Nowy tytuł - Microlepidoptera of Europe 7 i 8

Literatura traktująca o motylach (Lepidoptera)
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Nowy tytuł - Microlepidoptera of Europe 7 i 8

Post autor: adam k. »

New Entomology/Natural History books April/May ; w Pemberley Books. Psychidae: (Dryadaulinae, Hapsiferinae, Euplocaminae, Scardiinae, Nemapogoninae and Meessiinae). Microlepidoptera of Europe 7
Bagatelka.. £85.00 http://www.pemberleybooks.com/category/lepidoptera/22/
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Nowy tytuł

Post autor: Kamil Mazur »

Długo wyczekiwana Microlepidoptera of Europe 8 (nie 7) przeleżała się (i widać dalej leży) u wydawcy już z rok i na razie to wciąż preorder. Miała być na początku roku, potem w kwietniu, a tu zanosi się na kolejne przesunięcie.
Co do ceny - gdyby ta, którą podałeś była prawdziwa to byłoby fajnie, bo taka właśnie miała być - około (100€) ale jak widać u wydawcy niestety jest już znacznie wyższa:
http://www.nhbs.com/browse/search?q=Mic ... p=0&is_v=1

Z rozmów z autorem wiem, że to trochę zamieszają w systematyce chociażby Dahlicini.
Jest w niej też uwzględniona rzeszowska Rebelia k.danubiella (jako unpublished) i ciekawe czy szybciej się ukaże mój artykuł (który też się dłuuugo bezsensownie przeleżał w redakcji Polsce, a teraz leży w Niemczech), czy ta książka.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Nowy tytuł

Post autor: Adam Larysz »

Kamil, najnowszy Checklist motyli Polski już się ukazał drukiem - i tam Rebelia kruegeri jest, więc jest opublikowana :)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowy tytuł

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Checklist zawiera nie tylko opublikowane dane ale również te ze zbiorów czy innych informacji. Kamil zna się na rzeczy więc Jego informacje potraktowano wiarygodnie. Niestety w tej rodzinie sporo danych nie dało się zweryfikować i trzeba było arbitralnie decydować czy je uwzględniać czy nie. Generalnie prawie wszystkie dane z literatury są uwzględnione, chociaż nie brakowało poważniejszych dylematów. Oczywiście najnowszych danych może nie być bo w którymś momencie trzeba było zamknąć zestaw danych.

Książka jest bardzo ładnie wydana, szyta, zawiera praktycznie kompletny wykaz literatury lepidopterologicznej po 1960 roku. Od ostatniego wydania przybyło niemal 100 gatunków nowych dla Polski.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Nowy tytuł

Post autor: Antek Kwiczala † »

najnowszy Checklist motyli Polski już się ukazał drukiem
PTE jak na razie nie pochwaliło się tą pracą. Skoro ją macie, podajcie oryginalny tytuł.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowy tytuł

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Antek Kwiczala pisze:
najnowszy Checklist motyli Polski już się ukazał drukiem
PTE jak na razie nie pochwaliło się tą pracą. Skoro ją macie, podajcie oryginalny tytuł.
Dostali tylko autorzy. Jak będę w domu wrzucę zdjęcie okładki.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Nowy tytuł

Post autor: Adam Larysz »

Przecież informacja jest na stronie PTE: http://pte.au.poznan.pl/ w Aktualnościach.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Nowy tytuł

Post autor: Kamil Mazur »

Mowa o Rebelia kruegeri czy o Rebelia kruegeri danubiella ? Jeśli o tej drugiej to dziwne, że się znalazła w checkliście, bo w takiej sytuacji moja publikacja będzie dublem informacji z cheklisty krajowej, a tak być nie powinno, chyba, że jest tam ujęte jako "nieopublikowane". Bo tak samo to można było wpisać kilka gatunków Dahlica których nie opublikowałem a są też nowe.
Jeśli nie ma informacji o nowym gatunku dla Polski jako nieopublikowanym to wygląda to bardzo niefajnie.
Który autor zadecydował zabrać mi przywilej publikacji ? Czy na podstawie informacji na tym forum ? Bo jeżeli informacja na forum jest publikacją to moja forumowa i tak jest pierwsza.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Nowy tytuł

Post autor: Antek Kwiczala † »

Przecież informacja jest na stronie PTE
Dzięki Adamie. Szukałem jej w wydawnictwach. Nie przypuszczałem, że wydawnictwa umieszczono też w aktualnościach.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowy tytuł

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Kamil Mazur pisze:Mowa o Rebelia kruegeri czy o Rebelia kruegeri danubiella ? Jeśli o tej drugiej to dziwne, że się znalazła w checkliście, bo w takiej sytuacji moja publikacja będzie dublem informacji z cheklisty krajowej, a tak być nie powinno, chyba, że jest tam ujęte jako "nieopublikowane". Bo tak samo to można było wpisać kilka gatunków Dahlica których nie opublikowałem a są też nowe.
Jeśli nie ma nformacji o nowym gatunku dla Polski jako nieopublikowanym to wygląda to bardzo niefajnie.
Który autor zadecydował zabrać mi przywilej publikacji ? Czy na podstawie informacji na tym forum ? Bo jeżeli informacja na forum jest publikacją to moja forumowa i tak jest pierwsza.
Kamil, w checkliście nie podawano statusów rekordów dla poszczególnych "kropek". Twoja publikacja nie będzie dubletem. Poza tym w publikacji podasz na pewno wiele rozszerzonych informacji będzie to więc kompletna informacja i przede wszystkim od autora znaleziska. Publikuj nie wnikaj.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowy tytuł

Post autor: Jacek Kurzawa »

Kamil Mazur pisze: Który autor zadecydował zabrać mi przywilej publikacji ? Czy na podstawie informacji na tym forum ? Bo jeżeli informacja na forum jest publikacją to moja forumowa i tak jest pierwsza.
Śliski i delikatny temat, ale wart tego, by go kiedyś ostatecznie dopracować. Autorom publikacji wygodniej jest zapożyczyć informacje z Forum i je cytować, bo cytowanie źródeł internetowych jest dozwolone. Z jednej strony Forum może być źródłem (chyba, że nie spełnia jakichś kryteriów, warto to omówić) Było juz o tym w innych wątkach:
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=199098#p199098
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=205307#p205307
L. Borowiec pisze: Natomiast blogi i otwarte fora dyskusyjne mają charakter Hyde Parków i, chociaż to nie jest nigdzie zadekretowane, z tego powodu uważa się za niewiarygodne. Nie ma oczywiście zakazu rozpowszechniania takich informacji, ale powołanie się na takie źródło w pracy naukowej powinno recenzenta lub redaktora skłonić do wywarcia presji na autora, aby usunął taką informację.
Generalnie miałem już kilka razy sytuację, że moje informacje na Forum mogły zostać wykorzystane w innych pracach, zanim sam je zdąże napisać w związku z czym takie informacje usunąłem z Forum, żeby nie popaść w konflikt z Kolegami po fachu. Dlatego na tą chwilę lepiej jest ostrożnie podchodzić do tego, jakie informacje się upublicznia, bo mogą one zostać wykorzystane jako upublicznione i zostać opublikowane ze wskazaniem źródła jako Forum. I wtedy świat nauki może traktować publikację jako pierwszą a Forum jako źródło informacji, nie mające statusu publikacji.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowy tytuł

Post autor: Grzegorz Banasiak »

W checklist nie ma taksonu Rebelia kruegeri danubiella !
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Nowy tytuł

Post autor: Kamil Mazur »

Aaa, no to pewnie ktos inny zlapal R.kruegeri na Podkarpaciu. Nie?
No to pewnie jakies zrodlo literaturowe jest podane w checkliscie skad zaczerpnieto rekord. Tez nie?
No to pewnie napisano ze wzieto info z forum.Rowniez nie?
No to jest to pewnie wlasne znalezisko autora. Rowniez nie?

No to jak nazywamy cos takiego?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowy tytuł - Microlepidoptera of Europe 7 i 8

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Obiecane zdjęcie okładki checklisty.
Załączniki
IMG_20170426_182621.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (273.11 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowy tytuł

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Kamil Mazur pisze:Aaa, no to pewnie ktos inny zlapal R.kruegeri na Podkarpaciu. Nie?
No to pewnie jakies zrodlo literaturowe jest podane w checkliscie skad zaczerpnieto rekord. Tez nie?
No to pewnie napisano ze wzieto info z forum.Rowniez nie?
No to jest to pewnie wlasne znalezisko autora. Rowniez nie?

No to jak nazywamy cos takiego?
W przedmowie checklisty napisano, że przy zestawieniu checklisty korzystano z literatury, zbiorów oraz materiałów opublikowanych na portalach internetowych (w załączeniu fragment). Sama lista nie ma statusu "odkrywczego" jest tylko informacyjnym i uporządkowanym zestawieniem gatunków na podstawie wszystkich możliwych źródeł. Ponieważ dane nie są powiązane ze źródłami autorzy nie są obligatoryjnie autorami tych danych - jak sugerujesz. Na Twojej stronie internetowej od chyba półtora roku są dane o tej rebelii (http://psychidae.byethost5.com/rebelia.html), sam je opublikowałeś i to jest Twoje znalezisko, zasługa i publikacja. O Rebelia kruegeri pisaliśmy emailowo w 2014 roku, przesyłałem Ci zdjęcia wymiary, prowadziłem też korespondencję z Hauserem - autorem rewizji rodzaju Rebelia - na ten temat i potwierdził, że to R. kruegeri, zalecił jednak dla upewnienia się badania genetyczne, które zostaną zrobione i w końcowym efekcie opublikowane - ponieważ nie mam 100% pewności, że to kruegeri nie wstawiłem kropki z łódzkiego. Mam wiele okazów tego gatunku i bez problemu badania genetyczne da się przeprowadzić.
Załączniki
IMG_20170426_182713.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (214.5 KiB)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Nowy tytuł - Microlepidoptera of Europe 7 i 8

Post autor: Kamil Mazur »

Bzdury!
Nikt nie ma prawa wykorzystywac cudzych danych bez podania zrodla. To jest podstawa. Zacytowano zrodlo?
Jak jest wykaz literatury, to jest tam moja strona podana z data dostepu?

Po drugie, na samym dole mojej strony jest od samego poczatku zastrzezenie dla takich co chca sobie cos wykorzystac. Przeczytaj. Nic nie wolno kopiowac do swoich prac. Niejednokrotnie z tym sie do mnie zwracano i nigdy nie robilem problemow, ty zrobiles to po kryjomu.

Po trzecie, zapis po prostu, ze wykorzystano dane ze stron www jest smieszny z dwoch wzgledow: nie jestes w stanie zweryfikowac ich poprawnosci wiec jest wysoce nieprofesjonalne ich uzycie, oraz bierzesz na siebie ciezar ich ewentualnej niewiarygodnosci -publikujesz, wiec to ty stwierdzasz fakt wystepowania czegos gdzies.

O tym wszystkim wie kazdy student ostatniego roku, bo wtedy ma z tym stycznosc piszac swoja prace i jest przestrzegany.

Poza tym pozostaja zwyczajne kwestie etyczne, ktorych najwyrazniej nie dostrzegasz. Szczegolnie irytujace jest bagatelizowanie tego w twoich postach. Co bys zrobil gdybym wiedzac ze chcesz cos opisac, zrobil to w jakikolwiek sposob bez Twojej zgody w swojej pracy?

:szok:
Andrzej J. Woźnica

Re: Nowy tytuł - Microlepidoptera of Europe 7 i 8

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Panowie, wyluzujcie!

Wg tego co słyszałem, to w nauce polskiej obowiązuje (co najmniej od kilku lat) takich 5 dogmatów:
1. dziel i rządź.
2. naukowiec = osoba co najmniej z habilitacją (=osoba w ujęciu prawnym).
3. trzeba być BMW - bierny, mierny ale wierny.
4. twoje zdanie to: zdanie szefa (najlepiej jak go w ogóle nie masz bo jeszcze coś przekręcisz).
5. kto pierwszy ten lepszy ...

Takie są moje odczucia po prawie 30-tu latach pracy w zawodzie nauczyciela akademickiego. . .

Zadaję znajomym ostatnio takie zapytanie:
Czy powiedzenie: "jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one" nie fałszuje rzeczywistości i jest z założenia nieludzkie ...
Albowiem, jeśli ktoś ma do czynienia np. z małpami, to chyba małpą [(jeśli ma się ludzkie odczucia (zasady)] się nie stanie??? :hahaha: ???

Andrzej
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowy tytuł - Microlepidoptera of Europe 7 i 8

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Strona 188 checklist w załączniku.
Załączniki
IMG_20170427_005819.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (183.92 KiB)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Nowy tytuł - Microlepidoptera of Europe 7 i 8

Post autor: Kamil Mazur »

Regulamin mojej strony przytoczylem. Bez echa.
Regulamin forum przytaczam teraz:
§ 5. PRAWO

1. Wszystkie prezentowane zdjęcia, rysunki lub inne załączone pliki na Forum Entomologicznym są własnością użytkowników i podlegają prawom autorskim. Jakiekolwiek ich kopiowanie bez zgody autora jest kategorycznie zabronione. Każdy użytkownik forum jest osobiście odpowiedzialny za wszystkie publikowane przez siebie materiały na Forum Entomologicznym, włącznie z odpowiedzialnością za łamanie praw autorskich w przypadku publikowania materiałów takim prawem objętych.

2. Wypowiedzi prezentowane na Forum Entomologicznym są własnością intelektualną autorów i objęte są prawem autorskim. Wykorzystywanie całości wypowiedzi lub ich fragmentów możliwe jest tylko i wyłącznie za zgodą autora z podaniem źródła "Forum Entomologiczne - https://entomo.pl/forum/ "
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowy tytuł - Microlepidoptera of Europe 7 i 8

Post autor: Jacek Kurzawa »

Kamil, podaj proszę linka do tego REGULAMINU.
Regulamin forum przytaczam teraz:
§ 5. PRAWO

1. Wszystkie prezentowane zdjęcia, rysunki lub inne załączone pliki na Forum Entomologicznym są własnością użytkowników i podlegają prawom autorskim. Jakiekolwiek ich kopiowanie bez zgody autora jest kategorycznie zabronione. Każdy użytkownik forum jest osobiście odpowiedzialny za wszystkie publikowane przez siebie materiały na Forum Entomologicznym, włącznie z odpowiedzialnością za łamanie praw autorskich w przypadku publikowania materiałów takim prawem objętych.

2. Wypowiedzi prezentowane na Forum Entomologicznym są własnością intelektualną autorów i objęte są prawem autorskim. Wykorzystywanie całości wypowiedzi lub ich fragmentów możliwe jest tylko i wyłącznie za zgodą autora z podaniem źródła "Forum Entomologiczne - https://entomo.pl/forum/ "
Jeden jest tutaj: https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=879&t=11085
Zgubiłem się.... :mysl: :wine:
Awatar użytkownika
Mothman
Posty: 622
Rejestracja: czwartek, 25 sierpnia 2016, 19:36
UTM: CD04
Lokalizacja: Janikowo

Re: Nowy tytuł - Microlepidoptera of Europe 7 i 8

Post autor: Mothman »

§ 5. PRAWO

1.        Wszystkie prezentowane zdjęcia, rysunki lub inne załączone pliki na Forum Entomologicznym są własnością użytkowników i podlegają prawom autorskim. Jakiekolwiek ich kopiowanie bez zgody autora jest kategorycznie zabronione. Każdy użytkownik forum jest osobiście odpowiedzialny za wszystkie publikowane przez siebie materiały na Forum Entomologicznym, włącznie z odpowiedzialnością za łamanie praw autorskich w przypadku publikowania materiałów takim prawem objętych.

2.        Wypowiedzi prezentowane na Forum Entomologicznym są własnością intelektualną autorów i objęte są prawem autorskim. Wykorzystywanie całości wypowiedzi lub ich fragmentów możliwe jest tylko i wyłącznie za zgodą autora z podaniem źródła "Forum Entomologiczne - https://entomo.pl/forum/ "
Jacek Kurzawa pisze:Zgubiłem się.... :mysl: :wine:
:ja wiem: Chodzi o załącznik do regulaminu... :wine:

:ses :idea: :arrow: https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=879&t=7563 :hurra :ups: :bit:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowy tytuł - Microlepidoptera of Europe 7 i 8

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Z wyjaśnieniem cytowania czekałem kilka dni, żeby opadły emocje i nie nakręcać spirali kłótni. Zasięgnąłem również opinii prawnika.
Sądzę, że poniższe wyjaśnienia raz na zawsze (przynajmniej w obecnym stanie prawnym) rozwiążą kwestie korzystania z informacji na forum i w internecie.

W ustawie o prawie autorskim (ostatnia nowelizacja z 2016 roku) art. 29 mówi o prawie cytatu:

Art. 29. Prawo cytatu
Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów oraz rozpowszechnione utwory plastyczne, utwory fotograficzne lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym celami cytatu, takimi jak wyjaśnianie, polemika, analiza krytyczna lub naukowa, nauczanie lub prawami gatunku twórczości.

Prawo cytatu nie wymaga zgody autora ani nie narusza praw autorskich. Bez stworzenia takiego wyjątku w ustawie niemal niemożliwa stałaby się polemika, krytyka czy badania naukowe. Bez znaczenia są w tym przypadku jakiekolwiek zastrzeżenia typu "Copyright", "żadna część nie może być wykorzystana bez zgody autora" itp. Te zastrzeżenia nie zabraniają i nie ograniczają prawa do cytatu, ustawa ma bowiem wyższy priorytet od regulaminów i indywidualnych ustaleń. Ma to natomiast znaczenie w przypadku grafiki czy zdjęć chociaż i tutaj są wyjątki, nie odnoszą się one jednak do nauki lecz głównie do kwestii związanych ze sztuką i twórczością artystyczną.

W przypadku cytowania tekstu należy wskazać źródło - jest to zazwyczaj pełen adres bibliograficzny, ale dla innych publikacji wystarczy podać tytuł utworu lub link do strony internetowej.

Informacja o Rebelii znajduje się w sieci od trzech lat, trudno było zatem ją pominąć przy opracowywaniu listy gatunków na potrzeby checklisty, posiada ona pierwszeństwo chronologiczne w zakresie publikacji i może być cytowana zgodnie z prawem w dowolnych publikacjach bez zgody autora. Publikując zatem jakiekolwiek informacje w internecie należy mieć świadomość, że stanowią one rozpowszechnione utwory i dają innym prawo do ich cytowania i innego dozwolonego użytku opisanego w ustawie o prawie autorskim. W przypadku prowadzonych badań naukowych raczej nie zadarza się, żeby autor/rzy publikowali informacje o nich przed oficjalnym drukiem/publikacją gotowej pracy a jeśli tak zrobią to nie pozostaje to niestety bez konsekwencji. Taka informacja w internecie stanowi publikację (rozpowszechniony utwór). Cytowanie ma znaczenie wtórne, pierwszeństwo chronologiczne ma zawsze cytowana publikacja (w dowolnej formie), zarówno wersja papierowa jak i publikacja internetowa mają równorzędne znaczenie.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowy tytuł - Microlepidoptera of Europe 7 i 8

Post autor: Jacek Kurzawa »

Z prawem autorskim jest tak, że jest informacja i jest autor, który posiada prawa niezbywalne i prawa majątkowe zbywalne. Jest też prawo cytatu, które pozwala wykorzystywać czyjeś dane z zachowaniem podania źródła. Każda informacja na Forum czy na FB od dnia pojawienia się w sieci już w niej pozostaje. W tej konkretnej sytuacji można sprawdzić, jak była podana informacja tzn., czy rekord przepisany w całości, czy funkcjonuje tylko jako kropka w tabeli. Pierwszy przypadek (pełna informacja faunistyczna) byłby wystarczający do tego, by móc cytować to drugie źródło i traktować je jako źródło z wyższym priorytetem niż to pierwsze, co byłoby krzywdzące dla autora źródłowej informacji. Jeśli zaś pojawiło się to w formie kropki to takie wzmiankowanie nie jest dobrym źródłem i nie ma sytuacji zagarnięcia danych. Staram się być obiektywny i by te uwagi miały charakter uniwersalny do innych przypadków. Z drugiej strony nie postawienie kropki w Checkliście nie byłoby niedopatrzeniem i mogłoby jej nie być, jednak skoro autorzy znają te informacje to stoją przed dylematem - znają informacje i mogą ją zacytować i to robią albo jej nie używają bo uznają, że jej nie ma. Ponieważ Checklist nie drukuje się codziennie to autorzy wybierają pierwszą opcję i tak jest chyba lepiej, mam wrażenie, że każdy tak by zrobił. Patrząc też z tej strony, że skoro ktoś decyduje się pokazać informację o nowym gatunku na Forum to liczy się z tym, że może ona być dalej wykorzystywana w dowolny sposób, w końcu ją upublicznia.

W tej konkretnej sytuacji (nie wiem czy tam była kropka czy pełne dane rekordu) wystarczy abyś Kamilu opublikował dane o nowym gatunku dla fauny Polski a stanie się ona w moim odczuciu źródłem informacji o występowaniu tego gatunku w Polsce, bez względu na datę.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Nowy tytuł - Microlepidoptera of Europe 7 i 8

Post autor: Kamil Mazur »

Zastrzeżenia mam odnośnie trzech aspektów wykorzystania danych:
1.Bezprawnego,
2.Nieprofesjonalnego,
3.Nieetycznego.

Aspekt prawny próbuje się tu zbić z oczywistych względów. Za wcześnie bym go teraz szerzej poruszał i nie miejsce na to. Jedynie nawiążę do tego czy to można uznać za cytat danych elektronicznych.
"J.Kurzawa, 2001-2017 - Polskie Forum Entomologiczne, https://entomo.pl/forum.
Podany link prowadzi do strony głównej forum oraz osoby właściciela forum. Taki cytat nie uznaje autorstwa osoby umieszczającej na forum konkretne dane, tylko mylnie kieruje (lub przynajmniej może) na Jacka jakoby to on był ich właścicielem. Forum to nie jest strona, na której się tylko jej właściciel wypowiada, więc autorstwo konkretnych danych jest niejasne, a jasne być powinno w pracy (łączy się to z aspektem etycznym, o czym piszę niżej). Również obiekt o nazwie Polskie Forum Entomologiczne nie może być uznany za autora, bo ja nie jestem pracownikiem tegoż forum, na którego mógłbym cedować prawa własności do moich danych. To nie jest link do korporacji (która czasem może być właścicielem "rzeczy” „wyprodukowanych” przez jej pracowników). Poza tym nie ma daty dostępu do forum (a być powinna) więc kiedy te dane z forum zaczerpnąłeś - można również pomyśleć, że to forum odwiedziłeś zanim one się na nim znalazły. Tyle na ten temat teraz i tutaj.

Drugi aspekt, czyli brak profesjonalizmu. Ja coś napisałem, może prawdziwego, może nie, lecz to nie zostało zweryfikowane w żaden sposób tylko podane na podstawie "Kamil zna się na rzeczy więc uznano to za wiarygodne". Czy to jest profesjonalizm i czy tak wygląda rzetelność autora materiałów do pracy autorstwa kogoś innego? Wykorzystujesz bezkrytycznie czyjeś dane i narażasz się na krytykę siebie albo autorów całej pracy. Ale to jest nie moja sprawa.

Trzecia dla mnie najistotniejsza to etyka. Ja, jako autor danych o pierwszym znalezisku tej koszówki, jestem Ci znany zarówno z forum jak i z mojej własnej strony, na której bywałeś wielokrotnie. Mimo to jednak w dziale Literatura checklisty nie wspomniałeś o mojej stronie tylko akurat o forum – to wygląda jakbyś nie chciał przywoływać mojego nazwiska. Ponadto na mojej stronie widziałeś cały wykaz gatunków podkarpackich koszówek z moich obserwacji (częściowo zostały one w mojej pracy z 2010, którą mam nadzieję, że przywołałeś, chyba, że też z niej nie korzystałeś). Wybrałeś więc jako jedyne źródło informacji o tej koszówce - forum - i czy to jest etyczne ? Wiedziałeś, że zamierzam opublikować dane - ale mimo to nie poprosiłeś o podanie namiarów na ten artykuł aby go dodać do literatury checklisty z dopiskiem "in press", albo "unpublished". Albo nawet bez proszenia mogłeś podać mnie i dopisać unpublished. Rozmawialiśmy na temat koszówek wielokrotnie, przekazywałem Ci wiedzę, a także innym osobom, które pod wpływem tego zaczęły się interesować koszówkami na tym forum. Bezinteresownie, bo mi to sprawia przyjemność dzielenie się wiedzą i zaznaczam, że nie oczekuję poklasków, bicia pokłonów, ale oczekuję uznania autorstwa danych jeśli się je gdzieś wykorzystuje. Nawet informacje ustne ludzie cytują (ja też tak zrobiłem w swojej pracy) chociażby dlatego, że tak wypada. I dalej - nawet nie wspomniano mi, że coś o czym rozmawialiśmy ukaże się w jakiejś pracy (w tym przypadku nie pozwoliłbym na to w taki sposób, bo przywołany cytat nie oddaje w jakikolwiek sposób mojego autorstwa, a błędnie kieruje do osoby właściciela forum). Krytykujesz nie raz na forum innych, a jak się zachowujesz ? Czy na takiej podstawie zamierzasz budować swój autorytet "naukowca" ?

I dalej, nie bagatelizowałbym „kropki” w checkliście. To nie jest kropka na końcu zdania albo nad "i". Niesie ona za sobą informację o stwierdzeniu konkretnego taksonu w Polsce i to w konkretnym miejscu, będące niejednokrotnie sporym osiągnięciem autora.

P.S. Kiedyś tutaj obrzucano Janusza Masłowskiego błotem, a on urażony fajnie ujął to na koniec mniej więcej tak - "nie zapomnij zacytować mojego nazwiska w swoich pracach", co parafrazując oznaczało - możesz mnie nie lubić, nie szanować, ale mój dorobek jest faktem, on o mnie świadczy i musisz to właśnie uszanować odpowiednio cytując.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowy tytuł - Microlepidoptera of Europe 7 i 8

Post autor: Jacek Kurzawa »

Kamil Mazur pisze:„kropki” w checkliście. To nie jest kropka na końcu zdania albo nad "i". Niesie ona za sobą informację o stwierdzeniu konkretnego taksonu w Polsce i to w konkretnym miejscu,
Jest dużo sprzeczności w tym co napisałeś.
Z Checklisty nie wynika żadna informacji o stanowisku jak sugerujesz. Jest tylko kropka.

Zarzucasz (Grzegorzowi) brak profesjonalizmu (nie cytuję fragmentu). Tymczasem pisaliście o tym ze sobą i Grzegorz doskonale wie o czym pisze i jakie dane zamieścił w Checkliscie. W końcu on jako autor odpowiada za ten odcinek publikacji i nie ma w tym niczego nieprofesjonalnego. Informacje podajesz jasno i wyraźnie na kilku stronach i w prywatnych korespondencjach a teraz zarzucasz Grzegorzowi brak profesjonalizmu.....

A ja się pytam - na jakiej podstawie wiadomo, że ta kropka związana jest z Forum? Z tego co mi wiadomo_ jest kropka i w literaturze jest spis literatury m.in. z cytacją tego Forum (ale nie wiadomo jakich informacji, ani ilu ani których).

Z tego co się orientuję, wiadomo jest w tej chwili że R.kruegeri jest znana z Polski. I tylko tyle. Na publikację czekają wszyscy, cała Polska, cała Europa... ba... cały Świat nauki!
Infomacja o Rebelia kruegeri jest znana w kręgach ze szczegółami. Problemu jeszcze nie ma (ja nie widzę), ale może być w niedalekiej przyszłości, jak ktoś te Twoje dane rzeczywiście puści drukiem. Miejmy nadzieję, że będziesz pierwszy, który te dane opublikuje czego Ci szczerze życzę.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Nowy tytuł - Microlepidoptera of Europe 7 i 8

Post autor: Kamil Mazur »

Jacek Kurzawa pisze: A ja się pytam - na jakiej podstawie wiadomo, że ta kropka związana jest z Forum?
Zapytaj tego kto tą kropkę tam dał - z jakiego źródła ją wziął, bo jedyne źródło jakie podał w literaturze, a w którym jest mowa o tym gatunku to... forum.
Jacek Kurzawa pisze: Z tego co mi wiadomo_ jest kropka i w literaturze jest spis literatury m.in. z cytacją tego Forum (ale nie wiadomo jakich informacji, ani ilu ani których).
I to jest profesjonalne cytowanie ? Jak sam zauważasz "nie wiadomo jakich informacji, ani ilu ani których".
Tu nie dostrzegasz sprzeczności?

Kropka oznacza stwierdzenie którego wcześniej nie było. Kropka oznacza że ten gatunek jest w Polsce a wcześniej go nie było.

A odnośnie Twoich sarkazmów to masz na PW.

Aaa i jeszcze jedno. To co już jednemu postronnemu obserwatorowi tej dyskusji odpisałem - mam nadzieję, że inne jelenie (takie jak ja), które coś podają na forum nie po to żeby się chwalić, zabłysnąć, tylko po to żeby pchnąć znajomość czegoś naprzód, będą na moim przykładzie siedziały cicho dopóki nie napiszą artykułu. Napiszą albo nie napiszą, ale nie podadzą do wiadomości. Tylko to może spowodować też i takie konsekwencje, że profesjonaliści nie będą mieli informacji od amatorów, które jakże im są potrzebne.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowy tytuł - Microlepidoptera of Europe 7 i 8

Post autor: Jacek Kurzawa »

Pytam, bo nie wiem i chyba z tej Checklisty nic takiego nie wynika. Wygląda na to, że sama Checklista nie wiąże w sposób jednoznaczny kropek ze źródłem?
Kamil Mazur pisze: Kropka oznacza stwierdzenie którego wcześniej nie było. Kropka oznacza że ten gatunek jest w Polsce a wcześniej go nie było.
Nieprawda. Kropka oznacza, że JEST ale nie oznacza, że NIE BYŁO. Kropka nie niesie żadnych innych informacji poza tym, że JEST.
Andrzej J. Woźnica

Re: Nowy tytuł - Microlepidoptera of Europe 7 i 8

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Kropka czy nie kropka - chyba jednak jakaś wtopka ...
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowy tytuł - Microlepidoptera of Europe 7 i 8

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek Kurzawa pisze:Pytam, bo nie wiem i chyba z tej Checklisty nic takiego nie wynika. Wygląda na to, że sama Checklista nie wiąże w sposób jednoznaczny kropek ze źródłem?
Cała praca zawiera około 30 tysięcy kropek i innych symboli. W początkowych założeniach planowano podanie cytowania czy odniesienia do zbiorów dla każdej z kropek ale przy tej ilości danych, same cytowania miały by objętość więcej niż 700 stron.

Kamil,

Zdaję sobie sprawę z kłopotliwej sytuacji związanej z artykułem w druku o którym nie wiedziałem, wcale nie czuję się z tym komfortowo. I nie jestem złodziejem danych, z nieprofesjonalnym warsztatem, budującym swój autorytet na cudzych danych. To były niepotrzebne słowa, które tłumaczę dużym poziomem emocji. Piszesz, że "rozmawialiśmy na temat koszówek wielokrotnie", tak - było to kilka e-maili, ostatni na początku marca 2014, mniej więcej wtedy kiedy zamieszczałeś informację o Rebelii na forum.

Cytowania do Twojej strony nie można było podać zawiera ona zbyt mało danych. Szczegółowe informacje podajesz tylko na forum.

Zastanawiam się czy i jak da się uzupełnić informację o Twoim autorstwie tej konkretnej "kropki" lub nawet wszystkich kropek, których podstawą były Twoje dane. Checklista jest już wydana więc jedyną opcją jaka mi przychodzi do głowy jest napisanie szybkiej notatki do AES uzupełniającej informację o autorstwie oraz publikacji w druku. Prace w AES ukazują się szybko, tym bardziej, że recenzja nie była by potrzebna. Jeśli akceptujesz to rozwiązanie przejdźmy na korespondencję prywatną i ustalimy szczegóły.
vitalbata
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 16 października 2012, 08:38

Re: Nowy tytuł - Microlepidoptera of Europe 7 i 8

Post autor: vitalbata »

Grzegorz Banasiak pisze:Obiecane zdjęcie okładki checklisty.
Witam wszystkich. Gdzie mogę kupić tę książkę? Jestem z Litwy.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nowy tytuł - Microlepidoptera of Europe 7 i 8

Post autor: Jacek Kurzawa »

Adam Larysz pisze:Kamil, najnowszy Checklist motyli Polski już się ukazał drukiem
vitalbata pisze:Witam wszystkich. Gdzie mogę kupić tę książkę? Jestem z Litwy.
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=239029#p239029
Marek Hołowiński pisze: A tak zapytam gdzie "zamawiasz"?

Wygląda na to, że tu jest wszystko podane:
http://pte.au.poznan.pl/aktual.htm
Na stronie jest napisane: Dystrybucję powyższych wydawnictw prowadzi Zarząd Główny PTEnt.

A zatem:
Zarząd PTE
60-594 Poznań, ul. Dąbrowskiego 159
tel. 61-848-7902, 61-848-7919
e-mail: ptent@up.poznan.pl


Można:
1. pisać list
2. dzwonić
3. pisać e-mail.
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Nowy tytuł - Microlepidoptera of Europe 7 i 8

Post autor: Piątek Wojciech »

tak jak napisał Jacek
Jacek Kurzawa pisze:Można:
1. pisać list
2. dzwonić
3. pisać e-mail
przed chwilą dzwoniłem- koszt publikacji 50 PLN, zamówienia składa sie na e-mail Sekretariatu :okok:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura - motyle”