Timandra comae?

Awatar użytkownika
kazeku
Posty: 236
Rejestracja: czwartek, 15 marca 2012, 10:17
UTM: DA26
Lokalizacja: Małopolskie, Zielonki k/Krakowa

Timandra comae?

Post autor: kazeku »

Dziś zaobserwowałem m.in. to, pod moim domem.
Określiłbym to jako Timandra comae.
Zobaczyłem jednak w sieci, że funkcjonują też inne nazwy:
Calothysanis griseata
Timandra griseata
Calothysanis amata.
I albo są to synonimy, albo dwa gatunki.
Więc mam pytanie: jeśli dwa gatunki, to który z nich mam na zdjęciu (o ile da się to orzec)
i jakiej nazwy najlepiej używać?
Załączniki
Timandra comae.jpg
Timandra comae.jpg (82.6 KiB) Przejrzano 2614 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Timandra comae?

Post autor: Antek Kwiczala † »

Aktualna nazwa to Timandra comae.
Wszystkie pozostałe to synonimy.
Jeśli masz wątpliwości, szukaj na Fauna Europaea: http://www.faunaeur.org/full_results.php?id=444446
Awatar użytkownika
kazeku
Posty: 236
Rejestracja: czwartek, 15 marca 2012, 10:17
UTM: DA26
Lokalizacja: Małopolskie, Zielonki k/Krakowa

Re: Timandra comae?

Post autor: kazeku »

Antek Kwiczala pisze:Aktualna nazwa to Timandra comae.
Wszystkie pozostałe to synonimy.
Jeśli masz wątpliwości, szukaj na Fauna Europaea: http://www.faunaeur.org/full_results.php?id=444446
Tylko że właśnie na Fauna Europaea: http://www.faunaeur.org/full_results.php?id=444443
Timandra comae i Timandra griseata figurują jako osobne gatunki, a w każdym razie tak to rozumiem.

Na Wikipedii ktoś napisał:
<<Od 1994 roku istnieje niezatwierdzony przez wszystkich ekspertów podział gatunku na Timandra comae i T. griseata. W północnej i wschodniej Europie występuje T. griseata, natomiast T. comae – w Europie Zachodniej i Południowej. W Estonii występują mieszańce obu gatunków.>>

Dlatego moje wątpliwości nie znikają.
Jeśli podział gatunku ma podłoże geograficzne i granica przebiega przez Estonię (?) mógłbym przypuszczać, że faktycznie w Polsce występuje T. comae. Ale czy na pewno?
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Timandra comae?

Post autor: Łukasz »

W północnej i wschodniej Europie występuje T. griseata, natomiast T. comae – w Europie Zachodniej i Południowej. W Estonii występują mieszańce obu gatunków.
Mnie bardziej interesuje fakt, iż wobec tego Polska leży nieuchronnie już w Europie Zachodniej :laugh:
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Timandra comae?

Post autor: Dispar »

W Polsce występuje tylko T. comae która występuje też w Europie środkowej :D
T. griseata to oddzielny gatunek który różni sie kolorem strzępiny i przepaski środkowej - nie wiem czy cechy genitalne też są różne.
Awatar użytkownika
kazeku
Posty: 236
Rejestracja: czwartek, 15 marca 2012, 10:17
UTM: DA26
Lokalizacja: Małopolskie, Zielonki k/Krakowa

Re: Timandra comae?

Post autor: kazeku »

Dziękuję.
Teraz już wszystko jasne.
Dodatkowo przeniosłem się na inny komputer, z którego mogłem zobaczyć mapki zasięgów wg Fauna Europaea. I faktycznie T. griseata występuje tylko w Skandynawii, Północnej Rosji, Estonii i Łotwie, na Litwie wątpliwa. W Polsce nie występuje.
Dziękuję też za wyjaśnienie różnic między gatunkami.
Kazek U
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Timandra comae?

Post autor: Marek Hołowiński »

Dispar pisze:W Polsce występuje tylko T. comae która występuje też w Europie środkowej :D

Kazeku napisa, cyt: "T. griseata występuje tylko w Skandynawii, Północnej Rosji, Estonii i Łotwie, na Litwie wątpliwa. W Polsce nie występuje."

Koledzy, skąd taka pewność? czy nie lepiej powiedzieć że gatunek dotychczas nie został stwierdzony.
Awatar użytkownika
kazeku
Posty: 236
Rejestracja: czwartek, 15 marca 2012, 10:17
UTM: DA26
Lokalizacja: Małopolskie, Zielonki k/Krakowa

Re: Timandra comae?

Post autor: kazeku »

Marek Hołowiński pisze:
Dispar pisze:W Polsce występuje tylko T. comae która występuje też w Europie środkowej :D

Kazeku napisa, cyt: "T. griseata występuje tylko w Skandynawii, Północnej Rosji, Estonii i Łotwie, na Litwie wątpliwa. W Polsce nie występuje."

Koledzy, skąd taka pewność? czy nie lepiej powiedzieć że gatunek dotychczas nie został stwierdzony.
Po prostu pozwoliłem sobie przetłumaczyć terminy "present" "absent" użyte na Fauna Europaea jako "występuje" "nie występuje". Skąd autorzy Fauna Europaea mogą mieć pewność, że coś gdzieś nie występuje, nie wiem. Najprawdopodobniej pewności 100% nie mają, ale przyjęli widać tego typu słownictwo i jakieś zapewne kryteria jego stosowania. Znaczenie "absent" należy rozumieć w sensie umownym, nie absolutnym. "Nie stwierdzono" mogłoby się też kojarzyć z brakiem danych (określenie "no data" też się pojawia na Fauna Europaea).
Ale w końcu to nie moja sprawa. Być może faktycznie lepiej używać określeń "obserwowany", "nie obserwowany".
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Timandra comae?

Post autor: Dispar »

Gatunek nie stwierdzony a nieobserwowany niby jedno i to samo ale moim zdaniem co innego.
Czy Timandra comae to jedyny gatunek w tym rodzaju występujący w kraju??? Niby tak a może nie???
Dopóki ktoś nie wykaże następnego to tak :D . I przy tym pozostańmy.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Timandra comae?

Post autor: Antek Kwiczala † »

Dopowiem kilka szczegółów, bo mogą być istotne. Timandra griseata różni się od T. comae znacznie mocniejszym szarym przyprószeniem skrzydeł, a strzępina jest w kolorze tła skrzydeł. Natomiast brak różnic w budowie aparatów kopulacyjnych między tymi taksonami. Piszę o tym dlatego, bo w Skandynawii występuje jeszcze jeden gatunek z tego rodzaju - Timandra rectistrigaria. Co ciekawe, ten gatunek też ma mocniejsze przyprószenie skrzydeł, a strzępinę ma jasnoszarą, natomiast poprzeczne linie są szare i słabo widoczne (podaję za "Moths of Europa" P. Leraut'a). Leraut uważa, że różnice między T.comae a T.griseata predysponują jedynie do rangi podgatunków. A może dochodzi tam do krzyżówek między tymi taksonami?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Miernikowce (Geometridae)”