Regionalizacja zbioru.. TACKI

Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Regionalizacja zbioru.. TACKI

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Wydzielone z viewtopic.php?p=175362#p175362
Przemek Zięba pisze:No tak, chyba mój zbiór najprościej byłoby zregionalizować sposobem Jacka, poszczególne krainy, czyli tworząc ,,rządek" okazów danego gatunku po prostu przedzielić mini etykietami z regionem (makro lub państwem) połowu, uczytelni to zbiór i ułatwi mi manipulacje....
Tacki są w takim wypadku - niezastąpione :)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Regionalizacja zbioru..

Post autor: Przemek Zięba »

Grześku otóż nie przepadam za tackami, chociaż w odniesieniu do malutkich okazów to sie zgadzam. Zawsze miałem problemy z poukładaniem okazów zwłaszcza dużych w tackach, jak już poupychałem, to dochodziły mi powiedzmy 2 nowe okazy tego samego gatunku i nie mieściły się...wymagało to znowu re aranżacji gabloty, wpychaniu większej tacki kosztem jakiejś mniejszej, z którą nie miałem co zrobić później etc. Oczywiście wynikało to z braku dostatecznej ilości gablot, ponieważ gdybym miał je w nadmiarze to problemu by nie było. Tacki są wygodne jasne, ale przy ograniczonej ilości gablot wymuszonej kubaturą budownictwa perelowskiego trudno sobie z nimi poradzić :-)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Regionalizacja zbioru..

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ostatnio robiłem dużą zmianę w zbiorze i wiele gablot przekładałem ze szpilek na tacki. I ku mojemu zdziwieniu te najbardziej zapchane gabloty z okazami na szpilkach ładnie zmieściły się na tackach. Tacki (1/16) są mniej uzyteczne dla okazów od ok 3cm i niektóre gatunki jakoś się mniej wygodnie tam układają. Jednak większość kózek (5-20mm) daje się ładnie ułożyć w trzech rządkach (albo w dwóch przy wiekszych) z etykietką w pierwszym rządku, poziomo.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Regionalizacja zbioru..

Post autor: Przemek Zięba »

Ja z tackami miałem takie problemy, że nie do każdej gabloty idealnie pasowały. dodatkowo chyba nieprecyzyjnie docinałem do nich piankę...tacki wyglądały nieładnie, ponieważ pianka czasami się wybrzuszała a czasami było jej ,,za mało" po moim nieprecyzyjnym docięciu na ,,szybcioocha". Stąd pewnie dołożyło się to do ogólnej oceny negatywnej tacek. No ale może warto znowu popróbować w wolnej chwili..
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Regionalizacja zbioru..

Post autor: Jacek Kurzawa »

Docinianie pianki do tacek to proces, którzy można dopracować. Ja mam szablony, którymi się posługuję (jeden to pasek x4 tacki, drugi to pojedyncze denko do tacki). Piankę trzeba KONIECZNIE przyklejać klejem, np stolarskim, do dna tacki. Nawet jeśli się nie wybrzusza, to może być luźno, a tak czy inaczej wyciąganie grubych szpilek z tacki może powodować podnoszenie się pianki. Po przyklejeniu pianki do denka pracuje się wygodnie. Wszystkie tacki na rynku mają piankę przyklejaną do dna.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Regionalizacja zbioru..

Post autor: Przemek Zięba »

Właśnie to wyciąganie pianki razem z resztą okazów mnie irytowało, kleiłem ale klej źle dobrałem, wikol sie nie nadaje a taki miałem pod ręką. A przy okazji pierwsze ,,docięcia" robiłem zwykłą żyletką, poszło ciecie pod skosem, niefajnie oj niefajnie...potem juz ostrym lancetem, wychodziło dobrze, ale...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Regionalizacja zbioru..

Post autor: Jacek Kurzawa »

To ciekawa uwaga, że docinanie pianki nie jest procesem łatwym, a całość stanowi o jakości produktu. Warto byłoby więc pomyśleć o sprzedaży tacek z pianką (chociażby dociętą). Ale to już pomysł dla dystrybutorów tacek:
http://www.entergroup.pl/sklep/tacka-en ... p-150.html
http://www.artinsect.all.pl/index.php?p ... t&Itemid=1
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Regionalizacja zbioru..

Post autor: Przemek Zięba »

Niektóre sklepy sprzedają z wykładziną, trochę drogo wydaje mi się że docięcie samemu wychodzi taniej. A przy okazji macie jakieś uwagi na temat brązowych tacek? Widziałem takie jak w

http://www.paradox.co.pl/tacki-do-gablot.php

wyglądają solidniej ale to chyba tylko złudzenie optyczne...
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Regionalizacja zbioru..

Post autor: bartek.g »

Mam te tacki tyle, ze w wersji bialej. W sumie nie roznia sie niczym tylko tym, ze karton jest oklejony bielonym papierem. Sa robione wykrojnikiem, bardzo dokladnie. Przyjda rozlozone z pianka. Bardzo dobrze sie je sklada (bez kleju), pianka pasuje idealnie. Jedyna wada moze byc to, ze maja gruba scianke przez co troche gabloty ubedzie; sa za to sztywne.

Ukldaja sie idealnie w gablotach.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Regionalizacja zbioru..

Post autor: Przemek Zięba »

Bartku białe też mam - pytałem niesmiało o brązowe..
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Regionalizacja zbioru..

Post autor: bartek.g »

Ups, to nie zrozumialem. Ale to wyglada tak samo, jedynie karton jest niebielony.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Regionalizacja zbioru..

Post autor: Przemek Zięba »

:D no problemo, po prostu myślałem, że może są sztywniejsze albo mają jakieś ciekawe właściwości inne niz białe, a tu widocznie tylko barwa. Poszukuje przy okazji sztywniejszych tacek do zbiorów konchiologicznych i mineralogicznych dla syna, te białe są mało sztywne.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Regionalizacja zbioru.. TACKI

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ciekawe umieszczone są etykiety z nazwami na tackach w Smithsonian Institute.
http://www.cerambycids.com/pdf/Lingafel ... l_2013.pdf
Załączniki
Tacki w Smithsonian Inst..png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (2.48 MiB)
Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Re: Regionalizacja zbioru.. TACKI

Post autor: Ścinek »

Jacek Kurzawa pisze:Ciekawe umieszczone są etykiety z nazwami na tackach w Smithsonian Institute.
Jeżeli dobrze zrozumiałem , to o ile jest to ciekawe w przypadku cerambycidae (bo raczej się tego nie stosuje, bynajmniej nie w "domowych zbiorach" z racji wykorzystania miejsca, tak przy Diptera widywałem to dość często.Przykład

Chyba, ze chodzi tu o osobno przyszpilone etykiety obok okazów, wtedy owszem jest to dla mnie coś nowego, ale może jest to bardziej praktyczne niż sterta papieru pod okazem :?
Załączniki
dscn2864.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (2.42 MiB)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Regionalizacja zbioru.. TACKI

Post autor: GrzegorzGG »

A mnie zastanowił rozmiar tych wąskich długich tacek... takie można gdzieś kupić czy są raczej samodzielnie robione? I jaki to może mieć wymiar? Przyznam, że znalazłbym zastosowanie dla mniejszych tacek niż 1/16 :)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Regionalizacja zbioru.. TACKI

Post autor: Przemek Zięba »

Jacek Kurzawa pisze:Ciekawe umieszczone są etykiety z nazwami na tackach w Smithsonian Institute.
http://www.cerambycids.com/pdf/Lingafel ... l_2013.pdf
Sporo holotypów :ok: :ok: , umiejscowienie etykiet bardzo fajne, z punktu widzenia wysuwanej szuflady pomysł nieoceniony, a i w gablotach by się sprawdził :ok:
Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Re: Regionalizacja zbioru.. TACKI

Post autor: Ścinek »

GrzegorzGG pisze:A mnie zastanowił rozmiar tych wąskich długich tacek... takie można gdzieś kupić czy są raczej samodzielnie robione? I jaki to może mieć wymiar? Przyznam, że znalazłbym zastosowanie dla mniejszych tacek niż 1/16 :)
Z tego co widze chociażby tutaj https://www.bioquip.com/Search/DispProd ... ?pid=1025A to można to kupić.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Regionalizacja zbioru.. TACKI

Post autor: Miłosz Mazur »

Kiedyś dostałem pudełko owadów z jednego z muzeów i całe pudło wypełnione malenkimi pudełeczkami do którego właziło po dwa okazy chrząszczy. Były tak małe (może 3x3, 4x4 cm), że miałem problem moimi niezgrabnymi paluchami wyjąc okaz na szpilce, Musiałem używać pęsety ;)

Trochę przegięcie :rotfl:
Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Re: Regionalizacja zbioru.. TACKI

Post autor: Ścinek »

Też uważam, ze te kwadraty w linku, który podałem to przegięcie jak dla mnie. Zapewne, gdybym miał korzystać z czegoś takiego to skończyłoby się to katastrofą :roll:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Regionalizacja zbioru.. TACKI

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Wielkość tacek to sprawa bardzo indywidualna. Tacki, którymi będę się posługiwał w najbliższym czasie (aktualnie je robię) załączam na zdjęciu (z telefonu więc jakość taka sobie). Ta największa ma 11,8 cm szerokości a mniejsze pozostają w relacji umożliwiającej dowolne zestawianie w gablocie. Ta najmniejsza może wydać się rzeczywiście za mała, będzie używana tylko do przechowywania pojedynczych cennych okazów np. pożyczonych typów. Nawet upadek nie powinien spowodować zniszczenia okazu (no chyba, że wstrząs uderzeniowy). Tacki mają wysokość 4 cm pozwala to w całości "schować" szpilkę i zamknąć tacki w gablocie. Dzięki temu nawet odwrócenie gabloty do góry dnem nie powoduje żadnych perturbacji. Wykonane są z grubej sztywnej tektury, sklejanej klejem introligatorskim, oklejone dobrej jakości taśmą oraz od środka papierem 160 g. i wyklejone pianką, zrobiłem też kilka "pokrywek" umożliwiających zamknięcie (i jednocześnie zabezpieczenie) tacek. Etykiety gatunkowe będą robione tak jak na jednym ze zdjęć w tym wątku.

Oczywiście jest to pracochłonne ale powoli można to robić dostosowując wielkości robionych tacek do porządkowanych grup. Zrobiłem kilka prób różnych konstrukcji i rozmiarów tacek, ta jest dla mnie bez wad - poza pracochłonnym wykonaniem.
Załączniki
WP_20160321_002.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (326.45 KiB)
Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Re: Regionalizacja zbioru.. TACKI

Post autor: Ścinek »

Podziwiam wykonanie :brawo:
Jak wspomniałeś tacki są bardzo indywidualną sprawą, nie tylko jeśli chodzi o rozmiar ale o samo ich używanie- ja np. jeszcze do nich nie dorosłem :) próbowałem ale zawsze coś mi nie pasowało czy to w układzie czy samej estetyce, więc póki co odpuściłem- leżą schowane i czekają na dzień kiedy staną się potrzebne.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Regionalizacja zbioru.. TACKI

Post autor: Miłosz Mazur »

Grześku, zdradź jak się robi coś takiego....
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Regionalizacja zbioru.. TACKI

Post autor: Przemek Zięba »

Miłosz Mazur pisze:Grześku, zdradź jak się robi coś takiego....

Ja tez bym poprosił jeśli można...
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Regionalizacja zbioru.. TACKI

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Mam wiele zapytań e-mailowych w tej sprawie. Widać zatem wyraźnie, że zapotrzebowanie na dobre tacki jest i chęć porządkowania zbiorów również. Warto zatem kontynuować temat.
Dzisiaj wieczorem przygotuję relację foto + opis całego procesu robienia tacek. Chciałem załączyć też plik Corela w wersji 14 ze zwymiarowanymi szablonami dla tych, którzy ewentualnie chcieli by pobawić się w ręczną robotę ;-) - ale to rozszerzenie jest zablokowane i nie mogę.
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Regionalizacja zbioru.. TACKI

Post autor: admin »

Już można dołączyć .cdr, można to też obejść załączając plik spakowany w .rar No i proponuję nowy wątek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gabloty, tacki”