Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - http://www.entomo.pl/forum/
Teraz jest niedziela, 17 gru 2017, 16:41

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Aktualna systematyka - motyli dziennych
PostNapisane: wtorek, 21 paź 2014, 09:07 

Specjalność:
Poszukuję publikacji / książki / źródła z rzetelną "nową" systematyką motyli dziennych na którą mógłbym się powoływać. Czy ma ktoś może plik w word lub pdf z rozpisaną systematyką dziennych?

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: Aktualna systematyka - motyli dziennych
PostNapisane: wtorek, 21 paź 2014, 11:57 

Specjalność: Rhopalocera
inne zainteresowania: Foto
to się chyba za często zmienia :-) Chyba nawet nie ma dwóch atlasów z tą samą systematyką....

PostNapisane: wtorek, 21 paź 2014, 17:25 

UTM: CA22
Specjalność:
Najnowsze uaktualnienie (zgodne z Fauna Europaea) ma zawsze K. Jonko na stronie http://www.lepidoptera.eu/start.php Wykaz dotyczy motyli Europy - ale nie piszesz jaki region Cię interesuje. 30 min roboty, i masz pdf lub doc

PostNapisane: środa, 22 paź 2014, 10:13 

Specjalność:
Mogę podsunąć jeszcze lepidoptera.biomap.pl.
Motyle dzienne, co prawda, nie są wyróżnione jako całość. Trzeba przeglądać nadrodziny. Można by to zmienić, dodając poziom podrzędu, ale wtedy pytanie, wg jakiego podziału: Ditrysia/Monotrysia, Jugatae/Frenatae, Rhopalocera/Heterocera czy może Macrolepidoptera/Microlepidoptera? Gdyby było to potrzebne, mógłbym oczywiście wyróżnić nadrodziny dziennych, nie wdając się w wyznaczanie podrzędów.
Podział taksonomiczny i checklist gatunków został przygotowany przez Jarosława Buszko w r. 2012.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: środa, 22 paź 2014, 17:08 

UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Zarówno na http://www.lepidoptera.eu/ListCountry.php?country=PL ,
jak i http://baza.biomap.pl/pl/taxon/addfilte ... e_fragment
mamy całość tylko w układzie alfabetycznym. Podobnie ponoć ma być opracowana nowa Checklist of Poland.
Osobiście wolę układ systematyczny i tak mam poukładane motyle w zbiorze. Przy licznych w taksony  rodzajach, pokrewne gatunki są blisko siebie. Przy dłuższych seriach doskonale widać nieraz trudno dostrzegalne różnice między nimi.
W układzie alfabetycznym gatunki są pomieszane, nieraz nawet w innych gablotach.  Ot choćby Phyllonorycter sp., Coleophora sp., Elachista sp., Eupithecia sp.

PostNapisane: środa, 22 paź 2014, 18:00 

UTM: tarnów
Specjalność:
Zgadzam sie Marek w 100%. Kiedys zaczalem ukladac moje geometridy wg nowego ukladu alfabetycznego. Mam tego ok 50 gablot i ciesze sie ze zrezygnowalem z tego pomyslu juz przy piatej gablocie. Powstal mix jogurtowy... Bez sensu, ladu i skladu.
Mysle ze alfabetyczny uklad sprawdzi sie w instytutach, muzeach itp gdzie tak latwiej bedzie dotrzec do danego egzemparza. Szybko wrocilem do ukladu systematycznego i tak juz zostanie przy wszystkich rodzinach.

PostNapisane: środa, 22 paź 2014, 18:11 

Specjalność:
Wmontowanie w bazę możliwości sortowania wg porządku "systematycznego" technicznie nie jest problemem. Niesie jednak ze sobą trochę wyzwań, które powodują, że trudno się na to zdecydować. Najważniejsze to:
1. Porządków systematycznych może być wiele - tyle, ile źródeł, na których się opieramy; dla jednej osoby będzie to autor X, dla innego Z itp.
2. Taksonomia to nauka dynamiczna; ktoś musi zdecydować, czy wprowadzać zmiany z ostatniej rewizji n-tego rodzaju, czy nie.
3. No i w końcu ktoś musi wybrany porządek wpisać w bazę, czyli ustalić porządek sortowania WSZYSTKICH taksonów. W tej chwili w bazie Lepidoptera Poloniae (= lepidoptera.biomap.pl) jest 4586 taksonów, w tym 3207 gatunków i 1379 wyższych.
4. A potem czuwać nad aktualizacją.

Jeśli znajdę wykonawców takiego zadania, możemy działać.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: środa, 22 paź 2014, 18:30 

UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Mam wrażenie, że porządek alfabetyczny to jakaś dziwna specyfika motylarska (podobnie jak unikanie nazw łacińskich, oraz pełnych nazw z nazwiskiem i datą odkrywcy gatunku).
We wszystkich poważnych entomologicznych publikacjach naukowych, a także w takich zbiorach, obowiązuje (może to za mocne słowo?) porządek systematyczny, a indeksy alfabetyczne dobre są np. na końcu książki.

Jeśli zaś chodzi o aktualizacje, to i tak trzeba jej dokonywać każdorazowo gdy coś w nazewnictwie/systematyce się zmienia, i nic tu nie ma do rzeczy porządek jaki zastosujemy.

PostNapisane: czwartek, 23 paź 2014, 08:23 

UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
TomekK napisał(a):
Kiedys zaczalem ukladac moje geometridy wg nowego ukladu alfabetycznego. Mam tego ok 50 gablot

Tomku - masz 50 gablot Geometridae  :?:  :?:  :?:  :?:

To moja ulubiona rodzina w macrolepidoptera a mam ich tylko 15 gablot :(
Całość macro mam ułożone w układzie systematycznym ale rodzaj Eupitecia (dwie gabloty) w układzie alfabetycznym.

PostNapisane: czwartek, 23 paź 2014, 09:39 

UTM: tarnów
Specjalność:
Darek ta ilosc to kwestia kumulacji. Przez siebie lowionych mam rowniez kolo 20 gablot, reszta to odkupione zbiory, prezenty, wymiany itp. Jako ze wsrod macro to rowniez moja ulubiona rodzina, to jeszcze sporo gablot zajmuja azjatyckie geometridy. Eupitecji mam 5 gablot ulozonych i z dwie pelne czekajace na determinacje. Tylko czasu ciagle brak  :P

PostNapisane: czwartek, 23 paź 2014, 11:51 

Specjalność:
Panowie schodzicie na offtop. Chodziło mi oczywiście o podział systematyczny dotyczący motyli dziennych naszego kraju. Układ alfabetyczny jest zupełnie nie do przyjęcia w wszelkich opracowaniach. Widać sam będę musiał do tego przysiąść i sporządzić podział skoro nikt nie ma takiego gotowego.
W ostateczności powołam się na jakąś anglojęzyczną książkę i będzie ;)

Ostatnio edytowano czwartek, 23 paź 2014, 12:09 przez Malko, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: czwartek, 23 paź 2014, 12:07 

UTM: CA-95
Specjalność:
Malko napisał(a):
Układ alfabetyczny jest zupełnie nie do przyjęcia w wszelkich opracowaniach.

Dlaczego? :shock: .Co prawda nie widziałem ostatnimi czasy żadnej przekrojowej pracy dotyczącej dziennych danego terenu,ale dawniej zawsze odnosiła się ona do najaktualniejszej checklisty kraju...więc, jeśli nowa checklist jest wg. takiego układu skonstruowana, to nie rozumiem w czym widzisz, aż tak wielki problem?
:papa:
Rafał

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: czwartek, 23 paź 2014, 12:12 

Specjalność:
Robiąc porównanie fauny danego miejsca rozbicie na rodziny tudzież rodzaje jest bardzo pomocne. Układ alfabetyczny wyklucza późniejsze porównania np. stosunków ilościowych zebranych w tabeli.  Jeśli chodzi o proste opublikowanie "co jest" na danym terenie to owszem w tedy ewentualnie ok, ale dla mnie i tak byłoby to za mało przejrzyste. Tym bardziej, że sprawa dotyczy dziennych (Rhopalocera) a nie np. wszystkich Macrolepidoptera.

Na marginesie ciekawa pracka o filogenezie i systematyce z zootaxy:
http://www.mapress.com/zootaxa/2007f/zt01668p747.pdf

PostNapisane: czwartek, 23 paź 2014, 12:25 

UTM: CA-95
Specjalność:
Malko napisał(a):
obiąc porównanie fauny danego miejsca rozbicie na rodziny tudzież rodzaje jest bardzo pomocne.

...albo ja czegoś w Twoim toku rozumowania nie rozumiem ,albo ...Ty.
Przecież  w checklist,też masz podział na rodziny ,rodzaje ,gatunki...kolejność bielinków alfabetyczna czy systematyczna ,o to ci chodzi...?
....w sumie to ciekawe jaka byłaby różnica w takich układach...nie mam czasu sie bawić ,ale myślę, że minimalna  ;-) .
Mówisz o porównaniach...teraz porównać starszą pracę z nowszą jest problemem , bo trzymając sie nowych założeń systematycznych to trzeba sie dobrze nakombinować, żeby to miało ręce i nogi...i znowu ktoś napisze wiekopomne dzieło systematyczne ,aktualne przez parę lat i od nowa.... więc lepszy i "lepsiejszy" układ nie ma wielkiego znaczenia ,ani w publikacji ani w zbiorze i trzeba się trzymać wygodniejszego ...
To tylko moje zdanie  ;-)
Rafał

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: czwartek, 23 paź 2014, 13:56 

Specjalność:
Rafał Celadyn napisał(a):
Malko napisał(a):
obiąc porównanie fauny danego miejsca rozbicie na rodziny tudzież rodzaje jest bardzo pomocne.

...albo ja czegoś w Twoim toku rozumowania nie rozumiem ,albo ...Ty.
Przecież  w checklist,też masz podział na rodziny ,rodzaje ,gatunki...kolejność bielinków alfabetyczna czy systematyczna ,o to ci chodzi...?
....w sumie to ciekawe jaka byłaby różnica w takich układach...nie mam czasu sie bawić ,ale myślę, że minimalna  ;-) .
Mówisz o porównaniach...teraz porównać starszą pracę z nowszą jest problemem , bo trzymając sie nowych założeń systematycznych to trzeba sie dobrze nakombinować, żeby to miało ręce i nogi...i znowu ktoś napisze wiekopomne dzieło systematyczne ,aktualne przez parę lat i od nowa.... więc lepszy i "lepsiejszy" układ nie ma wielkiego znaczenia ,ani w publikacji ani w zbiorze i trzeba się trzymać wygodniejszego ...
To tylko moje zdanie  ;-)
Rafał

Widzisz źle cię zrozumiałem :) ale bardzo dobrze, że podzieliłeś się swoimi spostrzeżeniami :) Pozdrawiam!

Strefa czasowa: UTC + 1