Erannis defoliaria czaszka

Ravenborderline
Posty: 18
Rejestracja: sobota, 19 lipca 2014, 13:34

Erannis defoliaria czaszka

Post autor: Ravenborderline »

Witam serdecznie :)
Od wielu lat przeglądam forum lecz nie natknąłem się na wzmiankę o tej kwestii. Człowiek nie jest nieomylny wiec zakładam, że z pewnością ominąłem ten temat. Chodzi mianowicie o Erannis defoliaria, a dokładnie o rysunek na tułowiu. Przez lata bardzo rzadko widywałem ten gatunek przy ekranie. Na ok. 10 świeceń w okresie występowania, pojawiało się od 4 do 8 sztuk(zazwyczaj 1szt przypadała na jeden połów, gdzie reszta była bezowocna).
U osobników świeżo wylęgniętych lub delikatnie potraktowanych przez naturę(oczywiście nie wszystkich) zauważyłem rysunki trupiej czaszki. Może nawet nie typowej, lecz coś na kształt kryształowej czaszki z Indiany Jones-a 4 części lub białego obcego z filmu "Obcy: Przebudzenie". Jest to może trywialne spostrzeżenie, lecz przy aurze jesieni, halloween, Wszystkich Świętych, ćma ta stała się dla mnie jeszcze bardzie tajemnicza i godna podziwu. Cieszy również fakt, że także nasz rodzimy gatunek stać na taką dystynkcje ;) Żałuję, że wcześniej nie zrobiłem zdjęć tego wzoru, jednak jeszcze tej jesieni udało mi się uchwycić takiego osobnika. Obserwacja z 11.11.2015r, CA61.
Pozdrawiam :D
Załączniki
IMG_4099 - Kopia.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (126.82 KiB)
IMG_4099.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (121.26 KiB)
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Erannis defoliaria czaszka

Post autor: Wojtek M »

Ten wzór pojawia się u części jasnych, kontrastowych osobników i trudno wtedy o inne skojarzenie 8)
Zimowek "trupigłówek" w 4 podobnych wariantach:
Ravenborderline
Posty: 18
Rejestracja: sobota, 19 lipca 2014, 13:34

Re: Erannis defoliaria czaszka

Post autor: Ravenborderline »

Świetne okazy. Cieszę się że widzimy to samo :birra:
Może ktoś jeszcze takowe posiada?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Miernikowce (Geometridae)”