Etykietowanie z hodowli, ale...

Etykietowanie, programy do zarządzania zbiorem, organizacja zbioru.
Awatar użytkownika
Prionus
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 15 lipca 2011, 13:47
UTM: DC82

Etykietowanie z hodowli, ale...

Post autor: Prionus »

Witam, mam pewien problem a szukając na forum nie znalazłem rozwiązania. Mianowicie mamy dwa przypadki:

1. Zimą/wiosną pozyskałem drewno zasiedlone przez kózki, po jakimś czasie wyszło imago. Nie mam pewności czy podczas pobierania materiału była tam już postać doskonała, poczwarka czy nawet larwa. Jak to zaetykietować, jest jakiś ogólne stwierdzenie "z hodowli"?
2. Załóżmy, że odłowiłem jakiegoś owada ale postanowiłem go przetrzymać stosunkowo długi czas, załóżmy 2-3 tygodnie w celach obserwacji. Po tym czasie okaz został zatruty i spreparowany. Na etykiecie pisać datę odłowienia w terenie? Wydaję się to logiczne ale mam rozterki typu: na etykiecie data odłowienia (niech będzie to początek pojawu tego gatunku) a sam egzemplarz po przetrzymaniu może być dość mocno "zlatany". Ktoś kto kiedyś weźmie go do ręki, pomyśli, że okaz niby z początku pojawu a tak zniszczony, więc może pojaw danego roku nastąpił wcześniej?

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź :)
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Etykietowanie z hodowli, ale...

Post autor: Wojtek M »

1) ex cult.
2) data odłowienia/znalezienia, zniszczyć okaz mogą równie dobrze mrzyki jak i ciężka ręka preparatora ;)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Etykietowanie z hodowli, ale...

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ad1. Zawsze piszemy datę zbioru, czyli datę naszego pobytu w terenie, ponieważ wtedy nastąpił zbiór próbki. Jeśli zbierzemy larwę a po miesiącu wyjdzie nam imago to ważną datą jest pierwsza data (zebrania próbki czyli zbioru larwy). Druga data jest datą nieistotną, można ją podawać na etykietach lub w publikacjach, ale to są dane dodatkowe.

Ad 2. tak samo - data zebrania w terenie.
Prionus pisze:Ktoś kto kiedyś weźmie go do ręki, pomyśli, że okaz niby z początku pojawu a tak zniszczony, więc może pojaw danego roku nastąpił wcześniej?
Ktoś będzie miał pewną informację o dacie złowienia. Stan okazu jest efektem wielu składowych losowych i niech sobie ktoś mysli co chce, byle na etykietce była prawda.
Awatar użytkownika
Prionus
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 15 lipca 2011, 13:47
UTM: DC82

Re: Etykietowanie z hodowli, ale...

Post autor: Prionus »

Dziękuję wszystkim za odzew :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Programy, etykietowanie, układ zbioru”