Tropinota oblega kwiaty

Kruszczyce
JerrySko
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 16:58
Lokalizacja: Chełmce

Tropinota oblega kwiaty

Post autor: JerrySko »

Wczoraj na kwiatach zaobserwowałem masowy pojaw Tropinota hirta, szczególnie dotyczy to kwiatów mniszka i tarniny, choć nie tylko. Niektóre wymazane w ziemi wyłażą z pól. Tydzień temu obserwowałem pojedyncze osobniki a teraz setki.
Jestem ciekawy czy taki masowy pojaw dotyczy całej Polski czy tylko lokalnych terenów - w tym wypadku okolic Chęcin. A jeżeli jest wszędzie to czy w tym samym czasie (teraz) ? Jak jest u Was?
Pozdrawiam
Jarek
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

Może sie to wydać dziwne ale...ja nie zaobserwowałem jeszcze ani jednego osobnika :shock:
Dzisiaj idę w teren, jest słonecznie więc zwrócę na to więcej uwagi.
Pozdrawiam
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Ja w Toruniu pierwszą znalazłem 13.04, kolejne 24.04 w Toruniu oraz w rez. Zbocza Płutowskie, ale to były pojedyncze osobniki.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

W Wielkopolsce to dość częste stworzenie
Awatar użytkownika
CezaryN
Posty: 215
Rejestracja: wtorek, 3 lipca 2007, 20:10
UTM: DB23
Lokalizacja: Włoszczowa

Post autor: CezaryN »

W zachodnim świętokrzyskiem też tej wiosny masowo. Dziś na przydomowym trawniku naliczyłem ponad 50 na powierzchni 15 metrów kwadratowych, na mniszku oczywiście.
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

A można wiedzieć czy gdzieś niedaleko macie las czy coś?
JerrySko
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 16:58
Lokalizacja: Chełmce

Post autor: JerrySko »

marcinw11 pisze:A można wiedzieć czy gdzieś niedaleko macie las czy coś?
Lasów u nas w świętokrzyskim dostatek, szczególnie kolo Włoszczowy, która otoczona jest lasami. W Chęcinach wzgórza z murawami kserotermicznymi, pomiędzy nimi pola i oczywiście lasy. Wg KFP Tropinota zasiedla gleby z dużą ilością próchnicy na terenach otwartych szczególnie lubi kserotermiczne wzgórza.
Awatar użytkownika
CezaryN
Posty: 215
Rejestracja: wtorek, 3 lipca 2007, 20:10
UTM: DB23
Lokalizacja: Włoszczowa

Post autor: CezaryN »

Jak napisał JerrySko lasów, lasków i zadrzewień ci u nas dostatek. Miejsce, gdzie obserwowałem opisywaną wcześniej "masówkę" znajduje się w pobliżu dużego kompleksu wilgotnych łąk na torfach, absolutnego przeciwieństwa kseroterm. A las kilkaset metrów dalej :grin:
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

Kurcze szukałem dzisiaj i nic. Ani jednego osobnika :shock:
JerrySko
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 16:58
Lokalizacja: Chełmce

Post autor: JerrySko »

Dzisiaj byłem w okolicy Chełmiec - około 20 km od Chęcin, obszukiwałem górki z kwitnącym mniszkiem i też nic, ani jednego osobnika :(
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

u mnie też nic...
Rafał Ruta
Posty: 250
Rejestracja: poniedziałek, 12 kwietnia 2004, 11:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Rafał Ruta »

Z moich północnowielkopolskich obserwacji wynika, że to lokalny gatunek. Znam stanowiska, gdzie jest go sporo, ale w pozornie podobnych środowiskach oddalonych o kilkanaście kilometrów przez szereg lat nie obserwowałem ani jednego osobnika (mimo poszukiwań).
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

U mnie jest podobnie . Na jednym stanowisku w zeszłym roku widziałem kilkadziesiąt osobników a na oddalonym o 20 km ani jednego .
Awatar użytkownika
bobek945
Posty: 80
Rejestracja: poniedziałek, 17 marca 2008, 16:59
Lokalizacja: Górki

Post autor: bobek945 »

U mnie pusto, a mniszkow co niemiara. A powiedzcie czy pojawialy sie dlugo po coraz wiekszej ilosci, czy tak z dnia na dzien wszystkie??
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

Trudno mi powiedzieć bo ja byłem w tym miejscu tylko jednego dnia i wtedy było ich sporo . Myślę że jeśli miałyby być w tym roku to już są tam też na pewno bo ja w zeszłym roku obserwowałem 14 kwietnia .
Awatar użytkownika
CezaryN
Posty: 215
Rejestracja: wtorek, 3 lipca 2007, 20:10
UTM: DB23
Lokalizacja: Włoszczowa

Post autor: CezaryN »

JerrySko pisze:Dzisiaj byłem w okolicy Chełmiec - około 20 km od Chęcin, obszukiwałem górki z kwitnącym mniszkiem i też nic, ani jednego osobnika :(
A ja wczoraj penetrowałem podobne murawy kserotermiczne ok. 30 km na północ od opisywanego wcześniej stanowiska. Zupełne przeciwieństwo biotopu, a efekt ten sam, na co drugim kwiecie mniszka chrząszcz.
Awatar użytkownika
bobek945
Posty: 80
Rejestracja: poniedziałek, 17 marca 2008, 16:59
Lokalizacja: Górki

Post autor: bobek945 »

To bardzo ciekawe. W jednym miejscu zero a troche dalej rojka. :)
JerrySko
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 16:58
Lokalizacja: Chełmce

Post autor: JerrySko »

No i skończyło się. Byłem dzisiaj w tym samym miejscu w Chęcinach i widziałem tylko 2 osobniki. Wprawdzie troszeczkę chłodniej dzisiaj ale nie wiem czy pogoda ma w tym wypadku aż taki wpływ. Poczekam na ciepły, słoneczny dzień i sprawdzę jeszcze raz w najbliższym czasie. Być może masowy pojaw w tym regionie przypada na 2 połowę kwietnia i te które miały się "wykluć już się wykluły" i rozpierzchły po świecie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cetoniinae”