Dorcus parallelipipedus???

broda
Posty: 59
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2010, 11:46
Lokalizacja: Wrocław

Dorcus parallelipipedus???

Post autor: broda »

Witam i bardzo prosze o oznaczenie. Kilkanaście larw w pieńku prawdopodobnie wierzbowym który przez kilka lat służył jako podstawa do rąbania drewna i przestał pełnić tą funkce ze wględu na zmęczenie materiału;) Izbica nad jeziorem Łebsko, XA56, sierpień 2010. Czy budowa okolicy bruzdy analnej jak na zdjęciu nr 5 i brak zmarszek na segmentach to cechy wystrczjące do oznaczenia larw tego gatunku? Z góry dziękuje!
Załączniki
drewno.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.81 KiB)
larwa1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.78 KiB)
larwa2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (96.11 KiB)
larwa3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (91.26 KiB)
larwa5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (66.42 KiB)
Mamil
Posty: 104
Rejestracja: sobota, 24 kwietnia 2010, 19:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Dorcus parallelipipedus???

Post autor: Mamil »

Niestety larwy ciołka nigdy nie widziałem i nie wiem po czym rozpoznać.Ale pozazdrościć znaleziska!
Przemek Zięba

Re: Dorcus parallelipipedus???

Post autor: Przemek Zięba »

Wygląda na larwę Lucanidae, ba to jest larwa Lucanidae, prawdopodobieństwo, że jest to larwa ciołka jest bardzo wysokie, żerowisko też takie ,,ciołkowe". Na obserwowałem się tych ciołków sporo, a nawet więcej :-)
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Dorcus parallelipipedus???

Post autor: palipa »

Ten temat chyba widziałeś viewtopic.php?f=109&t=12940
broda
Posty: 59
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2010, 11:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dorcus parallelipipedus???

Post autor: broda »

Witam! Wątek P. P. Jałoszyńskiego czytałem, ale niemam wyrażnegu ujęcia głowy, ponadto cechy związane z jej budową są jak dla mnie mało czytelne. Poza tym kierowałem się kluczem na stronie http://www.zin.ru/animalia/Coleoptera/a ... canidb.htm gdzie przedstawiono budowe elementów analnych larw, jednak tylko 4 gatunków. Wg. KFP w kłodach wierzbowych (choc oznaczenia drewna też nie jestem pewienien) poza Dorcus mogą od biedy rozwjać się też Sinodendron cylindricum i Platycerus caprea. Pierwszy z nich odpada zgodnie z rycinami na stronie http://www.zin.ru, drugi natomiast nie jest tam przedstawiony, stad moje watpliwości. Wstępnie przyjąłem że to Dorcus ale ze względu na brak opatrzenia postaowiłem się upewnić:) Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Dorcus parallelipipedus???

Post autor: palipa »

Sinodendron i Platycerus nie osiągną takich rozmiarów w ostatnich stadiach jak Dorcus więc jeśli larw była z ostatniego roku przed przepoczwarzeniem rozmiar może być wskazówką

Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lucanidae”