Epirranthis diversata

Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Epirranthis diversata

Post autor: Dispar »

Gatunek prawie legendarny i ze zdziwieniem dowiedziałem się o jego stwierdzeniu w 2009 roku w Biebrzańskim Parku Narodowym. W międzyczasie otrzymałem informacje o połowie jednego okazu i obserwacji drugiego w okolicy Narwiańskiego Parku Narodowego w 2001 roku. Z literatury dla mnie dostępnej wynika, że ostatni raz gatunek był stwierdzony w Puszczy Białowieskiej - Czerlonka 27 IV 1979 roku E. Palik leg.
Warto by było zwrócić uwagę na tego motyla w najbliższych latach. Okres jego lotu to połowa kwietnia na terenach podmokłych, porośnietych młodą osiką. W tym czasie mało kto penetruje takie biotopy ze względu na ich niedostępność jak i nieatrakcyjność entomologiczną w tym okresie. Na pewno wybiorę sie kilka razy w poszukiwaniu tego gatunku w tym przynajmniej raz na dawne stanowisko w P. Biał. Torowisko gdzie występował właśnie od kilku lat zarasta młodymi osikami więc stworzyły się warunki dogone dla jego rozwoju.
Czy ktoś z kolegów ma jakieś nieznane dla mnie dane o stwierdzeniach tego gatunku?
Załączniki
sorry za jakość zdjęcia
sorry za jakość zdjęcia
E. diversata 007.jpg (65.95 KiB) Przejrzano 2828 razy
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Epirranthis diversata

Post autor: Janusz S. »

Nieco informacji z dawniejszych lat o stanowiskach tego gatunku podaje Raebel i Toll/1962,Fauna motyli Śląska,Rocznik Muzeum
Górnośląskiego w Bytomiu/.Śp.Sołtys dość licznie łowił ten gatunek w latach około 1960 -1970 w okolicy Medyki,motyle z jego
etykietkami spotykam w różnych zbiorach.Masz rację,swego czasu wczesną wiosną w Beskidzie Śląskim nie penetrowałem stano -
wisk wykazanych w okresie "historycznym".
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Epirranthis diversata

Post autor: Łukasz »

Masz rację,swego czasu wczesną wiosną w Beskidzie Śląskim nie penetrowałem stano -
wisk wykazanych w okresie "historycznym".
czy można prosić o więcej informacji na ten temat, ten motyl występował w Beskidach dawniej?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Epirranthis diversata

Post autor: Antek Kwiczala † »

Wszystkie informacje na ten temat możesz znaleźć w cytowanej przez Janusza pracy "Fauna motyli Śląska" P. H. Raebel i S. Toll, Bytom 1962 (Rocznik Przyroda zeszyt 1). Był notowany w Beskidach przed 1939 rokiem (m. in. w okolicy Bielska, ale nie tylko).
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Epirranthis diversata

Post autor: Janusz S. »

Antek Kwiczala pisze:Wszystkie informacje na ten temat możesz znaleźć w cytowanej przez Janusza pracy "Fauna motyli Śląska" P. H. Raebel i S. Toll, Bytom 1962 (Rocznik Przyroda zeszyt 1). Był notowany w Beskidach przed 1939 rokiem (m. in. w okolicy Bielska, ale nie tylko).
Także w rejonie góry Tuł.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Epirranthis diversata

Post autor: Łukasz »

Czy ktoś byłby w stanie wyjaśnić skąd pochodzi współczesny rekord tego gatunku w woj. śląskim?
A może ktoś bardziej doświadczony byłby zainteresowany poszukiwaniem tego motylka wiosną w okolicach w/w Góry Tuł, zapraszam do kontaktu :)
http://lepidoptera.eu/show.php?ID=640&country=PL
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Epirranthis diversata

Post autor: Adam Larysz »

W pliku checklist, który mam, jest wpisany tylko jeden okaz Epirranthis diversata - Brynek, Oberschlesien, 20 IV 1934 z kolekcji Raebla w bytomskim Muzeum.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Epirranthis diversata

Post autor: Łukasz »

W pliku checklist, który mam, jest wpisany tylko jeden okaz Epirranthis diversata - Brynek, Oberschlesien, 20 IV 1934 z kolekcji Raebla w bytomskim Muzeum.
A co z tym rekordem z Tulu? W sensie czy on jest juz nieistotny? (skoro w checkliscie masz inny rekord stanowiacy dowód) Nie mam przy sobie tej pracy, najpewniej to równiez były lata 30-te ubieglego wieku.
No i w takim razie zaszła pomyłka jeśli chodzi o tę mapkę??
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Epirranthis diversata

Post autor: Dispar »

Sam nie wiem jakie dane dotyczą map ujętych na stronie Krzysztofa. Są to na pewno historyczne dane literaturowe ale ta aktualna E. diversata mocno mnie zainteresowała . Też jestem ciekawy skąd np. wzieła się C. titania w woj. mazowieckim przed 1960 rokiem ?
http://www.lepidoptera.eu/show.php?ID=42&country=PL
Wyśle mu zaraz meila z pytaniem w tej sprawie.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Epirranthis diversata

Post autor: Łukasz »

Wyśle mu zaraz meila z pytaniem w tej sprawie.
Będziesz pytać też o E. diversata? Zamieść proszę odpowiedź! Wiadomo, błędy się zdarzają... Oby to jednak nie były pomyłki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Miernikowce (Geometridae)”