Poradnik - zestawienia obserwacji w OpenOffice calc.

Etykietowanie, programy do zarządzania zbiorem, organizacja zbioru.
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Poradnik - zestawienia obserwacji w OpenOffice calc.

Post autor: Robert Zoralski »

Przygotowałem poradnik jak robić szybko ciekawe zestawienia danych ze zbioru przy pomocy darmowego arkusza kalkulacyjnego OpenOffice calc.
Po latach próbowania różnych narzędzi teraz używam tylko tego. :)

http://forum.insects.pl/viewtopic.php?f ... 1796#p1796

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Poradnik - zestawienia obserwacji w OpenOffice calc.

Post autor: Jacek Kurzawa »

Fajny tutorial i nadający się do rozwinięcia dyskusji. Tylko jak dyskutować o treści, ktora jest poza Forum i może zostać z czasem usunięta lub zmodyfikowana? Wypadałoby tą treść umieścić tutaj a potem o niej dyskutować, albo potraktować Twoj wpis jako link reklamowy do zewnętrznego źródła (absolutnie nie mam nic przeciwko) i zamknąć wątek. Sytuacja jest trochę podobna jak ze zdjęciami z zewnętrznych serwerów. Dyskusja do zdjęć spoza forum jest uznana za bezcelową a nawet samo dodawanie zdjęć jest nieregulaminowe. Tu chciałbym podjąć dyskusję, ale trudno dyskutować o czymś czego nie ma. Może po prostu umieść w swoim poście tą treść i wtedy można rozwijać dyskusję.
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Poradnik - zestawienia obserwacji w OpenOffice calc.

Post autor: Robert Zoralski »

Hej, wklejam. Nie miałem intencji reklamowych, raczej to lenistwo jeśli chodzi o przygotowanie załączników. Chciałem, żeby skorzystało jak najwięcej osób. Ten sposób tworzenia zestawień i statystyk samym arkuszem kalkulacyjnym, jak się tylko opanuje pivoty (sporo ludzi to właściwie umie) daje naprawdę ciekawe możliwości.
Dodam tylko, że to samo (tablice przestawne) można robić w Excelu - tyle tylko, że to jest produkt płatny i nie każdy go ma więc skupiłem się na darmowym OpenOffice. Nie wiem też jak to będzie z pivotami i różnymi wersjami Excela.

------START
Krótki poradnik jak dokumentować zbiór owadów i jak wyciągać z niego dowolne zestawienia przy pomocy darmowego arkusza kalkulacyjnego "OpenOffice calc" (wersja angielskojęzyczna).

1. Każdy okaz w zbiorze powinien mieć etykietę "leg." oraz po oznaczeniu owada także etykietę "det."
Poniżej jak mogą wyglądać etykiety (ja takie preferuje)

--------------------------
Polska, CF25
Reda
21 VII 2009
R. Żóralski, leg.
--------------------------

--------------------------
Arctophila
superbiens

R. Żóralski, det., 2013
-------------------------

Na etykiecie "leg." umieszczam też kolejny numer okazu (ID) z arkusza excelowego (patrz punkt 2.) - piszę go na górze lub od spodu etykiety.
Z tego co wiem, program EntomoLabels autorstwa Grzegorza Banasiaka w najnowszej wersji potrafi drukować też zadaną serię numeracyjną (np: pionowo) na etykiecie.

2. Prowadzę arkusz kalkulacyjny z tymi danymi. Nie przyczepiam etykiet do okazów bez napisania na nich numeru z bazy.

Struktura pliku jak widać na screenshocie (w załączniku trzecim).


3. Żeby wygenerować narzędzie do statystyk całej bazy używam tzw. tablic przestawnych (pivot tables).

a) zaznaczam całe kolumny od A do M
b) z górnego menu wybieram Data->Pivot Table->Create->Current Selection
c) w oknie "Pivot Table" przeciągamy pola jak zaznaczyłem czerwonymi kółkami w załączniku drugim i klikam "OK".

Tak ustawiony pivot (tabela przestawna) jest dynamiczny i uwzględnia całą zawartość bazy. W każdej chwili można się przełączać pomiędzy rodzinami używając filtra "Family". Poszczególne gatunki są w wierszach. Lokalizacje w kolumnach. Podsumowania ilości zarówno w wierszach i kolumnach dzieją się automatycznie. Takie zestawienie bazy (statystyki) są bardzo przydatne. Za każdym razem gdy dopisujemy nowe wiersze w arkuszu źródłowym, to pivot należy odświeżyć - w pivocie należy kliknąć prawym przyciskiem myszy w lewej górnej jego komórce i z menu kontekstowego, które się pojawi kliknąć "Refresh".

4. No i końcowe zadanie. Chcę mieć zestawienie owadów z jakiegoś okresu czasu, np: od 01.05.2013 do 01.06.2013 (może to być np: jeden wyjazd).

W pivocie (tabeli przestawnej) wygenerowanej w punkcie 3-im klikam prawym przyciskiem myszy na lewą górną komórkę i z menu kontektowego wybieram "Filter". Pojawia się okno w którym wpisuję zakres dat jak na załączniku pierwszym.

Lista gatunków z tego okresu czasu jest gotowa! :)
Podobne zestawienie dowolnej rodziny i z dowlonego okresu czasu można zrobić w minutę. Można też poeksperymentować i robić inne zestawienia.

Powodzenia!
Robert Żóralski
Załączniki
4.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (72.5 KiB)
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (57.67 KiB)
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (103.78 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Poradnik - zestawienia obserwacji w OpenOffice calc.

Post autor: Grzegorz Banasiak »

OpenOffice daje też spore możliwości konfiguracji pojedyńczych komórek arkusza przez co może się stać dobrym podkładem do robienia etykietek. W załączeniu miał być plik OpenOffice'a z kilkoma przykładami ale to rozszerzenie jest zablokowane. Mogę wysłać mailowo jeśli ktoś jest zainteresowany. Po otwarciu należy zwiększyć powiększenie do 250%.
OpenOffice daje (w przeciwieństwie do M$Office) możliwość prostego ustawienia marginesów tekstu wewnątrz komórek oraz określania w milimetrach ich rozmiaru. Ostatni pakiet w wersji 4.0 jeszcze nie ma spolszczenia ale to tylko kwestia czasu.
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Poradnik - zestawienia obserwacji w OpenOffice calc.

Post autor: admin »

Jakie rozszerzenia są potrzebne? Dodam je. One nie są zablokowane, tylko niezdefiniowane. Nie ma ich.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Poradnik - zestawienia obserwacji w OpenOffice calc.

Post autor: Grzegorz Banasiak »

admin pisze:Jakie rozszerzenia są potrzebne? Dodam je. One nie są zablokowane, tylko niezdefiniowane. Nie ma ich.
"ODS"
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Poradnik - zestawienia obserwacji w OpenOffice calc.

Post autor: admin »

Można dodawać.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Poradnik - zestawienia obserwacji w OpenOffice calc.

Post autor: Grzegorz Banasiak »

admin pisze:Można dodawać.
A więc załączam plik.
Załączniki
OpenOffice EntomoLabels template.ods
(11.38 KiB) Pobrany 70 razy
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Poradnik - zestawienia obserwacji w OpenOffice calc.

Post autor: Robert Zoralski »

Załączam też gotowy template do tego co opisałem.

Można pewnie iść krok dalej i połączyć to z tym co wkleił Grzegorz, tak by na podstawie zawartości bazy etykietki robiły się same (w arkuszu obok). Trzeba jakoś umiejętnie wypełnić je regułą, która pobiera dane z drugiego arkusza i skleja teksty z różnych pól. Może komuś się uda - ja utknąłem na tym, że nie wiem jak w funkcji CONCATENATE zrobić znacznik nowej linii we wnętrzu etykiety.

Bo wiecie, potrzeba matką wynalazków ;)

Pozdrawiam
Robert
Załączniki
OpenOffice_Database_statistics_template.ods
(14.5 KiB) Pobrany 34 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Poradnik - zestawienia obserwacji w OpenOffice calc.

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Robert Zoralski pisze:...ja utknąłem na tym, że nie wiem jak w funkcji CONCATENATE zrobić znacznik nowej linii we wnętrzu etykiety.
Pole1+CHR(13)+CHR(10)+Pole2... - zwykle tak.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Poradnik - zestawienia obserwacji w OpenOffice calc.

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ja uzywam Excela. Samo projektowanie tabel przestawnych wygląda nieco jakby przyjaźniej w OpenOffice ale być może jest to złudzenie graficzno-optyczne :-) Natomiast jesli chodzi o wydajność, podstawą działania w Excelu (jak dla mnie) są filtry założone na wszystkie kolumny. W wersji Office 2013 zostały one wzbogacone o funkcję automatycznego filtrowania na podstawie wprowadzanego tekstu. W polu filtra kolumny, wprost w arkuszu, wpisujemy frazę i natychmiast, bez zadnych dodatkowych operacji ukazują nam się wyfiltrowane pola z tym zakresem, co przedstawia poniższy screen. Wpisałem tylko "reda" i wyniku tego dwa zakresy zostały wyfiltrowane. Jest to inne działanie niż tabele przestawne, ale w ten sposób z każdego arkusza wyciągam natychmiast wszystkie dane, które są mi w danej chwili potrzebne. Tym sposobem bardzo szybko da się wyciągnąć każdą informację statystyczną bez potrzeby budowania tabel przestawnych (chociaż tabele przydają się, jesli chcemy mieć stały dostęp do informacji przy dynamicznie zmienijących się danych, bez potrzeby ręcznego zakładania filtrów.
Załączniki
filtrowanie w excelu.gif
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (52.65 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Programy, etykietowanie, układ zbioru”