Układ owadów w gablocie

Awatar użytkownika
Kiepo
Posty: 69
Rejestracja: niedziela, 16 listopada 2008, 09:42
Lokalizacja: Małopolska

Układ owadów w gablocie

Post autor: Kiepo »

Ostatnio postanowiłem uporządkować moje zbiory i postanowiłem zmienić nieco układ owadów w gablocie. Myślałem o podzieleniu gabloty (50 x 40) na 5 kolumn, każdą po 10 cm. Owady planuję układać pod sobą a obok nich etykietki z nazwą gatunku. W przypadku pary oba okazy będą leżeć obok siebie. Co o tym sądzicie? Zastanawiam się też czym oddzielić te kolumny, bo chyba markerem nie będzie estetycznie
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

W takim przypadku polecam tacki, choć sam ich nie używam. Zbiory w tackach mogą być naprawdę estetyczne (jak które...). Kwestia markera wtedy sama się rozwiązuje ;)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kiepo
Posty: 69
Rejestracja: niedziela, 16 listopada 2008, 09:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Kiepo »

Tacki do motyli dziennych i ważek? Do chrząszczy i mikrusów rozumiem ale chyba 4 motyle na tackę nie będą zbyt estetycznie wyglądać?
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

a w takich kolumnach? Moim zdaniem również nie ;) Widziałem zbiór miernikowców z tackami. Jak wiesz- miernikowce to zarówno małe Scopule, jak i ogromne Alcisy. Wygląda całkiem dobrze :)
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

Moim zdaniem wszystko zależy od wielkości owadów. Kiepo zajrzyj do wątku o zbiorach tam są zdjęcia zbiorów uporządkowanych może tam znajdziesz inspiracje:)
I zobaczysz jak się sprawdzają tacki:)
Awatar użytkownika
Kiepo
Posty: 69
Rejestracja: niedziela, 16 listopada 2008, 09:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Kiepo »

Podoba mi się taki układ jaki Tawulec ma w gablocie z bielinkami. Tylko myślałem żeby je oddzielić kolumnami tak mniej więcej po 10 cm.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Wiele zależy od wielkości zbioru; przy dużej liczbie okazów, intensywnej pracy z nimi (konieczność wyciągania z gabloty) i częstym dokładaniu nowych materiałów system bez tacek staje się strasznie upierdliwy. Lepiej od samego początku zainwestować w tacki niż przestawiać się później, oszczędzi to bardzo dużo pracy.

Paweł
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Pawel Jaloszynski pisze:Wiele zależy od wielkości zbioru; przy dużej liczbie okazów, intensywnej pracy z nimi (konieczność wyciągania z gabloty) i częstym dokładaniu nowych materiałów system bez tacek staje się strasznie upierdliwy. Lepiej od samego początku zainwestować w tacki niż przestawiać się później, oszczędzi to bardzo dużo pracy.

Paweł
Święte słowa ! :)
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

Koledzy a jak to jest jak przybywa wam okazów i w tacce nie ma już miejsca zmieniacie na większą czy dokładacie kolejną??
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

Ale tacki przy dużych motylach to duży bezsens, owszem może szybciej się przekłada ale wygląda to mało estetycznie i nieładnie.
Przy mikrach tacki to słuszne rozwiązanie, ale Kiepo chyba mikr nie zbiera a przeżyję tylko rozczarowanie.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Piotr Pawlikiewicz pisze:Ale tacki przy dużych motylach to duży bezsens,
Zakładam, że zdrowy rozsądek gdzieś tam również dochodzi do głosu ;-). Oczywiście, że przy dużych okazach pakowanie dwóch do tacki jest bez sensu. Ale "tacka" może być równie dobrze wielkości ćwiartki gabloty. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań, w końcu to sam zainteresowany będzie te materiały oglądał i przekładał, więc musi sobie wypracować system, z którym będzie czuł się dobrze.

Paweł
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Dawid_Masło pisze:Koledzy a jak to jest jak przybywa wam okazów i w tacce nie ma już miejsca zmieniacie na większą czy dokładacie kolejną??
Ja dokładam kolejną. Generalnie (przy mikrach) robię tak: 16 tacek na gablotę, 8 gatunków na tackę, 12 tacek z gatunkami, 4 tacki wolne. To pozwala na "przygotowanie miejsca" pod szybkie układanie okazów. Przy takim układzie w "przewidziane" miejsce zmieścisz około 8 okazów, gdy zaczynają się nie mieścić, reorganizuję tackę używając wolnych tacek w tej samej gablocie - tzn. przekładam część do drugiej tacki i przekładam je tak, żeby zachować alfabetyczną kolejność gatunków w rodzaju.

Mniej więcej wygląda to tak jak na załączonych zdjęciach. Oczywiście - żebyście nie popadali w kompleksy - połowa zbioru jest nadal w bałaganie i doprowadzanie go do porządku potrwa jeszcze ze dwa lata - jeśli czas pozwoli. Dzisiaj zdejmowałem z rozpinadeł okazy z 2007 roku - niestety takie mam zaległości :sad:

Zdjęcia z ręki, oświetlenie lampką biurkową - jakość fatalna, ale widać o co chodzi.
Załączniki
tacka2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (62.07 KiB)
tacka1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (79.71 KiB)
gablota1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (66.37 KiB)
Awatar użytkownika
Kiepo
Posty: 69
Rejestracja: niedziela, 16 listopada 2008, 09:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Kiepo »

Bardzo dziękuję za te wszystkie porady ale tacki chyba jednak sobie odpuszczę. ;) Powiedzcie mi proszę tylko czym oddzielić te kolumny żeby to jakoś wyglądało
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Kamil Mazur prezentował gablotę z koszówkami- jak pamiętam oddzielał kolumny cienką rysą długopisu. Czarnego. Wygląda nieźle ;)
Awatar użytkownika
Kiepo
Posty: 69
Rejestracja: niedziela, 16 listopada 2008, 09:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Kiepo »

No to wszystko jasne! :) Znalazłem jeszcze zdjęcia zbiorów użytkownika "maciejarchon". Układ jest dokładnie taki o jakim myślałem
Załączniki
gab nymph 2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (83.69 KiB)
gab lycaenidae.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (96.68 KiB)
gab nymph 1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (111.34 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Przy okazji twojego pytania pojawia się wiele kwestii, niekoniecznie o wszystkich chcesz lub jesteś gotów dyskutować. Wiele rad, które tu padły było naprawdę dobrych, ale jednocześnie nie wiadomo, czy te rady będą dla ciebie?
Jak może zauważyłeś, wielu kolegów zajmujących się motylami zaczynało od dziennych, a dzisiaj zajmują się mikrami. Czy tak będzie w twoim wypadku? Gdyby tak miało być, to im prędzej zaczniesz rozglądać się za mikrami, tym lepiej dla ciebie. Ale może będziesz zawsze zajmował się tylko jakimś aspektem makrolepidoptera?
W wypadku chrząszczy ta decyzja jest o wiele prostsza, prawie wszystkim można polecać tacki. Chociaż sam też mam kilka tradycyjnych gablot na duże chrząszcze. W wypadku twojej kolekcji motyli dziennych pewnie wystarczą ci gabloty jednolicie wypełnione pianką, ewentualne przekładanie tak dużych owadów też nie jest tak bardzo uciążliwe. Jednak namawiam, żebyś nie malował niczego na piance. W zupełności wystarczy kolorowa nitka wpięta na końcach na jakichś szpilkach w piankę. W razie zmiany zapatrywań wystarczy nitkę usunąć :razz:
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Tawulec pisze:Kamil Mazur prezentował gablotę z koszówkami- jak pamiętam oddzielał kolumny cienką rysą długopisu. Czarnego. Wygląda nieźle ;)
Nie, nie widzę sensu niszczyć pianki rysując po niej. To są grube nitki rozpięte pomiędzy dwoma szpilkami. W ten sposób możliwa jest późniejsza reorganizacja gabloty, jak by co.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Znowu namieszałem... Milknę na dziś ;)
Awatar użytkownika
Kiepo
Posty: 69
Rejestracja: niedziela, 16 listopada 2008, 09:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Kiepo »

No to więcej pytań nie mam. Dziękuję wszystkim za pomoc i zabieram się do roboty! :)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Brachytron »

Podobnie jak Kamil też nie uważam by rysowanie (raczej nieodwracalne) po piance miało sens. Narysujesz 4 na 5 kolumn a jak Ci się zachce mieć 4 kolumny? Ja przy pszczołach stosowałem sznurek, choć częściej cieniutkie paski kolorowego papieru. Tacek nie stosowałem ze względu na duże serie pewnych gatunków (wypełniające mi całą gablotę i więcej), choć pewnie do części tych mniej licznych by się przydała, ale w tedy miałbym zbiór na 2 systemach. Generalnie gdybym wprowadził tacki ilość gablot zwiększyła by mi się o 50 %.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Swój zbiór mam w tym układzie. Mam przygotowane miejsce na wszystkie krajowe gatunki i trochę wolnego na ewentualne nowe. W kilku gablotach mogą też być pojedyncze gatunki obce.
Załączniki
PC074753a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.84 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Brachytron »

Pięknie! Nawet nie widać czy układ jest pio czy poz :wink:
Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Układ owadów w gablocie

Post autor: Jurek Szypuła »

Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Układ owadów w gablocie

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jurek Szypuła pisze:A jak wam się podoba taki układ :laugh:
http://insectnet.proboards.com/thread/1 ... collection
Pasuje do zdjęcia właściciela :)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Układ owadów w gablocie

Post autor: Brachytron »

Mniut :rotfl: To jest dopiero kolor a nie jakiś tam zwykły biały...

Aczkolwiek muszę się przyznać, że sam mam kilka gablot roboczych gdzie podłożem jest błękitna pianka z karimaty albo 6 mm seledynowawy podkład pod panele...
Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Układ owadów w gablocie

Post autor: Jurek Szypuła »

Pamiętne czasy karimat ciętych do gablot albo na tacki!
Łza się w oku kręci...
Nie pamiętam kto takie produkował, ale mam jeszcze kilka bablot wyklejonych szarą wykładziną dywanową
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Układ owadów w gablocie

Post autor: Rafał Celadyn »

Brachytron pisze:Aczkolwiek muszę się przyznać, że sam mam kilka gablot roboczych gdzie podłożem jest błękitna pianka z karimaty albo 6 mm seledynowawy podkład pod panele...
Jurek Szypuła pisze:Pamiętne czasy karimat ciętych do gablot albo na tacki!
Panowie,ale to porównanie ubliża w/w gablotce ! :no: ...no bo przecież żaden z Was nie wpadł na to, żeby swój ulubiony różowy ,niedzielny sweter, przeznaczyć na wykładzinę do gabloty... :mrgreen:
;-)
Bez złośliwości -niewinne żarty 8)
:hi:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Gabloty, tacki”