Wybór drzewa na gabloty

tumek2000
Posty: 208
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 08:25
Lokalizacja: południe

Wybór drzewa na gabloty

Post autor: tumek2000 »

Witam

Jakie drzewo jest najlepsze na wykonanie gablot? Nie widzialem w sklepach entomologiczych gabloty np z sosny czy buka, czy to bardziej chodzi o sprawy techniczne zwiazane z produkcja czy tez material z tych gatunkow drzewa nie nadaje sie. Co sadzicie jezeli gablota byla by wykonana z drzewa bukowego? Przyznam ze sam posiadam gabloty lipowe,olchowe i sosnowe wykonane przeze mnie samego . dla mnie nie ma roznicy , a Wy czym sie kierujecie przy kupnie gablot?
goościu
Posty: 432
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Wybór drzewa na gabloty

Post autor: goościu »

Gabloty sosnowe są dostępne w sklepie Artinsect.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Wybór drzewa na gabloty

Post autor: Jacek Kalisiak »

Sosna jest krucha i łatwo się wypacza, mam, nie polecam. Buk jest chyba dosyć ciężki, nie przypominam sobie oferty na bukowe.
Ostatnio preferują lipowe, lekkie estetyczne, szczelne - polecam.
tumek2000
Posty: 208
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 08:25
Lokalizacja: południe

Re: Wybór drzewa na gabloty

Post autor: tumek2000 »

No tak teraz zobaczylem :)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Wybór drzewa na gabloty

Post autor: Antek Kwiczala † »

Nie jestem stolarzem, mogę się jedynie domyślać jaki jest problem. Otóż gablota musi posiadać pewną wytrzymałość mechaniczną. Zbyt miękkie drewno (np. lipowe) jest zbyt podatne na uszkodzenia mechaniczne. Z kolei twarde drewno (np. dąb) jest za drogie. Użyty materiał jest więc pewnym kompromisem między ceną a wytrzymałością (trwałością). Kolejny problem to sezonowanie drewna - zbyt wilgotne wypacza się podczas schnięcia, do wykonania gablot potrzebne jest więc suche drewno, by gablota była szczelna. To zaś wymaga czasu i zwiększa koszty. Efekt końcowy widać na rynku - spotyka sie tylko pewne gatunki drewna, z których wykonuje się gabloty.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wybór drzewa na gabloty

Post autor: Brachytron »

Mam lekkie odchyły w kierunku stolarki aczkolwiek gablot nie robiłem. Wydaje mi się, że ich cena jest korzystna w odniesieniu do nakładu pracy własnej i kosztów materiałów. Generalnie jest tak jak wypunktowali Jacek z Antkiem - kompromis. Buk jest faktycznie ciężki i cenny, jest ponadto łatwo łupliwy więc może być problem z piórami w codziennym użytku. Lipa faktycznie miękka i podatna na wgnioty co można poprawić lakierując np. poliuretanem. Lipę trudno się poleruje, zawsze zostają jakieś odstające mikrowłókna i domyślam się że z tego może wynikać ich dobra szczelność. Gdybym chciał poeksperymentować to z klonem i jaworem.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Wybór drzewa na gabloty

Post autor: Kamil Mazur »

tumek2000 pisze:...a Wy czym sie kierujecie przy kupnie gablot?
Wykonawcą. Jak Krzysiek Fiołek to biorę choćby były wykonane z baobabu :)

Na serio to preferuję wyłącznie lipowe (bo takie ma Krzysiek :rotfl: ). Jasna barwa bardzo mi się podoba a co z tego że miękkie - przecież nią nie rzucam. Szczelne są tym bardziej, że od jakiegoś czasu robi z podwójnym piórem.
W sosnowych wnerwiają mnie widoczne słoje ale to kwestia upodobania. Dębową mam jedną robioną przez stolarza i trzeba ją dźwigiem podnosić.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Wybór drzewa na gabloty

Post autor: Marek Hołowiński »

Drzewo to roślina z korzeniami, pniem, gałęziami, żywa lub martwa. Surowiec otrzymywany z jego pnia, korzeni czy gałęzi to drewno
Różnice w budowie drewna jak np: gatunek drzewa z jakiego pochodzi surowiec, różnice twardości słojów, oraz wynikające z krzywizn, eliptycznego przekroju itd, powodują że drewno jest mniej lub bardziej przydatne do wyrobu danego produktu.
Wspomniany wyżej buk ma drewno twarde, ciężkie, ale bardzo podatne na pękanie wzdłuż włókien. Przy tym podobnie jak dąb ulega skręcaniu, co powoduje że nawet bardzo dobrze spasowane elementy odkształcają się (w gablotach powstają łukowate szczeliny). Na dobre gabloty stosuje się drewno dębowe o bardzo wysokiej jakości, co wiąże się z ceną.
Drewno na gabloty powinno charakteryzować się słabą ścieralnością i stosunkowo wysoką twardością, aby przy wielokrotnym otwieraniu nie powiększały się szczeliny, oraz niską skłonnością do paczenia, skręcania i pękania. Tu jednak najlepsze własności technologiczne ma olcha.
tumek2000
Posty: 208
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 08:25
Lokalizacja: południe

Re: Wybór drzewa na gabloty

Post autor: tumek2000 »

Marek Hołowiński pisze: Tu jednak najlepsze własności technologiczne ma olcha.


No wlaśnie duzo stolarzy w moim przypadku poleca olchę .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gabloty, tacki”