Epirrita spp.

goościu
Posty: 432
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie

Epirrita spp.

Post autor: goościu »

Zabrałem się za oznaczanie motyli z rodzaju Epirrita. Zostały mi jeszcze samice i stąd moje pytanie: Klucz Błeszyńskiego podaje różnice dla aparatów kopulacyjnych i wyrostków płytki VIII sternitu i działa to u samców, natomiast wg klucza u samic aparat genitalny jest charakterystyczny dla całego rodzaju Epirrita. Internet nie obfituje w tego typu materiał wiec nie wiem, czy zatem należy poszukać innego klucza, czy może też sprawdzić sternity :?: :?: :?:
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Epirrita spp.

Post autor: Wojtek M »

Samice oznacza się po sternitach/kopulatorach ich męskich potomków.
Innym słowy trzeba złapać żywą i przed nabiciem wyjajczyć, a z hodowli uzyskać co najmniej jednego samca.
Tą drogą masz pewność oznaczenia (i jako bonus świeże osobniki obojga płci).

Ciekawe kto tak robi... :mrgreen:
goościu
Posty: 432
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Epirrita spp.

Post autor: goościu »

W zasadzie nie znalazłem na Forum konkretnych porad odnośnie oznaczeń rodzaju Epirrita, chciałbym zatem podzielić sie swoimi doświadczeniami w tym temacie. Wiem że zdjęcia są fatalnej jakości a sposób wycięcia pozostawia wiele do życzenia, ale dysponuję słabym sprzętem a te aparaty to moje początki więc trochę się ekscytuję odkrywając ten świat :laugh: Przedstawiam poniżej cechy, które sam wychwyciłem u dwóch gatunkow złowionych tego roku. Trzeciego nie udało mi się znaleźć. Jeśli ktoś ma ochotę zabawić sie w odgadnięcie po cechach zewnętrznych, wrzucam dwa zdjęcia z motylami które juz oznaczyłem prosząc o strzały swoich typow dla chętnych.
Mam nadzieję że nie popełniłem błędów :laugh:
Załączniki
Brak wyrostka po brzusznej stronie walwy, cecha różniąca od E. christyi i E. dilutata
Brak wyrostka po brzusznej stronie walwy, cecha różniąca od E. christyi i E. dilutata
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (64.68 KiB)
Wyrostki VIII sternitu, cecha chyba mało istotna w przypadku E. autumnata
Wyrostki VIII sternitu, cecha chyba mało istotna w przypadku E. autumnata
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (35.36 KiB)
Widoczny dość wyraźny wyrostek w kształcie kolca, cecha charakterystyczna E. christyi i E. dilutata
Widoczny dość wyraźny wyrostek w kształcie kolca, cecha charakterystyczna E. christyi i E. dilutata
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (84.79 KiB)
Wyrostki VIII sternitu ułożone blisko siebie, cecha różniąca od E. dilutata, u której są rozatawione szeroko
Wyrostki VIII sternitu ułożone blisko siebie, cecha różniąca od E. dilutata, u której są rozatawione szeroko
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (37.04 KiB)
Przedstawione motyle są nieco przemieszane.
Przedstawione motyle są nieco przemieszane.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (115.47 KiB)
Epirrita2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.3 KiB)
goościu
Posty: 432
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Epirrita spp.

Post autor: goościu »

Jeśli komuś kiedyś mogą przydać sie oznaczenia, to na pierwszym zdjęciu (Epirrita1) 3 pierwsze kolumny motyli to E. autumnata, a ostatnia kolumna to E. christyi. Na drugim zdjęciu wszystkie motyle to E. christyi.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Epirrita spp.

Post autor: Marek Hołowiński »

Tym rodzajem też warto się szerzej zająć i odnieść się do istniejących stereotypów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Miernikowce (Geometridae)”