Psodos i Glacies sp. z Polskich Tatr.

Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Psodos i Glacies sp. z Polskich Tatr.

Post autor: Janusz S. »

Część Galerii - Motyle Tatr,lecz egzemplarze wypreparowane.
Fot górna – Psodos quadrifaria /Sulz./,dość szeroko rozsiedlony,
- Glacies canaliculata /Hoch./,spotykany pojedynczo, lecz szeroko rozsiedlony w Tatrach środkowych i zachodnich.
Fot.dolna - G.noricana /Wag./,zlatany, lecz trzeci egzemplarz tego gatunku,spotkany w Polskich Tatrach, na Przełęczy Szpiglasowej,
- G.coracina /Esp./, bardzo lokalny,
- G. alpinata /Scop./, szeroko rozsiedlony i częsty.
Załączniki
DSCF0879.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (115.59 KiB)
DSCF0880.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (116.59 KiB)
jon

Re: Psodos i Glacies sp. z Polskich Tatr.

Post autor: jon »

Gatunki te oczywiście widziane w ciągu dnia, osobiście je spotykałem w różnych miejscach. Wiadomo coś nt. tego czy w samych Tatrach Zachodnich ale już gdzieś wyżej prowadzono odłowy za pomocą agregatu? Czy były to tylko lampy karbidowe?
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Psodos i Glacies sp. z Polskich Tatr.

Post autor: Janusz S. »

jon pisze:Gatunki te oczywiście widziane w ciągu dnia, osobiście je spotykałem w różnych miejscach. Wiadomo coś nt. tego czy w samych Tatrach Zachodnich ale już gdzieś wyżej prowadzono odłowy za pomocą agregatu? Czy były to tylko lampy karbidowe?
Motyle aktywne w dzień,przy ciepłej,słonecznej pogodzie.Nie wiadomo mi o łowieniu do światła.Niedawno małe stadko G.alpinata obserwowałem obok schroniska Pod Śnieżnikiem.
jon

Re: Psodos i Glacies sp. z Polskich Tatr.

Post autor: jon »

Wiem, że te gatunki nie lecą do światła, ale pomijając ten fakt, to czy po badaniach Batkowskiego, Palika i Szpora prowadzono tam jakieś poważniejsze badania z użyciem skuteczniejszego światła, niż lampy karbidowe?
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Psodos i Glacies sp. z Polskich Tatr.

Post autor: Janusz S. »

jon pisze:Wiem, że te gatunki nie lecą do światła, ale pomijają ten fakt, to czy po badaniach Batkowskiego, Palika i Szpora prowadzono tam jakieś poważniejsze badania z użyciem skuteczniejszego światła, niż lampy karbidowe?
Prowadzony był temat "Motyle...Tatr Polskich",wszystkie rodziny.W badaniach uczestniczyło 12 osób,wśród nich trzech Finów,na czele z Prof.Mikkola.
Wyniki,metodologia itp.opublikowane w Wiad.Entomol.,XIX,Suplement,2000r Stosowano rozliczne metody.
Lamp karbidowych nie było,lecz bardziej współczesny sprzęt.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Psodos i Glacies sp. z Polskich Tatr.

Post autor: Dispar »

Moim zdaniem czas poświęcony na te badania był zdecydowanie za krótki. Prezentowane powyżej gatunki to moja "bolączka" bo nie mam i nie będę miał możliwości się z nimi spotkać. Ato może i dobrze dla nich :D .
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Psodos i Glacies sp. z Polskich Tatr.

Post autor: Janusz S. »

Dispar pisze:Moim zdaniem czas poświęcony na te badania był zdecydowanie za krótki. Prezentowane powyżej gatunki to moja "bolączka" bo nie mam i nie będę miał możliwości się z nimi spotkać. Ato może i dobrze dla nich :D .
Moim zdaniem też,zważywszy warunki pogodowe i możliwości dysponowania czasem.Temat funkjonował 6 lat.
Było to obwarowane w udzelonym zezwoleniu na badania,podobnie,jak w przypadku Pienin.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Miernikowce (Geometridae)”