Etykietowanie preparatów genitalnych

Etykietowanie, programy do zarządzania zbiorem, organizacja zbioru.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Etykietowanie preparatów genitalnych

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Wykonywanie preparatów genitalnych było poruszony na forum w kilku wątkach, o etykietowaniu chyba jeszcze nie pisano, niniejszy post ma za zadanie uzupełnić tę lukę.

Etykietowanie preparatów genitalnych na szkiełkach nie jest byt skomplikowane. W sieci można znaleźć wiele zdjęć pokazujących techniki etykietowania, często bardzo różne.

Minimum informacji jakie powinny znaleźć się na takim preparacie to:
- dane z etykietek pod okazem
- numer preparatu
- data wykonania preparatu
- nazwisko preparatora
- zastosowany środek zamykający
Po oznaczeniu do garunku - dodaje się jeszcze:
- nazwę gatunku
- nazwisko oznaczającego
- rok oznaczenia

W sprzedaży są szkiełka cięte (o brzeg można się skaleczyć) i szlifowane. Niektóre oferowane są ze zmatowionym polem do opisu. Moim zdaniem optymalne są szkiełka ze szlifowanym brzegiem, są one zresztą niewiele droższe od ciętych. Standardowy rozmiar szkiełka podstawowego to 26x76mm. Szkiełka nakrywkowe oferowane są w kilku rozmiarach: kwadratowe 18x18mm, 20x20mm, 22x22mm, 24x24mm (i jeszcze kilka innych) oraz okrągłe o średnicy 20mm. Wybór zależy od wielkości preparatu i preferencji preparatora. Często szkiełka są cięte na mniejsze kawałki - o cięciu szkiełek było już na forum.

Dane na etykietki (robione zwykle z samoprzylepnego papieru) można wpisywać tuszem albo ołówkiem lub też drukować na drukarce laserowej.
Załączniki
slide_labeling.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (59.83 KiB)
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Etykietowanie preparatów genitalnych

Post autor: Malko »

Konkretnie i czytelnie a mam takie pytanie, w jakim programie zrobiłeś ten schemat w entomolabels?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Etykietowanie preparatów genitalnych

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Dawid_Masło pisze:Konkretnie i czytelnie a mam takie pytanie, w jakim programie zrobiłeś ten schemat w entomolabels?
Narysowałem to w Corelu, dodanie odpowiednich szablonów w EntomoLabels jest planowane :)
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Etykietowanie preparatów genitalnych

Post autor: Malko »

Czy Zamieścisz to w tej nowej wersji Entomolabels którą planujesz udostępnić?
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Etykietowanie preparatów genitalnych

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Grzegorz, taki maleńki detal - G. Banasiak leg. oraz det. oznacza G. Banasiak zebrał oraz oznaczył. W tej chwili masz "G. Banasiak, zebrał", "G. Banasiak, oznaczył". Ten przecinek jest niepotrzebny. Bardzo dobrze, że wstawiasz nazwę medium, w którym jest preparat, oszczędzi to dużo roboty i czasu komuś, kto po tobie przejmie takie materiały.

Paweł
(snobistycznie i sadystycznie...)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Etykietowanie preparatów genitalnych

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Pawel Jaloszynski pisze:Grzegorz, taki maleńki detal - G. Banasiak leg. oraz det. oznacza G. Banasiak zebrał oraz oznaczył. W tej chwili masz "G. Banasiak, zebrał", "G. Banasiak, oznaczył". Ten przecinek jest niepotrzebny. Bardzo dobrze, że wstawiasz nazwę medium, w którym jest preparat, oszczędzi to dużo roboty i czasu komuś, kto po tobie przejmie takie materiały.

Paweł
(snobistycznie i sadystycznie...)
:) masz rację, dzięki. Jakiś czas temu już o tym wspominałeś ale jakoś mi to umknęło.

Przy okazji mam pytanie, czy wydruk laserowy w oparach np. esencji euparalu albo innej esencji medium nie ulega z czasem zniszczeniu ? Czy trwałość laserowego wydruku na preparatach jest Twoim zdaniem ok ?
Załączniki
Wersja poprawiona - pozioma, chociaż pionowa lepiej mi odpowiada.
Wersja poprawiona - pozioma, chociaż pionowa lepiej mi odpowiada.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (60.37 KiB)
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Etykietowanie preparatów genitalnych

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Druk jest OK, najsłabszym elementem jest klej z etykiety. Tutaj trudno prorokować. Można tylko poradzić, żeby samoprzylepne etykiety naklejać na szkiełko gładkie, a nie z polem matowym. Problem pojawi się też wtedy, kiedy trzeba będzie rozmontować cały preparat, bo wtedy etykieta w jakimś alkoholu czy ksylenie pewnie odpadnie. Jedyna recepta (stosowana rutynowo w histologii czy cytogenetyce) to opis preparatu numerem za pomocą pisaka diamentowego, plus oczywiście ewidencja papierowa lub elektroniczna (najlepiej obydwie na raz; ta ostatnia w 3-4 kopiach).

Paweł
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Etykietowanie preparatów genitalnych

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Zacząłem powoli robić mały programik (MS Access) do produkcji etykietek na preparaty. Liczę, że praca włożona przeze mnie w ten program przyda się nie tylko mnie. Chciałbym skonsultować kwestię kolorów obwódek etykiet przy typach (może dodanie typów to przesada, ale różni ludzie na całym świecie korzystają z EntomoLabels, więc czemu nie...). Nie pamiętam już gdzie czytałem że paratypy mają czerwoną obwódkę, któryś z typów żółtą, nie wiem gdzie szukać takich informacji. Zrobiłem jeszcze wariant trzeci dla osób nie posiadających kolorowej laserówki "kontur" (drukuje tylko obwódkę ramki a kolor trzeba sobie domalować kolorowym tuszem).
Załączam poglądowy screen z formularzem, na tym etapie mogę jeszcze uwzględnić uwagi i propozycje zmian.
Załączniki
slide_labeling_screen.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (47.98 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Etykietowanie preparatów genitalnych

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Odnośnie kolorów cytat z nieocenionego P. Jałoszyńskiego:

Kolorowe etykiety generalnie stwarzaja efekt nadmiernej pstrokatosci zbioru i moim zdaniem utrudniaja orientacje. Standard jest prosty: czerwona pod holotyp, zolta pod paratyp, biala pod nie-typ. Wtedy wszystko jest jasne i te najwazniejsze okazy od razu rzucaja sie w oczy.

Niestety zbyt krótko można edytować własne posty... musiałem dodać nowy.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Etykietowanie preparatów genitalnych

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Baza do etykietowania preparatów pod Access 2010 - gotowa. Kto chce niech pobiera i korzysta do woli. Wersję źródłową można przerabiać wedle własnego uznania i pomysłu. Wydruk na samoprzylepnym papierze A4 wychodzi dobrze. Arkusz kosztuje chyba ok. 30 gr. więc jest to rozwiązanie na każdą kieszeń.

Wszystkie pliki należy rozpakować do jednego dowolnego folderu.
Załączniki
slide.rar
(74.19 KiB) Pobrany 27 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Etykietowanie preparatów genitalnych

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zaglądając do bazy w przykładzie stoi "n.sp.". Takie określenie jest niedostępne w takim przypadku. Jesli coś etykietujemy to obiekt posiada już nazwę, jesli jej jeszcze nie posiada, czyli pracujemy nad nowym taksonem, to posiada nazwę właśnie nadawaną np. Robalus novaspecies Autor, 2012 ale nie n.sp. Samo określenie "n.sp." może pojawić się w pracy opisowej i w sumie tylko tam.

Pozostaje tylko przypadek, kiedy nie chcemy tymczasowo zaznaczyć, że takson jest n.sp. ale jeszcze nie mamy nazwy ani opisu.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Etykietowanie preparatów genitalnych

Post autor: Jacek Kalisiak »

Ależ oczywiście, że może się pojawić n.sp. :no: To po prostu oznacza, że uważamy okaz za przedstawiciela nowego, jeszcze nie opisanego gatunku. Takie etykiety całkiem często można odnaleźć w zbiorach :tak:

Jacek zedytował post
Pozostaje tylko przypadek, kiedy nie chcemy tymczasowo zaznaczyć, że takson jest n.sp. ale jeszcze nie mamy nazwy ani opisu.
I nie musimy mieć. Wręcz może ten ktoś nie mieć zamiaru opisywać tego gatunku :wow:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Etykietowanie preparatów genitalnych

Post autor: Grzegorz Banasiak »

To tylko testowe bazgroły... :) każdy wpisuje dane wg tego co etykietuje :)

Etykieta determinacyjna może być dodrukowana później, bo zadarza się że po zrobieniu preparatu nie uda się od razu oznaczyć. Np. okazy z samołówek czy mocno zniszczone.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Etykietowanie preparatów genitalnych

Post autor: Jacek Kurzawa »

:D Zgadzam się! Ale.. nowy gatunek istnieje wtedy, gdy istnieje cała diagnostyka, opis a nie sama etykietka. W dalszym ciągu samo stwierdzenie "n.sp." nie pociąga za sobą opisania i istnienia nowego taksonu a jedynie ukryte stwierdzenie, że takson nie należy do taksonów juz znanych. Nieoznaczalność taksonu nie jest rownoważna do zaliczenia go do nowego taksonu, a tym bardziej, jesli brakuje diagnostyki (opisu). Samo n.sp. to jeszcze nie to, co opisanie. Reasumując - etykietka "n.sp." oznacza mniej więcej to - "zaden z dotychczas znanych taksonów, jeszcze nie opisany". My zazwyczaj spotykamy sie z n.sp. w przypadku gdy takson juz został opisany i tego dotyczy moja uwaga.

Mam co prawda kilka okazów w zbiorze roboczo zaetykietowanych n.sp. ale jest to bardzo robocze podejscie (etykietką z nazwą w gablocie, nie pod okazem). Uwazam, że czyms innym jest etykietowanie "sobie" okazów w gablocie a czyms innym jest umieszczanie etykiet determinacyjnych pod okazem. Róznica jest drobna, ale oznacza inny stan.
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Etykietowanie preparatów genitalnych

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Zwrócę tylko uwagę, że fajnie wyglądające białe etykiety, które nakleja się na produkty z ceną są nieodpowiednie. Są one przygotowane do nadruku "termo". Każde zetknięcie się etykiety z czymś ciepłym powoduje jej zaczernienie. Tak samo reagują etykiety pod wpływem alkoholu.
Z kolei w sprawie szkiełek nakrywkowych. Są teraz dostępne okrągłe o średnicy 10 mm. Są bardzo zgrabne.Można je zakupić w Bionovo. Jak preparat jest pod takim maleńkim szkiełkiem (odpada cięcie szkiełka nakrywkowego) to dużo łatwiej go zlokalizować pod mikroskopem. A i odczynników wychodzi mnie.
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Etykietowanie preparatów genitalnych

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

A jak przekształcać etykiety w formę poziomą. Jak się w iluś pudełkach szuka pojedynczego preparatu to taki opisany na poziomo lepiej się znajduje. Wystarczy tylko nieznacznie podnieść szkiełko.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Etykietowanie preparatów genitalnych

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Tomek, szkiełka okrągłe 10mm są na pewno fajne ale zakup w Bionovo małej ilości nie wchodzi w rachubę. Ja szukałem szkiełek 14x14 ale też trzeba było kupić więcej. Do tego koszty transportu 30zł. przekraczają wartość towaru. Poczekam, może na Allegro coś się pojawi.
Rzeczywiście euparalu wychodzi dużo mniej. Cięte ręcznie szkiełka nie wyglądają najlepiej.

Etykietki da się nakleić poziomo, chociaż ich wymiary nie są zoptymalizowane do takiego naklejania. Jeśli Ci zależy to przerobię wydruk tak, żeby bez problemu można było naklejać poziomo i pionowo.

edit: przewymiarowałem dolne etykietki, obecnie można je już naklejać poziomo i pionowo, jak kto woli. W załączniku plik z nową wersją;
wersję z możliwością drukowania etykieterk dla typów (laser kolor) zrobię jeśli ktoś będzie tego potrzebował.
Załączniki
slide.rar
(74.06 KiB) Pobrany 16 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Programy, etykietowanie, układ zbioru”