Zagadnienia migratyzmu u motyli - Adamczewski S. F. 1992

Literatura traktująca o motylach (Lepidoptera)
Maciej Grzymała
Posty: 82
Rejestracja: czwartek, 3 sierpnia 2017, 09:50
UTM: EA60
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Krosno-Warszawa

Zagadnienia migratyzmu u motyli - Adamczewski S. F. 1992

Post autor: Maciej Grzymała »

Dzień dobry
Poszukuję "Zagadnienia migratyzmu u motyli" Stanisława Adamczewskiego i innych prac na temat migratyzmu u zawisaków.
Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Zagadnienia migratyzmu u motyli - Adamczewski S. F. 1992

Post autor: Konto_usuniete »

Maciej Grzymała pisze:Poszukuję "Zagadnienia migratyzmu u motyli" Stanisława Adamczewskiego i innych prac na temat migratyzmu u zawisaków.
Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
Witaj, samej pozycji raczej nie znajdziesz.. była wydana w bardzo niewielkiej ilości egzemplarzy. Może ktoś ma ją w pdf-ie? Może Jacek albo Antoni Kwiczała - chyba kiedyś miał...
Może jakąś literaturę ma Grzegorz Banasiak, który kiedyś "gryzł" mocniej zawisaki...
Zapytaj też o kwestię, która Cie interesuje tu na forum...
Maciej Grzymała
Posty: 82
Rejestracja: czwartek, 3 sierpnia 2017, 09:50
UTM: EA60
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Krosno-Warszawa

Re: Zagadnienia migratyzmu u motyli - Adamczewski S. F. 1992

Post autor: Maciej Grzymała »

Dzięki za odpowiedź :) Interesuje mnie przede wszystkim kwestia migracji a. Atropos i innych gatunków zawisków. Jakie warunki powimny być spełnione by pojawiła się u nas, którędy migruje?(czy ukształtowanie terenu ma wpływ na jej trasę i wybiera przełęcze). Na jakiej wysokości leci ect. Przygotowuję się na ten sezon i chciałabym poszukać tego gatunku w okolicy. Książkę przygarnę w każdej postaci.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 18 marca 2019, 23:07 przez Maciej Grzymała, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Zagadnienia migratyzmu u motyli - Adamczewski S. F. 1992

Post autor: Antek Kwiczala † »

Pracę mam (nie do sprzedaży), pdf-u nie mam. Nigdy takiej wersji nie spotkałem.
Z tego co pamiętam, to takich szczegółów (wysokość lotu migracyjnego, konkretne trasy lotu i t.p.) o konkretnych gatunkach w tej pracy się nie znajdzie, bo takich badań nie prowadzono.
Maciej Grzymała
Posty: 82
Rejestracja: czwartek, 3 sierpnia 2017, 09:50
UTM: EA60
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Krosno-Warszawa

Re: Zagadnienia migratyzmu u motyli - Adamczewski S. F. 1992

Post autor: Maciej Grzymała »

Interesuje mnie kwestia tras przelotu. Czy wybiera przełęcze górskie. Zauważyłem często jest notowana na północ od takich obszarów jak przełęcz dukielska, lecz z drugiej strony była notowana w górach. Więc jak to jest z nią? Może to nagromadzenie obserwacji w danych obszarach jest spowodowane większą ilością entomologów w danych obszarach?
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Zagadnienia migratyzmu u motyli - Adamczewski S. F. 1992

Post autor: Konto_usuniete »

Tak jak pisze Antek - tego w tej pracy nie znajdziesz - co do samej pogody - generalnie przemieszczanie sie z ciepłymi masami powietrza - trzeba śledzić prognozy ....zapewne przełęcze, czy też doliny mogą byc co do zasady preferowane ale.... co do wysokości lotu znów dywagacje ...zapewne wybiera ten fragment gdzie powietrze ma najmniejsza gęstość i przemieszcza się szybciej...
Trzeba próbować.... :jo: :jo:
Co do przełęczy Dukielskiej czy innych - zapewne jest jakaś korelacja ....w Tatrach w okolicy Szpiglasowej czy Krzyżnego obserwuje się np przeloty osetników - przez przełęcz przewala się po prostu łatwiej masa powietrza a wraz z nią motyle...
Markus
Posty: 120
Rejestracja: sobota, 7 maja 2005, 18:23
Lokalizacja: Łódź

Re: Zagadnienia migratyzmu u motyli - Adamczewski S. F. 1992

Post autor: Markus »

W tej pracy raczej nie znajdziesz szczegółowych informacji na temat tras przelotu. Czytałem ją paręnaście lat temu, chyba mam egzemplarz. O ile nie pomyliłem z czymś innym (chyba nie), to jest to niezłe dziwadło... Praca wydana chyba nakładem własnym autora, o ile dobrze pamiętam zawiera ona m.in. dywagacje na temat wykorzystywania przez motyle elektryczności statycznej jako źródła energii (m.in. z opisami "zlizywania" przez motyla ładunku z ramy roweru, "ładowania się" zawisaków na kwarcowych otoczakach oświetlanych przez lampy rtęciowe itp.)

Pozdrawiam,
Markus
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Zagadnienia migratyzmu u motyli - Adamczewski S. F. 1992

Post autor: Antek Kwiczala † »

Migracje motyli mają różny charakter. Motyle dzienne (admirał, osetnik) faktycznie wydają się wykorzystywać prądy powietrzne. Lecą na ogół w jednym kierunku co kilka, kilkanaście minut. Zawisaki są świetnymi lotnikami, latają raczej pojedynczo i trudno określić jakimi trasami. Obserwacje są incydentalne. W większej ilości spotyka się je wtedy, gdy trafimy na miejsce, gdzie się rozwijały, a więc gdzie była odpowiednia baza pokarmowa. Po to w zasadzie motyle migrują - by znaleźć dostatek roślin pokarmowych dla gąsienic.
Maciej Grzymała
Posty: 82
Rejestracja: czwartek, 3 sierpnia 2017, 09:50
UTM: EA60
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Krosno-Warszawa

Re: Zagadnienia migratyzmu u motyli - Adamczewski S. F. 1992

Post autor: Maciej Grzymała »

Cel chyba jest oczywisty dla wszystkich tu obecnych. A może by oznaczyć sporą ilość imago powiedzmy agrius convolvuli w powiedzmy grecji i zobaczyć gdzie się pojawią? Hipotetycznie można by było śledzić ich ruch jak ptaków. Słyszałem kiedyś że coś takiego robiono z ostenikami.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Zagadnienia migratyzmu u motyli - Adamczewski S. F. 1992

Post autor: Konto_usuniete »

Maciej Grzymała pisze:Cel chyba jest oczywisty dla wszystkich tu obecnych
fotografowanie??? :jo: :jo:
Maciej Grzymała pisze:A może by oznaczyć sporą ilość imago powiedzmy agrius convolvuli w powiedzmy grecji i zobaczyć gdzie się pojawią?
Oczywiście...bo w Grecji powojowce jak wiadomo siedzą całym stadami - jedziesz znaczysz i juz...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zagadnienia migratyzmu u motyli - Adamczewski S. F. 1992

Post autor: Jacek Kurzawa »

Maciej Grzymała pisze: A może by oznaczyć sporą ilość imago powiedzmy agrius convolvuli w powiedzmy  grecji i zobaczyć gdzie się pojawią?
Teoretycznie pomysł dobry. :okok: Robiono takie akcje z osetnikiem. Problem z taką akcją jest duży - kto miałaby to robić, za czyje pieniądze, po co itd. No chyba że myślisz o grze solowej, ale to nie ma sensu. Poszukaj w sieci informacji o takich akcjach i spróbuj tam złapać kontakty na takie akcje w przyszłości.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Literatura - motyle”