kilku miejsc - i to wszystko. Nie wiem czy w tym wypadku można wykorzystać dane poparte tylko zdjęciem, więc się do pisania nie wyrywam - to zadanie dla kogoś innego. Ale jeśli można, to moje dane są do wykorzystania.
Markus pisze:Postaram się dotrzeć do okazu przechowywanego u mnie w Muzeum. Nie wiem, czy w poniedziałek będę w pracy - chyba będę miał dziecko na głowie. Jeśli mimo wszystko pojadę do pracy, zajrzę do zbiorów Kowalczyka.
Jeśli masz możliwość, to rzuć okiem albo nawet zrób zdjęcie i wstaw tutaj - wtedy wszystko na temat T. nigricornis w Polsce będzie w tym wątku :)

No i kwestia najważniejsza na koniec - dostałem mailem odpowiedź od Łukasza Mielczarka - wklejam w całości pod spodem, Łukasz chyba nie będzie miał nic przeciwko:
"Na zdjęciach są Tanyptera nigricornis. Rozpisaliście się dość mocno w tym wątku. Ja też mam kilka okazów tego gatunku, na pewno z dwóch różnych miejsc na południu kraju, a i chyba jeszcze w jednym miejscu ten gatunek zbierałem. Ctenophorinae się dość trudno zbiera i takie gatunki jak T. nigricornis są pewnie znacznie częstsze niż na to wskazuje literatura. A że gatunek mniej efektowny od pozostałych naszych gatunków, to pewnie i dlatego rzadziej ląduję w zatruwaczce. Gdyby szukać larw i je hodować, jakoś zasadzić się na ten gatunek, to by się zapewne stanowiska posypały."
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: rysiaty »

To ja tak przy okazji ... co się robi kiedy sie coś publikuje, co znane jest z jednej-dwóch opublikowanych wzmianek, podczas gdy wiadomo np. z forum że stanowisk/obserwacji/okazów jest więcej tyle tylko, że niepublikowanych ... pominąć je milczeniem i opublikować swój rekord jako drugi/trzeci? :mysl:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ale po co pomijać coś co się wie? Powinno pisać się zgodnie ze swoim stanem wiedzy. W takim wypadku zacytować znane publikacje a w uwagach o rozmieszczeniu można napisać, że ostatnio wielokrotnie raportowany z terenu Polski i tu podać adres Forum. Dla kolejnego autora doniesienia będzie sytuacja, że sątrzy doniesienia, ale nie jest rzadki, bo rysiaty (2015) wskazuje na liczne doniesienia w Polsce i już nie napisze, że jest rzadki (a Forum może np. nie znać i popełniłby wiekszą nieścisłość, gdyby nie zacytował rysiatego a rysiaty przemilczał rekordy z Forum). Tyle że rysiaty (to oczywiscie dla przykładu :-) ) powienien przed powołaniem się na rekordy z Forum sprawdzić i mieć pewność, że doniesienia dotyczyły tego a nie innego gatunku. Z kolei stąd juz blisko do działania, które często jest stosowane - entomolodzy-forumowicze kontaktują sięze sobą na priva prosząc o możliwość wykorzystania danych w swojej publoikacji lub dopisują ich do współautorów doniesienia i w ten sposób rekordy z Forum stają się cytowalne w publikacjach, które je wykorzystały.
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Robert Zoralski »

Załączam zdjęcia z boku oraz fragmenty z pracy Kowalczyk i Kurzac (2006) o które pytałeś na początku. Super, że Łukasz potwierdził.
co się robi kiedy sie coś publikuje, co znane jest z jednej-dwóch opublikowanych wzmianek, podczas gdy wiadomo np. z forum że stanowisk/obserwacji/okazów jest więcej tyle tylko, że niepublikowanych ... pominąć je milczeniem i opublikować swój rekord jako drugi/trzeci?
Tak jak robi bartek od początku. Dotrzeć do całej literatury. Dotrzeć do osób i instytucji które mają lub mogą mieć okazy. Dostać zgodę na opublikowanie ich rekordów (jeśli niepublikowane) a publikowane zacytować. Wziąć pełną odpowiedzianość za dane (tzn. zweryfikować je). Napisać pracę o tym gatunku w Polsce lub doniesienie. Cieszyć się dobrą publikacją. Jeśli osoby nie wyrażają zgody na publikację swoich rekordów, wtedy zgodnie z ich życzeniem/wolą pominąć rekord i uznać swój jako drugi/trzeci (opublikowany) w kraju.
Co do pisania pracy - ja nie mam żadnych okazów, oprócz tego zdjęcia T. nigricornis mam jeszcze na zdjęciach T. atrata z kilku miejsc - i to wszystko.
Bartek - jak byś chciał się podjąć napisania to okazy się przecież znajdą i to nie jeden ani dwa. Zwyczajnie muchówkarze nie mają takiej ilości czasu, żeby wszystko "wypchnąć" do druku. Prosta praca - duże muchy, łatwe w oznaczaniu, kilka rekordów, jedno doniesienie w literaturze. Ja tam bym chciał, żeby chrząszczarze zaczęli o muchach pisać, no i dobre muchy "przy okazji" w terenie łapać. ;)

Pozdrawiam
Robert
Załączniki
C. pectinicornis - widok z boku
C. pectinicornis - widok z boku
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (67.78 KiB)
T. atrata - widok z boku
T. atrata - widok z boku
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (53.75 KiB)
Kow2006_1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (29.09 KiB)
Kow2006_2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (15.81 KiB)
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Robert Zoralski »

Aha, duża prośba, żeby się nie sugerować sposobem w jakim spreparowałem te okazy. Przy pierwszym wietrze odnóża poodpadają. Innymi słowy: nie róbcie tego w domu ;)
Tipulidae powinno się z tego co słyszałem preparować zupełnie inaczej: okaz bokiem, szpilka przez bok, wszystkie odnóża przy ciele.

Pozdrawiam
Robert
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: rysiaty »

Robert Zoralski pisze:Tipulidae powinno się z tego co słyszałem preparować zupełnie inaczej: okaz bokiem, szpilka przez bok, wszystkie odnóża przy ciele.
Gdyby ktoś posiadał tak spreparowany okaz to proszę pokazać jak to wygląda ...
Robert Zoralski pisze:Dotrzeć do całej literatury. Dotrzeć do osób i instytucji które mają lub mogą mieć okazy. Dostać zgodę na opublikowanie ich rekordów (jeśli niepublikowane) a publikowane zacytować. Wziąć pełną odpowiedzianość za dane (tzn. zweryfikować je). Napisać pracę o tym gatunku w Polsce lub doniesienie.
W zasadzie chodziło mi o pracę traktującą o entomofaunie jednego terenu (parku krajobrazowego) gdzie jednym z kilkudziesięciu opisanych/wymienionych gatunków będzie rekord owada znanego z dwóch publikacji i kilku niepublikowanych informacji zamieszczonych na forum.
Z racji tego, że publikacja będzie o konkretnym terenie a nie o gatunku wydaje mi się, że ta opisana przez Roberta droga nie wchodzi w rachubę :mysl:

Wydaje mi się, że raczej trzeba poprzestać na tym:
Jacek Kurzawa pisze:W takim wypadku zacytować znane publikacje a w uwagach o rozmieszczeniu można napisać, że ostatnio wielokrotnie raportowany z terenu Polski i tu podać adres Forum
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Robert Zoralski »

W zasadzie chodziło mi o pracę traktującą o entomofaunie jednego terenu (parku krajobrazowego) gdzie jednym z kilkudziesięciu opisanych/wymienionych gatunków będzie rekord owada znanego z dwóch publikacji i kilku niepublikowanych informacji zamieszczonych na forum.
Z racji tego, że publikacja będzie o konkretnym terenie a nie o gatunku wydaje mi się, że ta opisana przez Roberta droga nie wchodzi w rachubę :mysl:

Wydaje mi się, że raczej trzeba poprzestać na tym:

Jacek Kurzawa napisał(a):
W takim wypadku zacytować znane publikacje a w uwagach o rozmieszczeniu można napisać, że ostatnio wielokrotnie raportowany z terenu Polski i tu podać adres Forum
W takiej pracy ja bym napisał, że znany z dwóch publikacji i pominął wszelkie dywagacje na temat częstości występowania w kraju.

Wydaje mi się bardzo niestosowne cytowanie forum internetowego (czyli też potencjalnie doniesień: niepewnych, nieweryfikowalnych lub bez właściciela). Mam podobne podejście do zwrotów typu "pers. comm."/"wg. informacji X". Wiem, że w praktyce różnie to bywa, ale mam nadzieję, że recenzenci w kraju uczulają na te sprawy. W każdym przypadku należy kierować się zdrowym rozsądkiem jeśli chodzi o nowe informacje, żeby nie było stwierdzeń w stylu: "spotkałem gatunek 2 razy w życiu więc jest on rzadki w skali świata." ;)

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zgadzam się z
Robert Zoralski pisze:W takiej pracy ja bym napisał, że znany z dwóch publikacji i pominął wszelkie dywagacje na temat częstości występowania w kraju.
Oczywiscie można pominąć, tylko problem jest wtedy gdy nie chce się pominąć, bo w tym kontekscie było pytanie. Nie można będąc uczciwym napisać - "bardzo rzadki w skali kraju stwierdzony dotychczas dwukrotnie", udając że nie wie się "pers comm" lub "Forum", że gatunek poza dwukrotnym meldunkiem w publikacjach jest szeroko spotykany w całym kraju (abstrachująć od gatunku z tego wątku). Dlatego może najlepiej pomijać czyli nie umieszczać w swojej publikacji - jeśli się nie chce wybierać między "wiedzieć czy nie wiedzieć" - jakichkolwiek komentarzy na temat występowania gatunku w kraju. Podać tylko swoje dane w publikacji i tylko tyle :no:
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: rysiaty »

Dzięki Panowie, po postu nie chciałem żeby zbrzmiało, że mój rekord jest taki odkrywczy, bo wiem stety/niestety z forum, że tak nie jest ... na pewno te dwie publikację podam i zapewne nie skomentuję ... jak sugerujecie ... wtedy tak trochę wyjdzie (czego chciałem unikąć), że to niby trzecie ...
w sumie nie moja wina, że obserwacje nie są publikowane :-?
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tanyptera nigricornis - rozmieszczenie w Polsce

Post autor: Bartek Pacuk »

Rzeczywiście - na zdjęciach z boku widać wyraźnie, że dłuższe czułki ma samica Tanyptera...
Robert Zoralski pisze:Bartek - jak byś chciał się podjąć napisania to okazy się przecież znajdą i to nie jeden ani dwa. Zwyczajnie muchówkarze nie mają takiej ilości czasu, żeby wszystko "wypchnąć" do druku. Prosta praca -  duże muchy, łatwe w oznaczaniu, kilka rekordów, jedno doniesienie w literaturze. Ja tam bym chciał, żeby chrząszczarze zaczęli o muchach pisać, no i dobre muchy "przy okazji" w terenie łapać. ;)
A myślisz, że chrząszczarze cierpią na taki nadmiar czasu wolnego, żeby aż o muchach zacząć pisać :?: :mrgreen: To tak pół żartem, pół serio oczywiście ;-)
Prawdę mówiąc to ja bym chętnie coś takiego napisał, ale podstawowym i chyba jedynym problemem jest czas. Bo nie wątpię, że okazów sporo by się znalazło. Ja mam w tej chwili rozgrzebanych kilka różnych publikacji (7 czy 8, musiał bym policzyć), do tego furę materiału na kolejne artykuły - i z każdym kolejnym rokiem przybywa coś nowego, co się kwalifikuje do publikowania. Niektórych zaczętych publikacji nie udaje mi się już od dłuższego czasu skończyć (niektórzy forumowicze dobrze o tym wiedzą, bo też są w nie zamieszani), bo w sezonie ledwo się wyrabiam (a czasem nawet nie) z działaniami w terenie i pisaniem bieżących opracowań w ramach różnych umów, które realizuję (taka praca). W tym momencie po prostu nie mogę wziąć sobie na głowę kolejnej publikacji, bo wiem jak to się skończy. Może zimą, gdzieś po nowym roku, jak przynajmniej z 5 zaczętych w tej chwili publikacji puszczę do druku. I nie sam, tylko z jakimś muchologiem, bo ktoś musi to ogarniać merytorycznie. W takim terminie i okolicznościach to i owszem, bardzo chętnie się podejmę napisania takiej pracy :tak:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Literatura - POSZUKUJĘ”